نورتریپتیلن

داروهای ضد افسردگی

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

نورتریپتیلین چیست؟
نورتريپتيلين دارويي از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود.این دارو همچنین در تسكين دردهاي عصبي هم استفاده دارد .
علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و...جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد.
داروهایی مانند نورتريپتيلين می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

نورتريپتيلين در بدن چگونه عمل می کند؟
این دارو در بدن با افزایش سطح ناقل های شیمیایی موجود در مغز که نقش پیام رسانی عصبی بین سلول های اعصاب رابر عهده دارند،علائم افسردگی رابرطرف می نماید.

پيش از شروع مصرف نورتريپتيلين
- در صورت بارداري يا اقدام به بارداري یا شیرده بودن به پزشك خود اطلاع دهيد.
-در صورت سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،مشكل در دفع ادرار،بيماري هاي قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

نحوه ی مصرف نورتریپتیلین
-نحوه و مقدار مصرف این دارو با توجه به مشکل و شرایط بیمارمتفاوت است.ممکن است این دارو سه تا چهارنوبت در روز و یا تنها یک نوبت تجویز گردد.
-اگر نورتریپتیلین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا. حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

توصيه های نورتریپتیلین
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
-به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. -مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-در مدت درمان با اين دارو ممكن است حساسیت پوست و بدن شما به نور آفتاب بیشترشود لذا. تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید. قرار نگیرید و از فرآورده های ضدآفتاب و عینک آفتابی حتماً استفاده نمایید.
-در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.
-در صورت شروع هرگونه درمان یا قصد عمل جراحی، درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
-پیش از دریافت هرگونه دارو از داروخانه (مانندداروهای ضد درد،ضد سرماخوردگی و ضد حساسیت)دکتر داروساز را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض شایع نورتریپتیلین
-در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
-یبوست و سوهاضمه ،اسهال یا تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب(درمورد یبوست) و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز می توانید این علائم را کاهش دهید.
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
-اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.
-در صورت بروز علایمی همچون اضطراب و پریشانی،اختلال در خواب، مشکل در دفع ادرار، احساس گز گز انگشتان،تغییر غیر عادی در اشتها یا وزن،تغییر طعم ها در دهان، زنگ زدن گوش، لکه های قرمز پوستی خارش دار،ریزش مو یا تعریق شدید و ضربان قلب نامنظم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

سندروم سروتونین 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف نورتریپتیلن

‌نورتريپ‌تيلين براي درمان بيماري افسردگي و نيز شب ادراري در كودكان تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر نورتریپتیلن

‌از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي‌نفرين و سروتونين توسط پايانه سلول عصبي پيش‌سيناپسي، غلظت سيناپسي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي‌دهد.

فارماکوکینتیک نورتریپتیلن

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و بطور كامل جذب مي‌شود. داراي متابوليسم گذر اول كبدي است. راه دفع دارو كليوي است. زمان شروع اثر دارو به عنوان ضد افسردگي 3-2هفته پس از مصرف و نيمه عمر آن 44-18 ساعت مي‌باشد. پيوند اين دارو به پروتئين پلاسما زياد مي‌باشد

عوارض جانبی نورتریپتیلن

*
سایر عوارض (درصد نامشخص):
قلبی عروقی: سکته قلبی حاد، آریتمی قلبی، حوادث عروق مغزی، ادم، گرگرفتگی، بلوک قلبی، افزایش فشارخون، افت فشارخون، تپش قلب، تاکی کاردی
سیستم اعصاب مرکزی: آژیتاسیون، اضطراب، آتاکسی، گیجی، هذیان، دیس اورینتیشن (اختلال در تشخیص موقعیت)، سرگیجه، خواب آلودگی، تب دارویی، تغییرات الگوی الکتروانسفالوگرام، واکنش خارج هرمی، خستگی، توهم، سردرد، هیپومانیا، بی خوابی، کابوس شبانه، کرختی، پانیک، نوروپاتی محیطی، سایکوز یا روان پریشی (تشدید)، بی قراری، تشنج، سوزن سوزن شدن اندام های انتهایی، احساس سوزن سوزن شدن، سندرم ترک
پوستی: ریزش مو، افزایش تعریق (بیش از حد)، خارش، حساسیت پوست به نور، راش پوستی، کهیر
غدد درون ریز و متابولیسم: کاهش میل جنسی، کاهش گلوکز سرم، گالاکتوره غیرمرتبط با زایمان، ژینکوماستی، افزایش میل جنسی، افزایش گلوکز سرم، سندرم ترشح نامناسب هورمون ضدادراری (SIADH)، افزایش وزن، کاهش وزن
گوارشی: کرامپ شکمی، بی اشتهایی، یبوست، اسهال، درد اپی گاستر (سر دل)، سیاه شدن زبان، تهوع، فلج ایلئوم، بزرگ شدن غدد پاروتید، التهاب دهان، التهاب غدد زیرزبانی، طعم ناخوشایند در دهان، استفراغ، خشکی دهان
ادراری تناسلی: هایپرتروفی پستان، ضعف جنسی، شب ادراری، تورم بیضه، وقفه در دفع ادرار، احتباس ادرار، گشادی مجاری ادراری
هماتولوژی و انکولوژی: آگرانولوسیتوز، افزایش سطح ائوزینوفیل، پتشی، پورپورا، ترومبوسیتوپنی
کبدی: اختلال عمکرد کبدی، یرقان کلستاتیک
عصبی، عضلانی و اسکلتی: سستی، لرزش
چشمی: اختلال تطابق، تاری دید، درد چشم، گشادی مردمک
گوشی: وزوز گوش
کلیوی: پر ادراری

تداخلات دارویی نورتریپتیلن

*
مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای CYP2D6
- سوبسترای CYP3A4
- تشدید اثرات آنتی کولینرژیک
- تشدید اثرات تضعیف‌کننده CNS
- کاهش اثرات مرکزی هیستامین
- تشدید اثرات اکستراپیرامیدال
- تشدید اثرات افزاینده فشارخون
- تشدید هیپوناترمی
- تشدید اثرات کاهنده فشارخون
- تداخل با اثر آنالوگ نوراپی نفرین رادیولیبل شده
- کاهش آستانه تشنج
- تشدید اثرات سروتونرژیک

تداخلات رده X (پرهیز):
آکلیدینیوم، آزلاستین (نازال)، بروموپرید، برومپریدول، سیمتروپیوم، داپوکستین، دروندارون، الوکسادولین، فکسینیدازول، گلیکوپیرولات (استنشاقی دهانی)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، فراورده‌های رادیو دارویی آیوبنگوان، ایپراتروپیوم (استنشاقی دهانی)، لووسولپرید، لینزولید، متیلن بلو، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز (ضدافسردگی)، اورفنادرین، اوکساتومید، اوکسوممازین، پارالدهید، پیتولیسانت، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، پراملینتید، راساژیلین، روفناسین، سافینامید، سلژلین، تالیدومید، تیوتروپیوم، اومکلیدینیوم

کاهش اثرات داروها توسط نور تریپتیلین:
مهارکننده‌های استیل کولین استراز، آگونیست های آلفا ۱، آگونیست های آلفا ۲، آگونیست های آلفا ۲ (چشمی)، داروهای معدی - روده‌ای (پروکینتیک)، گوانتیدین، فراورده‌های رادیو دارویی آیوبنگوان، ایتوپرید، لووسولپرید، لوفکسیدین، نیتروگلیسیرین، پیتولیسانت، سکرتین

کاهش اثرات نور تریپتیلین توسط داروها:
مهارکننده‌های استیل کولین استراز، باربیتورات ها، کاربامازپین، پگ اینترفرون آلفا-b۲، گیاه علف چای، تنباکو (دود کردن)

افزایش اثرات داروها توسط نور تریپتیلین:
الکل (اتیل)، آگونیست های آلفا/ بتا، آگونیست های آلفا ۱، آمیفاپپریدین، آمفتامین‌ها، داروهای آنتی کولینرژیک، داروهای ضد سایکوز، آزلاستین (نازال)، آگونیست های بتا ۲، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، بوپروپیون، سیمتروپیوم، سیتالوپرام، کلوزاپین، تضعیف‌کننده‌های CNS، دسموپرسین، دروندارون، الوکسادولین، اس سیتالوپرام، فکسینیدازول، فلونیترازپام، گلوکاگون، گلیکوپیرولات (استنشاقی دهانی)، هالوپریدول، آیوهگزول، آیومپرول، آیوپامیدول، متوتری‌مپرازین، متیلن بلو، متی‌روسین، میرابگرون، نفازودون، نیکوراندیل، آگونیست های اوپیوئیدی، اورفنادرین، اکسی تریپتان، اکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، پرامی‌پکسول، عوامل طولانی کننده QT (بیشترین خطر)، راموسترون، روفناسین، روپینیرول، روتیگوتین، داروهای سروتونینی (خطر بالا، متفرقه)، تضعیف‌کننده‌های CNS سروتونرژیک غیر اوپیوئیدی، اوپیوئید های سروتونرژیک (خطر بالا)، سدیم فسفات، سولفونیل اوره‌ها، سوورکسانت، تالیدومید، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی، تیوتروپیوم، توپیرامات، داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، ویلازودون، ورتیوکستین، یوهیمبین، زولپیدم

افزایش اثرات نور تریپتیلین توسط داروها:
آکلیدینیوم، آجمالین، آلیزاپرید، آلموتریپتان، آلوسترون، آلترتامین، آمانتادین، آمفتامین‌ها، داروهای ضد تهوع (آنتاگونیست های 5HT3)، داروهای ضد سایکوز، آسوناپرویر، فرآورده‌های حاوی سم بوتولینوم، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، بوپروپیون، بوسپیرون، کانابیدیول، ماری‌جوانا (شاهدانه)، کلرال بتائین، کلرمتیازول، کلرفنسین، کاربامات، سایمتیدین، سیتالوپرام، کوبیسیستات، کوکائین (موضعی)، سیکلوبنزاپرین، مهارکننده‌های متوسط و قوی CYP2D6، داپوکستین، دکس متیل‌فنیدات، متیل‌فنیدات، دکسترومتورفان، دایمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، دولوکستین، التریپتان، مشتقات ارگوت، اس سیتالوپرام، اسکتامین، فنفلورامین، فلوکستین، فلووکسامین، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، هیدروکسی زین، ایپراتروپیوم (استنشاقی دهانی)، گیاه کاوا، لاسمیدیتان، لمبورکسانت، لینزولید، لیسورید، لورکاسرین (از بازار دارویی ایالات‌متحده جمع‌آوری‌شده)، لومفانترین، منیزیم سولفات، متاکسالون، متوتری‌مپرازین، متوکلوپرامید، متی‌روسین، میانسرین، مینوسیکلین (سیستمیک)، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز (ضدافسردگی)، نابیلون، اندانسترون، اوکساتومید، اوکسوممازین، اوزانیمود، پاروکستین، پگ اینترفرون آلفا-b۲، پرامپانل، پراملینتید، پروکاربازین، راموسترون، راساژیلین، روفینامید، سافینامید، سلژلین، اوپیوئید های سروتونینی (خطر بالا)، آگونیست های گیرنده 5-HT1D سروتونین (تریپتان ها)، مهارکننده‌های باز جذب سروتونین/ نوراپی نفرین، سرترالین، سدیم اکسیبات، گیاه علف چای، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول، فراورده‌های تیروئید، تری‌مپرازین، اومکلیدینیوم، فراورده‌های والپروات

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها نورتریپتیلن

در موارد زير مصرف اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
الكلسيم‌حاد، آسم، اختلالات دوقطبي،‌اختلالات خوني و گوارشي،‌گلوكوم با زاويه باريك، افزايش فشار داخل كره چشم، پركاري تيروئيد، هيپرتروفي پروستات، عيب‌كار كليه، اسكيزوفرني، حملات تشنجي،‌ حساسيت به داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‌اي و احتباس ادرار.

توصیه های دارویی نورتریپتیلن

1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز شود. در صورت نياز، كاهش مقدار مصرف به تدريج و در طول يك دوره حداقل 4 هفته‌اي بايد انجام شود.
2. در هفته‌هاي اول درمان به دليل افزايش تمايل به خودكشي بايد بيمار را تحت نظر قرار داد
3. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
4. براي شروع اثرات درماني اين دارو حداقل دو هفته وقت لازم است.
5. درمان سالمندان بايد با حداقل مقدار شروع شود، زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساسترند.
6. به علت نيمه‌عمر طولاني دارو تجويز يك‌باره مقادير آن در موقع خواب، كفايت مي‌كند.
7. به بيمار بايد ياد‌آوري شود كه در صورت بروز علائم آنتي‌موسيكاريني به درمان ادامه دهد، چون به اين اثرات تا حدي تحمل حاصل مي‌شود.
8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده‌هاي آنزيم MAO توسط بيمار، بايد دو هفته بعد از قطع آن، مصرف اين دارو را آغاز نمود.
9. در صورت ضرورت دارو‌هاي مهار‌كننده MAO بايد حداقل يك هفته ميان قطع اين دارو و شروع مصرف داروي جديد فاصله ايجاد شود.
10. اين دارو با ايجاد خواب‌آلودگي ممكن است بر اعمالي كه نياز به مهارت و هوشياري دارند مانند رانندگي، تأثير بگذارد.
11. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود.اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه‌شده مصرف شود.
12. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو،اگر رژيم درماني به صورت چند نوبت در روز مي‌باشد، به محض به يادآوردن، آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اينكه، تقریبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد، در اين صورت، مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد. اگر رژيم درماني بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نبايد هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در اين موارد با پزشك مشورت گردد.
13. به دليل احتمال بروز منگي و سرگيجه، و هنگام برخاستن ناگهاني از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
14. با مصرف اين دارو، خشكي‌ دهان ممكن است بروز نمايد .در صورت تداوم اين عارضه به مدت بيش از دو هفته بايد به پزشك مراجعه نمود.
15. احتمال بروز حساسيت به نور با مصرف اين دارو وجود دارد.لذا ضروري است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
16. بيمار بايد 7-3 روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
17. در صورت نياز به هرگونه عمل جراحي يا درمان اضطراري پزشك بايد از مصرف دارو مطلع شد.

دارو های هم گروه نورتریپتیلن

امی تریپتیلین آموکساپین کلومیپرامین
دسیپرامین دوکسپین ایمی پرامین
ماپروتیلین پروتریپتیلین تریمیپرامین
گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02170
00921
02171
00922

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص نورتریپتیلن-عبیدی 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین داروپخش 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین امین 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین-ال پی 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلن روزدارو 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین داروپخش 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین امین 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین لقمان 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین-عبیدی 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلن روزدارو 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین سبحان دارو 25 میلی گرم
قرص نورتریلن 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین سبحان دارو 10 میلی گرم
رضا ملکشاهی (1400/4/26)

باعرض سلام وخسته نباشید.آیا قرص نورتریپتیلین برای درمان اضطراب و بیقراری مفید هست؟وشروع اثر درمانی بعد چند روز هست؟ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/4/28)

مصرف نورتریپتیلن بدون تجویز پزشک اکیدا ممنوع است

رسول (1400/2/21)

سلام من ب مدت ده روز که این قرص رو مصرف کردم و دچار افت فشار شدم ممکن از این قرص باشه ..

حامد (1400/2/16)

باسلام من مشکل اعصاب وتپش قلب وکم اشتها وزانودردودچاراضطرابم دکتر بمن من نورتریپتیلین ودکسایدتجویزکرده چندوقته مصرف میکنم (ازهرکدوم۳بسته)ولی نتیجه ای ندیدم اوایل یکم بعترمیشدم ولی آلن تاثیری ندارد راهنمایی کنید تجویزاشتباه بوده یامشکل دیگعیه

وحید صادق نژاد (1400/2/11)

سلام این قرص اگه ناگهانی قطع بشه چه اشکالی داره ایا میشه دارو رو دیگه مصرف نکنیم برای سن ۷۰ به بالا ک حدود چندماه مصرف میشده برای درد صورت مربوط به عصب سه قلو ولی نا مرتب مصرف میشده حالا مصرفش رو میخوایم قطع کنیم ایرادی نداره؟

سحر (1400/2/8)

سلام.من یک دفعه گوشام کیپ شد و صدای وز وز میشنیدم عین زمانی که وارد تونل میشی ۳ روز ادامه داست رفتم دختر گوش و حلق و بینی.لعد از ۲ تا نوار گوش و تست شنوایی این دارو تجویز کردم له همراه قطره و گفتن زمان طولانی باید دارو استفاده کنی.یه هفته شده امشب سرچ کردم و فهمیدم دارو افسردگی.مبخوام قطع کنم و نخورم ایرادی داره؟میترسم بهش اعتیاد بیارم

مریم رحمانی (1400/2/7)

من مدت دوماه هست که نورتیلیپتیلین ۲۵ وسرترارین وپروپنالول ۲۰ روزی یک دونه میخورم که حدودا چند روزی میشه بعد خوردن قرص هام زبونم بی حس حالت سر میشه ممکنه ازعوارض داروهام باشه

زینب (1400/1/24)

سلام من حدود یک ماهی میشه که درد منقطع در قسمت سمت چپ سر ،چشم چپ و حفره بینی که انگار یک تکه یخ داخلش گذاشتن دارم .سی تی اسکن از سینوس ها هم گرفتم سالم بودن ،به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم این قرص با دوز 10رو برام تجویز کردن شبی نصف به همراه قرص پرو پرانول.من بیماری کم کاری تیرویید دارم آیا موردی برای مصرف نداره؟

Parviz Ejlali (1400/1/20)

من برای زانو درد وکمر درد که خیلی زیاد نیست و قابل تحمل است به دکتر ارتوپد مراجعه کردم نورتریپتیلین 10 تجویز کرد( تشخیص دکتر آرتروز زانو و بیرون زدگی مهره های کمر). .البته من بی خوابی و بدخوابی هم دارم .مصرف کنم یا نه

عارف (1400/1/17)

سلام من اینو میخوام بخورم تا یکمی خونوادمو بترسونم چیکار میشم

فاطمه نبوی (1400/1/14)

سلام من به خاطر روده تحریکپذیر قرص نورتریپتیلن صبح و شب استفاده می کنم چندشب هست که شب موقع خواب دچار توهم می شم و نمی تونم بخوابم آیا این از عوارض مصرف این قرص هست باید چه کار کنم؟

ابراهیم حاجی پور (1400/1/5)

سلام وخسته نباشیدمن مادرم الزایمرداره وشبااصلا نمیتونه بخوابه واسترس وتوهم داره میتونه ازقرص نورترپتیلین استفاده کنه

مریم صادقی (1400/1/4)

سلام من باردارهستم درسه ماه دوم بارداری دکتراعصاب قرص نورتریپتیلین ۲۵رابرام تجویزکرده ۴شب اول نصفی سپس شبی یکی تایک ماه برای جنین مشکلی نداره مصرفش ؟

سکینه (1400/1/2)

سلام من دکتر برام قرص نورتریپتیلن ۱/۵گرمی تجویز کرده وگفته شبی نصف تا یک هفته بخور ودر هفته دوم شبی یک کامل مصرف کنم حالا برای اولین شب که استفاده کرده ام کل بدنم دچاربورسات پوستی وقرمز شده وحتی به ناحیه تناسلیم هم زده می خواستم ببینم ادامه بدهم یا قطع کنم.

فاطمه عامل (1399/12/22)

سلام ببخشید آیا قرص پر گابالین با نور تریپتیلین تداخل داره و این که کدام یک از اینها باعث تپش قلب میشه

سکینه (1399/12/20)

سلام.میخواستم بپرسم کسی که این دارو رو مصرف میکنه یکدفعه قطع کنه چه مشکلی داره

علی محمدزاده (1399/12/20)

سلام ، نزدیک به ۳ ساله این دارو (نوروتیلپتیلین ۲۵) استفاده میکنم ، شکم درد خیلی شدیدی داشتم و نفخ خیلی زیاد که بعد مراجعه به پزشکهای متعدد یکی از پزشکان با این دارو منو کامل خوب کرده ولی دیگه به دکتر مراجعه نکردم برای کنار گذاشتن این دارو و چند وقت پیش بخاطر ی مشکل که ازمایش دادم دکترم گفته کلیه هام داره از کار میوفته و خیلی هم کاسه چشام فشار میارن و نمیتونم تو گوشی نگاه کنم ، با خوندن مطالب فوق فهمیدم جز عوارض این دارو هستن و نمیدونم چیکار کنم که بزارمش کنار و اذیت نشم ، اگه میتونین کمکم کنین ،ممنون

مصطفی (1399/12/18)

سلام . من صبح ها با احساس ادرار شدید بیدار میشم و گاها در شب چند دفعه احساس ادرار دارم و باید برم دستشویی. الان رفتم دکتر و بهم این قرص بهمراه قرص فیناید 5 داده (برای پروستات) . راستش من هیچگونه مشکل افسردگی یا بی خوابی ندارم برعکس سریع و راحت خواب میرم مشکل فکری هم ندارم. بنظرتون درسته این دارو را مصرف کنم؟! مخصوصا که نوشته اگر شروع کنی قطع کردنش عوارض داره

مهری دلشادی (1399/12/15)

سلام من بخاطر استرس فراوان و رفلکس معده تازه امروز این قرص رو دادن ایا باید استفاده کنم۵۴۰۶

فاطمه سوادی (1399/12/14)

سلام من قرص نورتریپتیلین 10 استفاده کردم بعداز سه روز مصرف سوزش ادرار شدید گرفتم این دارو را همراه با داروهای معده دکتر تجویز کردن لطفا جواب بدید که از عوارض داروی هست یا مشکل دیگه هست در ضمن آب هم زیاد مصرف میکنم همیشه ممنون

زهرا (1399/12/5)

مشکل من شقاق مقعدمیباشدوزخم ودرددارم دکتربرای من نوتریپلین تجویز نموده درحال که این داروبرتی افسردگی. راهنمایی بفرمایید

ز جعفرزاده (1399/12/4)

ببخشید این دارو با پروپرانول تداخل نداره؟؟

آیلین (1399/12/4)

کودک سه ساله قرص نورتریپتیلین ۲۵خورده باید چه کنیم

رحیم (1399/12/1)

سلام تست کرونا دادم مثبت دکتر برای نورتریپتیلن ۲۵شبی یک عددتجویز کرده ایا خوبه ادامه بدم

Asj (1399/11/30)

سلام. این قرص را دکتر برای کمک به کاهش استرس زیاد و اعصاب تجویز کرده بنظرتون درسته؟ بعد اینکه این قرص با دمنوش های مثل بابونه چایی سبز و اسطوخودوس وگل گاوزبان و اینها که آرامش بخش هستند میتونم استفاده کنم؟یعنی تداخل ندارند؟

مرضیه ۲۴ ساله (1399/11/28)

سلام خسته نباشید ببخشید من الان ۶ ماه است که این که قرص نورو تریپیتیلین رو مصرف میکنم .البته من ۴ سال پیش به علت حمله پانیک قرص پاروکستین رو مصرف کردم وطی دوره ۶ ماه خوب شدم کاملا .اما از زمانی که کرونا اومد دقیقا یکسال پیش به دلیل ترس بیش از اندازه علائم برگشت.وحدود 6 ماه پیش دیگه خیلی علائم افسردگی داشتم مثلا وقتی چاقو می دیدم به خودکشی فکر میکردم .تو این که به پزشک روانپزشک مراجعه کردم و برام کلونازپام پروپرانول نوروتریپینیلین ۲۵ وپرافانزین تجویز کردن که طی دوماه بعد کلوناز پام وپرافانزین رو قطع کردن چون با وپرافانزین سردرد داشتم البته گفتن من نوروتریپینیلین روادامه بدم تایکسال اما من نصف میخورم حالم خبلی بهتره اما بعضی وقتا علائم ترس و اضطراب رو دارم آیا قرص رو ادامه بدم همچنان با چه دز مصرفی

Malmi (1399/11/21)

سلام من10روز این قرص رو صرف کردم خیلی خواب میومد الان میخوام قعطش کنم آیا عوارضی داره ?

احمد (1399/11/15)

سلام سی و پنج روز داروی نورتریپتیلین ۲۵ را دارم میخورم. چند روزی است بود بد در بینی ام می‌شنوم و مرا اذیت می‌کند . من احتمال میدهم از خشکی بیش از حد دهان و مخاط بینی باشد . میخواهم قطع کنم چگونه دارو را قطع کنم ؟ تا الان نتیجه دلخواه را از دارو گرفته ام و شاد تر و سردرد ها تمام شده است .

سالار رضایی (1399/11/12)

سلام من دندون درد داشتم رفتم دکتر و دکتر داروی نورتریپتلین 25برایم تجویز کرد میخوام ببینم مصرف کنم یا نه چون میگن این دارو ضد افسردگیه؟؟ک

مینا جعفری (1399/11/6)

سلام خسته نباشید. من مشکل معده دارم و اسید معدم میاد بالا هرچه غذایی میخورم. دکترمعدم قرص نورتریپتیلن رو از کم تا 25 افزایش داد. و الان یک سری مشکلات برام ایجاد شده و داره خیلی اذیتم میکنه. افکار ناراحت کننده بیشتری تو مغزم هست و حالتی که حین افسردگیم هم داشتم انگار بیشتر اذیتم میکنه اوایل اوکی بود اما کم کم همین اواخر تپش قلب میگیرم زمانی که بعد از ظهر خوابم میگیره و میخوام یکم بخوابم. توی خواب انگار که حالت ترس بهم وارد میشه و تپش قلب میگیرم مثل اینکه در حد مرگ از چیزی ترسیده باشم. و وقتی از خواب پا میشم دستام شل میشن پاهام شل میشن و حالت خیلی بدی بهم دست میده تپش قلب میگیرم. و کم اشتها شدم . مگر نباید این حالت هارو خوب بکنه؟ انگار بجای بهتر شدن داره اذیتم میکنه.

مریم.م (1399/11/6)

سلام. بیماری nmo دارم . تپش و تنگی نفس دارم. این قرص رو دکتر برام تجویز کرد. ظاهرا این قرص برای اضطراب و افسردگیه. میخوام بدونم برای من موثره؟ با تشکر

بهزاد صمدزاده (1399/11/5)

با سلام دارو (نورترپلین۱۰)رو دکتر مغز اعصاب به خاطر (میگرن چشمی) من تجویز کرده بود و من الان نزدیک به دو ماه از آن استفاده میکنم ، این دارو به سردردم اثر کرده ولی یک عوارض خیلی بدی گزاشته اونم اینه که دهان و بینی من عطر و طعم تمامی خوراک رو بد دریافت میکنه و هر چیزی میخورم دهنم طعم خیلی بد میده

سمیرا (1399/11/2)

سلام دکتر برام تجویز کرد نخوردم گفتن به قرص عادت میکنی واقعیت داره جواب ممنونم

حدیثه کفراشی (1399/11/1)

سلام.من ازدیشب قرص نورتریپتیلن مصرف میکنم برای اضطراب واسترس. اما توو خواب دچاد تنگی نفس میشم وازخواب میپرم. فک پایینم هم حالت یه درد خفیف داره.دهانم هم خشک شده. خوابم دچار اختلال شده

محمودی یلدا (1399/10/29)

سلام وقت بخیر من دوهفته هست به جهت تنظیم خواب و کم شدن اشتها هرشب قبل خواب یک نصفه نورتیلیپتین۲۵ میخورم خوابم تنظیم شده اشتهام کم، انگیزه ام به زندگی زیاد و پر انرژی شدم و عوارضی بدی برام نداشته ولی بدون تجویز پزشک هست مصرف این قرص، آیا ممکنه عوارضی برام پیش بیاره لازم به توصیح اینکه من قبلا قرص سرترالین و کلودی پوکساد با تجویز پزشک مصرف می کردم

فاطمه امیری (1399/10/21)

سلام با تشکر : من طبق دستور دکتر بخاطر بیماری دوقطبی سه تا لیتیم، سه تا تگراتول200 ،پرفنازین 8 چهار تا ، سرترالین 100و فلووکسامین 100مصرف میکنم اخیرا نور تریپتلین هم اضافه کرده البته به تدریج اضافه کرده و الان 30 میلی گرم نورتریپتلین میخورم ولی زبانم سیاه شده ، دکتر گفت بخطر لیتیمه باید اب زیاد بخور ولی توی سایت نوشته از عوارض نور تریپتلینه سوال من اینه که سیاهی زبان از عوارض کدامست و آیا این عارضه خطرناک است یا نه؟ و همچنین با داروهای دیگر مصرفی تداخل دارد یا نه ؟ ممنون از زحمات شما

رضا (1399/10/21)

مصرف همزمان نورتریپتیلین با باکلوفن مشکل ساز هست یا مانعی ندارد؟

Naz (1399/10/20)

سلام میخواستم بدونم مصرف نورتریپتیلین با چای مشکلی ایجاد میکنه؟

معصومه خ (1399/10/19)

دکتر برای دردکمروگردنم نورتریپتیلین10تچویز کرده آیا درسته چند روزه که دارم مصرف میکنم افکار بی انگیزه و ناراحت کننده دارم ودرد کمرم هم شدیده میخوام قطع کنم درسته؟؟

مهسا محبی (1399/10/15)

سلام من دکتر قلب ومتخصص داخلی رفتم بابت مشکل معده واظطراب وتپش قلب قرص نورتریپترین پوکساید ,لوراتادین دادن ,,وپروپرانول ,,همع اینها باهم مشکل وعوارض نداره ,,میتونم نورتریپترینو قطع کنم فقط,پوکسایدو بخورم ؟؟

مجیدمنائی (1399/10/13)

سلام من انسولین مصرف میکنم.نورتریپتیلین والانزاپین باانسولین مشکلی نداره استفاده کنم?

احمد مم (1399/10/10)

سلام من ۲۸ سالمه و به علت سردرد های شبیه میگرن و فکرهای افسردگی به متخصص مراجعه کردم و با تشخیص میگرن این دارو ۲۵ میلی رو تجویز کرد . البته به دکتر هم گفتم که هجده سالگی دچار وسواس و افسردگی شدم و دو سال با فلوکستین و همین نورتریپتیلین و چند قرص دیگر درمان شدم . آیا آن داروها و آن افسردگی و وسواس اگر الان نورتریپتیلین مصرف کنم بر نخواهد گشت ؟ آیا خطری برای سلامتی ام ندارد ؟ آیا میتوانم یک هفته مصرف کنم سپس به مرور قطع کنم یا حتما باید ۵۰ روز مصرف کنم ؟

حمیددهبانی (1399/10/8)

مصرف همزمان سیتالوپرام و نوروترپتلین با هم تداخل دارند یا خیر

محمدرضا عسگری (1399/10/8)

سلام و درود...من دکتر بخاطر سردرد خوشه ای نوروتریپتیلین ۱۰ داده تو جایی خوندم که کسایی که هورمون تیروئید میخورن تداخل داره ( من بخاطر کم کاری تیروئید لووتیروکسین میخورم) ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

جابر (1399/10/2)

جمعه ای که گذشت جراحی در دررفتگی مهره کمر داشتم، دیروز مرخص شدم، همراه داروها قرص نورتریپتیلین تجویز شده، یک عدد قرص زاناکس هم مدت هاست شب قبل از خواب مصرف میکنم، آیا تداخل دارند، این قرص به جراحی ستون فقرات ربط دارد

آرمان احمدی (1399/10/2)

آیا نورتریپتیلین میتواند در تفکر و تحصیل مشکل ایجاد کند ؟

محمدی (1399/9/27)

باسلام، من یکسال ونیم هست زیرنظر روانپزشک سرترالین 100(هر12ساعت) و آریپیپرازول 5 برای درمان وسواس مصرف میکنم، از دوهفته پیش برایم نورتریپتلین 10 هم برایم تجویزشده است ولی با مصرف آن سردرد میشم، آیا نورتریپتلین باعث افزایش اثربخشی سرترالین میشود؟

حمیرا سرخوش (1399/9/20)

سلام. نورتریپتلین رو ۱۰ روزه استفاده میکنم. دندونی که مشکوک به عصب کشی بود و دندونپزشک گفت زمانی که درد شروع شد برای عصب کشی اقدام کن الان ۳ روزه التهاب و درد داره بخصوص صبحها، مزه دهان هم کمی تغییر کرده.اینها عوارض دارو هست یا برای عصب کشی اقدام کنم؟ چون به نظر به این زودی ها نباید عصب کشی انجام میشد. ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/9/20)

هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت درد و التهاب احتمال زیاد آنتی بیوتیک باید مصرف کنید

تینا (1399/9/17)

سلام دختر من ٢٠ سالشه ودکتر براش نوریتریپتیلین ١٠ براش تجویز کرده ( البته پزشک عمومی) میخام بدونم عوارضی براش نداره ؟ در ضمن خودم هم اضطراب داشتم و دکتر برای منم تجویز کرد میخام بدونم وصرف این دارو مشکل ساز نیست؟ واینکه اعتیاد نداره؟

رامین (1399/8/3)

با سلام آیا مصرف نورترپتیلین 10 به همراه بوسپیراکس و سرترالین 50 مشکلی ایجاد نمی کند، برای بنده اینگونه تجویز شده با توجه به نوشته شما که بهتر است یک داروی افسردگی تجویز شود این سوال برای من پیش آمده است، سپاس از شما

مائده (1399/7/1)

سلام من چندین سال بود سیتاپرام مصرف میکردم به دکتر رفتم که دارو هامو کم کنن یک دوره دوماهه فلوکسینین و کلونازپام و هگزا سیتاپرام مصرف کردم و دوماه بعدی کلونازپام نصف د سرترالین مصرف کردم دکترم بعد نوار معزی تشخیص داد دارو هام کم کنم و کلونازپامو یک چهارم کردن ک نورتیریپلین ۱۰ شبا یک عدد تجویز کردن ولی چند روزه احساس نگرانی ترس سبک سری و شبا کابوس مبیبینم و احساس بدنسبت به خطاهابی کع درگدشته انجام دادم دارم ایا این علایم به خاطر قطع دارو های قبلی و مصرف دارو جدیدع یا باید دارو رو عوص کنم؟؟

فاطمه (1399/6/7)

من چندساله افسردگی دارم. دکترهای زیادی رفتم. وداروهای زیادی استفاده کردم ولی چرا اصلا بهتر نمیشم؟ همیشه حالت افسردگی و خواب الودگی رو دارم. سرترالین و ولبان و نورتریپتیلین و پنتوپرازول تو این چند سال خوردم ولی هیچ اثر مثبتی نداشتم. ممنون میشم از پاسخگویی تون

سعید (1399/4/5)

با سلام من بعلت ترس از کرونا اسفندماه پانیک اتک بهم دست داد که خیلی وحشتناک بود بعد از اون حملات چند روز یکبار سراغم میاد مخصوصا اون روز هاییکه حالم کامل خوب شده نورتریتیلین و سیپروهیتادین مصرف میکردم تا اینکه یکماه پیش حالتتهوع بهم دستداد فکر کردم که عصبی هست که با یک اشتباه بزرگ رفتم و سرترالین مصرف کردم به مدت سه روز که منو کاملا درمانده کرد کاملا اشتهامو از بین برد بعد از اینکه قطع کردم حدود ده روز بعد حالم بهتر شد که هنگام خوردن نهار بازم حمله بهم دست داد و با مشاوره از همکار روانشاسم قرص الپروزولام استفاده میکنم حمله عصبی خیلی خفیف شده ولی شدیدا به حالت افسردگی مبتلا شدم که حس خودکشی هم دارم بنظرتون کنار الپروزولام نورتریپتیلین هم مصرف کنم چون قبلا از نورتریپتیلینکهاستفاده میکردم افسردگی نداشتم ولی الان افسردگی شدید دارم (سابقه افسردگی 15سال قبل شدید داشتم که با امی تریپتیلین درمان شده بودم و دیگه دارو مصرف نمیکردم)البته افسردگی فعلی من بخاطر ترس از حمله پانیک هست که وقتی معده پرمیشه سراغم میاد به همین خاطر میترسم غذا زیاد بخورم و 7 کیلو لاغر تر شدم )بعد از ازمایش هم مشخص شد به علت اچ پیلوری معده حالت تهوع داشتم الان انتی بیوتیک مصرف میکنم به نظرتون الپروزلام با نورتریپتیلین تداخل دارن یا نه ممنون

بهار (1399/4/1)

سلام من نورتریپتیلین ۱۰برام تجویز شده و قرص ال دی ضدبارداری هم مصرف میکنم آیا تداخل دارویی داره؟ممنونم

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/4/1)

سلام خیر تداخلی ندارن.

حسین (1399/2/25)

مصرف نور تریپتیلین همزمان با قرص مارلین ضد بارداری تداخل دارد؟

مینا فتحی (1399/2/24)

من نورتلیپتلبن ۱۰ استفاده می کنم ، اوایل بارداری ام هست دکتر برایم تجویز کردند خواستم ببینم این دارو باعث بروز جوش های بزرگ ودردناک در صورت هم می شود والبته ریزش مو

هانسا (1399/2/16)

سلام وقت بخیر به علت اضطراب به دکتر مراجعه کردم برام پرانول ۲۰ صبح و شب و هر شب یک قرص سیتالوپرام ۱۰ و یک قرص نورتریپتیلین ۲۵ تجویز کردن ولی من مطالعه کردم دو قرص ضد افسردگی مختلف نباید همزمان تجویز بشه نمیدونم نورتریپتیلین رو حذف کنم یا نه

مهسا وهاب پور (1399/2/12)

سلام من ۵ ساله نورتریپتلین ۱۰ میخورم ... الان یکماه است که فهمیدم باردارم ... در حالی که باردار بودم نورتریپتلین خورم .. الان یک هفته ست نخوردم.. دکترمم قرص دوفاستون.. هیوسین.. فولیک و آسپرین .. دادن... الان خیلی حالم بده و حالتای شدید پانیک دارم .. چیکار کنم میتونم حداقل نصف قرص‌ نورتریپتلین رو بخورم ؟؟ خواهش جواب بدید

دکتر نسیم یارمحمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/2/12)

سلام عزیزم به روانپزشک بهتره مراجعه کنید که با سابقه قبلیتون کمترین دوز از بی ضررترین دارو را شروع کنند

الی (1399/2/9)

سلام وقت شما بخیر دکتر برای مشکل اضطراب و همین طور درد سندرم فکی گیجگاهی گاباپنتین ١٠٠ را هر دوازده ساعت و نوروترپلتین نصف تا ٥ روز و بعد شبی یک عدد تجویز کردند این دو دارو با هم تداخل ندارند نگرانم

رضا سمیعی (1399/2/2)

با سلام من ۴۷ سال سن دارم واز دوران جوانی موقع خواب پاهایم داغ میشد و مانع از خوابم میشد که مجبور میشدم پاهایم را با اب سرد بشورم ولی حالا وضعیت بد تر شده وغیر از داغ شدن پاهام استرس شب ها مانع خوابم میشه و تا دیر وقت بیدارم واگر خوابم ببره داغی پا ها بیدارم میکنه ،خیلی کلافه شدم چند بارم دکتر رفتم که قرض سیتالوپرام ۲۰ و نورتریپتیلین ۲۵ برام تجویز کرد ولی نتونست بی قراری پا هام رو خوب کنه گذاشتمش کنار دیگه نمیدونم چکار کنم واقعا دیگه خسته شدم و نمیدونم به چه دکتری باید رجوع کنم .

کبری نصیری (1399/2/2)

سلام وعرض ادب خدمت شما من تقریبا 4ماه پیش بعلت سردردهام ب دکترمغزواعصاب رجوع کردم ایشون برام قرص های سیتالوپرام1o m.. وپروپرانولول 20mونورتریپتیلین 10تجویزکردن الان بمدت4ماهه ک دارم دارو مصرف میکنم چون حالم بهترشده میخام دارو هامو قطع کنم چطوری قطعشون کنم که بعدش خطری تهدیدم نکنه؟

ستوده (1399/2/1)

با عرض سلام و‌نشکر از پاسخگویی شما پزشک روماتولوژیست برای همسرم تشخیص نوروپاتی دیابتی داد و گفت که از داروهای ضد افسردگی مصرف کنه و اگه دردهاش خوب نشد، نوار عصب بگیره از پاهاش. با توجه به این که در این مورد از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای استفاده می شه، دوز مصرفی چقدر باید باشه مثلاً برای نور تریپتیلین؟

ملالی (1399/1/29)

من دفعه قبل خوب توضیح نداده بودم،من کمی استرس داشتم و اینکه شبا میخوابیدم ولی خوابم کیفیت نداشت و صبحها خسته بیدار میشدم به خاطر همین رفتم پیش روانپزشک و ایشون به من سرترالین دادند و قرص آلپرازولام1 ، که قرص آلپرازولام رو گفتند شبا یکی بخورم و سرترالین رو تا یک هفته نصف قرص و بعداز اون روزی یک عدد بخورم ولی بعداز دو هفته مصرف خودسرانه قطعش کردم و متاسفانه چند روزبعدش ویروس کرونا رو به صورت خفیف گرفتم و خیلی من مضطربم کرده بود ،طوری که شبا نمیتونستم بخوابم و مدام باید راه میرفتم و بدنم و به خصوص دست و پام موقع خواب میپرید و من از خواب بیدار میشدم و مضطرب میشدم و تپش قلب گرفتم ،الان حدود یه ماه از این موضوع میگذره و من فقط داروی گیاهی به صورت دمنوش برای رفع اضطرابم مصرف میکنم،وقرص پروپرانول 10 رو روزی دوبار برای تپش قلبم استفاده میکنم با وجود این شبا خواب راحتی ندارم و بعضی شبا هم نمیتونم بخوابم ،خواهش میکنم راهنماییم کنین ،من 34 سال سن دارمحالا بااین وجود ملاتونین برای من قرص مناسبی هست که از داروخانه بگیرم؟یا باید دارویدیگه ای بخورم ممنون میشم راهنماییم کنین

ملالی (1399/1/26)

سلام من دو ماهی هست که کلا خواب راحتی ندارم و کلا موقع خواب استرس میگیرم،میخواستم موقع خواب نوروتریپتیلین 10 مصرف کنم،خواهش میکنم راهنماییم کنین

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/26)

سلام ، خیر به هیچ وجه از این دارو بدون نسخه و سرخود استفاده ننمایید. بی خوابی علل متنوعی می تواند داشته باشد بیماری های زمینه ای ، استرس و اضطراب طول روز و یا داروهای مصرفی بیمار ممکن است منجر به این شرایط شود. جهت بهبود خواب بهتر است ابتدا بهداشت خواب را رعایت کنید حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید از خوابیدن تا دیر وقت در زمان صبح خودداری کنید سعی کنید در طول روز تا حد امکان در معرض نورهای طبیعی باشید. اولین کاری که پس از بیداری انجام می‌دهید باز کردن پرده اتاقتان باشد. نور طبیعی باعث می‌شود مغز شما بیدار و ریتم بدن شما تنظیم شوداز آرامش‌بخش بودن محیط استراحت خود اطمینان حاصل کنید. رختخواب شما نباید بیش از حد گرم، سرد و یا خیلی روشن باشد. رختخواب شما فقط باید برای خوابیدن باشد، بنابراین در رختخواب خود کار نکنید، غذا نخورید و یا تلویزیون تماشا نکنید. تنها زمانی‌که خوابتان می‌آید به رختخواب بروید و در صورتی‌که خوابتان نمی‌برد از رختخوابتان خارج شوید و .... توصیه می کنم بعد از رعایت موارد بالا از ملاتونین جهت خواب آوری استفاده کنید هر شب ۱ قرص ۳ میلی گرمی مناسب خواهد بود. در مرحله از فراورده های سدامین یا اسلیپ کر گلدن لایف موجود در داروخانه استفاده کنید. شربت گیاهی سنب الطیب و اسطخودوس نیز مناسب هستند. البته توجه شود که این فراورده ها بدلیل اثر خواب آوری ممکن است با بعضی از داروهای مصرفی حال حاظر شما تداخل داشته باشد که می بایست از داروساز خود کسب اطلاع کنید. در نهایت اگر این موارد افاقه نکرد نیاز به بررسی توسط پزشک برای تجویز دارو مناسب است.

Javad (1399/1/19)

ایا این قرض بر ریزش مو تا مستقیم یا غیرمستقیمی دارد!؟

دکتر ساسان دوگوهر - متخصص پوست ، سقز _ کردستان (1399/1/20)

بله . گاهی باعث نازک شدن موها یا ریزش مو میشه.

رامین (1399/1/19)

من 10 سال هست که نورتریپتیلین مصرف میکنم.الان خیلی کم کردم یدونه 25. مشکل اضطراب شدید و افسردگی داشتم. چند سالی است که تنگی نفس شدید میگیرم که به احتمال زیاد مال اعصابم هست. تو رانندگی و هنگام گرسنگی یا تو شلوغی معمولا اعصابم بهم میریزه. مشکل من چیه؟آیا در این سالها داروی درستی مصرف میکروم؟البته فلوکسیتین رو 8 سال پیش امتحان کردم حالم خیلی بد شد ادامه ندادم.لطفا راهنمایی کنید. آلپرازولام یه 25 صدم هم میخورم . تقریبا همیشه هم ضربان قلبم و فشار خونم بالاست. کم انرژی هستم و به شدت زود خسته میشم. البته بزرگترین مشکلم الان تنگی نفس و ناتوانی در رانندگی و مسافرت رفتنه.

ramin (1399/1/18)

من 10 سال هست که نورتریپتیلین مصرف میکنم.الان خیلی کم کردم یدونه 25. مشکل اضطراب شدید و افسردگی داشتم. چند سالی است که تنگی نفس شدید میگیرم که به احتمال زیاد مال اعصابم هست. تو رانندگی و هنگام گرسنگی یا تو شلوغی معمولا اعصابم بهم میریزه. مشکل من چیه؟آیا در این سالها داروی درستی مصرف میکروم؟البته فلوکسیتین رو 8 سال پیش امتحان کردم حالم خیلی بد شد ادامه ندادم.لطفا راهنمایی کنید. آلپرازولام یه 25 صدم هم میخورم . تقریبا همیشه هم ضربان قلبم و فشار خونم بالاست. کم انرژی هستم و به شدت زود خسته میشم. البته بزرگترین مشکلم الان تنگی نفس و ناتوانی در رانندگی و مسافرت رفتنه.

فاطمه ... (1399/1/15)

سلام وقت بخیر من به مدت 7 هفته ست که از داروی نورتر یپتیلین 25 هر شب قبل از خواب یک عدد مصرف میکنم حال مشکوک به بارداری هستم آیا قرص رو مصرف بکنم یانه؟ممنون میشم جواب بدید.

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/15)

سلام ، دارو نورتریپتیلین از جمله داروهایی است که در صورت امکان بهتر است در زمان بارداری استفاده نشود و یا باداروی دیگر جایگزین شود اما این به معنی منع مصرف مطلق دارو نیست. توصیه می کنم بدون نگرانی از احتمال اثر دارو بر بارداری شما تا زمان قطعی شدن بارداری از دارو مطابق دستور قبلی پزشک خود استفاده کنید ولی حتماً در اسرع وقت با متخصص اعصاب و روان خود تماس بگیرید تا با صلاحدید ایشان دارو حذف و یا تغییر کند. حذف و یا تغییر خودسرانه دارو نه تنها برای شما و جنین مفید نخواهد بود حتی ممکن است نامطلوب هم باشد بنابراین خودسرانه دارو را حذف نکرده و تغییر ندهید.

ملالی (1399/1/8)

سلام ،من مدت یک هفته از قرص سرترالین استفاده میکنم البته پزشک درکنارش قرص آلپرازولام رو تجویز کرده ولی به خاطر عوارض آلپرازولام استفاده نمیکنم،با مصرف سرترالین چون بدنم ضعیفه عضلاتم پرش دارهو بیاشتها شدم ،میخواستم ازتون بپرسم که میتونم قرص نوروتیپتیلین 10 رو جایگزین سرترالین کنم یا هر دو رو مصرف کنم خواهش میکنم راهنماییم کنین

ع پ (1399/1/6)

سلام من حدود ده سال بود که نورتریپتیلن ده مصرف می کردم یک سال پیش یهویی قرص را گذاشتم کنار آیا برام عوارضی داره

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/6)

سلام بله ،از قطع ناگهانی بپرهیزید.تحت نظر روانپزشک مقدار دارو تنظیم یا قطع شود

ناشناس (1398/12/27)

من قرص اس سیتاپرام و الپروزلام و پرکابالین مصرف میکنم میتونم قرص نورتیلیبتلین برا ی روده تحریک پذیرم استفاده کنم

دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/27)

مصرف این دارو, بدون تجویز پزشک ممنوع است.

ملیحه عابدین (1398/12/16)

سلام من از مردادماه بعلت سرددرد وسرگیجه نورتریپتیلین و پرانول وکلر دیاز پوکساید مصرف میکنم تا آذر ماه خوب بودم ولی بعد سرگیجه و بیحالی داشتم دکتر تغذیه رفتم آزمایش دادم گفتن علتش کمبود ویتامین ب 12 هست واین داروهارو نباید بخوری کم کم قطع کن نور تریپتیلین رو یک شب درمیون کرد یک ماه بعد ماه دوم گفت دوشب یکی بخور میخوام بدونم اینجوری صحیحه قطع کردن قرص یا مقدارش رو کم میکردم بهتر نبود؟

رحیمی (1398/12/14)

من نورتریپتیلین رو پزشک گوارش برام تجویز کردن زخم معده هم دارم کلا گفتن هر شب یدونه بخورم یک ماهه مصرف میکنم. الان دو هفتس دچار یبوست شدید شدم میتونم کلا قطعش کنم؟

ناشناس (1398/11/29)

سلام .من یک ماهه ساعت ۸ شب یک عدد اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف میکنم و یک عدد قرص الپرازولام قبل از خواب .الان دو روز هست که دکتر الپرازولام را قطع کرده و بجاش نورتریپتیلین ۲۵ تجویز کرده شبی ۱ عدد قبل خواب بخورم.اما توی این دو روز دهنم خیلی خشک شده و احساس گرما میکنم و عرق میکنه صورتم. چکار کنم نورتریپتیلین را قطع کنم آیا؟ زبانم ۳ ماه هست ی جور آفت سطحی بدون درد هم داره که این خشکی دهن بدترش میکنه. آیا خوردن قرص کلشی سین با نورتریپتیلین و اس سیتالومرام تداخل نداره که مصرفش رو شروع کنم؟

عالیه (1398/11/18)

سلام.نورتریپتیلین۱۰سه هفتست دکتربرام تجویزکرده بامبورین ۲۰۰وکهیرزدم وصورتم خیلی جوش خارش دارزده عوارض کدوم یکی میتونه باشه؟

رحیم موسوی (1398/11/14)

با عرض سلام وخسته نباشید .بنده آتورواستاتین ومتوپرولول ولوزار مصرف میکنم متشکر از راهنمائی آیا این داروها باهم مشکلانی و عوارضی ندارند؟

ملیحه کریمزاد ه (1398/11/12)

سلام من سی عدد مصرف کردم الان سه شب ندارم رفتم دارو خانه بهم نداد ن میگن باید نسخه بیاری تا نوبت بعدیم ده روز مونده حالا باید چکار کنم ممنون اگه جواب بدید

مرجان (1398/11/11)

سلام من دیروز قلبم تیر کشید بعدش هم دستم بی حس شد و شروع کرد به درد امروز رفتم اورژانس نوار قلب گرفت گفت مشکلی نداره و قرص نورتریپتلین رو برام تجویز کرد شبی یک عدد ایا من که نوار قلبم رو دید گفت مشکلی نداره چرا باید این قرص رو مصرف کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/11/12)

بهتر است تست ورزش و اکوکاردیوگرافی توسط متخصص قلب انجام شود. نوار قلب اطلاعات چندانی به پزشک نمی دهد مگر اینکه مشکل حادی وجود داشته باشد

استار سایلنت (1398/11/10)

کدام شرکت برای نورتریپتیلین کیفیت بهتری دارد بین سبحان دارو و کارخانجات داروپخش؟ ممنون

@astro_rahim (1398/10/25)

با سلام آیا مصرف این دارو با مکمل های ورزشی مانند پروتئین وی ، آمینو اسیدها، و کراتین و یا خود ورزش سنگین مانند بدنسازی تداخل دارد ؟ سپاسگزارم

نادیا (1398/10/18)

سلام وقتتون بخیر من با تجویزه دکتر بخاطره سردرد های عصبی و میگرن شدید و افسرگی صبح ۱قرص فلوکسیتین و شبها قبل خواب با فاصله ۱ساعت قرصه دپاکین ۵۰۰ و نورتربپتیلین ۱۰ مصرف میکنم. ۱هفته از مصرفم میگذره و سردرد وسرگیجه و طپش قلب زیادی دارم.با وجوده بچه و کارمند بودنم بخاطره گیجیم نیازی هست نورتریپتیلین رو قطع کنم یا ادامه بدم؟

حامد (1398/10/6)

پزشک گوارش به علت زخم معده و احتمالا ibs برایم سی عدد قرص کلونازپام۱ و شصت عدد نورترپتیلین۱۰ شبی یکعدد تجویز کرد، پس از اتمام کلونازپام و مصرف نورترپتیلین به تنهایی، برخی شب ها هنگامی که نزدیک زمان مصرف قرص نورترپتیلین میشوم دچار اضطراب میشوم و ضربان قلبم بالا میره، خیلی میترسم، لطفا راهنمایی ام کنید و بفرمایید به چه نحوی مصرفش کم کنم تا بسته بیستایی آخریش تموم بشه

رها امیری (1398/9/26)

با عرض سلام.مادرم تعویض دریچه داشتن و عمل باز قلب.دکتر این دارو را براشون تجویز کرده.آیا این دارو با بیماری قلبی ایشون ، وارفارین و قرص های فشار خون تداخل نداره؟ خواهش میکنم جواب بدین.با تشکر

ناشناس (1398/9/22)

سلام من 1سال ونیمه دارواعصاب میخورم الان خوب شدم کلیدینیوم سی. وقرص پروکستین ایامی تونم دیگه نصفه بخورم بعدقطع کنم دارو رویانه

زهره (1398/9/15)

سلام ممنون از توضیحات خودتون من قرص فلوکستین رو میخورم برای پرخوری عصبی .میخواستم ببینم با قرص نورتریلپتین تداخل نداره چون فلوکستین باعث کاهش اشتها میشه ولی نورتریلپتین باعث افزایش اشتها. میشه هر دوتا باهم مصرف کرد پزشک تجویز کرده

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/15)

دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان):‌ سلام.در پرخوری عصبی اولین داروی انتخابی ، فلوکستین است.من پیشنهادم این است که به جای دو دارو دوز فلوکستین را تا ماگزیمم ۸۰ میلیگرم به تدریج افزایش دهید.

فرشاد (1398/9/9)

سلام، من حدود یک سال این دارو رو برای بیماری ibs مصرف کردم، بعد از یک سال چند روزی فراموش کردم مصرف کنم و چون علائم بازگشت بیماری رو دیدم به مصرفش ادامه ندادم، چند روز اول دچار سر گیجه شدید شدم اما این سرگیجه کم شد ولی هنوزم گاهی اوقات اینطوری میشم، میخواستم بدونم علت این سرگیجه قطع ناگهانی مصرف دارو بوده؟

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/10)

دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام و دقیقا.دارو را به تدریج قطع کنید

نفس (1398/9/8)

سلام ببخشید این دارو روی بارداری اثرداره؟من یکساله اقدام به بارداری کردم اما اثری نداشته ممکنه بخاطر این قرص باشه؟

الی (1398/9/5)

من الان ۴ساله نورتریلپتین ۲۵مصرف مکنم الان دو سال اقدام کردم برای بارداری ولی باردار نمیشوم میخواستم بدونم برای مصرف این قرصه

نازنین (1398/9/3)

با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون.من قبل از شروع مصرف دارو،سیتالوپرام مصرف میکردم ولی یادم رفت به دکترم بگم.به نظرتان سیتالوپرام رو باید قطع کنم یا هر دو را ادامه بدم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/3)

بهتر بود به پزشک اطلاع می دادید. به مدت سه هفته هر دو دارو را مصرف کنید و سپس فقط نورتریپتیلین را ادامه دهید.

شکوفه شالو (1398/8/24)

با سلام تشکر از سایت خوبتون سوالی که دارم من دارم داروی نورتریپتلین رو مصرف میکنم ولی شبا مقع خواب بیش از حد عرق میکنه گردن و سرم طوری که کلا بالش و پتو خیس میشه ممکنه از این دارو باشه؟و اینکه داروی سیبلیوم هم مصرف میکنم همچنین پروپرانول ممکنه از کدوم یکی از این دارو ها باشه؟ چون من دو قطبی دارم و میگرن حاد

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/24)

دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان) :‌ سلام از بین داروهای شما نورتریپتیلین و سیبلیوم(فلوناریزین) میتواند باعث تعریق در شما شود ولی اگر تعریق ارتباطی با مصرف دارو نداشته باشد بررسی کامل باید انجام گردد. ضمن اینکه اگر تشخیص دوقطبی توسط پزشک متخصص اعصاب و روان در شما تایید شده باشد، نورتریپتیلین حتما باید قطع شود.

صدیقه (1398/8/22)

سلام من حدود ۲۴ روز است ک این دارو را مصرف میکنم الان حدود ۳ ۴ روز است ک نفخ شدید و کمی یبوست پیدا کردم ممکنه از عوارض این قرص باشه؟؟ روزانه یک عدد میخورم

ناشناس (1398/8/21)

سلام من این قرص تازه دو روزه استفاده میکنم دکتر بهم گفت هفته اول یک عدد شبها و هفته دوم ۲عدد باهمم به نظر شمانباید کمترش کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)

تجویز صحیح است. طبق دستور پزشک عمل کنید.

ز.ر (1398/8/11)

باسلام.من این دارو را ب مدت دوهفته اس دارم مصرف میکنم ن عوارض جانبی روم داشته نه هیچ تاثیری روی حالم. فقط یک قرص روزانه مصرف میکنم چرا تاثیر مثبتی نداره روی من؟؟

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/12)

دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب روان): سلام.حداقل چهار هفته طول میکشد اثر دارو شروع شود.صبور باشید

علی (1398/7/26)

من این دارو را که مصرف می‌کردم شبا خواب های بد می دیدم و خشکی دهان زیاد داشتم

پویا بیاتی نیا (1398/7/25)

بعد از مصرف این دارو خواب های بسیار بد و کابوس های وحشت ناک میدیدم قطع کردم مصرف شون رو اشکالی نداره؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)

اگر چنین عوارضی داشته قطع دارو بلامانع است ولی به پزشک اطلاع دهید تا داروی جایگزین برای شما تجویز کند.

ناشناس (1398/7/24)

سلام ایا پرخاشگری وعدم کنترل از عوارض این قرص محسوب میباشد یا نه؟

حبیب هاشمی (1398/7/22)

باسلام ایا قرص نورو تریپتیلین برای درمان زخم معده قابل مصرف است؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/22)

ممکن است به عنوان یک داروی کمکی تجویز شود

چنانچه در خصوص "نورتریپتیلن " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info