نورتریپتیلن

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

نورتریپتیلین چیست؟
نورتريپتيلين دارويي از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود.این دارو همچنین در تسكين دردهاي عصبي هم استفاده دارد .
علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و...جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد.
داروهایی مانند نورتريپتيلين می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

نورتريپتيلين در بدن چگونه عمل می کند؟
این دارو در بدن با افزایش سطح ناقل های شیمیایی موجود در مغز که نقش پیام رسانی عصبی بین سلول های اعصاب رابر عهده دارند،علائم افسردگی رابرطرف می نماید.

پيش از شروع مصرف نورتريپتيلين
- در صورت بارداري يا اقدام به بارداري یا شیرده بودن به پزشك خود اطلاع دهيد.
-در صورت سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،مشكل در دفع ادرار،بيماري هاي قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

نحوه ی مصرف نورتریپتیلین
-نحوه و مقدار مصرف این دارو با توجه به مشکل و شرایط بیمارمتفاوت است.ممکن است این دارو سه تا چهارنوبت در روز و یا تنها یک نوبت تجویز گردد.
-اگر نورتریپتیلین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا. حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

توصيه های نورتریپتیلین
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
-به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. -مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-در مدت درمان با اين دارو ممكن است حساسیت پوست و بدن شما به نور آفتاب بیشترشود لذا. تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید. قرار نگیرید و از فرآورده های ضدآفتاب و عینک آفتابی حتماً استفاده نمایید.
-در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.
-در صورت شروع هرگونه درمان یا قصد عمل جراحی، درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
-پیش از دریافت هرگونه دارو از داروخانه (مانندداروهای ضد درد،ضد سرماخوردگی و ضد حساسیت)دکتر داروساز را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض شایع نورتریپتیلین
-در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
-یبوست و سوهاضمه ،اسهال یا تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب(درمورد یبوست) و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز می توانید این علائم را کاهش دهید.
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
-اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.
-در صورت بروز علایمی همچون اضطراب و پریشانی،اختلال در خواب، مشکل در دفع ادرار، احساس گز گز انگشتان،تغییر غیر عادی در اشتها یا وزن،تغییر طعم ها در دهان، زنگ زدن گوش، لکه های قرمز پوستی خارش دار،ریزش مو یا تعریق شدید و ضربان قلب نامنظم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

سندروم سروتونین 

مشاهده داروهای ضد افسردگی با منشاء گیاهی در داروخانه اینترنتی دارویاب

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف نورتریپتیلن

‌نورتريپ‌تيلين براي درمان بيماري افسردگي و نيز شب ادراري در كودكان تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر نورتریپتیلن

‌از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي‌نفرين و سروتونين توسط پايانه سلول عصبي پيش‌سيناپسي، غلظت سيناپسي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي‌دهد.

فارماکوکینتیک نورتریپتیلن

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و بطور كامل جذب مي‌شود. داراي متابوليسم گذر اول كبدي است. راه دفع دارو كليوي است. زمان شروع اثر دارو به عنوان ضد افسردگي 3-2هفته پس از مصرف و نيمه عمر آن 44-18 ساعت مي‌باشد. پيوند اين دارو به پروتئين پلاسما زياد مي‌باشد

عوارض جانبی نورتریپتیلن

خشكي دهان، خواب آلودگي، تاري ديد، يبوست، تهوع. اشكال در ادراري‌كردن، عوارض قلبي- عروقي، تداخل در فعاليت‌ جنسي، تغييرات قند و خون، افزايش‌اشتها وزون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی نورتریپتیلن

مصرف همزمان با دارو‌هاي ضد آريتمي‌ بطني را افزايش مي‌دهد. مصرف همزمان اين دارو با مهار آنزيم MAO باعث تحريك CNSو بالا رفتن فشار خون مي‌شود. اين دارو از طريق كاهش آستانه تشنج با اثر داروهاي ضد صرع‌مقابله مي‌كند. بعضي از داروهاي ضد صرع با كاهش غلظت پلاسمايي نورتريپ‌تيلين ، اثر ضد افسردگي آن را كاهش مي‌دهند. اين دارو اثر پائين‌آورنده فشار خون كلونيدين و گوانتيدين را كاهش مي‌دهد و در صورت قطع ناگهاني اين دو دارو، خطر افزايش فشار خون زياد مي‌شود. مصرف همزمان اين دارو با فنوتيازين‌ها موجب افزايش عوارض جانبي آنتي‌موسكاريتي مي‌شود. مصرف همزمان اين دارو با با دراوهاي مقلد سمپاتيك ممكن است سبب تشديد عوارض قلبي – عروقي و احتمالا بروز آريتمي ، تاكي كاردي يا افزايش فشار خون شود. مصرف همزمان اين دارو با دارو‌هاي ضد تيروئيد ممكن است خطر بروز آگرانولوسيتوز را افزايش دهد. مصرف همزمان فرآورده‌هاي حاوي الكل و ساير داروهاي مضعف CNSبا اين دارو ممكن است سبب بروز ضعف شديد CNS، ضعف تنفسي و كاهش فشار خون شود. سايتميدين با مهار متابوليسم اين دارو ، غلظت پلاسمايي آن را افزايش مي‌دهد.

هشدار ها نورتریپتیلن

در موارد زير مصرف اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
الكلسيم‌حاد، آسم، اختلالات دوقطبي،‌اختلالات خوني و گوارشي،‌گلوكوم با زاويه باريك، افزايش فشار داخل كره چشم، پركاري تيروئيد، هيپرتروفي پروستات، عيب‌كار كليه، اسكيزوفرني، حملات تشنجي،‌ حساسيت به داروهاي ضدافسردگي سه حلقه‌اي و احتباس ادرار.

توصیه های دارویی نورتریپتیلن

1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز شود. در صورت نياز، كاهش مقدار مصرف به تدريج و در طول يك دوره حداقل 4 هفته‌اي بايد انجام شود.
2. در هفته‌هاي اول درمان به دليل افزايش تمايل به خودكشي بايد بيمار را تحت نظر قرار داد
3. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
4. براي شروع اثرات درماني اين دارو حداقل دو هفته وقت لازم است.
5. درمان سالمندان بايد با حداقل مقدار شروع شود، زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساسترند.
6. به علت نيمه‌عمر طولاني دارو تجويز يك‌باره مقادير آن در موقع خواب، كفايت مي‌كند.
7. به بيمار بايد ياد‌آوري شود كه در صورت بروز علائم آنتي‌موسيكاريني به درمان ادامه دهد، چون به اين اثرات تا حدي تحمل حاصل مي‌شود.
8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده‌هاي آنزيم MAO توسط بيمار، بايد دو هفته بعد از قطع آن، مصرف اين دارو را آغاز نمود.
9. در صورت ضرورت دارو‌هاي مهار‌كننده MAO بايد حداقل يك هفته ميان قطع اين دارو و شروع مصرف داروي جديد فاصله ايجاد شود.
10. اين دارو با ايجاد خواب‌آلودگي ممكن است بر اعمالي كه نياز به مهارت و هوشياري دارند مانند رانندگي، تأثير بگذارد.
11. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود.اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه‌شده مصرف شود.
12. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو،اگر رژيم درماني به صورت چند نوبت در روز مي‌باشد، به محض به يادآوردن، آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اينكه، تقریبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد، در اين صورت، مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد. اگر رژيم درماني بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نبايد هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در اين موارد با پزشك مشورت گردد.
13. به دليل احتمال بروز منگي و سرگيجه، و هنگام برخاستن ناگهاني از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
14. با مصرف اين دارو، خشكي‌ دهان ممكن است بروز نمايد .در صورت تداوم اين عارضه به مدت بيش از دو هفته بايد به پزشك مراجعه نمود.
15. احتمال بروز حساسيت به نور با مصرف اين دارو وجود دارد.لذا ضروري است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
16. بيمار بايد 7-3 روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
17. در صورت نياز به هرگونه عمل جراحي يا درمان اضطراري پزشك بايد از مصرف دارو مطلع شد.

دارو های هم گروه نورتریپتیلن

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02170
00921
02171
00922

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص نورتریپتیلین امین 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین داروپخش 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلن روزدارو 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلن-عبیدی 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین-ال پی 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین امین 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین داروپخش 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین لقمان 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلن روزدارو 10 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین-عبیدی 10 میلی گرم
قرص نورتریلن 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین سبحان دارو 25 میلی گرم
قرص نورتریپتیلین سبحان دارو 10 میلی گرم
ناشناس (1398/11/29)
سلام .من یک ماهه ساعت ۸ شب یک عدد اس سیتالوپرام ۱۰ مصرف میکنم و یک عدد قرص الپرازولام قبل از خواب .الان دو روز هست که دکتر الپرازولام را قطع کرده و بجاش نورتریپتیلین ۲۵ تجویز کرده شبی ۱ عدد قبل خواب بخورم.اما توی این دو روز دهنم خیلی خشک شده و احساس گرما میکنم و عرق میکنه صورتم. چکار کنم نورتریپتیلین را قطع کنم آیا؟ زبانم ۳ ماه هست ی جور آفت سطحی بدون درد هم داره که این خشکی دهن بدترش میکنه. آیا خوردن قرص کلشی سین با نورتریپتیلین و اس سیتالومرام تداخل نداره که مصرفش رو شروع کنم؟
ملیحه کریمزاد ه (1398/11/12)
سلام من سی عدد مصرف کردم الان سه شب ندارم رفتم دارو خانه بهم نداد ن میگن باید نسخه بیاری تا نوبت بعدیم ده روز مونده حالا باید چکار کنم ممنون اگه جواب بدید
مرجان (1398/11/11)
سلام من دیروز قلبم تیر کشید بعدش هم دستم بی حس شد و شروع کرد به درد امروز رفتم اورژانس نوار قلب گرفت گفت مشکلی نداره و قرص نورتریپتلین رو برام تجویز کرد شبی یک عدد ایا من که نوار قلبم رو دید گفت مشکلی نداره چرا باید این قرص رو مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/11/12)
بهتر است تست ورزش و اکوکاردیوگرافی توسط متخصص قلب انجام شود. نوار قلب اطلاعات چندانی به پزشک نمی دهد مگر اینکه مشکل حادی وجود داشته باشد
استار سایلنت (1398/11/10)
کدام شرکت برای نورتریپتیلین کیفیت بهتری دارد بین سبحان دارو و کارخانجات داروپخش؟ ممنون
@astro_rahim (1398/10/25)
با سلام آیا مصرف این دارو با مکمل های ورزشی مانند پروتئین وی ، آمینو اسیدها، و کراتین و یا خود ورزش سنگین مانند بدنسازی تداخل دارد ؟ سپاسگزارم
رها امیری (1398/9/26)
با عرض سلام.مادرم تعویض دریچه داشتن و عمل باز قلب.دکتر این دارو را براشون تجویز کرده.آیا این دارو با بیماری قلبی ایشون ، وارفارین و قرص های فشار خون تداخل نداره؟ خواهش میکنم جواب بدین.با تشکر
زهره (1398/9/15)
سلام ممنون از توضیحات خودتون من قرص فلوکستین رو میخورم برای پرخوری عصبی .میخواستم ببینم با قرص نورتریلپتین تداخل نداره چون فلوکستین باعث کاهش اشتها میشه ولی نورتریلپتین باعث افزایش اشتها. میشه هر دوتا باهم مصرف کرد پزشک تجویز کرده
مدیر سامانه (1398/9/15)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان):‌ سلام.در پرخوری عصبی اولین داروی انتخابی ، فلوکستین است.من پیشنهادم این است که به جای دو دارو دوز فلوکستین را تا ماگزیمم ۸۰ میلیگرم به تدریج افزایش دهید.
فرشاد (1398/9/9)
سلام، من حدود یک سال این دارو رو برای بیماری ibs مصرف کردم، بعد از یک سال چند روزی فراموش کردم مصرف کنم و چون علائم بازگشت بیماری رو دیدم به مصرفش ادامه ندادم، چند روز اول دچار سر گیجه شدید شدم اما این سرگیجه کم شد ولی هنوزم گاهی اوقات اینطوری میشم، میخواستم بدونم علت این سرگیجه قطع ناگهانی مصرف دارو بوده؟
مدیر سامانه (1398/9/10)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام و دقیقا.دارو را به تدریج قطع کنید
نفس (1398/9/8)
سلام ببخشید این دارو روی بارداری اثرداره؟من یکساله اقدام به بارداری کردم اما اثری نداشته ممکنه بخاطر این قرص باشه؟
الی (1398/9/5)
من الان ۴ساله نورتریلپتین ۲۵مصرف مکنم الان دو سال اقدام کردم برای بارداری ولی باردار نمیشوم میخواستم بدونم برای مصرف این قرصه
نازنین (1398/9/3)
با سلام و تشکر از اطلاعات مفیدتون.من قبل از شروع مصرف دارو،سیتالوپرام مصرف میکردم ولی یادم رفت به دکترم بگم.به نظرتان سیتالوپرام رو باید قطع کنم یا هر دو را ادامه بدم؟
مدیر سامانه (1398/9/3)
بهتر بود به پزشک اطلاع می دادید. به مدت سه هفته هر دو دارو را مصرف کنید و سپس فقط نورتریپتیلین را ادامه دهید.
شکوفه شالو (1398/8/24)
با سلام تشکر از سایت خوبتون سوالی که دارم من دارم داروی نورتریپتلین رو مصرف میکنم ولی شبا مقع خواب بیش از حد عرق میکنه گردن و سرم طوری که کلا بالش و پتو خیس میشه ممکنه از این دارو باشه؟و اینکه داروی سیبلیوم هم مصرف میکنم همچنین پروپرانول ممکنه از کدوم یکی از این دارو ها باشه؟ چون من دو قطبی دارم و میگرن حاد
مدیر سامانه (1398/8/24)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان) :‌ سلام از بین داروهای شما نورتریپتیلین و سیبلیوم(فلوناریزین) میتواند باعث تعریق در شما شود ولی اگر تعریق ارتباطی با مصرف دارو نداشته باشد بررسی کامل باید انجام گردد. ضمن اینکه اگر تشخیص دوقطبی توسط پزشک متخصص اعصاب و روان در شما تایید شده باشد، نورتریپتیلین حتما باید قطع شود.
صدیقه (1398/8/22)
سلام من حدود ۲۴ روز است ک این دارو را مصرف میکنم الان حدود ۳ ۴ روز است ک نفخ شدید و کمی یبوست پیدا کردم ممکنه از عوارض این قرص باشه؟؟ روزانه یک عدد میخورم
ناشناس (1398/8/21)
سلام من این قرص تازه دو روزه استفاده میکنم دکتر بهم گفت هفته اول یک عدد شبها و هفته دوم ۲عدد باهمم به نظر شمانباید کمترش کنم؟
مدیر سامانه (1398/8/21)
تجویز صحیح است. طبق دستور پزشک عمل کنید.
ز.ر (1398/8/11)
باسلام.من این دارو را ب مدت دوهفته اس دارم مصرف میکنم ن عوارض جانبی روم داشته نه هیچ تاثیری روی حالم. فقط یک قرص روزانه مصرف میکنم چرا تاثیر مثبتی نداره روی من؟؟
مدیر سامانه (1398/8/12)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب روان): سلام.حداقل چهار هفته طول میکشد اثر دارو شروع شود.صبور باشید
علی (1398/7/26)
من این دارو را که مصرف می‌کردم شبا خواب های بد می دیدم و خشکی دهان زیاد داشتم
پویا بیاتی نیا (1398/7/25)
بعد از مصرف این دارو خواب های بسیار بد و کابوس های وحشت ناک میدیدم قطع کردم مصرف شون رو اشکالی نداره؟
مدیر سامانه (1398/7/25)
اگر چنین عوارضی داشته قطع دارو بلامانع است ولی به پزشک اطلاع دهید تا داروی جایگزین برای شما تجویز کند.
ناشناس (1398/7/24)
سلام ایا پرخاشگری وعدم کنترل از عوارض این قرص محسوب میباشد یا نه؟
مدیر سامانه (1398/7/24)
در ابتدای درمان این عوارض محتمل است
حبیب هاشمی (1398/7/22)
باسلام ایا قرص نورو تریپتیلین برای درمان زخم معده قابل مصرف است؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
ممکن است به عنوان یک داروی کمکی تجویز شود

چنانچه در خصوص "نورتریپتیلن " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب