کلوبازام

داروهای ضد صرع
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

کلوبازام
کلوبازام دارویی از دسته ی بنزودیازپین ها می باشد که در درمان انواع صرع و تشنج در کودکان و بزرگسالان تجویز می شود.
در صورتی که مبتلا به صرع باشید، حتما تاکنون بیهوشی یا ازحال رفتن ناگهانی و یا تشنج را تجربه نموده اید.
تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد.سديم والپروات با كاهش فعاليت هاي الكتريكي غيرطبيعي مغز حملات تشنجي را كنترل مي نمايد.
عارضه ی تشنج با توجه به اینکه سلول های کدام قسمت از مغز دچار اختلال الکتریکی شده باشد، انواع مختلفی دارد.
علائمی که در مدت تشنج رخ می دهد، می تواند برروی ماهیچه ها، حواس، خلق و خو، احساسات ،تمرکز، هوشیاری و یا ترکیبی از آنها تآثیرگذار باشد.به همین دلیل در درمان بیماری صرع در درجه ی اول پیشگیری و کاهش تعداد دفعات حملات تشنج هدف اصلی می باشد.
کلوبازام با کنترل علائم تشنج، فعالیت الکتریکی سلول های مغز را کنترل می کند و از وقوع تشنج پیشگیری می نماید.این دارو همچنین با شل کردن عضلات منقبض شده در زمان تشنج، کمک به کاهش شدت تشنج نیز می کند.
پیش از مصرف کلوبازام
-در صورت بارداری، مشکل تنفسی، اختلال کبدی یا کلیوی یا سابقه ی بیماری های اعصاب و روان مانند افسردگی، وسواس و سایر بیماری ها و اختلالات پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
- مصرف الکل همراه با این دارو عوارض خطرناکی در پی دارد لذا در صورت مصرف اخیر الکل یا فرآورده های الکلی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
نحوه ی مصرف کلوبازام
-این دارو بصورت قرص خوراکی ١٠ میلی گرم موجود می باشد.
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-اگر کلوبازام به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز تجویز کنند لذا. حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با کلوبازام ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-مصرف این داروخواب آلودگی و گیجی مختصری ایجاد می کند. لذا از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است، خودداری نمایید.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.
-مصرف کلوبازام در طولانی مدت ممکن است موجب ایجاد تحمل نسبت به این دارو در بدن شما شود. در این حالت دارو به اندازه ی قبل اثرگذار نخواهد بود. لذا در صورتی که احساس کردید اثر این دارو کم شده است و علائمتان بطور کامل تحت کنترل نیست حتما با پزشک خود صحبت کنید.
-مصرف طولانی مدت بنزودیازپین ها که کلوبازام یکی از آنهاست، ایجاد وابستگی در بدن می کند لذا مصرف این داروها و همچنین قطع آنها باید اصولی و کنترل شده و تحت نظر پزشک باشد.
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.
عوارض شایع کلوبازام 
-احساس خواب آلودگی، ضعف و گیجی از عوارض شایع این دارو می باشد.
-احساس عدم تمرکز، حرکات غیرطبیعی چشم ها و فراموشکاری نیز می تواند با مصرف این دارو بروز کند که می توانید در مورد آنها با پزشک خود مشورت نمایید.
-در کودکان افزایش ترشح بزاق ممکن است سبب سرفه یا احساس ناخوشایند شود.در صورت بروز این عارضه پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت تغيير خلق و خو و عصبانيت بيش از حد حتما با پزشك خود مشورت نماييد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کلوبازام

كلوبازام براي درمان كمكي صرع در بيماراني كه به خوبي به ساير داروهاي ضد تشنج پاسخ نمي‌دهند، مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر کلوبازام

کلوبازام مانند سایر بنزودیازپین ها با گیرنده های GABA گاما آمینو بوتیریک اسید هم پوشانی دارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد.
به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند

فارماکوکینتیک کلوبازام

اين دارو از راه خوراكي بخوبي جذب و در كبد متابوليزه مي‌شود. متابوليت‌هاي آن از طريق ادرار دفع مي‌شوند . زمان شروع اثردارو پس از مصرف يك مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادير متعدد به سرعت و ميزان تجمع دارو و به نوبه خود نيمه عمر دفع و كليرانس آن بستگي دارد.

عوارض جانبی کلوبازام

خواب آلودگي، توهم، عدم تعادل(بخصوص درسالمندان) فراموشي، وابستگي،‌افزايش حالت تهاجمي(بصورت متناقض) گهگاه سردرد، سرگيجه، كمي فشار خون، اختلال گوارشي، بثورات جلدي، اختلال ديد، تغيير ميل جنسي از عوارض جانبي اين دارو

تداخلات دارویی کلوبازام

مصرف همزمان اين دارو با داروهاي هوشبر ، داروهاي ضددرد شبه‌ترياك، داروهاي ضد افسردگي، و ضد جنون، آنتي‌هيستامين‌ها ،‌داروهاي مسددگيرنده آلفا، آدرنرژيك و باكلوفن موجب افزايش اثر سداتيو مي‌شود. كتوكونازول و ايتراكونازول با مهار متابوليسم كبدي اين دارو موجب افزايش غلظت پلاسمايي آن مي‌شود.

هشدار ها کلوبازام

. در موارد زير این دارو بايد با احتياط فراوان تجويز شود:
بيماري تنفسي، ضعف عضلاني (بخصوص مياستني گراو)، اختلال شديد شخصيتي و پورفيري،مسموميت شديد با الكل همراه با علائم حياتي ضعيف شده، اغماء شوك، گلوكوم حاد با زاويه بسته يا استعداد ابتلاء به آن .
2. مصرف طولاني مدت يا مقادير زايد خطر بروز وابستگي‌هاي رواني و جسمي را افزايش مي‌دهد.
3. بنزوديازپين‌ها ممكن است سبب بروز ضعف تنفسي به ويژه در افراد سالخورده، نوجوانان و افراد بشدت بيمار شود. در اين موارد كاهش مقدار مصرف دارو ممكن است ضروري باشد.

توصیه های دارویی کلوبازام

1. اين دارو نبايد بيش‌ از مقدار توصيه شده مصرف شود.
2. در صورتي كه پس از چند هفته، اثربخشي دارو كاهش يافت،از افزايش مقدار مصرف دارو بدون مشورت با پزشك بايد خودداري شود.
3. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. باید دقت شود هیچیک از نوبت های مصرف فراموش نگردد.
4. به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو بايد به تدريج قطع شود.
5. به دليل بروز خواب آلودگي، سرگيجه و منگي، از رانندگي يا كار با ماشين‌آلاتي كه نياز به هوشياري دارند،‌بايد خودداري شود.

دارو های هم گروه کلوبازام

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00312

‌اصغر‌زارع (1399/3/17)
سلام‌ببخشید‌پسره‌من‌۷‌سالشه‌‌تشنج‌داره‌‌‌قرص‌کلو‌بازام میخوره‌۱‌یک‌عدد‌شب‌ویک‌عدد‌صبح‌میخوره‌از‌وقتی‌که‌این دارو‌رو‌میخوره‌بدنش‌گرم‌میشود‌از‌این‌دارو‌هست‌یا‌نه
دکتر مهتاب حاجی حیدری - داروساز (1399/3/17)
تب از عوارض جانبی مصرف کلوبازام است.اگر ادامه داشت و بدتر شد به پزشک معالج مراجعه کنید.
م احمدی (1398/9/29)
آیاکلوبازام بمدت ۲سال برای بچه ۴تا۵سال عوارض جسمی نداره؟ بخاطرتشنج ناشی از تب تجویز شده!
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/30)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.مورد مصرف عمده داروی کلوبازام تشنج ناشی از تب در کودکی میباشد.هر دارویی عوارض خاص خودش رادارد حتی استامینوفن ساده.آنچه که مهم است منافع دارو در مقابل مضرات میباشد.
امان الله (1398/7/28)
سلام آیا کلوبازام برای رفع تب و پایین آمدن آن کمک می کند.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/29)
تاثیری بر تب ندارد ولی آستانه تشنج را بالا می برد
ایرانمنش (1398/6/6)
سلام ببخشید پسر من امشب به جای نصف کلوبازام یکی کامل خورده ۵ سالشه عیبی نداره؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/9)
بهتر است در موارد بعدی دقت بیشتری بفرمائید.
کاوه آباد (1398/4/28)
ببخشید این دارو برای درمان بیماری انسفالومالاسی لوب پس سری به کار میره؟
Pardis (1398/4/19)
سلام آیااین قرص قرص خوابه؟وواسه بچهای۳سال خوبه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/20)
معمولا برای کنترل تشنج کاربرد دارد ولی ممکن است هدف پزشک از تجویز دارو کاربرد دیگری باشد. همچنین اثرات خواب آور هم دارد. طبق تجویز پزشک استفاده کنید.

چنانچه در خصوص "کلوبازام" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب