سدیم والپروات

داروهای ضد صرع
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

سديم والپروات چیست؟

سديم والپرووات از دسته ی داروهای ضد صرع می باشد و یکی از مهم ترین و موثرترین داروها در کنترل حملات تشنجی بیماری صرع در کودکان و بزرگسالان است با این وجود مصرف این دارو تنها به این مورد محدود نمی شود و در موارد متنوعی مانند پیشگیری از میگرن، بیماری های اعصاب روان مانند افسردگي و دردهاي عصبي ناشي از ديابت نيز تجويز مي شود.
تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد.سديم والپروات با كاهش فعاليت هاي الكتريكي غيرطبيعي مغز حملات تشنجي را كنترل مي نمايد.<

تفاوت در برندهاي مختلف سدیم والپروات
سديم والپرووات توسط شركت هاي مختلف و با نام هاي تجاري متفاوت توليد مي شود و بايد بدانيد كه مقدار و نوع دارو در اين محصولات مي تواند متفاوت باشد.از اين رو اگر اين دارو توسط پزشك با نام تجاري خاصي براي شما تجويز شده است و به هردليلي موفق به تهيه ي
آن نشديد حتما با پزشك خود در مورد تغيير دارو و جايگزيني داروي مناسب صحبت كنيد و بدون مشورت پزشك از تغيير برند داروي خود خودداري كنيد.در برخي موارد با تعويض دارو نياز به تغيير مقدار مصرف دارو نيز مي باشد.

پيش از مصرف سدیم والپروات
در صورت بارداري يا شيردهي،سابقه ي مشكلات كبدي و كليوي،خوني و در صورتي كه مبتلا به بيماري لوپوس مي باشيد حتما پيش از شروع مصرف اين دارو پزشك خود را مطلع سازيد.
توصيه ها
از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.

از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با والپرووات سديم ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.

نحوه ي مصرف والپروات سديم 
نحوه ي مصرف اين دارو باتوجه به شركت سازنده و نام برند دارو متفاوت است . بطور مثال قرص هاي آهسته رهش بايد بصورت كامل بلعيده شوند و از خرد كردن يا نصف كردن آن ها خودداري شود. بعضي از برندها را بهتر است بعد از غذا و بعضي را بايد قبل از غذا مصرف كنيد به همين دليل دارو را دقيقا طبق دستور پزشك مصرف كنيد و همچنين پيش از مصرف بروشور دارويي موجود درجعبه ي دارو را به دقت مطالعه كرده و سوالات خود را از داروسازتان بپرسيد.
در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
عوارض شايع والپروات و راهكار مقابله با آنها چيست؟
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-احساس خستگی و معده درداز عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
-احساس لرزش و ضعف در مدت مصرف اين دارو از عوارض شايع مي باشد كه مي توانيد در مورد آن با پزشك خود مشورت كنيد.
-ريزش مو يكي از عوارض اين دارو مي باشد كه بسيار بيماران را نگران مي كند اما بايد بدانيد كه اين عارضه موقتي مي باشد و پس از مدتي موها مجددا شروع به رشد مي كنند (تنها ممكن است نسبت به قبل حالت دارتر شوند.)
-سردرد نيز از عوارض اين دارو مي باشد كه براي برطرف كردن آن مي توانيد از پزشك يا داروساز خود در مورد معرفي داروي ضد درد مناسب سوال بفرماييد.
-براي اسهال ناشي از اين دارو در ابتداي درمان نيز مصرف به مقدار كافي مايعات مي تواند كمك كننده باشد.
-بدليل اينكه اين دارو خواب آور مي باشد،تا زماني كه اثر خواب آوري آن را احساس مي كنيد از رانندگي و كارهايي كه نياز به احتياط بيشتري دارند خودداري نماييد.
-افزايش وزن نيز از عوارضي مي باشد كه ذهن بيماران مصرف كننده را مشغول مي كند.اما در صورت رعايت يك رژيم غذايي مناسب و داشتن فعاليت بدني متناسب با وزنتان جاي نگراني در اين مورد وجود ندارد.
-در صورت مشكل در شنوايي،حركات ناخواسته ي عضلات،كاهش تمركز و واكنش هاي حساسيتي به پزشك خود اطلاع دهيد.
بخاطر داشته باشيد كه مصرف اين دارو فوايد بسياري براي شما دارد و بيماري شما را كنترل مي كند و هيچ گاه بدون مشورت پزشك اقدام به قطع آن نكنيد.
مصرف طولاني مدت والپرووات نياز به پيگيري دقيق دارد
-در مورد این دارو پیگیری وضعیت سلامت و درمان بیمار در دراز مدت بسیار حائز اهمیت می باشد لذا معاینات و آزمایشات دوره ای را بطور منظم جهت بررسی وضعیت کبدی وخونی انجام دهید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
-در صورت احساس خستگی شدید توام با درد شدید شکمی ،تیره شدن رنگ ادرار و زردی پوست یا چشم به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

سوال و جواب
سوال ۱: چه تفاوتی بین سدیم والپروات و دی والپروئکس وجود دارد؟
جواب۱: دی والپروئکس ترکیبی از سدیم والپروات و اسید والپروئیک است. مقدار سدیم موجود در این دارو کمتر از سدیم والپروات است ولی ماده موثره هر دو والپروات است با ملح های مختلف. برای بیمارانی که احتمال فشار خون بالا داشته باشند و یا از عوارض چاق کننده سدیم والپروات ناراضی هستند دی والپروئکس ترجیح داده می شود

Reference 1
Reference 2
Reference 3

دارو های هم گروه سدیم والپروات

موارد مصرف سدیم والپروات

اين دارو در درمان صرع ساده و پيچيده غائب مصرف مي شود.

مکانیسم اثر سدیم والپروات

اين دارومشابه فني توئين و كار با مازپين با انسداد جريان سديم،از فعاليت با فركانس زياد نرون ها جلوگيري مي كند وبا مهار آنزيم تجزيه كنندهGABA،غلظت آن را در مغز افزايش مي دهد. همچنين اين دارو در غلظت هاي زياد، جريان پتاسيم در غشاء سلولهای مغزی را افزایش می دهد و غشاء را هيپرپولاريزه مي كند.

فارماکوکینتیک سدیم والپروات

از طريق خوراكي بخوبي جذب مي شود. پيوند دارو به پروتئين بسيار زياد است.غذا ،جذب اين دارو را به تاخير مي اندازد.اين دارو در كبد متابوليزه واز طريق كليه ها دفع مي شود .نيمه عمر دارو 16-6ساعت مي باشد .

منع مصرف سدیم والپروات

در بيماري هاي فعال كبدي وسابقه فاميلي نارسايي شديد كبد نبايد مصرف شود .

عوارض جانبی سدیم والپروات

تحريك گوارشي، تهوع ، عدم تعادل و رعشه، افزايش غلظت آمونياك خون، افزايش اشتها و وزن، ريزش موقتي مو، خيز، كاهش پلاكتهاي خون، مهار تجمع پلاكتي، اختلال در عملكرد كبد كه ندرتاً به نارسايي كشنده كبدي منجر مي‌شود، بثورات جلدي، اغتشاش شعور، ندرتاً پانكراتيت، كاهش گلبول‌هاي سفيد، هيپوپلازي گلبول‌هاي قرمز، كاهش فيبرينوژن، آمنوره و نا منظم شدن قاعدگي و ژينكوماستي از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی سدیم والپروات

اين دارو غالبا غلظت پلاسمايي فنوباربیتال و فنی توئین و گاهی نیز غلظت پلاسمایی اتوسوكسيميد و پريميدون را زياد مي‌كند.داروهاي ضد افسردگي وضد جنون با كاهش آستانه تشنج، بااثر ضد تشنج اين دارو مقابله مي‌كنند. سايمتيدين با مهار آنزيم‌هاي كبدي ،‌ غلظت پلاسمايي والپروات را افزايش مي دهد تجويز همزمان ساير دارو‌هاي ضد صرع، موجب افزايش سميت دارو مي‌گردد، بدون اينكه اثرات درماني آن افزايش يابد. كلروكين با اثر ضد تشنجي اين دارو مقابله مي‌كند غلظت سرمي و نيمه عمر والپروات در صورت مصرف همزمان با كاربامازپين ممكن است كاهش يابد. نيمه عمر لاموتریژين در صورت مصرف همزمان با اين دارو ممكن است افزايش يابد.

هشدار ها سدیم والپروات

-قبل از شروع درمان ودر طول 6ماه ماه اول درمان با اين دارو ،بايد عمل كرد كبد تحت نظر باشد .
2. درصورت وجود نارسايي شديد كليوي لوپوس اريتماتوز سيستميك يا پورفيري بايد با احتياط فراوان مصرف شود .
3. اختلال عملكرد (از جمله نارسايي كبدي كشنده )با مصرف اين دارو ممكن است كودكان كمتر از 3سال ،افرادي كه اختلالات متابوليك يادژنراتيو دارند ،در حالت اختلال ارگانيك مغزي يا تشنجات شديد همراه با عقب ماندگي ذهني ،بروز كند.
4. در صورت بروز درد حاد شكمي كه ممكن است نشانه پانكراتيت باشد، بايد مراقبت‌هاي لازم انجام شود.

توصیه های دارویی سدیم والپروات

. قبل از شروع درمان با اين دارو از عدم وجود زمينه يا عوامل مستعد كننده خونريزي در بيمار بايد اطمينان حاصل شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف اين دارو بدون مشورت با پزشك بايد خودداري شود.
3. به بيمار يا اطرافيان او علائم بروز اختلالات خوني يا كبدي بايد توضيح داده شود و توصيه مي‌گردد كه در صورت بروز اين علائم به پزشك مراجعه شود.
4. در صورتيكه با مصرف اين دارو، استفراغ بي‌اشتهايي، يرقان، خواب‌آلودگي يا عدم كنترا تشنج آن بروز كرد، بلافاصله درمان با اين دارو بايد متوقف گردد.
5. دوره درمان بايد كامل شود.
6. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو، اگر رژيم درماني يكبار در روز باشد، به محض به ياد آوردن آن نوبت بايد مصرف شود و از دو برابر كردن مقدار مصرف بعدي بايد خودداري گردد. درصورتي كه رژيم درماني چند نوبت مصرف دارو در روز باشد، اگر طي 6ساعت به ياد آورده شود، آن نوبت بايد مصرف گردد. نوبت‌هاي مصرف بعدي در همان روز بايد در فواصل مساوي از يكديگر مصرف شوند. مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد.
7. به منظور بررسي پيشرفت، درمان مراجعه به پزشك ضروري است.
8. از مصرف ساير داروهاي مضعف CNS بايد خودداري گردد.
9. هنگام رانندگي يا كار با ماشين آلاتي كه نياز به هوشياري دارند، بايد احتياط نمود.

دارو های هم گروه سدیم والپروات

D :
Use in LIFE-THREATENING emergencies when no safer drug available. Positive evidence of human fetal risk.

for seizures or manic episodes associated with bipolar disorder that are unresponsive to other treatments Pregnancy category: X for migraine headache prevention Results from epidemiologic studies concluded that children born to women who take valproate sodium or related products (valproic acid, divalproex sodium) during pregnancy have an increased risk for lower cognitive test scores, compared with children exposed to other antiseizure medications during pregnancy Known to cause neural tube defects; evidence suggests that folic acid supplementation prior to conception and during the first trimester decreases risk for congenital neural tube defects Lactation: Excreted in milk; use caution (AAP and ACOG say compatible)
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
11636
11614
11611
11366
11367
17568
07763
01275
07669
02805
06170
09715
01724
11443
11494
07127
12290
22182
08601
14127
15473
01159
08498
08396
07764
01871
04577
08020
21675

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
شربت رازووالپروات سدیم 120 میلی لیتر
شربت والپروات سدیم-عبیدی 120 میلی لیتر
قرص اپی وال 200 میلی گرم
قرص اورلپت مینو 200 میلی گرم
قرص روکش دار والبایوات 200 میلی گرم
قرص والپروات سدیم روزدارو 200 میلی گرم
قرص دیوالبایوکس 125 میلی گرم
قرص دی والپروکس-ناژو 250 میلی گرم
قرص دی والپروکس پارس دارو 250 میلی گرم
قرص دیوالپروکس اسوه 250 میلی گرم
قرص دی والدین 250 میلی گرم
قرص دی والبایوکس 250 میلی گرم
قرص دی والپروکس اسوه 500 میلی گرم
قرص دی والدین 500 میلی گرم
قرص دی والبایوکس 500 میلی گرم
قرص آهسته رهش دیوالپروکس 250 میلی گرم
قرص آهسته رهش دیوالپروکس 500 میلی گرم
قرص آهسته رهش والپروات ساندوز 500 میلی گرم
قرص آهسته رهش اورلپت ال آ 500 میلی گرم
کپسول آهسته رهش اورفیریل 300 میلی گرم
آمپول اورفیریل 100 میلی گرم/میلی لیتر 10میلی لیتر
آمپول اورفیریل 100 میلی گرم/میلی لیتر 3میلی لیتر
شربت اورفیریل سافت 300میلی گرم/5میلی لیتر
قرص انتریک کوتد اورلپت 200 میلی گرم
قرص دپاکین کرونو 500میلی گرم
پودر قابل تزریق دپاکین 400میلی گرم
شربت اپیلیم 200میلی گرم/5میلی لیتر 300میلی لیتر
آمپول کانولکس 100میلی گرم/میلی لیتر 5میلی لیتر
قرص رهاکین 200 میلی گرم
قرص والپروات سدیم سجاد دارو 200 میلی گرم
قرص والپومیکس 125 میلی گرم
قرص دی والپروکس امین 250 میلی گرم
قرص والپومیکس 250 میلی گرم
قرص آهسته رهش اپیوال 500 میلی گرم
قرص آهسته رهش رهاکین 500 میلی گرم
ویال والپروات سدیم روناک دارو 400 میلی گرم
آمپول والپروات آگتانت 100 میلی گرم/میلی لیتر 4 میلی لیتر
قرص دی والپروکس امین 500 میلی گرم
قرص دی والپروکس-فندا 250 میلی گرم
قرص دی والپروکس-فندا 500 میلی گرم
قرص آهسته رهش دپاکین 200میلی گرم
قرص والپروات سدیم-حکیم 200 میلی گرم
قرص دی والپروئکس-حکیم 500 میلی گرم
قرص دی والپروئکس-حکیم 250 میلی گرم
قرص والبایوات 500 میلی گرم
قرص والبایوات 250میلی گرم
قرص دیواپوکس 500 میلی گرم
قرص دیواپوکس 250 میلی گرم
قرص دپروموو 500 میلی گرم
قرص دپروموو 250 میلی گرم
قرص دی والپروئکس زهراوی 500 میلی گرم
قرص دی والپروئکس زهراوی 250 میلی گرم
قرص پیوسته رهش والپروات سدیم اکتوور 500 میلی گرم
قرص والپروات سدیم اکتوور 200 میلی گرم
قرص دی والپروئکس-ناژو 500 میلی گرم
قرص پیوسته رهش اورلا 200 میلی گرم
Sodium Valproate available in Iran

Sodium Valproate available in Iran

Brand names
RAZOVALPROATE SODIUM 200/5ML 120ML SYRUP
VALPROATE SODIUM-ABIDI 200MG/5ML 120ML SYRUP
EPIVAL 200MG TAB
ORLEPT MINOO 200MG TAB
VALBIOATE 200MG EC TAB
VALPROATE SODIUM RUZDAROU 200MG TAB
DIVALBIOX 125MG TAB
DIVALPROEX-NAJO 250MG TAB
DIVALPROEX PARSDAROU 250MG TAB
DIVALPROEX OSVAH 250MG TAB
DIVALDIN 250MG TAB
DIVALBIOX 250MG TAB
DIVALPROEX OSVAH 500MG TAB
DIVALDIN 500MG TAB
DIVALBIOX 500MG TAB
DIVALPROEX Tablet,Delayed Release 250 mg
DIVALPROEX Tablet,Delayed Release 500 mg
VALPROATE SANDOZ Tablet 500 mg,Prolonged Release
ORLEPT LA Tablet 500 mg,Extended Release
ORFIRIL LONG Capsule 300 mg,Extended Release
ORFIRIL Injection 100 mg/ml,10 ml
ORFIRIL Injection 100 mg/ml,3 ml
ORFIRIL SAFT Syrup 300 mg/5 ml
ORLEPT Tablet 200 mg,Entric Coated
DEPAKINE CHRONO 500 MG Tablet
DEPAKINE Injection,Powder 400 mg
EPILIM Syrup 200 mg/5 ml,300 ml
CONVULEX Injection 100 mg/ml , 5 ml
RAHAKIN 200MG TAB
VALPROATE SODIUM SAJADDARO 200MG TAB
VALPOMIX 125MG TAB
DIVALPROEX AMIN 250MG TAB
VALPOMIX 250MG TAB
EPIVAL 500MG EXTENDED RELEASE TAB
RAHAKIN 500MG EXTENDED RELEASE TAB
VALPROATE SODIUM RONAK DAROU 400MG VIAL
VALPROATE AGUETTANT Injection 100 mg/ml,4 ml
DIVALPROEX AMIN 500MG TAB
DIVALPROEX-FANDA 250MG TAB
DIVALPROEX-FANDA 500MG TA
DEPAKINE Tablet 200 mg
VALPROATE SODIUM-HAKIM® 200MG TAB
DIVALPROEX-HAKIM® 500MG TAB
DIVALPROEX-HAKIM® 250MG TAB
VALBIOATE® 500MG SR TAB
VALBIOATE® 250MG SR TAB
DIVAPOX 500MG TAB
DIVAPOX 250MG TAB
DEPROMOVE® 500MG TAB
DEPROMOVE® 250MG TAB
DIVALPROEX ZAHRAVI 500MG TAB
DIVALPROEX ZAHRAVI 250MG TAB
VALPROATE SODIUM ACTOVER 500MG SR TAB
VALPROATE SODIUM ACTOVER 200MG TAB
DIVALPROEX-NAJO® 500MG TAB
ORLA® DELAYED RELEASE 200MG TAB
فروشگاه دارویاب داروسازی ایران دارو اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب