بیزاکودیل

داروهای گوارشی

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

بیزاکودیل
‎یبوست مشکلی شایع می باشد که به علل مختلفی از جمله رژیم غذایی نامناسب، عدم نوشیدن آب کافی و تعداد دفعات اجابت مزاج كم، تحرک بدنی کم می تواند رخ دهد. علاوه بر اینها بارداری، مصرف برخی دارو ها مانند برخی دارو های ضد درد و برخی بیماری ها نیز می توانند عامل ایجاد کننده یبوست باشند.
‎با این حال بسیاری از مردم در این مواقع از داروهای ملین(laxatine)استفاده می‌کنند چون تصور می‌کنند که عدم اجابت مزاج در هر روز به معنی یبوست است در صورتی که تعریف مناسب یبوست کاهش اجابت مزاج به دفعات کمتر از آنچه به طور طبیعی برای هر فرد اتفاق می‌افتد و یا سختی در دفع مدفوع باشد. با این تعریف می توان گفت در هر فرد با توجه به عادات شخصی و روزانه می توان تعیین کرد یبوست وجود دارد یا خیر به طور مثال ممکن است در يك فرد اجابت مزاج هر دو روز یکبار اتفاق بیفتد در حالی‌که در فرد دیگر روزانه باشد.
‎بیزاکودیل با تحریک عضلات روده باعث افزایش حرکات دستگاه گوارشی و تسهیل حرکت مدفوع در روده می‌گردد این عمل به دفع راحت تر مدفوع کمک می نماید.
‎اثر قرص بیزاکودیل معمولا در عرض ۱۲ تا ۱۰ ساعت مشخص میشود و شیاف بیزاکودیل در ۱۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف اثر می نماید.( به طور معمول در نیم ساعت نخست مصرف اثر میکند.)
‎این دارو در لیست داروهای بدون نسخه قرار دارد و می توان آن را از داروخانه ها با مشورت داروساز و یا به تجویز پزشک خریداری کرد.
‎ قرص بیزاکودیل گاهی جهت تخلیه روده پیش از تصویر برداری و بررسی های پزشک دستگاه گوارش یا جراحی ها تجویز می شود.

‎پیش از مصرف بیزاکودیل
‎پیش از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه از جمله بیزاکودیل بهتر است با پزشک يا داروساز خود مشورت نمایید تا مطمئن شوید این دارو برای شرایط فعلی شما مناسب است.
‎-در صورت بارداری، اقدام به بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.
‎-در صورتی که احساس درد شدید در ناحیه شکم می نمایید، تهوع دارید یا در یبوست های شدید و طولانی مدت پیش از مصرف هر گونه داروی ضد یبوست حتما به پزشک مراجعه نمایید در این مواقع مصرف داروهای ملین و مسهل می تواند خطراتی از جمله سوراخ شدن روده‌ها را در بر داشته باشد.
‎-بیزاکودیل در کودکان زیر ۱۰ سال تنها با تجویز و نظر پزشک قابل مصرف میباشد.
‎ -در صورت سابقه هرگونه جراحی روده و شکمی اخیر، پیش از مصرف حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
‎ -در صورتی که بدن کم آبی دارید یا از داروهای ادرار آور مانند هیدروکلروتیازید، فوروزماید، اسپیرونولاکتون و... استفاده می نمایید (اکثرأ این داروها جهت کنترل فشار خون و ورم داده میشوند) با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
‎-در صورت مصرف هرگونه دارو یا فرآورده گیاهی و مکمل، لیستی از اقلام مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که مصرف این دارو برای شما خطری نداشته باشد.
‎ -در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا سایر داروها به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.

‎نحوه صحیح مصرف قرص بیزاکودیل
‎به طور معمول می توانید یک یا دو قرص ۵ میلی گرمی بیزاکودیل را با یک لیوان پر آب مصرف نمایید. این قرص ۱۰ تا ۱۲ ساعت پس از مصرف اثر می نماید لذا بهترین زمان مصرف قرص شب، پیش از خواب می باشد.
‎-از مصرف قرص بیزاکودیل همراه با شیر بپرهیزید. قرص را به صورت کامل ببلعید و از جویدن و یا خرد کردن آن خودداری نمایید.
‎ -مصرف این دارو تنها برای کوتاه مدت و مقطعی توصیه می‌شود زیرا مصرف طولانی مدت بیزاکودیل موجب وابستگی دستگاه گوارش به این دارو می‌شود و این مسئله می‌تواند موجب تشدید و مزمن تر شدن یبوست شما شود.
‎در صورتی که پس از مصرف این دارو حداکثر به مدت ۵ روز همچنان مبتلا به یبوست می باشید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

‎ نحوه صحیح مصرف شیاف بیزاکودیل
‎ شیاف بیزاکودیل می‌تواند جایگزین مصرف قرص گردد. در این صورت مصرف یک شیاف در روز توصیه می شود که در عرض ۱۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف عمل می نماید و ترجیحا بهتر است شیاف صبح ها استعمال گردد.
‎-شیاف بیزاکودیل در دوزهای ۵ و ۱۰ میلی گرم موجود است. شیاف ۱۰ میلی گرم مناسب بزرگسالان و ۵ میلی گرم مناسب کودکان بالای ۱۰ سال ( و یا کودکان کوچکتر با تجویز پزشک ) می باشد.
‎-شیاف را از پوشش خارجی اش خارج نمایید و با دستان نمدار کمی شیاف را مرطوب نمایید و با فشار انگشت شیاف را داخل مقعد قرار دهید و چند دقیقه در همان وضعیت بمانید که شیاف کاملا در جای خود قرار گیرد.
‎ -پس از استعمال شیاف دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

‎توصیه های مصرف مناسب بیزاکودیل
‎ -از مصرف همزمان داروهای سوء هاضمه همراه با این دارو خودداری کنید زیرا روکش مخصوص قرص بیزاکودیل با داروهای ضد اسید معده از بین می‌رود. لذا در صورتی که نیاز به مصرف داروهای درمان کننده سوء هاضمه و ضد اسید معده دارید مصرف آنها را حداقل دو ساعت با مصرف بیزاکودیل فاصله دهید.
‎رعایت یک رژ
یم غذایی مناسب حاوی فیبر (نان با آرد کامل و سبوس، غلات، میوه و سبزیجات با برگ سبز)، نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز و فعالیت ورزشی و تحرک روزانه در سلامت و عملکرد مناسب روده مهمترین نقش را ایفا می‌کنند.
‎برای افراد که دچار یبوست هستند غذاهای آماده و فرآوری شده مانند شیرینیجات، پودینگ، شکر، شیرین کننده های مصنوعی و پنیر می توانند یبوست را تشدید نمایند.

‎عوارض ناخواسته دارویی بیزاکودیل
‎در صورت احساس تهوع بعد از مصرف این دارو، سعی کنید از غذاهای سبک مصرف نمایید و از خوردن غذای پرچرب بپرهیزید.
‎در صورت بروز اسهال مصرف بیزاکودیل را قطع نمایید زیرا دیگر نیاز به مصرف آن به مدت بیشتری نمی باشد.
‎بروز دل پیچه از علائم تاثیر بیزاکودیل می باشد که به زودی پس از اثر دارو رفع میگردد.
‎ مصرف شیاف بیزاکودیل ممکن است موجب حساسیت و افزایش تحریک پذیری در ناحیه استعمال گردد. در این موارد می‌توانيد موضع استعمال دارو را با یک مرطوب کننده مناسب مرطوب نمایید.

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بیزاکودیل

بيساكوديل به عنوان يك مسهل محرك براي درمان كوتاه مدت يبوست و تخليه ركتوم و كولون قبل از انجام آزمون ها يا جراحي كولون مصرف مي شود.

مکانیسم اثر بیزاکودیل

اين دارو احتمالاً با اثر مستقيم بر روي عضلات صاف روده باعث افزايش حركات پريستالتيك روده مي شود.

فارماکوکینتیک بیزاکودیل

اثر اين دارو پس از 8-6 ساعت شروع مي گردد.

منع مصرف بیزاکودیل

بيساكوديل در صورت وجود آپانديسيت يا نشانه هاي آن يا خونريزي مقعد و نيز در انسداد روده با علت نامشخص نبايد مصرف شود. اين دارو در صورت كولوستوني يا ايلنوستومي نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی بیزاکودیل

*
عوارض نادر (%1>):
کرامپ شکمی (خفیف)، اختلال الکترولیت (اسیدوز متابولیک یا آلکالوز، کاهش کلسیم خون)، تهوع، تحریک رکتوم (سوزش)، سرگیجه، استفراغ

تداخلات دارویی بیزاکودیل

*مشخصات کلی تداخلات:
- تشدید زخم موکوزی ناحیه کولون
- حساس به pH معده (تداخل با داروهایی که pH معده را تغییر می‌دهند، بررسی شود.)

تداخلات رده X (پرهیز):
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات داروها توسط بیزاکودیل:
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات بیزاکودیل توسط داروها:
آنتی‌اسیدها

افزایش اثرات داروها توسط بیزاکودیل:
دی‌کلروفنامید، محلول‌های پلی‌اتیلن گلیکول –الکترولیت

افزایش اثرات بیزاکودیل توسط داروها:
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها بیزاکودیل

استفاده از اين دارو در كودكان با سن كمتر از 6 سال بايد با دستور پزشك باشد.

توصیه های دارویی بیزاکودیل

1. از جويدن يا خرد كردن قرص هاي بيساكوديل يا از مصرف آن با داروهاي ضد اسيد خودداري گردد.
2. در صورت وجود آپانديسيت و تا دو ساعت بعد از مصرف ساير داروها از مصرف اين داروها خودداري گردد.
3. مصرف طولاني مدت اين دارو ممكن است سبب وابسته شدن كار روده به آن گردد.
4. احتمال بروز بثورات جلدي و كرامپ به خصوص در صورت مصرف با معده خالي وجود دارد.

دارو های هم گروه بیزاکودیل

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00166
00168
00167
13265

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
شیاف لاکسادیل 10 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل-بهوزان 10 میلی گرم
قرص بیزاکودیل تولیددارو 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل تولیددارو 5 میلی گرم
شیاف لاگزادیل 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل تولیددارو 10 میلی گرم
قرص بیزاکودیل سبحان 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل ناژو 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل ناژو 10 میلی گرم
شیاف لاکسارست 5 میلی گرم
شیاف لاکسارست 10 میلی گرم
شیاف بیزاکس 10 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل عماد 10 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل عماد 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل فارماشیمی 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل فارماشیمی 10 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل بهسا 5 میلی گرم
شیاف بیزاکودیل بهسا 10 میلی گرم
النا (1400/4/29)
سلام.من دو سه روز یبوست شدید گرفتم و موقع دفع فشار به مقعدم وارد شد و پارگی ایجاد شد البته قبلا هم سابقه شقاق و هموروئید و بواسیر داشتم.الان غذاهای پرفیبر و شربت منیزیم هیدروکساید استفاده میکنم وهر بار که برای اجابت مزاج میرم درد شدید و ورم دارم البته با تجویز پزشک پماد ان ان و لیدوکائین و دیلتیازیم و شیاف ام جی هم استفاده میکنم ولی زخمش اصلا خوب نمیشه.میخواستم بدونم اگر شیاف بیزاکودیل استفاده کنم تا دو روز دسشویی نرم زخمم بهتر بشه امکان داره دوباره یبوست بگیرم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/4/29)
حتی المقدور از شیاف بیزاکودیل استفاده نکنید. بهتر است هر روز اجابت مزاج داشته باشید ولی روان باشد. از شربت لاکتولوز و پسیلیوم روزانه استفاده کنید
بنی (1400/2/7)
سلام من بواسیر دارم و هرچند ماه ی بار خونریزی شدیدی میکنه الانم از دیروز خونریزی شروع شده یبوست هم دارم ب نظرتون اگ از شیاف بیزاکودیل استفاده کنم فایده ایی داره؟
حمید سمیعی (1400/2/3)
من یبوست شدیددارم قرص بیزاکودیل که میخورم پهلوی سمت چپ دردمگیره طوری که فک میکنم سنگ کلیه دارم ودرضمن خواب اورم هست چون تامیرم سریع خوابم مگیره راهنمایی کنید
حسین لاری (1400/1/19)
سلام من سنگ شکن کلیه کردم سه روز است شکمم کار نکرده امروز یک قرص بیزاکودیل ۵ میل خوردم خواستم بدانم چون سنگ شکن کردم ضرری ندارد؟
آرام (1400/1/3)
سلام من دوروز پیش قرص بیزاکودیل استفاده کردم ازون روز معده درد شدید دارم چیکار کنم بهترشم شربت معده ورانیتیدین هم خوردم ولی هرچن ساعت درد شدید میگیره ول میکنه ممنون میشم راهنماییم کنین
مهناز آین (1399/12/29)
من یبوست شدید دارم همه چیز هم مصرف کردم.قرص کرچک،سنا،شیر همه چی قرص موثر هست؟
ف قف (1399/12/23)
بدترین داروکه نه زهر
شعبان رودباری (1399/12/16)
سلام من چندسالی است که بامشکل شکم دارم یوبوست زیادی است شکم هرچندروزی یک بارکار می کندممنون ازراهنمای شما
ناشناس (1399/12/5)
سلام و وقت بخیر،، من دیابت دارم و میخواستم بدونم برای تخلیه مقطعی روده، مشکلی نداره که از شیاف بیزاکودیل استفاده کنم؟؟ اگرم داره که ممنون میشم داروی جایگزین بهم معرفی کنین،، ترجیحا مثل همون شیافه که مدت زمان زیادی برای تاثیر گذاری نیاز نداشته باشه،،، با تشکر
آیناز آقایی (1399/12/3)
سلام من در این ماه دو بار به مدت دوهفته یبوست گرفتم معده درد دارم و سرم درد میکنه از شیاف بیزاکودیل استفاده کردم ولی درد شدیدی در مقعد گرفتم خیلی شدید شکمم هنوز تخلیه نشده چیکار کنم راهنمایی کنید تو روخدا
منصور (1399/12/1)
سلام چرا نباید قرص رو خرد کرد؟ آیا مشکلی ایجاد میکنه؟
رفعت‌عبدالله (1399/11/29)
سلام من‌‌بواسیر‌عمل‌کردم‌بعد‌عمل‌گفتن‌اضافه‌روده‌دادی‌‌بااین حال‌یبوست‌دارم‌حالا‌قرص‌یاشیاف‌بیزاکودیل‌مصرف‌کنم‌خوبه‌یا‌نه‌ممنون
Nazi (1399/11/24)
من اشتباه این قرص رو خوردم حالم خیلى بده چیکار کنم
مرتضی عابدی (1399/11/16)
باسلام وخسته نباشید. یک سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.چهار روزه که احساس میکنم مقعدم تنگ شده موقع دفع خیلی خیلی اذیت میشم و چند قطره خون میاد تقریبا یک ماهه که یبوست دارم وآب کم خوردم وتحرک نداشته ام دوروزه روغن گرچک و عرق نعنا میخورم ولی شکمم اصلا کار نمیکنه موندم چیکار کنم. خواهش میکنم راهنمایی کنید.
سجاد جمشیدیان (1399/11/12)
سلام ببخشید پسرم 3/5 سالش هستش 4 ما هستش که شکمش در طول روز تکه تکه کار میکنه بعضی روز ها هم دفع کامل داره شربت لاکتوز هم استفاده کرده ولی بهتر نشده الان باید چکار کنم بهتر بشه؟
رضا آشتیانی (1399/11/10)
با سلام همسر من ام اس داره وبه همین دلیل با وجود رعایت رژیم غذایی یبوست دارند که بعضی اوقات خیلی شدیده.الان یک هفته هست شکمش مار نکرده و درد زیادی داره.شیاف بیزاکودیل میتونه استفاده کنه؟
حسینی (1399/11/9)
کودک ۴ ساله من همیشه برای دفع مشکل داره ، دکتر مراجعه کردم گفتن تا سن دبستان رفع میشه ، ولی هر چند یکبار درد شدیدی داره و نمیتونه دفع انجام بده ، اجبارا پودر پیدرولاکس استقاده میکنم براش و یا نهایتا شیاف بیزاکودیل . ولی چند روز هست که حتی اینها هم کمکی بهش نمیکنه ، موقع دستشویی فریاد میکشه ولی هیچ دفعی نداره، لطفا راهنماییم کنید بچم داغون شد
بهزادی (1399/11/5)
سلام من دو هفته هست که یبوست شدید گرفتم شیاف گلیسیرین استفاده کردم ولی تاثیری نداشت احساس میکنم راه مدفوع کاملا بسته شده چجوری از شیاف استفاده کنن
فاطمه (1399/10/29)
پسر سه ساله ای دارم یک ماهه یبوست شدید گرفته چون هیچ شربتی نمیخوره مجبورم براش شیاف بیزاکودیل استفاده کنم اینقدر از دکتر میترسه تا جایی که اصلا نمیزارن معاینش کنند خیلی هم بد غذاست همه چی نمیخوره یعنی هرچی برای یبوست خوبه او نمیخوره دیگه دارم داغون میسم ، چیکار کنم بنظرتون؟
مجید رضایی (1399/10/28)
سلام همسرم بارداره، الان در هفته ۱۳ هستش. مشکل یبوست زیادی داره. الان حدود ۵ روز معده اش خیلی خیلی کم کار کرده به نحویکه الان میگه اینقدر پر هستم جون ندارم موقع دفع زور بزنم. یبوست موجب درد شکمش شده. این وضعیت موجب نگرانی بنده هستش، از طرفی الان در هفته پایین بارداری هستش ماه که بالاتر بره و رشد شکم پیدا کنه احتمالا بدتر هم میشه. از طرفی قبل از بارداری مشکل یبوست رو داشتند ولی نه به این شدیدی . در صورتیکه به متخصص خاصی باید مراجعه شود با تخصص ایشون ممنون
غنی (1399/10/22)
سلام، من خانم ۳۶ ساله و ۲۲ساله دیابتی و انسولینی هستم . حدود دو هفته است که دچار یبوست شدید شدم. فقط دو بار با کمک داروی گیاهی و شربت منیزیم اجابت مزاج کردم. ورزش و فیبر و آب نوشیدن هیچ تاثیری نداشت. هیچ دردی ندارم. احساس دفع یا تحرکات روده هم هیچی ندارم.دارویی هم استفاده نمیکنم فقط ۳هفتست ملاتونین واسه تنظیم خواب میخورم. تو رو خدا راهنماییم کنید. از قرص بیزاکودیل برای رفع مشکل میشه استفاده کرد؟
مهسا (1399/10/14)
سلام وقت بخیر مادر من بدلیل تومور مغزی سمت چپ اندامهاش اصلا حرکت نداره و بیشتر حالت زمینگیر داره،پرتو درمانی مغز میشه،یبار بخاطر یبوست بهش شیاف بیزاکودیل دادم یکم بعد دفع خونریزی دلشت که فرداش برطرف شد ،الان مدت ۶ روزه شکمش دوباره کار نکرده خیلی البته کم غذا میخوره،چیکار کنم که کارکرد شکم پیدا کنه؟
samashams (1399/9/19)
سلام خسته نباشید من مشکل یوبوست شدید داشتم ۱۰روزیه بار بیرون روی داشتم دکترم رفتم گفتن تنبلی روده هستش تحرکم و خیلی خیلی بیشتر کردم فرق کردم دوروز ی بار بیرون روی دارم ولی بعضی موقع هابیشتر از دوروز شدنی شکمم خیلی بد بزرگ میشه وباد میکنه دیگه خسته شدم تو این شرایط که بعظا دو هفته ی بار اتفاق میوفته قرص سیلاکس با قرص بیزاکودیل استفاده میکنم خیلی خوب میشه به نظرتون اینطوری ادامه بدم وضعیت تنبلی رودم بدتر نشه یعنی وابستگی پیدا نکنع؟؟
زهرا علیخان (1399/8/25)
سلام خواهرم ١٤ سالشه ٦ روز دفع نداشته متاسفانه سابقه انسداد روده در کل افراد خانواده مون هست گرافی ازش گرفتیم دکتر گفت انسداد فعلا نیست دارو مصرف کنه ببینیم چی میشه متاسفانه علارقم استفاده از شیاف بیزاکودیل پودر کولولاکس شربت سنا هنوز هم شکمش کار نکرده دل درد کم داره تهوع هم داره تازه یک روزه این داروها رو می خوره شیاف شبی یکی دکتر گفت،میشه بیشتر استفاده کنه؟ به ما گفتند یک هفته صبر کنیم اما آیا این خطرناک نیست ؟
بابک نفری (1399/7/29)
با سلام من نارسایی کلیه دارم به خاطر انجام کلونوسکپی 5 تا قرص بیزاکودیل و 3 بسته پودر پیدرولاکس رو تو یک روز مصرف کردم الان 2 روزه مقدار ادرارم خیلی کم شده و رنگ غلیظی داره ایا این مربوط به قرص هستش؟ اگر مربوط به قرص هستش لازم هست به دکتر مراجعه کنم یا با ازبین رفتن اثر دارو علایم هم از بین میره
ش .ک (1399/5/14)
من یه ماهه سزارین کردم چندسال پیش هم هموریید عمل کردم امادیگ یبوست نداشتم بعد از جراحی سزارین بشدت دفع سختی دارم با توجه به اینکه شیر میدم اشکال نداره شیاف بیزاکودیل بزارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/5/15)
بهتر است از شربت لاکتولوز استفاده کنید. مصرف مداوم بیزاکودیل باعث تنبلی روده می شود‌
نگار مهران (1399/5/7)
سلام من بیماری روده تحریک پذیر دارم و روده هام کامل تخلیه نمی شه و به سختی و خیلی کم عمل دفع رو انجام می ده و نفخ دارم ایا می تونم بعضی مواقع برای تحریک روده ها و خالی شدن کامل از شیاف بیزاکودیل استفاده کنم
مهشید (1399/5/6)
سلام من حدود۲روزاسهال بودم بصورت بلغمی که مترونیدازول مصرف کردم خوب شدم امابعدش یبوست گرفتم طوری که یکهفته دفع نداشتم تاشیاف بیزاکودیل استفاده کردم وتونستم دفع داشته باشم امابعدازاون دوباره مثل اول شدم الان بازم یکهفتس که...چکارکنم ؟نمیخوام دیگه بیزاکودیل استفاده کنم
امیر (1399/3/19)
سلام وقت بخیر من مدت یک سال هست که مشکل یوبوست دارم‌ روزبه روز بدتر میشود واجابت مزاج سخترمیشود طوری که ۴پنج روز یه باراجابت دارم آن هم به سختی وبا مصرف شیاف بیزاکودیل.شربت لاکتولوز.مدفوع سفت وسخت دارم حال از شما راهنمایی و راه چاره ای خواستارم.باتشکر
حسین فراهانی (1399/3/11)
سلام پسر دوساله ام یک هفته شکمش کار نکرده بود و به خودش از درد میپیچید که به ناچار یک شیاف بیزاکودیل براش استفاده کردم بعد نیم ساعت شکمش کار کرد و مدفوع فراوانی دفع کرد ولی بعد دفع مدفوع مدام داره خلط خونی دفع میکنه به همراه دل درد زیاد خیلی نگران شدم .میشه بگید چرا
دکتر پریسا افضلی - متخصص کودکان و نوزادان (1399/3/16)
سلام، ببخشید که ۵ روز از زمانی که سوال کردید گذشته، امیدوارم مشکل کودکتون حل شده باشه، اگر درد درناحیه مقعد هست، احتمالا بدنبال دفع دچار زخم در این ناحیه شده، زخم در این ناحیه قابل رویت هست، می تونید کودک را به پوزیشن سجده نگه دارید و ناحیه مقعد را نگاه کنید، اگر در ساعت ۶ یا ۱۲ زخم داشته باشه، با دفع مدفوع سفت قابل توجیه هست. در غیر اینصورت: اگر زخم در ناحیه ای غیر از این دو باشه، یا زخمی نبینید و دفع خونی داشته باشه باید به فوق گوارش اطفال حتما مراجعه بفرمایید. درمان زخم ناحیه مقعد، در درجه اول درمان علت زمینه ای یعنی یبوثت هست، و بررسی اینکه خود یبوثت در چه زمینه ای ایجاد شده، برای بررسی این لازم هست چند سوال از والدین بشه که در یک مکالمه تلفنی یا حضوری امکانپذیر هست.
سمانه حسینی (1399/3/6)
سلام پدر من قرص فروزوماید مصرب میکنه و چون یبوست ام داره شربت مگنی میلک مصرب میکنه ولی چون خیلی اثر نداشت الان تقریبا ۱ هفته است روزی یه بار شیاف بیزاکودیل مصرف میکنه .بعد الان میگه که دهانم خشک میشه .میتونه به خاطر این شیاف باشه ؟ دگر بله باید چیکار کنیم . البته قرص دیابت هم مصرف میکنه
مسیحا (1399/2/14)
الان حدودا یک هفتس دستشویی نرفتم و شدیدا احساس سنگینی میکنم الان دوتا قرص بیزاکودیل خوردم به نظرتون تاثیر داره؟ یبوست شدید شدم باعث دفعم میشه؟
وفا فولادی (1399/2/6)
سلام من از صبح امروز در ناحیه مقعدم احساس میکنم قطعه ای مدفوع گیر کرده با دست کمیش رو خارج کردم ولی ازصبح درد و سوزش شدید در ناحیه مقعد دارم، البته شکمم کار کرده ولی حس میکنم ی قطعه مدفوع خشک گیر کرده در نزدیکی مقعد خیلی امروز اذییت شدم شیاف دیکلوفناک گذاشتم و ژل لیدوکایین و دردم خیلی بهتر شده، الان میترسم باز دفع داشته باشم دردناک باشه بخاطر تیکه مدفوع که فک میکنم گیر مونده، اگر شیاف بیزاکودیل استفاده کنم موثر است؟ ایا اون تیکه مدفوع خشک رو میتونه بدون درد خارج کنه؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون.
نیان خاکی (1399/2/5)
سلام من دو ماه میشه حالت اسهالی پیدا کردم،ولی چند روز قبل از پریودی یبوست شدید میگیرم ، دو روز پیش از شیاف بیزاکودیل استفاده کردم دفع داشتم ، ولی الان بعد از دو روز دفع ندارم از قرصشم ترسیدم استفاده کنم چون نوشتید باعث سوراخ شدن روده میشه برای کسانی که اسهال دارن ، الان نمیدونم بازم یه دونه شیاف استفاده کنم یا قرصشو بخورم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم
دارابی (1399/2/5)
سلام وقت بخیر یه سوال در مورد این دارو داشتم. مادر شوهرم مشکل یبوست داره یعنی هفته به هفته شکمش کار نمی کنه.البته تازگیا بیشتر شده به خاطر مصرف داروهای مسکن و غضروف ساز چون زانوهایش آرتروز شدید داره.خاستم ببینم با مصرف شیاف بیزاکودیل عوارض یا مشکلی براش به وجود نمیاد.تا الان دوبار براش گذاشتم.و خیلی زود اثر گذاشته. شربت لاکتولوز رو هم مصرف کرده اما هیچ اثری نداشت.قند و چربی هم یه مقدار داره از طرفی هم سبزیجات و میوه خیلی کم میخوره.به خاطر مادرت هم نمیتونه پیاده روی کنه.به نظرتون چیکار کنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.
محمد (1399/2/3)
با سلام من مردی ۳۴ساله هستم،چند روزی بود یبوست داشتم پنج شب پیش ساعت ۱۱شب یک عدد بیزا کودیل خوردم و خوابیدم،صبح اول وقت ساعت ۷صبح مثل همیشه یک عدد قرص امپرازول رو هم خوردم،صبحش اسهال بودم و بعدش تا الان شکمم سرو صدا داره و اصلا خوب کار نمیکنه،یک بار اسهال ،یک بار کلا آبکی هست، میخواستم بدونم این از عوارض خوردن این دوتا قرصه یا نه؟ قرص امپرازول رو دکتر تجویز کرده بود،ولی قرص بیزا کودیل رو خودم چون یبوست داشتم خوردم خواهشاً جواب بدین،چند روز پیش هم سوال کردم ولی متاسفانه جواب ندادید
محمد (1399/2/3)
سلام خسته نباشید من الان یک ماهه که یبوست شدیدگرفتم برای هر دفعه رفع یبوست دمنوش سنا خوردم انجیر خوردم شربت انجیر خوردم روغن کرچک هم خوردم ولی بازم خوب نشدم الان هم یبوست خیلی شدیدگرفتم خواهش میکنم راهنمایی کنید باتشکر
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/2/3)
سلام! الان برای کنترل سریع یبوست, باید از شیاف بیزاکودیل استفاده کنین تا سریعا به دفع کمک کنه. و برای مصارف طولانی, مصرف فراورده های سنا و روغن کرچک اصلا توصیه نمیشه چون موجب تنبلی روده میشه. اگر مشکل خاصی مثل دیابت یا ام اس یا سابقه ی جراحی در یکی دو ماه گذشته داشته باشین, باید برای کمک به افزایش حرکات روده زیر نظر پزشک دارو مصرف کنین. و اگر چنین مشکلاتی ندارین, اول رژیم غذایی تونو اصلاح کنین و فیبر و سبزیجات و میوه و مایعات زیاد مصرف کنین و در طول روز تحرک زیادی داشته باشین. و برای کنترل یبوست مزمن میتونین از شربت لاکتولوز استفاده کنین (به شرط اینکه دیابت نداشته باشین).
محمد (1399/2/1)
با سلام و خسته نباشید،من چند روزی بود یبوست داشتم،شب ساعت 11قبل خواب یک قرص بیزا کودیل خوردم و خوابیدم،صبح ساعت7صبح یک قرص امپرازول ناشتا خوردم،من نمیدونستم این دو تا تداخل دارویی دارن،صبحش تا شب اسهال بودم،بعدش هم دل و روده من بهم خورد همش غار و غور میکرد و قسمت‌های معده و اون ته قفسه سینه بالای شکم یک درد خفیف دارم میخواستم بدونم این عوارض این دو تا قرصه ؟اگه از اونه چند روز طول میکشه؟الان سه چهار روزه اینجوریم امپرازول رو دکتر تجویز کرده بود ب خاطر اسید معده ک داشتم،و لی بیزا کودیل رو خودم چون یبوست داشتم خوردم
حسین فرشیدی (1399/1/27)
سلام تشکر از سایتتون و پیگیری ها من درد مقعد دارم که اینجوری خودم متوجه شدم فشار میاد به رگ های مقعدم و اگه به هر دلیلی غذای ناسالم بخورم و اسهال بشم بخاطر اینکه زیاد زور بزنم حتما درد شدیدی میگیرم و این درد تا 3 ساعت تقریبی ادامه پیدا میکنه بواسیر هم زده بیرون و هنگام درد مقعد خیلی داغ میشه هر از گاهی قرص بیزاکودیل میخورم که مشکل اینجاست اگه در یک هفته 2 بار قرص رو مصرف کنم بار دوم اصلا عمل نمیکنه اما بیشتر میام چندین خیارسبز اب میگیرم به اندازه یک یا دو لیوان و کامل مشکلم رو حل میکنه ولی چون باعث میشه چندین ساعت نتونم بخوابم برای شبها خوب نیست اما گاهی به خیارسبز دسترسی ندارم و یا اخر شبه برای همین چاره ای جز تحمل درد ندارم یک درمان سریع یا موقتی میخواستم؟
مارال (1399/1/27)
سلام من از ماه رمضان پارسال به یبوست مبتلا شدم و دوبار به پزشک مراجعه کردم. هر دوبار شیاف مقعدی، بیزاکودیل و دانه اسفرزه تجویز کردند و گفتند حتی اگر اسفرزه یا پسیلیومت تموم شد دوباره تهیه کن و از خودت جدا نکن. بخاطر تحرک کمتر این روزها و خونه نشینی، دوباره یبوست شدم. میخواستم ببینم راه حل دیگه ای هست؟ زخم مقعد واقعا درد داره
S.gh (1399/1/25)
سلام من ۱هفته پیش دراثر دفع سخت زخم شدم به دکتر مراجعه کردم پماد رکتول وشیاف گلیسرین داد اما چند روزه دفع نداشتم ومدام احساس دفع دارم روغن کرچک هم مصرف کردم ولی همچنان احساس میکنم رودم پره میاد ولی دفع نمیشه خیلی اذیتم شیاف بیزاکودیل موثره چکار کنم
زهراصالحی (1399/1/23)
سلام من بواسیردارم ومقعدم هم خیلی زخمه رفتم دکترقرص بیزاکودیل روبهم دادخوردم وخوب شدم اماالان بعداز یک ماهه که دوباره مقعدم زخم شده ودیگه با یک دونه قرص حل نمیشه وشبی دوتاقرص میخورم میخواستم ببینم چیکارکنم؟
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/23)
سلام تجویز قرص بیزاکودیل باید به صورت محدود باشد و مصرف خود سر و بیش از میزان توصیه شده در نسخه اشتباه است. زیرا مصرف طولانی مدت آن به دلیل ایجاد تنبلی روده ها و وابستگی روده ها به دارو توصیه نمیشود. لطفا به تدریج مصرف بیزاکودیل را کم کرده و طی یکی دو هفته آن را قطع کنید. با اصلاح سبک زندگیان مثل مصرف آب فراوان، میوه ی زیاد و موادی که فیبر و سبوس دارند( مثل فراورده های دارویی پیسیلیوم یا موسیلیوم که حتما باید با آب فراوان مصرف شود) و انجام تحرک بدنی و ورزش میبایست از ایجاد یبوست پیشگیری کنید. اگربه مدت طولانی یبوست دارید و نیاز به کمک دارویی وجود دارد توصیه میکنم از داروهای کم عارضه تری مثل شربت لاکتولوز یا همان فیبر های گیاهی (پودر پسیلیوم و مویسلیوم استفاده کنید)
... (1399/1/22)
سلام.من سه چهار روزه دستشویی نتونستم بکنم.از دیروز رفتم مدفوع خیلی خشک شده بود .یک لیتر شیر استفاده کردم از دیشب ولی امروز باز هم نشد و درد فراوانی کشیدم الان یه شیاف بیزاکودیل ۱۰زدم به خودم ولی خیلی استرس دارم که درد بدی بگیرم وقتی میخوام دفع کنم.چی میشه راهنمایی کنین
آراس (1399/1/22)
سلام من مدت 1ماه شایدم بیشتر هست که دچار تهوع و کم اشتهایی هستم و این اواخر هم یبوست خیلی شدید گرفتم که مجبور شدم شیاف بیزاکودیل مصرف کنم که بازم با درد فراوون دفع کردم بعد از تخلیه تهوع گرفتم دوروز بود که تهوعم قطع شده بود بعد شیاف تهوع گرفتم و غدایی که خوده بودم رو هم استفراغ کردم میشه لطفا راهنماییم کنید
مهدی ابوالحاج (1399/1/12)
سلام.بخاطر داستان کرونا و عدم تحرک ،دچار انباشتگی در ناحیه شکم هستم.بیزاکودیل میخورم روزی یک عدد .شکمم تا حدودی خالی شده .باد زیادی ازم خارج میشه که باعث شرم و خجالتم شده.شبها شام نمیخورم ولی بجاش میوه میخورم.ناحیه معده ام زیر قلب و ریه هام حالت نیمه درد خفیف داره.نمیدونم به علت میوه هاست یا بیزاکودیل ؟ لطفا راهنمایی کنید.
دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/1/12)
با عرض سلام. داروی بیزاکودیل را نباید به هیچ عنوان به عنوان لاغر کننده استفاده کنید. دل درد های خفیف شما به دلیل مصرف سرخود این دارو است و اگر ادامه بدهید دچار دل درد های شدیدی خواهید شد. همچنین باعث حالت تهوع واستفراغ و اسهال و اختلالات الکترولیت شما می شود. مصرف دارو بیزاکودیل را قطع کنید. راه های دیگری ام برای کاهش وزن است. مانند ورزش کردن در خانه و حیاط خانه. اگر مشکلات قلبی و عروقی ندارید روزی یک ساعت ورزش انجام دهید. اینکه شب شام نمیخورید و میوه نمیخورید هم می تواند به مرور زمان باعث آسیب های گوارشی شود. میوه را 45دقیقه یا یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید که حجم غذایی کمتری در وعده شام مصرف کنید. رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش های متناسب با فیزیولوژیک بدن بهترین راهکار برای لاغری هستند.
مریم محمدی (1399/1/11)
سلام من بیزاکودیل یکی دوماه شبی دوتا میخورم اگر نخورم شکم ام کار نمیده میخواستم ببینم این کار رو ادامه بدم مشکل پیدا میشه
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/12)
سلام مصرف طولانی مدت این دارو باعث وابستگی و تنبلی روده ها میشود و یبوست شما احتمال به دلیل مصرف طولانی و خودسرانه ی این دارو است به تدریج بیزاکودیل را کم کنید و مصرف میوه و سبزیجات و آب فراوان به علاوه ی ورزش را جایگزین نمایید داروهایی که چنین وابستگی ای ایجاد نکنند هم وجود دارند که میتوانید استفاده کنید
سامان فتحی (1399/1/11)
سلام ببخشید من مادرم ۲۰روز دستشویی نداشت بخاطر بستری بودن داخل بیمارستان(بخاطر فشار ماهیچه هاش از کار افتادن و الان کم کم رو ب بهبودیه) دیروز شیافت براش گذاشتیم و تا الان هی اسهال داره و در ناحیه مقعد شدیدا موقعی که اسهال بیرون میاد درد شدید داره من شیاف بیزاکودیل ۲تا گذاشتم که میشه۱۰ هر ۵دقیقه ی اسهال کوچیک میاد و همون ناحیه مقعد احساس درد داره الان رهنمایی کنید ممنون میشم.
سعید منوچهری (1399/1/8)
سلام دکتر به من شربت لاکتولوز و قرص بیزاکودیل داده . میخواستم ببنیم چه موقع باید مصرف کنم . ایا با هم تداخل دارند؟
ریحانه مظفری (1399/1/5)
سلام.من چند وقته یبوست دارم.دوروز پیش استفاده کردم و مشکلم رفع شد و بعدش دیگ قرص نخوردم و دوروز کامل شکم من کارنکرد و باز دچار یبوست شدم.میترسم دوباره بیزاکودیل بخورم و عادت کنم ووابستگی پیدا کنم به این دارو.به نظرشما چیکارکنم؟یه راهکاری که بدون مصرف قرص و شیاف باشه رو لطفا بگین
ناشناس (1399/1/4)
من قرص بیزا کودیل و شیاف بیزاکودیل و گل محمدی رو باهم خوردم دفع کردم ولی به اسهال نرسید الان ۵ روزه سر دلم درد میکنه ومیسوزه دو روز اولش یه آب زرد بالا میآوردم ولی حالا فقط حالت تهوع دارم تو رو خدا رهنمایی کنید خیلی حس بدیه
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/4)
خود این معجون که گفتید تهوع آور وسبب قولنج می شود ولی اگر تهوع ازقبل بود باید بررسی شود
ناشناس (1398/11/20)
سلام من از تابلیت بیزا کودیل استفاده میکنم بشتر از ده دانه ایستفاده کردم همورویید هم دارم حالا تمام بدنم خارشت داره حساسیت کردم ناحیه ساق پا پوست تحریک شده حالا میتانم ایستفاده کنم از ای تابلیت یا نی
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/11/21)
در صورت حساسیت نباید از این دارو استفاده کنید. در ادامه درمان بهتر است از داروهای با منشاء گیاهی استفاده کنید.
m (1398/11/14)
من یبوست شدیددارم بعضی مواقع تاچندروزدفع ندارم میوه وسبزیجات هم کم اثرست بیزاکودیل خوبه برای این رفع این مشکل اما تادو روز بعدازمصرف این دارو حالت تهوع سرگیجه دلپیچه بی حالی افت فشارشدیدو‌...مشکلات دیگه دچارمیشم چه داروی دیگری پیشنهادمیدین جایگزین بیزاکودیل
حمید نظری (1398/10/21)
من با وجود خوردن دوتا بیزاکودیل 10 میلی و استفاده دوتا شیاف بیزاکودیل 10 میل بعد از گذشت 8 ساعت هیچ دفعی نداشتم چرا؟
سعید کامیاب (1398/10/5)
من بیزاکودیل مقعدی رو در توالت انجام میدهم ایا این ورود میکروب در بدنم رو افزایش میدهد یا نه.
سعید کامیاب (1398/10/5)
سلام من با این حال که عمل همورویید ترانپوزیت داشتم ولی خوب نشدم و هنوزم از شیاف بیزاکودیل برای هردفعه دفعم استفاده میکنم .میگن من تنبلی روده دارم. میشه بیشتر توضیح بدید تنبلی روده چیه در سایتتون.من برنج ماکارونی نوشابه و فست فود رو از غذام حذف کردم ولی هنوز خوب نشدم چرا؟.چرا همچنان باید از شیاف سی لاکس و رولاکس استفاده کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/6)
مصرف مداوم شیاف بیزاکودیل باعث تنبلی روده می شود. بهتر است از فیبرهای گیاهی و سبوس غلات استفاده کنید و به تدریج بیزاکودیل را قطع کنید
ناشناس (1398/8/6)
حداکثر مصرف روزانه قرص بیزاکودیل در بزرگسالان چند میلیگرم میباشد. با سپاس

چنانچه در خصوص "بیزاکودیل" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه
گلوتریو ونوستات روجا اورسوبیل لوسیدامین اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب