انتی هیستامین دکونژستان

آنتی هیستامین ها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف انتی هیستامین دکونژستان

اين دارو براي بهبود موقت احتقان بيني و سينوس ها، عطسه ها و آبريزش از بيني ناشي از سرماخوردگي و رينيت آلرژيك مصرف مي شود.

مکانیسم اثر انتی هیستامین دکونژستان

كلرفنير امين با اثر بر روي گيرنده هاي H1 اثرات هيستامين را مهار مي كند. اثرات ضد موسكاريني اين دارو تا حدي سبب خشك شدن مخاط بيني مي شود. فنيل امين بر روي گيرنده هاي آلفا آدرنرژيك مجاري تنفسي اثر كرده و با ايجاد تنگي عروق موجب رفع احتقان مي شود. فنيل پروپانولامين اثر تحريكي بر روي CNS دارد.

فارماکوکینتیک انتی هیستامین دکونژستان

كلرفنيرامين و فنيل پروپانولامين از مجراي گوارشي به خوبي جذب مي شوند. اما جذب فنيل افرين زياد نيست. متابوليسم دارو در مجراي گوارشي و كبد صورت مي گيرد. دفع آن كليوي است.

عوارض جانبی انتی هیستامین دکونژستان

عوارض شايع آن شامل غليظ شدن ترشحات نايژه و بروز سرفه هاي خشك مي باشد. احتمال بروز تاري ديد، اغتشاش شعور، دفع دشوار يا دردناك ادرار، سرگيجه و خشكي دهان وجود دارد.

تداخلات دارویی انتی هیستامین دکونژستان

احتمال بروز تداخل هاي با گليكوزيدهاي قلبي(ديژيتال) وجود دارد كه منجر به آريتمي قلبي مي گردد. مسدودكننده هاي گيرنده هاي بتا مي توانند باعث افزايش فشار خون ناشي از اين دارو گردند. مصرف همزمان اين دارو بزرگسالان رزرپين اثر اين دارو را كاهش مي دهد. مصرف همزمان داروهاي مهار كننده مونوآمين اكسيداز (MAO) با اين دارومي تواند باعث تشديد اثر موسكاريني و مضعف CNS داروهاي ضدهيستامين شده و با افزايش اثر فنيل پروپانولامين باعث طولاني شدن و تشديد تحريك قلبي گردد.

هشدار ها انتی هیستامین دکونژستان

1. در خردسالان عوارض جانبي اين دارو به خصوص اثر آنتي موسكاريني بيشتر ديده مي شود. در سالخوردگان احتمال بروز واكنشهاي متناقض مثل تهييج پذيري نيز وجود دارد.
2. در سالخوردگان احتمال بروز خشكي دهان، عفونت هاي كانديدياز دهاني و همچنين احتمال اسپاسم،توهم و تشنج وجود دارد.

توصیه های دارویی انتی هیستامین دکونژستان

1. احتمال بروزخواب آلودگي يا سرگيجه وجود دارد.
2. براي كاهش عوارض گوارشي، با غذا، آب و يا شير مصرف شود.
3. اين دارو ممكن است علائم مسموميت گوشي ناشي از ساليسيلاتها را بپوشاند.
4. استفاده طولاني مدت از اين دارو مي تواند منجر به وابستگي گردد.

دارو های هم گروه انتی هیستامین دکونژستان

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
14761
02022
00098

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کپسول نرم ژنیستامین 230.8 میلی گرم
قرص خط دار رافدرین
قرص رازوانتی هیستامین دکونژستان
قرص آنتی هیستامین دکونژستان-جالینوس
قرص انتی هیستامین دکونژستان-اکسیر
قرص آنتی هیستامین دکونژستان زهراوی
قرص آنتی هیستامن دکونژستان پورسینا
کپسول نرم هیستاژل
قرص کوریزان آنتی هیستامین دکونژستان
قرص آنتی هیستامین دکونژستان شهردارو
نرگس (1398/7/30)
سلام، دخترم 8 سال دارد به خاطر آلرژی شدید دو شب آنتی هیستامین بهش دادم هر دوشب در خواب هذیان میگفت و در خواب راه میرفت ، آیا از عوارض این دارو است؟ من خودم بدون تجویز پزشک این دارو را به دخترم دادم، آلرژی دخترم خوب شد با همین دوشب، اما خودم خیلی ترسیدم ، آیا این قرص عوارض دارد؟
مدیر سامانه (1398/7/30)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. به احتمال زیاد این عوارض به دلیل فنیل پروپانول آمین موجود در این دارو است که البته با قطع دارو این عوارض برطرف می شود و ماندگار نیست.
محمد جام ده (1398/5/23)
باسلام واحترام من برای عفونت گوشم وکاهش شنوایئ به دکترمتخصص بیمارستان صدر رفتم برایم فقط آنتی هیستامین دکونژ تجویزکرده لطفا نظرتون را درمورد اثر این دارو در عفونت وکاهش شنوایی بفرمایید ؟ باتشکر
مدیر سامانه (1398/5/25)
این دارو مجرای گوش را باز می کند و ترشحات گوش از طریق شیپور استاش به داخل حلق منتقل می شود و می تواند در خصوص بیماری شما موثر باشد.

چنانچه در خصوص "انتی هیستامین دکونژستان" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب