فلوکونازول

داروهای ضد قارچ
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

وکونازول

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف فلوکونازول

فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی دهان و حلق، مری، واژن و عفونت های سیستمیک ناشی از کاندیدا البیکنس و در درمان عفونت های قارچی پوست مصرف می شود. این دارو ممکن است به عنوان جایگزین آمفوتریسین در درمان عفونت های کریپتوکوکی نیز مصرف شود. فلوکونازول همچنین برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلابه ایدز و پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوکسیک مصرف می شود .

مکانیسم اثر فلوکونازول

فلوکونازول در قارچ های حساس به دارو ، آنزیم های وابسته به سیتوکروم P-405 را مهار می نماید وبیوسنتز دیواره سلولی را مختل می کند.

فارماکوکینتیک فلوکونازول

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود. پس از جذب به طور گسترده در مایعات بدن منتشر می شود، اوج غلظت سرمی دارو 2-1 ساعت پس از مصرف خوراکی به دست می آید. نیمه عمر دفع دارو 30 دقیقه است که در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ممکن است افزایش یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است .

منع مصرف فلوکونازول

در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کبد یا پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

عوارض جانبی فلوکونازول

عوارض گزارش شده برای فلوکونازول عبارتند از: تهوع، استفراغ، درد شکم، سر درد، بثورات جلدی ، کهیر وخارش ، به ندرت کاهش پلاکت های خون، پاراستزی، ترس بیمار از نور، سر گیجه ،آلوبسید ، آنژیوادم و آنافیلاکسی ، سندرم استیون- جانسون . همچنین در صورت مصرف طولانی مدت دارو ( بیش از 14 روز ) احتمال بروز هپاتیت یا آسیب کشنده کبدی وجود دارد.

تداخلات دارویی فلوکونازول

در صورت مصرف همزمان ریفامپین با فلوکونازول به دلیل افزایش پتاسیم، غلظت سرمی فلوکونازول کاهش می یابد. فلوکونازول ممکن است در متابولیسم بعضی از داروها، از جمله فن توئین و داروهای سولفونیل اوره پایین آورنده قند خون، تداخل کند و غلظت سرمی این داروها را افزایش دهد. همچنین افزایش غلظت سرمی سیکلوسپورین، نورتریپتیلین و ترفنادین در صورت مصرف همزمان با این دارو گزارش شده اند که در مورد ترفنادین احتمال بروز واکنش های غیر عادی در ECG وجود دارد. فلوکونازول ممکن است اثر وارفارین را افزایش دهد.

هشدار ها فلوکونازول

1- در صورت نیاز به درمان طولانی مدت ( بیش از 14 روز ) با این دارو، وضعیت کار کبد به طور بالینی و بیوشیمیایی حتماً باید قبل از شروع درمان، دو هفته پس از شروع درمان و پس از آن به طور ماهانه پیگیری شود.
2- در صورت بروز علایم اختلال کار کبد، مصرف این دارو باید قطع شود.

دارو های هم گروه فلوکونازول

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00537
02127
08530
00538
02128
02432
02433
08529
11393
22000
00540
02129

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کپسول فلوکونازول امین 50 میلی گرم
کپسول فلوکونازول پارس دارو 50 میلی گرم
کپسول فلوکونازول زهراوی 50 میلی گرم
قرص فلوکونازول اوه سینا 200 میلی گرم
کپسول فلوکونازول امین 200 میلی گرم
کپسول فلوکنازول زهراوی 100 میلی گرم
کپسول فلوکونازول روزدارو 100 میلی گرم
کپسول فلوکونازول پارس دارو 100 میلی گرم
کپسول فلوکونازول لقمان 200 میلی گرم
قرص فلوکونازول اوه سینا 150 میلی گرم
کپسول فلوکونازول امین 150 میلی گرم
کپسول فلوکونازول پارس دارو 150 میلی گرم
کپسول فلوکونازول زهراوی 150 میلی گرم
قرص فلوکونازول اوه سینا 100 میلی گرم
کپسول فلوکونازول امین 100 میلی گرم
ویال فلوکونازول تهران شیمی 400میلی گرم/200 میلی لیتر
ویال اگزوفلوکان 200 میلی گرم/100 میلی لیتر
مهسا خدری (1398/10/26)
سلام حال شما.من طبق دستور پزشک سه عدد کپسول 150 فلوکونازول هر هفتاد و دو ساعت یک عدد خوردم.بعد از خوردن سومی دچار کهیر و خارش شدم.و دست راستم به شدت درد گرفت.آیا نیازی هست کبدم رو چک کنم.میخواستم بدونم به کبدم آسیب نرسونده.البته الان بعد دو سه روز خوب هستم.لطفا جواب منو بدید.استرس شدید گرفتم
مدیر سامانه (1398/10/27)
دارو را دیگر ادامه ندهید. بعید به نظر می رسد با سه کپسول آسیبی به کبد وارد شده باشد بیشتر علائم حساسیت است. اگر استرس دارید برای اطمینان آزمایش آنزیم های کبدی انجام دهید
فرزانه (1398/9/13)
سلام از دیروز قرص فلوکونازول مصرف کردم امروز باید عادت میشدم نمی‌دونم چرا عادت نشدم درد زیاد تو شکم و کمر دارم میشه بگید چیکار کنم لطفا
نل (1398/9/7)
ببخشید من سه ورق مترونیدازول و یه ورق چهار عددی فلوکونازول .فلوکونازول رو هر سه روز یک عدد میخوردم الان ۱۲روز عادت نشدم میتونه عوارض اون دارو ها باشه چون من مرتب میشدم؟؟
ناشناس (1398/8/20)
سلام من قرص مصرف میکنم ساعت ۸شب قرص خردم ساعت ۱۱خون بالا اوردم و فردا هم بازم تکرار شد چکار کنم
Roya esmaili (1398/8/20)
از زمانی فلوکونازول مصرف کردم زیر شکمم سمت راست درد میکنه چرا ؟؟؟
زهرا شمالی (1398/7/27)
سلام من کپسول فلوکونازول را همراه با مترونیدازول وتاوانکس مصرف میکنم ؛ادرارم رو به تیرگی رفته و سمت کلیه و مثانه درد احساس میکنم میخواستم دلیلش را بدونم
مدیر سامانه (1398/7/27)
یکی از عوارض مترونیدازول تیره شدن ادرار است. به نظرم تا دسترسی به پزشک مصرف مترونیدازول را قطع و مایعات فراوان مصرف کنید.
ناشناس (1398/5/2)
سلام ببخشید این کپسول با راکوتان تداخل داره؟ چند روز دیگه بابد آزمایش تست کبد بدم بخاطر راکوتان، میتونه جواب آزمایشم اشتباه در بیاد؟ چند روز قبل از آزمایش باید قطع بشه؟
مدیر سامانه (1398/5/2)
فلوکونازول نباید در دوره های طولانی مدت استفاده شود. فلوکونازول و رواکوتان هر دو کبد را تحت فشار قرار می دهند. تست کبد را حتما انجام دهید.
سعيد صفري (1398/4/30)
سلام دكتر براي من فلوكونازول تجويز كرده با دستور ٣عدد در هفته(يكروز) خاستم پرسم سه تا رو با هم بخورم يا در سه وعده مختلف.مرسي
مدیر سامانه (1398/4/30)
بهتر است در ۳ وعده صبح و ظهر و شب مصرف کنید.
مدیر سامانه (1398/4/30)
دقیقا طبق دستور پزشک استفاده کنید.
باران (1398/4/6)
سلام ، من دیروز صبح ساعت ۱۰ ، فلوکنازول ۱۵۰ خوردم امروز از اول صبح سر درد و حالت تهوع دارم و رنگ ادرارم قهوه ای بود ، بی حال و کسل هم هستم ، چی کار باید بکنم ؟
مدیر سامانه (1398/4/7)
دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید. این همه عارضه با مصرف یک وعده فلوکونازول غیر متعارف است

چنانچه در خصوص "فلوکونازول" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب