بوپروپیون

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بوپروپیون

این دارو در مقایسه با ضد افسردگیهای سه حلقه ای بلوکرنورونی ضعیفی برای باز جذب سروتونین و نورآدرنالین است، در عین حال باز جذب دوپامین را نیز مهار می کند. اثر ضد افسردگی آن ممکن است تا 4 هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. این دارو در کمک به ترک سیگار نیز کاربرد دارد.
فرم خوراکی آن به صورت هیدروکلراید است. برای به حداقل رساندن عوارضی چون بی قراری، اضطراب و بیخوابی که در مراحل شروع درمان دیده می شود و نیز برای کاهش خطر تشنج بایستی افزایش دوز تجویزی باشد. مجموع دوز روزانه بایستی به صورت منقسم در مقدارهای برابر تجویز شود و از میزان حداکثر دوز تعیین شده در هر وعده و نیز میزان دوز بتنهایی نباید فراتر رفت. بیخوابی در شروع درمان را می توان با حذف دوز شبانه دارو، کاهش داد. در بیماران دچار اختلال کبدی و کلیوی نیز بایستی دوز را کاهش داد.

مکانیسم اثر بوپروپیون

-مکانیسم اثر این دارو هنوز دقیقا مشخص نیست. بازدارنده ی بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین؛ ممکن است از طریق مسیرهای dopaminergic یا noradrenergic عمل کند.

فارماکوکینتیک بوپروپیون

بوپروپیون از دستگاه گوارش به خوبی جذب می شود و ممکن است متابولیسم گذر اول وسیعی داشته باشد چندین متابولیت این دارو از نظر فارماکولوژیک فعال تر و نیمه عمر طولانی تری دارند و سطح پلاسمایی بالاتری نسبت به ترکیب مادر ایجاد می کنند. هیدروکسی بوپروپیون، متابولیت اصلی بوده که از نظر قدرت (potency) معادل با خود بوپروپیون است. تریوهیدروبوپروپیون و اریتروهیدروبوپروپیون از طریق هیدروکسیلاسیون و یا رداکسیون تولید شده و حدود یک دهم تا یک دوم ترکیب اولیه قدرت دارند. این دارو به میزان 80% یا بیشتر با پروتئینهای پلاسما باند می شود. نیمه عمر نهایی بوپروپیون تازه آزاد شده حدود 14 ساعت و در مورد بوپروپیون Mediated Release حدود 20 ساعت است. متابولیت های این دارو عمدتاً از طریق ادرار دفع شده و حدود 1% ترکیبات بدون تغییر دفع می شود. بوپروپیون و متابولیت هایش از جفت عبور کرده و در شیر مادر نیز پخش می شوند.

عوارض جانبی بوپروپیون

بی قراری (آشفتگی)، اضطراب و بیخوابی اغلب در طی مراحل اولیه شروع درمان با این دارو دیده می شود. دیگر عوارض شایع گزارش شده شامل: تب، خشکی دهان، سردرد یا میگرن، گیجی، تکرر ادرار، تهوع و استفراغ، یبوست، افزایش تعریق و راشهای پوستی است. واکنش های ازدیاد حساسیت از خارش و کهیر گرفته تا موارد کمتر شایع مثل آنژیوادما، تنگی نفس و واکنش های آنافیلاکتیوئید که می توانند علائم مطرح کننده بیماری سرم باشند، رخ می دهد. گزارشات نادری از سندرم استونس جانسون و اریتم مولتی فرم داده شده است. افزایش تعداد ضربان قلب، درد سینه، افزایش فشار خون (گاهی شدید) یا گاهی اتساع عروق و کاهش فشار خون وضعیتی، تپش قلب و سنکوپ نیز گزارش شده است. حملات جنون، گیجی، کابوس های شبانه، اختلال حافظه، dysguisa بی اشتهایی و کاهش وزن، گزگز شدن، وزوز گوش و اختلالات بینایی نیز گزارش شده است. تشنج (seizure) که نسبتاً وابسته به دوز است ممکن است با این دارو رخ دهد و به خصوص در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی قابل توجه است، خطر این عارضه در بیماران با سابقه اختلالات تشنجی یا سایر عوامل مستعد کننده افزایش می یابد شیوع کلی تشنج در بیماران دریافت کننده دوز درمانی بوپروپیون 4/0-1/0 % بوده است. علائم مسمومیت شامل توهم، تهوع و استفراغ، افزایش تعداد ضربان قلب، کاهش هوشیاری و مرگ (بدنبال مسمومیت شدید)، تشنج در یک سوم موارد رخ می دهد.
لاواژمعده وشارکول فعال میزان جذب دارو را در صورتی که بلافاصله بعد از مسمومیت خورده شود، کاهش می دهد. درمان حمایتی است. بنزودیازپین ها برای تشنج ممکن است بکار رود. دیورز، دیالیز و هموپرفوزیون به نظر نمی رسد مؤثر باشند.

تداخلات دارویی بوپروپیون

-همراه با MAO و نیز در فاصله کمتر از 2 هفته از قطع MAO نباید داده شود.
-همراه با الکل، بایستی حتی الامکان اجتناب شود چرا که آستانه تشنج را تغییر می دهد هم چنین سایر داروهای پایین آورنده آستانه تشنج مثل ضد افسردگیها، آنتی سایکوتیکها، ضد مالاریاها، آنتی هیستامین های خواب آور، کینولون ترامادول، تئوفیلین یا کورتیکو استروئیدهای سیستمیک بایستی با نهایت احتیاط مصرف شوند.
-Patch های پوستی نیکوتین همراه با بوپروپیون می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
-مصرف همزمان آن با آمانتادین یا لوودوپا بایستی با احتیاط باشد.
-کاربامازپین، فنی توئین و فنوباربیتال باعث القاء متابولیسم بوپروپیون ولی سایمتدین و یاوالپورات باعث مهار متابولیسم آن می شود.
-بدلیل خاصیت مهار کنندگی ایزوآنزیم CYP2D6 بوسیله بوپروپیون، این دارو بایستی با داروهایی چون ضد افسردگی ها، ضد سایکوزها، بتا بلوکرها و آنتی آریتمی های IC با احتیاط استفاده گردد.

هشدار ها بوپروپیون

بوپروپیون باعث القاء تشنج شده لذا در بیماران صرعی منع مصرف دارد. هم چنین در بیماران دچار بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی که نسبت به این عارضه مستعدترند و نیز در کسانیکه در حال ترک الکل یا بنزودیازپین هستند نیز منع مصرف دارد. لذا بایستی با نهایت احتیاط در بیماران دارای سابقه تشنج و سایر عوامل مستعد کننده مثل سیروز شدید کبدی یا تومورهای سیتم عصبی مرکزی، بکار رود. استفاده از آن در بیماران با سایر عوامل خطر ساز تشنج (مثل سوء مصرف الکل، تاریخچه ضربه سر، یا تب و داروهای پایین آورنده آستانه تشنج) فقط بایستی زمانی صورت گیرد که شواهدبالینی قوی به نفع استفاده از آن وجود دارد. در بیماران دو قطبی و سایکوتیک بدلیل القاء مانیا بایستی با احتیاط باشد در چنین بیمارانی استفاده از این دارو جهت ترک سیگار ممکن است ممنوع باشد. در بیماران با تاریخچه MI اخیر و بیماریهای قلبی و اختلال کبدی و کلیوی بایستی با احتیاط مصرف شود. در بیماران افسرده، استفاده از این دارو در مراحل اولیه درمان تا زمان بهبودی بایستی بامانیتورینگ دقیق بیمار باشد (بدلیل افزایش افکار پریشان در ابتدای درمان).

توصیه های دارویی بوپروپیون

در شیردهی اثرات آن کاملاً شناخته شده نیست و نباید در شیردهی استفاده کرد.
اختلال مهارتهای حرکتی و شناختی و یا اختلال قضاوت ممکن است با این دارو دیده شود که چنین افرادی باید از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.

دارو های هم گروه بوپروپیون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01909
01908
02033

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص زیپرون 100 میلی گرم
قرص ولبان ای آر 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون مهردارو 75 میلی گرم
قرص ولبان 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 75 میلی گرم
قرص زیپیرون 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 100 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 75 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 100 میلی گرم
قرص بوپروپیون-حکیم 100 میلی گرم
قرص زیبوترین 150 میلی گرم
قرص پیوسته رهش زیول 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون راموفارمین 100 میلی گرم
زهرا (1399/2/8)
سلام من افسردگی و وسواس داشتم دکترا برام داروهای فلوکستین سرترالین و فلوکسامین تجویز کردن هیچ تاثیری روم نداشت ومن کلا از دارو ناامید شده بودم بیشتر روان درمانی و شناخت درمانی روی من تاثیر داشت ولی همچنان احساس خوبی نداشتم و تمرکز و حافظه و توجه ام خیلی کم هست پیش یه دکتر دیگه رفتم به من قرص 75 میلی گرم ولبان رو داد و من شش روزه که شروع کردم هر روز یه قرص 75 میلی رو می خورم تنها دارویی که احساسمو بهتر کرده همین ولبانه به دکتر گفتم تاثیر این یه قرص زود تموم میشه گفت بعد از یه هفته تا ده روز دو برابرش کن یعنی 150 میلیگرم ولی من احساس میکنم دوز داروم رو به 300 میلی گرم یا بیشتر برسونم حالم خوبتر میشه ، من میتونم دوز داروم رو دو تا 15 میلی گرم کنم ؟ یعنی دوبار در روز هر دفعه دو تا 75 میلی گرم؟ هیچ عارضه ای هم از قرص در خودم ندیدم
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/9)
باسلام. افزایش و کاهش دوز داروهای اعصاب و روان باید به آرامی و با مشورت پزشک صورت بگیره. موفق باشید
tarab (1399/2/5)
من هر دو داروی ولبان و سرترالین را با هم مصرف میکنم ولبان ساعت ۱۰ صبح سرترالین ساعت ۲ ظهر بازم تداخل دارن؟؟
علی متینی (1399/1/30)
سلام وقت شما بخیر ، ببخشید بنده دچار تکرر ادرار و مشکل دفع کامل ادرار هستم ، همچنین دچار IBS هم هستم ، آیا این دارو می تواند مشکلات ادراری مرا رفع کند، چون سونوگرافی داده ام نرمال بوده و مشکل عصبی می باشد
س -ف (1399/1/15)
سلام ،من حدود سه ماهه که بوپروپیون استفاده میکنم و همیشه قاعدگی منظم هم داشتم الان پنج روزه تاخیر در دوره قاعدگیم پیدا کردم و باردار هم نیستم تست دادم،آیا ممکن هست از عوارض این دارو باشه؟
مجتبی غلامی (1399/1/4)
سلام آقای دکتر آیا بوپروپیون برای درمان هراس اجتماعی و ترس هم خوب است
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/4)
می توان هر دوهیپو گلیسمی می دهند نیو بت برای کلیه بی ضرر تر است
نازی (1398/12/29)
سلام من مشکل شدیدمعده داشتم و ولبان برام تجویز شد بعد از اینکه خوب شدم متاسفانه دیگه مصرف نکردم ولی دوباره مشکل رفلاکس معده م برگشته ولی دوز مصرفی رو فراموش کردم چجوری باید استفاده از قرص ولبان رو شروع کنم
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/2)
سلام .لطفا جهت شروع داروهای سایکوتروپ به روانپزشک(متخصص اعصاب و روان )مراجعه کنید.پاسخ سوال شما بستگی به جنسیت،وزن ،قد،سابقه پاسخ دارویی و... دارد.
ناشناس (1398/12/8)
سلام من تازه شروع به خوردن قرص بوپروپیون بکنم البته دکتر تجویز کردن خواستم بدونم اگر بخوام بارداربشم مصرف این قرص مشکلی ایجادنمیکنه یا اصلا اگر درحین مصرف قرص بارداربشی روی جنین عوارض ایجادمیکنه
سحر (1398/11/11)
سلام خسته نباشید من احساس افسردگی و کمبود میل جنسی داشتم تااینکه به روانپزشک مراجعه کردم و سی عدد داروی ولبان ای ار ۱۵۰ و ده عدد کلردیازپوکساید تجویز کرد ،حالابامصرف این داروها معمولا شبها احساس بی قراری شدیدو تپش قلب دارم و گاها میل به پیاده روی دارم .حدودا ۱۵روز ازشروع مصرف میگذره.نظر شما و اینکه روند ادامه بیقراری تا کی هست رو بگین لطفا .تشکر
عرفان احمدي (1398/11/10)
سلام من هم ولبان ٧٥ مصرف ميكنم و هم اسنترا ٢٥، مدتي است به شدت اشتهام زياد شده، و حدود ظهر تمركزم رو از دست ميدم ، و ذهنم آشفته است، ممكن به مصرف اين قرص برگزده؟
م.احمدی (1398/11/5)
با سلام.من حدود ده ساله که داروی ضدافسردگی مصرف میکنم.سرترالین.سیتالوپ.لاموژین.تگرتول.لگزاتال.بوپیرو.الانزا.الوانتا.الان هم لگزاتال ترانکوپین.زولپیدم.صبح هم سر ترالین واس سیتالوپرام مصرف میکنم ولی از همیشه افسرده ترم.راستشوبگم توام مالی هم ندارم دوباره بدم دکتر.چون توشهردیگست.لطفا بگی چی مصرف کنم فقط احساس شادابی داشته باشم.ممنون
حسین عالمگیر (1398/10/27)
سلام من یک ماه هست قرص سرتالین هگزال مصرف میکنم دوباره به یک دکتر دیگه مراجعه کردم که بهم بوپروپیون ۱۵۰ تجویز کرد سوالم اینجاست که سرترالین هگزال با بوپروپیون تداخل دارویی دارند
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/27)
معمولا نباید این دو دارو را با هم مصرف کرد. آیا به پزشک اطلاع دادید که در حال استفاده از داروی سرترالین هستید؟
ناشناس (1398/9/27)
با سلام, من یه ماه قرص ولبان 75 میلیگرم مصرف میکردم. الان یک هفتست که قرص رو نصف یه دونش رو مصرف میکنم. در حالی که قبلا یه دونه کامل مصرف میکردم. حالا حدود سه روزه که کم و بیش قلبم درد میکنه, در حالی که قبلا این مشکل رو نداشتم. ممکنه به خاطر کمتر مصرف کردن این دارو باشه؟ راه درست قطع این دارو چیه؟ اضافه کنم قرص ولبان به عنوان داروی کمکی برام تجویز شده بوده. ممنون از راهنماییتون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .آیا تجویز بوپروپیون به دلیل مشکلات جسمی شما مانند درد قفسه سینه تجویز شده است؟
ناشناس (1398/9/26)
سلام چطور ترکش کنم خیلی لاغر شدم و یبوست هم دارم
زلفی سجاد (1398/9/21)
سلام و خسته نباشید. آیا قرص ولبان باعث کاهش تمرکز و اختلال حافظه میشود؟ چون من ۶ که میشه که مصرف میکنم و نمیتونم اسم افراد جدید که آشنا میشم رو یادم نگه دارم و زود از ذهنم پاک میشه. دوتا قرص ۷۵ عبیدی هر روز صبح میخورم آیا فرقی داره که یک عدد ۱۵۰ رو بخورم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/22)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.بوپروپیون با توجه به افزایش نوراپی نفرین مغزی باعث افزایش توجه و تمرکز میشود.در مورد سوال دوم اگر ۱۵۰ میلیگرم پیوسته رهش باشد مشکلی ندارد
N.Fard (1398/9/7)
سلام خسته نباشيد. من يك هفته ميشه كه بوپروپيون هيدروكلوريد استفاده ميكنم اما هر چي درس ميخونم يا هر چي كه خوندم قبلا الان برام نا اشناس و احساس ميكنم اصلا تا حالا نشنيدم. خيلي از اين بابت نگرانم.
مرتضی (1398/8/30)
سلام هیچ داروخونه ایی نداره چطور پیدا کنم...میگن دو ماهه توزیع نشده
سپهری (1398/8/29)
برای از بین بردن استرس واضطراب پس از مصرف بوپروپیون باید چکار کرد چون باعث استرس میشه
مجید حنیف (1398/8/29)
سلام من ولبان سرترالین لاموتریژین و ریسپریدون مصرف می کنم که تشخیص دکتر افسردگی دوقطبی بوده؛بدنم به نوسانات قند خون خیلی سریع واکنش نشون میده و معمولا حالم بد میشه تست دیابت دادم دیابت نداشتم میخواستم بدونم عوارض دارو یا مربوط به ذات بیماری؟
ناشناس (1398/8/21)
سلام.من خیلی بی حالم و بسیارخواب آلود. دوهفته است که ولبان 75 روزی دوتا میخورم اوایل خیلی خوب بود سرحال بودم و حالت خواب آلودگی نداشتم. اما الان دوباره حالتام برگشته... بنظرتون چیکارکنم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/22)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.پیشنهاد من این هست از قرص ولبان پیوسته رهش ۱۵۰ میلیگرم استفاده کنید.پیوسته رهش بودن مهم هست جهت جلوگیری از کسالت و بیحالی در کل روز.
حمید (1398/8/19)
با سلام حواس پرتی دارم شدید نمی تونم تمرکز کنم و درس بخونم دکتر بهم ولبان داده با ریتالین و امگا۳ ولی تاثیر چندانی نداشته فقط تا یکی دوساعت بعد از مصرف ریتالین تاثیر کمی داره ولی قرص های دیگه تاثیری برام نداشته _ باید چکار کنم آیا راه درمانی هست یا قرصی که تاثیرش بیشتر باشه . ممنون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/19)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان):‌ سلام به دلیل احتمال وابستگی ریتالین رو کم کم قطع کنید. در صورت صلاحدید پزشک خود میتوانید از قرص استراموکس نیز استفاده کنید
ن س.ط (1398/8/18)
سلام استاد من افسردگی مزمن دارم وبیش از ۱۴نوع داروی ضد افسردگی مصرف کردم که آخریش آلونتا بود که جواب نگرفتم الان دو هفته هست که پزشکم داروی ولبان برام شروع کرده و روزی سه تا ولبان ۷۵می خورم ولی بازم اثری از بهبودی ظاهر نشده وخیلی خیلی نگرانم عوارضی هم تا الان برام نداشته و این نگرانی دوباره منو افسرده تر داره میکنه ..راهنمایی بفرمائید استاد عزیز
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/19)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.اگر شما ۱۴ نوع داروی ضد افسردگی با دوز ماکزیمم و به مدت کافی (حداقل ۸هفته )مصرف نموده اید و پاسخ دارویی حاصل نشده است تشخیص شما باید توسط روانپزشک بازنگری شود.
امین ر (1398/8/18)
من ۳۹سالمه کم میلی شدیدجنسی وعدم نعوظ دارم فلوکستین ۲۰ میلی بابوپروپیون همزمان مصرف میکنم الانافسردگیم خوب شد اما عدم میل شدید جنسی نعوظ دارم پیش سکس تراپ رفتم برام اومایید وبوپرپیون دادند با آمپول نظر شما چیهممنون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/18)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .هر دو دارو‌(اومیید و بوپروپیون)میل جنسی را افزایش میدهند.منظورتون از آمپول چیست؟
ه.ب (1398/8/17)
سلام .ببخشید من دوسه ساله بوپیروپیون میخورم و باهاش راحتم و بین همه داروهای قبلی کم‌عارضه ترین برام بوده. برای افسردگی میخورم چند وقته سردردهای شدید دارم نتیجه ام ار ای گفته یه جور سردرد عروقیه ولی میگرن نیست والپرات سدیم و سوماتریپتان تجویز شد دکتر دیگه البته و گفتن با بوپیروپیون نخور. من فقط الان یه ۷۵ بوپیروپبون صبح میخورم یه سوماترپتان شب ایا با این دوز مشکلی پیش میاد ...نمیخوام بوپروپیون قطع شه یا عوض بشه .. ممنونم
ن س (1398/8/17)
سلام من افسردگی مزمن دارم که بهیچ داروی ضد افسردگی جواب نداده و الان پزشکم داروی ولبان رو شروع کرده ولی بازم اثر نکرد تا اینکه دوز دارو رو بیشتر کرده روزی سه تا ولبان ۷۵می خورم الان دوهفته هست دارم روزی سه تا می خورم ولی بازم علائم افسردگی از بین نرفته از یکطرف هم عوارضی برام به دنبال نداشته و منظم می خورم واز اینکه با دوز بیشتر هم جواب نمیده خیلی نگرانم و بیشتر افسرده شدم راهنمای بفرمائید چکار کنم سپازگذارم
ناشناس (1398/8/14)
سلام، تاثیر ولبان بر قوای جنسی چجوریه ؟ کم میکنه یا زیاد؟
س.ب (1398/8/12)
آیا مصرف فلوکستین در صبح و ترکیب ولبان و آدومدز در بعد از ظهر که برای درمان افسردگی و بیقراری و استرس،تجویز شده است تداخل دارویی ندارد؟و اثرات همدیگر را کم نمی کنند؟یا نه،مصرف آنها به این صورت خوب است و تاثیرات بهتری خواهد داشت؟ممنون می شم راهنمایی کنید.
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/12)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان) : سلام. تداخل دارویی باهم ندارند و میتوانید مصرف کنید
محمدی (1398/8/4)
با سلام مصرف داروهای مدافینیل ۱۰۰، بوپروپیون ۱۰۰، آلونتا و متیل فنیدات با هم مشکلی ایجاد نمیکند؟ یک مقدار حالم رو بهم ریختن و مشکلاتی ایجاد کردند.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
مدافنیل و متیل فنیدات هر دو محرک مغز و از یک خانواده هستند.همچنین بوپروپیون و آلونتا (ونلافاکسین) از دسته داروهای ضد افسردگی هستند و معمولا نباید با هم مصرف شوند. این مجموعه داروها احتمالا باعث بی خوابی می شود.
امیر (1398/8/3)
سلام وقت بخیر بنده حدود ۷ سال هستش که فلوکستین ۲۰ روزی یک عدد برای افسردگی و اضطراب و وسواس استفاده میکنم. ۶ ماهی میشه که دکتر به همراه فلوکستین ، ولبان ۷۵ هم شروع کردن روزی یک عدد. البته ولبانو یه مدت نا مرتب استفاده کردم ولی الان هرروز مصرف میکنم ولی فلوکستین ۲۰ یکروز درمیان یه دونه میخورم اضطراب شدیدی دارم، مغزم پر از افکاره. گاها شبا میگم برم وسط خیابون راه برم بس که دلم میگیره احساس میکنم دنیا گوچیکه و خفگی میاد. البته تپش قلب هم دارم شدید و پرخاش چکار کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/3)
شاید مصرف نامنظم دارو عامل تشدید افسردگی باشد و یا ممکن است ولبان داروی مناسبی برای شما نباشد. به نظرم نیاز به تغییراتی در داروهای شما وجود دارد ضمن اینکه مصرف منظم دارو باعث تنظیم هورمون سروتونین در مغز می گردد
ساهسوند (1398/7/30)
سلام من دکتر ام عوض کردام دکترقبلی بهم ولبان ترانکوپین لرازپام لیگزاتال باتریمپیرامین داره بود حالا این دکتر سلکوکسیب paroxetinaباکلوفن گاباپنتین کلونیدین دادن داروهای اولی قطع کنم مشکلی نداره باید چکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
اطلاعی در خصوص بیماری شما در دست نیست ولی مصرف هم زمان تمام این داروها که اصلا توصیه نمی شود. دستور یکی از پزشکان را انجام دهید. گرچه تداخلاتی بین این داروها وجود دارد و ممکن است باعث افت فشار خون شود.
ناشناس (1398/7/29)
سلام خسته نباشید من به مدتی افسردگی گرفتم رفتم بیمارستان چند روزی بستری بود ام اونجا که بود ام خوب بود الان دوماه گذشته وزیر نظر دکتر قرص های مثل ولبان و...میخورم هرازگاهی اظطراب بی قراری میاد سراغم فکر خودکشی ای ام میادتادیروز دکتر ام استاد صحرائیان بود رفتم پیش دکتر احمدی دکتر احمد یه آزمایش ادرار با آب دهان گرفت 500هزینش شد گفت باید بستری شی میخواستم ببینم این چه آزمایشی بوده که ازمن 500گرفت آیا افسردگی از رو آزمایش ام معلومه آیابستری بشی بهتره چون یه ب اربستری شد ام همش قرص میدادن خوب همینارا بیرون ازبمارستان نمی شه بخوریم حتما باید بستری شی توبستری چکار میکنن واقعا ممنون ازراهنمایتون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
احتمالا میزان کورتیزول موجود در بزاق اندازه گیری شده است که این هورمون نشان دهنده سطح استرس بدن است و اگر مقدار این هورمون در بزاق بالا باشد نیاز به درمان وجود دارد. در زمان بستری شدن، مقدار و نوع داروی مورد نیاز دقیقا تنظیم می شود و اثربخشی آن اندازه گیری می شود. به نظرم لازم است چند روز بستری شوید
یوسف قر ای (1398/7/26)
سلام دکتر قرص ولبان برام نوشت داشتم مصرف میکردم اولا یبوست شدید گرفتم رفتم پیش دکتر داخلی گفت بخاطر قرص ها هست ترس افتاد تو دلم نخوردام یک ماه نخوردام هیچی ام نشد آمدم پیش دکتر گفت اگه قرص نخوری انگار هیچ ک ارنکردی امشب یه دون خورد ام احساس نامیدی بی خوابی خودکشی لحظی آمد سراغم بخورام یا نه البته این احساس نامیدی هر مدتی میاد سراغم اذیتم میکنه خودکشی زیاد میاد سراغم باید چکار کنم 09178409059کسی تجربه داره کمک کن
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
با شرایطی که گفتید قطعا شما نیاز به یک یا چند داروی آرامبخش و ضد افسردگی دارید و لازم است دائما تحت نظر متخصص روانپزشک باشید. در شروع مصرف داروهای ضد افسردگی معمولا چنین علائمی آشکار می شود و حدود یک تا دو هفته زمان لازم است تا اثرات درمانی دارو آشکار شود. قطع ناگهانی بوپروپیون بدون داروی جایگزین با شرایطی که شما دارید توصیه نمی شود. در نظر داشته باشید که علائم قطع مصرف با تاخیر ایجاد می شود.
م. ن (1398/7/25)
سلام. من خیلی کم انرژی ام و پرخواب و بسیار پرخور. اکلی آزمایش دادم.. مثل تیروئید چربی وانواع ویتامینا و...... مشکلی نداشتم. پزشک برای علائمی که گفتم ب من ولبان دادند. من یکی که خوردم تاثیر چندانی نداشت اما دوتا قرص 75 که خوردم هم سر حال شدم و هم اشتهام کمتر شد. ب نظرتون همین دوتا و ادامه بدم؟ ودیگه اینکه تا کی باید مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
لازم است دوره درمان را کامل کنید. قطعا با قطع دارو، علائم فوق برمی گردد.
یوسف قر ای نیا (1398/7/24)
سلام آیا قرض ولبان یبوست میارد من یک ماه مصرف داشتم یبوست گرفتم دیگه مصرف نکردام الان رفتم پیشه دکتر میگه باید مصرف کنی موندم چکارکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
یبوست یکی از عوارض بوپروپیون است که در بعضی افراد بروز می کند. اگر پزشک تشخیص به ادامه مصرف دارو داده لازم است برای درمان یبوست اقدام کنید.
فاطمه (1398/7/24)
سلام،.مادرمن ۷۰ساله هستن وافسردگی شدید دارن دکتر داروی(تریهگزیفتدیل،زیبوترین ،آلانزاپین ،سرتالین ،valpriat)تجویز کردن ومادرم به لرزش شدید دست وفک ودهن وصورت افتاده وتفلک خیلی عذاب میکشه لطفا راهنمایی کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
لازم است در خصوص داروهای مصرفی ایشان و دوز مصرفی تجدید نظر توسط پزشک صورت گیرد
ناشناس (1398/7/20)
سلام دکتر عزیز ، میشه اثر بوپروپیون روی اشتها خواب و انرژی و کارکرد روده لاغری یا چاقی رو بگید و اینکه چه مقدار روی افزایش سطح انرژی و روحیه تاثیر داره و چند روز بعد ظاهر میشه ... ممنون میشم جواب بدید ...
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
واقعا نمی توان در خصوص داروها این چنین با قاطعیت اظهار نظر کرد. بطور کلی بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی خوب است که در بعضی افراد خیلی خوب جواب می دهد ولی ممکن است برای بعضی افراد داروی مناسبی نباشد. عوارض این دارو بر خلاف اغلب داروهای ضد افسردگی بی خوابی است و کاهش اشتهاء که باز هم موارد استثناء زیادی گزارش شده است. شروع اثر بخشی دارو بین دو تا چهار هفته زمان لازم دارد.
زهرا (1398/7/19)
سلام من قبلا قرص فلوکسیتین مصرف کردم تویک ماه حدود 4کیلووزن کم کردم ودکتر قرص بوپروپیون روجایگزین کرده میخواستم ببینم این قرص باعث لاغری نمیشه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
قابل پیش بینی نیست. بوپروپیون تا حدودی اثرات کاهش دهنده اشتهاء دارد.
ناشناس (1398/7/9)
باسلام من ازدیروزمصرف اسموپیون را شروع کردم فلوکستین هم مصرف دارم امروزین حاچحالت.بی اختیاری درراه رفتن حتی صحبت کردن هم توپوق میزنم علت اصلی آز این قرص‌ها باشد ممنون از وقتی که صرف جواب دادن میکنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/9)
مصرف دو دارو با اثرات یکسان احتمال تشدید عوارض جانبی را افزایش می دهد. البته احتمالا پزشک تصمیم دارد داروی بوپروپیون را جایگزین فلوکستین کند و برای پیشگیری از عوارض قطع مصرف فلوکستین هم زمان هر دو دارو را تجویز نموده است. به هر حال بهتر است به پزشک موضوع را اطلاع دهید
امير قهرماني (1398/7/9)
سلام دوستان دكتر من به من قرصهاي ولبان ١٥٠ و ترازدون وترانكوپين داده وگفته از ترازدون شبي ٢ تا و بقيه شبي ١ عدد باهم بخورم و بعد از يك هفته ولبان و يكي صبح ويكي ظهر بخورم الان ٣ روزه كه شروع كردم ودقيقا تو اين ٣ روز دروغ نگم ٢ ساعت جمعا خوابيدم در حالي كه اون دوتا قرص ديگه خواب آورن ولي باز خوابم نميبره حتا ديشب ٢ تا آلپروزولام ١ خوردم بازم خوابم نبرد خواهشا يكي راهنمايي كنه ديگه از شدت خستكي دارم رواني ميشم من قبلا با نصف آلپرو زولام ٥/. بيهوش ميشدم الان نميدونم بايد چيكار كنم دكترمم ديروز رفته خارج از كشور دسترسي بهش ندارم خواهشا كارشناسا راهنمايي كنن
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/9)
بی خوابی از عوارض شایع ولبان است که البته پس از یک هفته تا ده روز این عارضه کاهش می یابد. بهتر است ولبان را صبح مصرف کنید تا اثر بی خوابی آن تا شب کم شود.
علی طاهری (1398/7/7)
من حدود یک هفته هست بوپروپیون مصرف میکنم قبلا ستالوپرام مصرف میکنم ولی چند روزی هست افسردگی عصبی جسمی من زیاد شده باید چکار کنم ممکن هست از این قرص باشد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/8)
معمولا با شروع درمان با داروهای ضد افسردگی چنین علائمی آشکار می شود که بعد از یک الی دو هفته برطرف می شود. ضمن اینکه مشخص نیست سیتالوپرام را قطع کرده اید یا هنوز ادامه می دهید. ممکن است افزایش افسردگی به دلیل قطع سیتالوپرام باشد و هنوز اثر بوپروپیون آشکار نشده است.
سحر معصومی (1398/7/5)
پزشک من برای افزایش میل جنسی ماه اول روزی یکعدد تجویز کرد که بی تاثیر بود و ماه بعد روزی ۲ عدد بهمراه سیتالوپرام تجویز کرد ولی متاسفانه هیچ تاثیری روی میل جنسی نداشت . علت چیست ؟ (ولبان ۷۵)
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
یکی از عوارض بوپروپیون افزایش میل جنسی است که معمولا در افسردگی هایی که با کاهش میل جنسی همراه است تجویز می شود. همانگونه که می دانید عوارض جانبی ممکن است در بعضی افراد بروز کند در بعضی افراد بروز نکند. بر عکس از عوارض سیتالوپرام معمولا کاهش میل جنسی است. به نظرم نتیجه استفاده از داروهای فوق را به پزشک اطلاع دهید.
مجید راد (1398/6/16)
درود . من سرترالین مصرف کردم همراه با کلومیپرامین که باعث اختلال خواب و کاهش شدید میل جنسی شد که به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و ایشون آسنترا و ولبان 75 رو برای صبح و شب تجویز کردن سوالم اینه که آیا این دارو تعادلی در اثرات منفی آسنترا میگذاره با تشکر از مطالب خوبتون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
معمولا سرترالین و ولبان هم زمان تجویز نمی شوند. به هر حال سرترالین معمولا باعث کاهش میل جنسی و ولبان باعث افزایش میل جنسی می شود.
خ_ن (1398/5/16)
با سلام و عرض ادب ؛ دو روزه مصرف میکنم انشاء الله سازگار باشه.

چنانچه در خصوص "بوپروپیون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

کاهش ویروس در مخاط گلو محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب