بوپروپیون

داروهای ضد افسردگی
دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بوپروپیون

این دارو در مقایسه با ضد افسردگیهای سه حلقه ای بلوکرنورونی ضعیفی برای باز جذب سروتونین و نورآدرنالین است، در عین حال باز جذب دوپامین را نیز مهار می کند. اثر ضد افسردگی آن ممکن است تا 4 هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. این دارو در کمک به ترک سیگار نیز کاربرد دارد.
فرم خوراکی آن به صورت هیدروکلراید است. برای به حداقل رساندن عوارضی چون بی قراری، اضطراب و بیخوابی که در مراحل شروع درمان دیده می شود و نیز برای کاهش خطر تشنج بایستی افزایش دوز تجویزی باشد. مجموع دوز روزانه بایستی به صورت منقسم در مقدارهای برابر تجویز شود و از میزان حداکثر دوز تعیین شده در هر وعده و نیز میزان دوز بتنهایی نباید فراتر رفت. بیخوابی در شروع درمان را می توان با حذف دوز شبانه دارو، کاهش داد. در بیماران دچار اختلال کبدی و کلیوی نیز بایستی دوز را کاهش داد.

مکانیسم اثر بوپروپیون

-مکانیسم اثر این دارو هنوز دقیقا مشخص نیست. بازدارنده ی بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین؛ ممکن است از طریق مسیرهای dopaminergic یا noradrenergic عمل کند.

فارماکوکینتیک بوپروپیون

بوپروپیون از دستگاه گوارش به خوبی جذب می شود و ممکن است متابولیسم گذر اول وسیعی داشته باشد چندین متابولیت این دارو از نظر فارماکولوژیک فعال تر و نیمه عمر طولانی تری دارند و سطح پلاسمایی بالاتری نسبت به ترکیب مادر ایجاد می کنند. هیدروکسی بوپروپیون، متابولیت اصلی بوده که از نظر قدرت (potency) معادل با خود بوپروپیون است. تریوهیدروبوپروپیون و اریتروهیدروبوپروپیون از طریق هیدروکسیلاسیون و یا رداکسیون تولید شده و حدود یک دهم تا یک دوم ترکیب اولیه قدرت دارند. این دارو به میزان 80% یا بیشتر با پروتئینهای پلاسما باند می شود. نیمه عمر نهایی بوپروپیون تازه آزاد شده حدود 14 ساعت و در مورد بوپروپیون Mediated Release حدود 20 ساعت است. متابولیت های این دارو عمدتاً از طریق ادرار دفع شده و حدود 1% ترکیبات بدون تغییر دفع می شود. بوپروپیون و متابولیت هایش از جفت عبور کرده و در شیر مادر نیز پخش می شوند.

عوارض جانبی بوپروپیون

*عوارض شایع (%10<):
قلبی عروقی: تاکی کاردی
سیستم اعصاب مرکزی: بی خوابی، سردرد، آژیتاسیون، سرگیجه
پوستی: افزایش تعریق
غدد درون ریز و متابولیسم: کاهش وزن
گوارشی: خشکی دهان، یبوست، تهوع و استفراغ، تهوع
عصبی، عضلانی و اسکلتی: لرزش
چشمی: تاری دید
تنفسی: نازوفارنژیت، فارنژیت، رینیت
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
قلبی عروقی: تپش قلب، آریتمی قلبی، درد قفسه سینه، گرگرفتگی، افزایش فشارخون، افت فشارخون
سیستم اعصاب مرکزی: فقدان تمرکز، گیجی، اضطراب، رفتار خصمانه، عصبانیت، خواب آشفته، علایم حسی غیرطبیعی، اختلالات خواب، میگرن، تحریک پذیری، اختلال حافظه، خواب آلودگی، درد، آکاتیزیا (بی قراری حرکتی)، تحریک سیستم اعصاب مرکزی، خواب رفتگی اندام، پرش عضلانی، دیستونی، تفکرات نامعقول، افسردگی
پوستی: راش پوستی، خارش، خشکی پوست، کهیر
غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش وزن، اختلالات قاعدگی، کاهش میل جنسی، گرگرفتگی
گوارشی: درد شکمی، اسهال، نفخ، بی اشتهایی، اختلال چشایی، افزایش اشتها، استفراغ، سوء هاضمه، زخم مخاط دهانی، اختلال در بلع
ادراری تناسلی: تکرر ادرار، خونریزی واژینال، عفونت مجاری ادراری
ازدیاد حساسیت: واکنش ازدیاد حساسیت
عفونی: عفونت
عصبی، عضلانی و اسکلتی: درد عضلانی، درد مفاصل، سستی، گردن درد، التهاب مفاصل، دیس کینزی
گوشی: وزوز گوش، اختلالات شنوایی
کلیوی: پر ادراری
تنفسی: عفونت مجاری تنفسی فوقانی، سینوزیت، سرفه، تشدید سرفه، خون دماغ، برونشیت
متفرقه: صدمات غیرمترقبه، تب

تداخلات دارویی بوپروپیون

*
مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای CYP2B6
- مهارکننده CYP2D6 (قوی)
- تشدید اثرات افزاینده فشارخون
- تداخل با اثر آنالوگ های نوراپی‌نفرین رادیونشان شده
- کاهش آستانه تشنج

تداخلات رده X (پرهیز):
فرآورده‌های رادیو دارویی آیوبنگوان، مکیتازین، مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز، پیموزاید، تیوریدازین

کاهش اثرات داروها توسط بوپروپیون:
بنزهیدروکدون، کدئین، دیگوکسین، هیدروکدون، ایلوپریدون، فرآورده‌های رادیو دارویی آیوبنگوان، آیوفلوپان ید 123، نیسرگولین، پریماکین، تاموکسیفن، ترامادول

کاهش اثرات بوپروپیون توسط داروها:
فرآورده‌های ترکیبی ضدویروس هپاتیت سی، القاکننده‌های متوسط و ضعیف CYP2B6، دابرافنیب، دیپیرون، لوماکافتور و ایواکافتور

افزایش اثرات داروها توسط بوپروپیون:
داروهای با پتانسیل کاهش آستانه تشنج، آجمالین، الکل (اتیل)، آمیفاپپریدین، آریپیپرازول، آریپیپرازول لاروکسیل، آتوموکستین، برکسانولون، برکسپیپرازول، کارودیلول، کلرفنیرامین، سیتالوپرام، کلوزاپین، داپوکستین، دیوتترابنازین، دکسترومتورفان، دوکسوروبیسین (متداول)، دولوکستین، الیگلوستات، اس سیتالوپرام، فسوترودین، فلکاینید، فلوکستین، فلوفنازین، فلووکسامین، گالانتامین، جفیتینیب، هالوپریدول، ایلوپریدون، ایندورامین، آیوهگزول، آیومپرول، آیوپامیدول، لوفکسیدین، لورکاسرین (از بازار دارویی ایالات‌متحده جمع‌آوری‌شده)، ماپروتیلین، مکیتازین، متوکلوپرامید، متوپرولول، مگزلیتین، نبیولول، نیسرگولین، اولموتینیب، پاروکستین، پرهگزیلین، پرفنازین، پیموزاید، پیتولیسانت، پروپافنون، پروپرانولول، ریسپریدون، سرترالین، تامسولوسین، تترابنازین، تیوریدازین، تیمولول (چشمی)، تیمولول (سیستمیک)، تولترودین، ترامادول، داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، تروپیسترون، ولبنازین، ویلازودون، ورتیوکستین، زوکلوپنتیکسول

افزایش اثرات بوپروپیون توسط داروها:
آبامتاپیر، الکل (اتیل)، داروهای ضد پارکینسون (آگونیست دوپامین)، مهارکننده‌های ضعیف CYP2B6، فلوکستین، ایلوپریدون، میفپریستون، مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز، تیوتپا، داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، زوکلوپنتیکسول

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها بوپروپیون

بوپروپیون باعث القاء تشنج شده لذا در بیماران صرعی منع مصرف دارد. هم چنین در بیماران دچار بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی که نسبت به این عارضه مستعدترند و نیز در کسانیکه در حال ترک الکل یا بنزودیازپین هستند نیز منع مصرف دارد. لذا بایستی با نهایت احتیاط در بیماران دارای سابقه تشنج و سایر عوامل مستعد کننده مثل سیروز شدید کبدی یا تومورهای سیتم عصبی مرکزی، بکار رود. استفاده از آن در بیماران با سایر عوامل خطر ساز تشنج (مثل سوء مصرف الکل، تاریخچه ضربه سر، یا تب و داروهای پایین آورنده آستانه تشنج) فقط بایستی زمانی صورت گیرد که شواهدبالینی قوی به نفع استفاده از آن وجود دارد. در بیماران دو قطبی و سایکوتیک بدلیل القاء مانیا بایستی با احتیاط باشد در چنین بیمارانی استفاده از این دارو جهت ترک سیگار ممکن است ممنوع باشد. در بیماران با تاریخچه MI اخیر و بیماریهای قلبی و اختلال کبدی و کلیوی بایستی با احتیاط مصرف شود. در بیماران افسرده، استفاده از این دارو در مراحل اولیه درمان تا زمان بهبودی بایستی بامانیتورینگ دقیق بیمار باشد (بدلیل افزایش افکار پریشان در ابتدای درمان).

توصیه های دارویی بوپروپیون

در شیردهی اثرات آن کاملاً شناخته شده نیست و نباید در شیردهی استفاده کرد.
اختلال مهارتهای حرکتی و شناختی و یا اختلال قضاوت ممکن است با این دارو دیده شود که چنین افرادی باید از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.

دارو های هم گروه بوپروپیون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01909
01908
02033

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص زیپرون 100 میلی گرم
قرص ولبان ای آر 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون مهردارو 75 میلی گرم
قرص ولبان 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 75 میلی گرم
قرص زیپیرون 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 100 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 75 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 100 میلی گرم
قرص بوپروپیون-حکیم 100 میلی گرم
قرص زیبوترین 150 میلی گرم
قرص پیوسته رهش زیول 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون راموفارمین 100 میلی گرم
قرص آهسته رهش اسموپیون 150 میلی گرم
قرص آهسته رهش بوپیبان 150 میلی گرم
قرص آهسته رهش دپوبان 150 میلی گرم
قرص دپوبان 75 میلی گرم
قرص آهسته رهش بوپرکسیر 150 میلی گرم
قرص زیبرانت 100 میلی گرم
قرص زیبرانت 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون شهردارو 100 میلی گرم
قرص ولبان 100 میلی گرم
قرص بوپروپیون شهردارو 75میلی گرم
راد حسینی (1400/11/26)
سلام من کمی مشکل عدم تمرکز داشتم که دکتر بهم ولبان ۷۵ تجویز کرد.متاسفانه بعد از یک هفته مصرف صورت و دستام دچار پرش عضلانی شد و با قطع قرص بعد از دوهفته همچنان پرش عضله بر روی بینیم دارم که بسیار آزاد دهنده است.دوستان خواهش میکنم تا جایی که امکان داره سراغ قرص و دارو نرید و تغییر در سبک زندگی و ورزش روزانه رو در برنامه هاتون داشته باشید.
Hamid (1400/5/4)
سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من ۲۵سالمه و نزدیک دوماهه افسردگی گرفتم دکتر برام همون اولش پروپرانول ۱۰الپرازولام نیم و سرترالین ۵۰تجویز کردن وبعد دوهفته بوپرپیون ۱۰۰اضافه کردن الان گفتم بخاطر فراموشیه زیاد و حواس پرتی زیاد و تمرکز کم وکم‌ شدن میل جنسیم دوز دارو هارو بردن بالا ک سرترالین رو صبح وشب ۱۰۰استفاده کنم و صبح ها هم بوپرپیون ۱۵۰بخورم در کنارش پروپرانول ۱۰و آلپرازولام نیم هم هست سوالم اینه من صبح چهار تا دارو باهم میخورم ضرری ندارد بعد واسه ترک این دارو ها ب مشکل برمی‌خوریم درضمن آقای دکتر خیلی بیشتر اوقات کسل و بی حالم و دست پاهام زود ب زود خواب میاره و مور مور می‌کنه لطفا راهنماییم کنید خیلی ممنونم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/4)
درمان افسردگی معمولا نیاز به طول درمان دارد و نباید ناگهان این داروها قطع شود. البته مصرف دو داروی ضد افسردگی با دوز بالا احتمال بروز عوارض وجود دارد. نظر یک پزشک دیگر را هم جویا شوید.
زهرا حشمتی (1400/3/3)
سلام بوپروبیون 75 پیدا نمیشه .مشکلی پیش نمیاد اگه نصف بوپروبیون 150 خورد؟
د ذ (1400/2/5)
سلام و وقت خوش. بوپروپیون و میرتازاپین ممکنه باعث افزایش پرولاکتین بشن؟
م.س (1400/2/1)
مشکل خاصی پیش میاد اگه بوپروپیون رو بجای صبح بعد از صبحانه، عصر یا شب خورد؟
ف.ب (1400/1/11)
سلام من قرص نورتریپتیلین و اورلپت بوپروپیون باهم مصرف میکنم آیا تداخل دارد یانه باتشکر
داوود محسنی نژاد (1400/1/10)
سلام من ۴ سال پیش افسردگی داشتم با قرص سرترالین ۱۰۰ و لیتیموم کربنات جواب خوبی گرفتم بعد دو سال مصرف خیلی حال خوبی داشتم سرسری ترک شون کردم نخوردم الان با مرگ برادر زاده ام بیماری افسردگی من برگشت نه در اون حد ولی نا امید و افسرده هستم رفتم دکتر برام ولبان بوپروپیون ۱۵۰ و میرتازاپین نوشته ۴ هفته مصرف میکنم ولی مثل چند سال پیش جواب نگرفتم بعد ۴ هفته جناب دکتر آیا همان قرصهای سرترالین و لیتیموم کربنات رو به سفارش دکتر مصرف کنم جواب میگیرم چون دوسال پیش افسردگی ام با این دو قرص بهبودی کامل پیدا کرده درضمن حواسم نبود قرص کلونازپام سبحان ۱ میلی رو هم با دو قرص اولی سرترال ... و اون یکی مصرف میکردم الان ولبان ۱۵۰ و میرتازاپین ۱۵ مصرف کردم دکتر داده ولی بعد ۴ هفته درست جواب نگرفتم هنوز افسردگی دارم میشه از قرصهای قبلی با ولبان ۱۰۰ یا میرتازاپین مصرف کنم تا جواب قبلی رو بگیرم که عالی بود برام سرترالین و لیتیموم و نصف کلوناز سبحان ۱ میلی راهنمایی میکنید ممنون در ضمن الان میل جنسی ام خیلی کم شده محسنی نژاد داوود بودم از کرمان ممنونم راهنمایی کنید منو بخدا گیر کردم
علی ویشکا (1400/1/6)
سلام من برای وزوز گوش دکتر رفتم بهم قرص ولبان و آلوینتا داد ،الان احساس میکنم که وزوز گوشم بدتر شده به نظرتون ممکنه از قرص باشه؟قطع کنم مصرفش رو؟ ممنونم
احسان پورابراهیم (1399/12/29)
سلام خسته نباشید من بیماری adhd دارم و قرص ریتالین و ویاس رو مصرف کردم ولی فقط انگیزه میگرم و هیچ جوابی نداره حتی بعد از دو ساعت به شدت منو عصبی و ناراحت میکنه اتموکستین هم خوردم فقط عصبی میکنه و به هیچ دردی نمیخوره ایا دارویی هست که جواب بده یا برم خودمو بکشم از شر این بیماری لعنتی خلاص شم.
میثم (1399/12/28)
باسلام من خیلی یه مدت جوش وغصه میزدم توسال اول ازدواجم زنم روهرچندروزبه حدی کتک میزدم بیهوش میشدیهوبخودم میومدم میدیدم چکارکردم رفتم پیش دکتر سرترالین الانزاپین تجویزکردگفت جنون خفیف داری عوارض سرترالین داغونم کردازکمرانداخت منو کسی میدونه چی بایدجایگزین کنم
حسن ن (1399/12/23)
سلام قرص بوپیپان ۱۵۰ با قرص ولبان ۱۵۰ تفاوتی داره یا نه؟ ممنون.
ناشناس (1399/12/21)
سلام مصرف سرتزاین 100 و بوپروپیون تداخل داره؟میشه همزمان استفاده کرد؟
فرشید (1399/12/12)
سلام من هنگام رابطه الت تناسایم شل میشد یه یک هفته این‌مشکل‌رو‌دارم‌رفتم‌دکتر‌قرص‌زیبوترین۱۵۰پیوسته‌رهش وقرص‌پروسیال روبرام تجویز‌کرده‌سوالم‌اینه‌کاین‌قرصا‌مال‌چی‌هستن‌وتا‌چه‌موقع‌نباید‌رابطه‌داشت‌و‌درحال‌اقدام به‌بارداری‌هستم؟؟؟
منصوره پاک طینت (1399/12/12)
آیا ولبان ۱۵۰ باعث قاعدگی دردناک میشود
آرش کهیایی (1399/12/9)
حدود یکماه باتشخیص پزشکم پوپروپپن مصرف میکم دچارتاری دید شدم چکارکنم
بهاره صفایی (1399/11/30)
بی خوابی ها بعضی مواقع بخاطر مشکل تیروئیده بهتره قبل دارو ازمایش تیرئید بدن دوستان
مریم (1399/11/29)
سلام من با تجویز دکتر ولبان75 یک ماه خوردم ولی دکترمو عوض کردم و اون گفت نخور دیگ ولی نگفت چطوری قطع ش کنم، حالا میترسم دچار عوارض قطع ناگهانی دارو بشم،. توروخدا بگید چیکار کنم؟؟؟؟؟
بهار ملکی (1399/11/19)
آیا بوپروپیون تست متادون رو مثبت نشون میده
فاطمه شمسی (1399/11/4)
لطفا یکی ب من راه حل بده حدود هشت ماه بود که اس سیتالوپرام تجویز شد برام خوردم حالا قصد بارداری دارم دکترم میگه مشکلی نداره خوردنش تو زمان بارداری از طرفیم میخوام بزارمش کنار سرگیجه های وحشتناک میگیرم چکار کنم
علی اصغر حلاجی (1399/11/3)
سلام من داروی ولبان بوپروپیون مصرف می کنم گوشم وزوز دارد ادرارو هم نمی اید چکار کنم
پارسا (1399/10/30)
سلام آیا ولبان و قرص کافئین تداخل دارند؟
خلیلیان (1399/10/15)
سلام.‌ مادر من بخاطر افسردگی شدید، از ۲۸ مهر دکتر روزی ۷۵ میلی گرم آسنترا داد. بعد از یکماه، چون اثری ندیدیم، دکتر بوپروپیون ۱۵۰ میلی صبح و ۷۵ میلی ظهر داد. الان حدود ۳ هفته است که گاهی تهوع دارد و هر چه می خورد، بر می گردد. ممکن است عارضه گوارشی بوپروپیون باشد؟ ایشان گاباپنتین بخاطر مهار گزگز های پا در اثر تنگی کانال هم‌ می خورد و روانپزشک، روزی ۳ بوسپیراکس هم تجویز کرده است.
س. ل (1399/10/14)
سلام. وقت بخیر. به طور کلی بخوام بگم من با خوردن بوپروپیون حس میکنم انرژی دارم و چون باعث خواب الودگیم نمیشه تنها قرصیه که از این جهت خیلی مطابق با نیازهای من بوده. منتها فکر میکنم برام کمه. یکم سرچ کردم و حدسم اینه که تاثیرش بردوپامین هست که باعث این حال خوب من میشه. برای همین میخواستم یه داروی دیگه که دوپانین رو زیاد کنه بخورم ولی نمیدونستم چی. برای همین رفتم پیش روانپزشکم و گفت اس سیتالوپرام بخور ولی وقتی خوردم هم خواب آلود شدم هم سردرد هم انرژیم کم شد و الان نیاز به زمان و انرژی دارم و نمیتونم منتطر بشم شاید جواب بده. زمانمو نیاز دارم. میخواستم بدونم قرص امنی وجود نداره که دوپامینو زیاد کنه و من خودم بتونم بخورم؟ و سوال دیگه اینکه من حس میکنم قرص بوپروپیون دکتر عبیدی برام بیشتر اثر داره تا بقیشون. این حس منه یا واقعا اینطوره؟ چون مثل اینکه کمیاب شده.ممنون.
الف. ا (1399/9/26)
سلام خدمت آقای دکتر من مدتی هست قرص نورتریپتیلین و اساکول برای معده میخورم که یه دکتر دیگه رفتم برام قرص ولبان 150 تجویز کرد میخواستم بدونم با نورتریپتیلین مشکلی نداره با تشکر
توابی (1399/9/18)
من این قرص برای بعد از صبحانه برام تجویز شده، و شب هم امی تریپتیلین و سرترالین باید مصرف کنم، میخوام بدونم فراموشی ای که دچارش شدم یعنی ابتدایی ترین چیز ها هم یادم نمیاد، بابت خوردن کدوم یکی از اینها هست؟ با تشکر
ع ع (1399/9/7)
خانمم شبها خوابش نمیبردسرترالین۵۰ نورتریپتیلین کلر پوکاساید مصرف میکند بازهم خوابش نمی برد وروز ها گستاخ ودایم بر زندگی پدر ومادر و۱۲ خواهروبرادش دخالت میکند واصلا به فکر زندگی خودش نیست لطفا راهنمایی نمایید
زهرا (1399/8/22)
باسلام دکتربه من سیتالوپرام ولبان وکئوتیاپین تجویزکرده من هم باخوردن آنهاحالم بهترنمیشه که هیچ بدترهم شدم لرزش دست اظطراب واختلال خواب وبی قراری دارم من خیلی وقت که افسردگی واضطراب وتنگی نفس دارم لطفا منو راهنمایی کنین خیلی عذاب میکشم
شیرین (1399/8/6)
سلام من حدود ۱۵ ماهه ولبان مصرف میکنم یکسال ۱۵۰ میلی خوردم حالا میخوام کم کم قطعش کنم نزدیک ۲۰ روزه ۷۵ش کردم. چند هفته دیگه ادامه بدم؟ نصفش کنم؟ یا میتونم قطع کنم؟ البته من سرترالین هم میخورم، به همین روش اونم میشه قطع کنم یا نه؟ لطفا راهنماییم کنیدممنون میشم
هادی (1399/6/19)
سلام من از۱۰سالگی افسردگی اضطراب ترس ووسواس وسرگیجه گرفتم الان۲۹سالمه وازسال ۹۰دارم قرص مصرف میکنم وتحت نظرم ولی بهبودی کاملی نگرفتم.الان کلومی پرامین۱۵۰فلوکستین۸۰کلردیازپوکساید۴۰بتاهستین۲۴میلی استفاده میکنم من خیلی پرخوروپرخوابم واصلن انرژی ندارم.سؤالم اینه ایابوپروپیون میتونه بمن کمک کنه وهمزمان بااین داروهامصرف بشه.من سابقه مصرف ریتالین هم دارم لطفاراهنمایی بفرمایید
اسرا حسینی (1399/6/9)
سلام ، من بوپروپیون و الانازپین دکتر برام تجویز کرد خیلی تپش قلب و افزایش ضربان قلب دارم میخواستم ببینم عوارض کدومشه
دکتر آرش علیجان زاده - دکتری عمومی داروسازی (1399/6/9)
باسلام. در منابع ذکر شده داروی بوپروپیون در 11 درصد موارد باعث تپش قلب میشه. همچنین داروی الانزاپین این عارضه رو نداره ولی ممکنه در زمان تغییر وضعیت از درازکش به ایستاده، دچار افت فشار خون بشید.
مری (1399/5/12)
سلام ، مری هستم ۳۰ ساله . چند سال هست افسردگی متوسط دارم چند ماه هست به تعویض سرترالین بوپروپیون استفاده میکنم ، متوجه شدم الان ۶ هفته باردارم ، دارو رو چهار روز هست قطع کردم بی نهایت افسردگی ام اوج زده نمیدونم چکار کنم نمیدونستم باردار ام توی برنامه هم نبود ، لطفا ی مشورتی بدهید خیلی هراس دارم نه میتونم بدون دارو زندگی کنم و نه میخوام ب بچه آسیبی بزنم حالم خیلی بده لطفا لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم . قربون تون با احترام
عابدینی (1399/4/26)
پسر 12 ساله ام به خاطر نداشتن اعتماد به نفس روابط عمومی بالا و همچنین اختلال کمبود دقت و تمرکز داره دارو مصرف می کنه. قبلا بایو پپرازول مصرف می کرد و الان دکتر بهش قرص والان داده. من الان که نظرات و مشکلات دوستان را خوندم به شدت ترس برم داشته. نکنه دارم ظلم می کنم به پسرم. نکنه بدون دارو مشکلش قابل رفع شدن باشه و من دارم این همه عوارض را به جون پسرم میندازم.به نظرتون داروی اعصاب دادن به بچه کار درستیه؟
مهدی (1399/4/13)
من آسنترا مصرف میکردم که به علت کاهش میل جنسی روانپزشکم واسم بوپروپیون تجویز کردند بعد سه هفته مصرف دچار واکنش ازدیاد حساسیت و serum sickness شدم و مجبور به قطع دارو آیا جایگزینی واسه بوپروپیون وجود داره؟
داوود (1399/4/4)
با سلام، من حدود دو روزه نصف لبان 75 و یک چهارم آریپرازول و یک چهارم اسنترا 50 و ایمی پرامین استفاده میکنم! و امروز صبح وختی بیدار شدم احساس سردی و لرزش داشتم و اشتهام کم شده! این عوارض میتونه از داروها باشه؟ بخصوص لرزش و سردی و حس بیمار گونه!
فرشاد فیروز (1399/4/2)
سلام و خسته نباشید ، روانپزشک آنلاین به من بوپروپیون پیشنهاد دادن واسه افزایش انرژی و سرترالین واسه اضطراب ، میخواستم ببینم این دوتا تداخلی ندارن . متشکر
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/4/2)
سلام, تداخل مهمی ندارن ولی با پزشکتون در ارتباط باشین و در صورت بروز هرگونه عارضه خاصی بهشون اطلاع بدین.
رضا شاهی (1399/3/16)
سلام وقت بخیر من تقریبا افسردگی خفیف دارم ودکتر بهم بوپروپیون تجویز کردصبح وشب قرص خواب حالا سه روز دارم مصرف میکنم یک مقدار تنگی نفس وتورم گلو احساس میکنم باتشکر
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/3/16)
سلام, از عوارض داروست و معمولا با گذشت زمان کمتر میشه. اگر تشدید شد یا قابل تحمل نبود به پزشک مراجعه کنین تا درصورت امکان دارو رو تعویض کنن.
a-a (1399/3/7)
با سلام،با علایم نداشتن انرژی ولذت کافی از زندگی واضطراب مراجعه کردم سیتالوپرام وآلپرازولام وبوپروپیون 75 روزانهتجویز کردندقبلا سیتالوپرام مصرص کرده بودم مشکلی نداشتم با مصرف بوپروپیوندچار طپش قلب،اشفتگی ذهنی ،افکار پریشانواحساس خیلی بدی کهتا بحال نداشتمهمراه با درد واحساس فشار روی سینه ام.شش روز دارورا مصرف کردهامو ادامه مصرف واهمهدارم لطفا راهنمایی بفرمایید
مهرداد رحمانی (1399/3/2)
زمان مصرف بوپروپیون و زمان مصرف سرترالین چه موقع هست؟
امیر (1399/2/30)
سلام.من قبلا مدت دو ماه این دارو را مصرف کردم که میل جنسی زیاد، پر اشتها یی خیلی زیاد، تپش قلب ولی انرژی زیاد. الان بعد از یک سال مدت 20 روز هست این دارو را مصرف می کنم تمرکز کم و فراموشی و آشفتگی زیاد که توانایی نشستم روی صندلی برای مطالعه را ندارم و به تازگی احساس سر خوشی خیلی زیاد.سوال بنده این هست که با چه دوزی من این دارو را ترک کنم؟ممنون از شما.
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/4/9)
سلام جهت تنظیم دوز دارو احتیاج به شرح حال تکمیلی هست
زهرا (1399/2/8)
سلام من افسردگی و وسواس داشتم دکترا برام داروهای فلوکستین سرترالین و فلوکسامین تجویز کردن هیچ تاثیری روم نداشت ومن کلا از دارو ناامید شده بودم بیشتر روان درمانی و شناخت درمانی روی من تاثیر داشت ولی همچنان احساس خوبی نداشتم و تمرکز و حافظه و توجه ام خیلی کم هست پیش یه دکتر دیگه رفتم به من قرص 75 میلی گرم ولبان رو داد و من شش روزه که شروع کردم هر روز یه قرص 75 میلی رو می خورم تنها دارویی که احساسمو بهتر کرده همین ولبانه به دکتر گفتم تاثیر این یه قرص زود تموم میشه گفت بعد از یه هفته تا ده روز دو برابرش کن یعنی 150 میلیگرم ولی من احساس میکنم دوز داروم رو به 300 میلی گرم یا بیشتر برسونم حالم خوبتر میشه ، من میتونم دوز داروم رو دو تا 15 میلی گرم کنم ؟ یعنی دوبار در روز هر دفعه دو تا 75 میلی گرم؟ هیچ عارضه ای هم از قرص در خودم ندیدم
دکتر آرش علیجان زاده - دکتری عمومی داروسازی (1399/2/9)
باسلام. افزایش و کاهش دوز داروهای اعصاب و روان باید به آرامی و با مشورت پزشک صورت بگیره. موفق باشید
جمیل (1399/2/5)
با قرص آلپرازولام مشکلی داره؟؟
tarab (1399/2/5)
من هر دو داروی ولبان و سرترالین را با هم مصرف میکنم ولبان ساعت ۱۰ صبح سرترالین ساعت ۲ ظهر بازم تداخل دارن؟؟
علی متینی (1399/1/30)
سلام وقت شما بخیر ، ببخشید بنده دچار تکرر ادرار و مشکل دفع کامل ادرار هستم ، همچنین دچار IBS هم هستم ، آیا این دارو می تواند مشکلات ادراری مرا رفع کند، چون سونوگرافی داده ام نرمال بوده و مشکل عصبی می باشد
س -ف (1399/1/15)
سلام ،من حدود سه ماهه که بوپروپیون استفاده میکنم و همیشه قاعدگی منظم هم داشتم الان پنج روزه تاخیر در دوره قاعدگیم پیدا کردم و باردار هم نیستم تست دادم،آیا ممکن هست از عوارض این دارو باشه؟
مجتبی غلامی (1399/1/4)
سلام آقای دکتر آیا بوپروپیون برای درمان هراس اجتماعی و ترس هم خوب است
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/4)
می توان هر دوهیپو گلیسمی می دهند نیو بت برای کلیه بی ضرر تر است
نازی (1398/12/29)
سلام من مشکل شدیدمعده داشتم و ولبان برام تجویز شد بعد از اینکه خوب شدم متاسفانه دیگه مصرف نکردم ولی دوباره مشکل رفلاکس معده م برگشته ولی دوز مصرفی رو فراموش کردم چجوری باید استفاده از قرص ولبان رو شروع کنم
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/2)
سلام .لطفا جهت شروع داروهای سایکوتروپ به روانپزشک(متخصص اعصاب و روان )مراجعه کنید.پاسخ سوال شما بستگی به جنسیت،وزن ،قد،سابقه پاسخ دارویی و... دارد.
سام سعیدی (1398/12/16)
باسلام من حدود پنج ساله که دارم ازاین دارو استفاده میکنم از75 شروع کردم تا روزی دوتا 150 هم رسید الان دوساله که روزی 75 مصرف میکنم خدارو شکر که برامن خیلی خوب جواب داد وازاین روبه اون روشدم البته قرص سرترالین هم درکنارش مصرف میکنم چند بار دکترم میخواست دارومو کم کنه ویه روز درمیون بخورم اما دوباره اون علائم قبل از درمان و نه به اون شدت اما احساس میکردم ودوباره طبق روال قبل ادامه میدادم نمیدونم تا کی باید ادامه بدم میخواستم بدونم اگرمجبور بشم تا آخرعمر بخورم مشکلی نداره ممنون میشم جواب بدید(دکتر)
ناشناس (1398/12/8)
سلام من تازه شروع به خوردن قرص بوپروپیون بکنم البته دکتر تجویز کردن خواستم بدونم اگر بخوام بارداربشم مصرف این قرص مشکلی ایجادنمیکنه یا اصلا اگر درحین مصرف قرص بارداربشی روی جنین عوارض ایجادمیکنه
شهاب (1398/12/8)
با درود فراوان خدمت دکتر عزیز.بنده۳۵ سالمه حدود سه ساله داروهای مختلفی مصرف کردم که تشخیص پزشکان حمله پانیک بوده و همراه با تپش قلب فشارم بالا میرفت. در ضمن قلبم رو آنژیو کردن مشکل قلبی و عروقی ندارم و الان تحت نظر اعصاب و روان شبی یک عدد ترانکوپین دو عدد ولبان۷۵ و دو عدد والزومیکس اچ سی تی ۵،۱۶۰،۱۲.۵ و دو تا آلپرازولام آپو آلپراز میخورم تا ظهر میخوابم غروب دوباره خوابم میاد در ضمن از زمانی که ولبان عبیدی پیدا نمیکنم زیبوترین تهران دارو میخورم غروبا دلم میگیره پیشنهاد جنابعالی برام چی هست. مچکرم
سحر (1398/11/11)
سلام خسته نباشید من احساس افسردگی و کمبود میل جنسی داشتم تااینکه به روانپزشک مراجعه کردم و سی عدد داروی ولبان ای ار ۱۵۰ و ده عدد کلردیازپوکساید تجویز کرد ،حالابامصرف این داروها معمولا شبها احساس بی قراری شدیدو تپش قلب دارم و گاها میل به پیاده روی دارم .حدودا ۱۵روز ازشروع مصرف میگذره.نظر شما و اینکه روند ادامه بیقراری تا کی هست رو بگین لطفا .تشکر
عرفان احمدي (1398/11/10)
سلام من هم ولبان ٧٥ مصرف ميكنم و هم اسنترا ٢٥، مدتي است به شدت اشتهام زياد شده، و حدود ظهر تمركزم رو از دست ميدم ، و ذهنم آشفته است، ممكن به مصرف اين قرص برگزده؟
مهدی احمدی (1398/11/6)
سلام.چندساله افسردگی دارم.این داروهارومصرف کردم.سیتالوپرام.سرترالین.لاموژین.تگرتول.بوپیروپیون.الانزاپین.الان هم زولپیدم.سرنرالین.لگزاتال.ولی هرکدوم به دوره خوب بودن.فلوکستین روهم یه دوره خوردم.الان شبها ترانکوپین.میخورم.امکان مراجعه به پزشک روندارم لطفا بفرمایید.چی مصرف کنم ازاین جال دربیام.دوست دارم فقط بمیرم
م.احمدی (1398/11/5)
با سلام.من حدود ده ساله که داروی ضدافسردگی مصرف میکنم.سرترالین.سیتالوپ.لاموژین.تگرتول.لگزاتال.بوپیرو.الانزا.الوانتا.الان هم لگزاتال ترانکوپین.زولپیدم.صبح هم سر ترالین واس سیتالوپرام مصرف میکنم ولی از همیشه افسرده ترم.راستشوبگم توام مالی هم ندارم دوباره بدم دکتر.چون توشهردیگست.لطفا بگی چی مصرف کنم فقط احساس شادابی داشته باشم.ممنون
حسین عالمگیر (1398/10/27)
سلام من یک ماه هست قرص سرتالین هگزال مصرف میکنم دوباره به یک دکتر دیگه مراجعه کردم که بهم بوپروپیون ۱۵۰ تجویز کرد سوالم اینجاست که سرترالین هگزال با بوپروپیون تداخل دارویی دارند
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/27)
معمولا نباید این دو دارو را با هم مصرف کرد. آیا به پزشک اطلاع دادید که در حال استفاده از داروی سرترالین هستید؟
یوسفی (1398/10/20)
سلام خسته نباشید ببخشید عوارض ترک ناگهانی ولبان و سرترالین چیه من باهم این دو قرص میخوردم الان دوروزه نمیخورم که همش خواب ام و وابوس میبینم بنظر شما بخاطر ترک قرص هاست؟
ناشناس (1398/10/11)
باسلام ، یک سال سیتالوپرام مصرف کردم والان اس سیتالوپرام وبوپروپیون و ازینپلاس تجویز روانپزشک دیگری است برای من ،عوارض بوپروپیون مث اینکه زیاده ومن میترسم مصرف کنم ممنون میشم راهنماییم کنید؟
ناشناس (1398/9/27)
با سلام, من یه ماه قرص ولبان 75 میلیگرم مصرف میکردم. الان یک هفتست که قرص رو نصف یه دونش رو مصرف میکنم. در حالی که قبلا یه دونه کامل مصرف میکردم. حالا حدود سه روزه که کم و بیش قلبم درد میکنه, در حالی که قبلا این مشکل رو نداشتم. ممکنه به خاطر کمتر مصرف کردن این دارو باشه؟ راه درست قطع این دارو چیه؟ اضافه کنم قرص ولبان به عنوان داروی کمکی برام تجویز شده بوده. ممنون از راهنماییتون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .آیا تجویز بوپروپیون به دلیل مشکلات جسمی شما مانند درد قفسه سینه تجویز شده است؟
ناشناس (1398/9/26)
سلام چطور ترکش کنم خیلی لاغر شدم و یبوست هم دارم
زلفی سجاد (1398/9/21)
سلام و خسته نباشید. آیا قرص ولبان باعث کاهش تمرکز و اختلال حافظه میشود؟ چون من ۶ که میشه که مصرف میکنم و نمیتونم اسم افراد جدید که آشنا میشم رو یادم نگه دارم و زود از ذهنم پاک میشه. دوتا قرص ۷۵ عبیدی هر روز صبح میخورم آیا فرقی داره که یک عدد ۱۵۰ رو بخورم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/22)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.بوپروپیون با توجه به افزایش نوراپی نفرین مغزی باعث افزایش توجه و تمرکز میشود.در مورد سوال دوم اگر ۱۵۰ میلیگرم پیوسته رهش باشد مشکلی ندارد
N.Fard (1398/9/7)
سلام خسته نباشيد. من يك هفته ميشه كه بوپروپيون هيدروكلوريد استفاده ميكنم اما هر چي درس ميخونم يا هر چي كه خوندم قبلا الان برام نا اشناس و احساس ميكنم اصلا تا حالا نشنيدم. خيلي از اين بابت نگرانم.
مرتضی (1398/8/30)
سلام هیچ داروخونه ایی نداره چطور پیدا کنم...میگن دو ماهه توزیع نشده
سپهری (1398/8/29)
برای از بین بردن استرس واضطراب پس از مصرف بوپروپیون باید چکار کرد چون باعث استرس میشه
مجید حنیف (1398/8/29)
سلام من ولبان سرترالین لاموتریژین و ریسپریدون مصرف می کنم که تشخیص دکتر افسردگی دوقطبی بوده؛بدنم به نوسانات قند خون خیلی سریع واکنش نشون میده و معمولا حالم بد میشه تست دیابت دادم دیابت نداشتم میخواستم بدونم عوارض دارو یا مربوط به ذات بیماری؟
ناشناس (1398/8/21)
سلام.من خیلی بی حالم و بسیارخواب آلود. دوهفته است که ولبان 75 روزی دوتا میخورم اوایل خیلی خوب بود سرحال بودم و حالت خواب آلودگی نداشتم. اما الان دوباره حالتام برگشته... بنظرتون چیکارکنم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/22)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.پیشنهاد من این هست از قرص ولبان پیوسته رهش ۱۵۰ میلیگرم استفاده کنید.پیوسته رهش بودن مهم هست جهت جلوگیری از کسالت و بیحالی در کل روز.
حمید (1398/8/19)
با سلام حواس پرتی دارم شدید نمی تونم تمرکز کنم و درس بخونم دکتر بهم ولبان داده با ریتالین و امگا۳ ولی تاثیر چندانی نداشته فقط تا یکی دوساعت بعد از مصرف ریتالین تاثیر کمی داره ولی قرص های دیگه تاثیری برام نداشته _ باید چکار کنم آیا راه درمانی هست یا قرصی که تاثیرش بیشتر باشه . ممنون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/19)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان):‌ سلام به دلیل احتمال وابستگی ریتالین رو کم کم قطع کنید. در صورت صلاحدید پزشک خود میتوانید از قرص استراموکس نیز استفاده کنید
ن س.ط (1398/8/18)
سلام استاد من افسردگی مزمن دارم وبیش از ۱۴نوع داروی ضد افسردگی مصرف کردم که آخریش آلونتا بود که جواب نگرفتم الان دو هفته هست که پزشکم داروی ولبان برام شروع کرده و روزی سه تا ولبان ۷۵می خورم ولی بازم اثری از بهبودی ظاهر نشده وخیلی خیلی نگرانم عوارضی هم تا الان برام نداشته و این نگرانی دوباره منو افسرده تر داره میکنه ..راهنمایی بفرمائید استاد عزیز
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/19)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.اگر شما ۱۴ نوع داروی ضد افسردگی با دوز ماکزیمم و به مدت کافی (حداقل ۸هفته )مصرف نموده اید و پاسخ دارویی حاصل نشده است تشخیص شما باید توسط روانپزشک بازنگری شود.
امین ر (1398/8/18)
من ۳۹سالمه کم میلی شدیدجنسی وعدم نعوظ دارم فلوکستین ۲۰ میلی بابوپروپیون همزمان مصرف میکنم الانافسردگیم خوب شد اما عدم میل شدید جنسی نعوظ دارم پیش سکس تراپ رفتم برام اومایید وبوپرپیون دادند با آمپول نظر شما چیهممنون
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/18)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .هر دو دارو‌(اومیید و بوپروپیون)میل جنسی را افزایش میدهند.منظورتون از آمپول چیست؟
ه.ب (1398/8/17)
سلام .ببخشید من دوسه ساله بوپیروپیون میخورم و باهاش راحتم و بین همه داروهای قبلی کم‌عارضه ترین برام بوده. برای افسردگی میخورم چند وقته سردردهای شدید دارم نتیجه ام ار ای گفته یه جور سردرد عروقیه ولی میگرن نیست والپرات سدیم و سوماتریپتان تجویز شد دکتر دیگه البته و گفتن با بوپیروپیون نخور. من فقط الان یه ۷۵ بوپیروپبون صبح میخورم یه سوماترپتان شب ایا با این دوز مشکلی پیش میاد ...نمیخوام بوپروپیون قطع شه یا عوض بشه .. ممنونم
ن س (1398/8/17)
سلام من افسردگی مزمن دارم که بهیچ داروی ضد افسردگی جواب نداده و الان پزشکم داروی ولبان رو شروع کرده ولی بازم اثر نکرد تا اینکه دوز دارو رو بیشتر کرده روزی سه تا ولبان ۷۵می خورم الان دوهفته هست دارم روزی سه تا می خورم ولی بازم علائم افسردگی از بین نرفته از یکطرف هم عوارضی برام به دنبال نداشته و منظم می خورم واز اینکه با دوز بیشتر هم جواب نمیده خیلی نگرانم و بیشتر افسرده شدم راهنمای بفرمائید چکار کنم سپازگذارم
ناشناس (1398/8/14)
سلام، تاثیر ولبان بر قوای جنسی چجوریه ؟ کم میکنه یا زیاد؟
س.ب (1398/8/12)
آیا مصرف فلوکستین در صبح و ترکیب ولبان و آدومدز در بعد از ظهر که برای درمان افسردگی و بیقراری و استرس،تجویز شده است تداخل دارویی ندارد؟و اثرات همدیگر را کم نمی کنند؟یا نه،مصرف آنها به این صورت خوب است و تاثیرات بهتری خواهد داشت؟ممنون می شم راهنمایی کنید.
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/8/12)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان) : سلام. تداخل دارویی باهم ندارند و میتوانید مصرف کنید
محمدی (1398/8/4)
با سلام مصرف داروهای مدافینیل ۱۰۰، بوپروپیون ۱۰۰، آلونتا و متیل فنیدات با هم مشکلی ایجاد نمیکند؟ یک مقدار حالم رو بهم ریختن و مشکلاتی ایجاد کردند.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
مدافنیل و متیل فنیدات هر دو محرک مغز و از یک خانواده هستند.همچنین بوپروپیون و آلونتا (ونلافاکسین) از دسته داروهای ضد افسردگی هستند و معمولا نباید با هم مصرف شوند. این مجموعه داروها احتمالا باعث بی خوابی می شود.
امیر (1398/8/3)
سلام وقت بخیر بنده حدود ۷ سال هستش که فلوکستین ۲۰ روزی یک عدد برای افسردگی و اضطراب و وسواس استفاده میکنم. ۶ ماهی میشه که دکتر به همراه فلوکستین ، ولبان ۷۵ هم شروع کردن روزی یک عدد. البته ولبانو یه مدت نا مرتب استفاده کردم ولی الان هرروز مصرف میکنم ولی فلوکستین ۲۰ یکروز درمیان یه دونه میخورم اضطراب شدیدی دارم، مغزم پر از افکاره. گاها شبا میگم برم وسط خیابون راه برم بس که دلم میگیره احساس میکنم دنیا گوچیکه و خفگی میاد. البته تپش قلب هم دارم شدید و پرخاش چکار کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/3)
شاید مصرف نامنظم دارو عامل تشدید افسردگی باشد و یا ممکن است ولبان داروی مناسبی برای شما نباشد. به نظرم نیاز به تغییراتی در داروهای شما وجود دارد ضمن اینکه مصرف منظم دارو باعث تنظیم هورمون سروتونین در مغز می گردد
ساهسوند (1398/7/30)
سلام من دکتر ام عوض کردام دکترقبلی بهم ولبان ترانکوپین لرازپام لیگزاتال باتریمپیرامین داره بود حالا این دکتر سلکوکسیب paroxetinaباکلوفن گاباپنتین کلونیدین دادن داروهای اولی قطع کنم مشکلی نداره باید چکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
اطلاعی در خصوص بیماری شما در دست نیست ولی مصرف هم زمان تمام این داروها که اصلا توصیه نمی شود. دستور یکی از پزشکان را انجام دهید. گرچه تداخلاتی بین این داروها وجود دارد و ممکن است باعث افت فشار خون شود.
ناشناس (1398/7/29)
سلام خسته نباشید من به مدتی افسردگی گرفتم رفتم بیمارستان چند روزی بستری بود ام اونجا که بود ام خوب بود الان دوماه گذشته وزیر نظر دکتر قرص های مثل ولبان و...میخورم هرازگاهی اظطراب بی قراری میاد سراغم فکر خودکشی ای ام میادتادیروز دکتر ام استاد صحرائیان بود رفتم پیش دکتر احمدی دکتر احمد یه آزمایش ادرار با آب دهان گرفت 500هزینش شد گفت باید بستری شی میخواستم ببینم این چه آزمایشی بوده که ازمن 500گرفت آیا افسردگی از رو آزمایش ام معلومه آیابستری بشی بهتره چون یه ب اربستری شد ام همش قرص میدادن خوب همینارا بیرون ازبمارستان نمی شه بخوریم حتما باید بستری شی توبستری چکار میکنن واقعا ممنون ازراهنمایتون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
احتمالا میزان کورتیزول موجود در بزاق اندازه گیری شده است که این هورمون نشان دهنده سطح استرس بدن است و اگر مقدار این هورمون در بزاق بالا باشد نیاز به درمان وجود دارد. در زمان بستری شدن، مقدار و نوع داروی مورد نیاز دقیقا تنظیم می شود و اثربخشی آن اندازه گیری می شود. به نظرم لازم است چند روز بستری شوید
یوسف قر ای (1398/7/26)
سلام دکتر قرص ولبان برام نوشت داشتم مصرف میکردم اولا یبوست شدید گرفتم رفتم پیش دکتر داخلی گفت بخاطر قرص ها هست ترس افتاد تو دلم نخوردام یک ماه نخوردام هیچی ام نشد آمدم پیش دکتر گفت اگه قرص نخوری انگار هیچ ک ارنکردی امشب یه دون خورد ام احساس نامیدی بی خوابی خودکشی لحظی آمد سراغم بخورام یا نه البته این احساس نامیدی هر مدتی میاد سراغم اذیتم میکنه خودکشی زیاد میاد سراغم باید چکار کنم 09178409059کسی تجربه داره کمک کن
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
با شرایطی که گفتید قطعا شما نیاز به یک یا چند داروی آرامبخش و ضد افسردگی دارید و لازم است دائما تحت نظر متخصص روانپزشک باشید. در شروع مصرف داروهای ضد افسردگی معمولا چنین علائمی آشکار می شود و حدود یک تا دو هفته زمان لازم است تا اثرات درمانی دارو آشکار شود. قطع ناگهانی بوپروپیون بدون داروی جایگزین با شرایطی که شما دارید توصیه نمی شود. در نظر داشته باشید که علائم قطع مصرف با تاخیر ایجاد می شود.
م. ن (1398/7/25)
سلام. من خیلی کم انرژی ام و پرخواب و بسیار پرخور. اکلی آزمایش دادم.. مثل تیروئید چربی وانواع ویتامینا و...... مشکلی نداشتم. پزشک برای علائمی که گفتم ب من ولبان دادند. من یکی که خوردم تاثیر چندانی نداشت اما دوتا قرص 75 که خوردم هم سر حال شدم و هم اشتهام کمتر شد. ب نظرتون همین دوتا و ادامه بدم؟ ودیگه اینکه تا کی باید مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
لازم است دوره درمان را کامل کنید. قطعا با قطع دارو، علائم فوق برمی گردد.
یوسف قر ای نیا (1398/7/24)
سلام آیا قرض ولبان یبوست میارد من یک ماه مصرف داشتم یبوست گرفتم دیگه مصرف نکردام الان رفتم پیشه دکتر میگه باید مصرف کنی موندم چکارکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
یبوست یکی از عوارض بوپروپیون است که در بعضی افراد بروز می کند. اگر پزشک تشخیص به ادامه مصرف دارو داده لازم است برای درمان یبوست اقدام کنید.
فاطمه (1398/7/24)
سلام،.مادرمن ۷۰ساله هستن وافسردگی شدید دارن دکتر داروی(تریهگزیفتدیل،زیبوترین ،آلانزاپین ،سرتالین ،valpriat)تجویز کردن ومادرم به لرزش شدید دست وفک ودهن وصورت افتاده وتفلک خیلی عذاب میکشه لطفا راهنمایی کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
لازم است در خصوص داروهای مصرفی ایشان و دوز مصرفی تجدید نظر توسط پزشک صورت گیرد
ناشناس (1398/7/20)
سلام دکتر عزیز ، میشه اثر بوپروپیون روی اشتها خواب و انرژی و کارکرد روده لاغری یا چاقی رو بگید و اینکه چه مقدار روی افزایش سطح انرژی و روحیه تاثیر داره و چند روز بعد ظاهر میشه ... ممنون میشم جواب بدید ...
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
واقعا نمی توان در خصوص داروها این چنین با قاطعیت اظهار نظر کرد. بطور کلی بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی خوب است که در بعضی افراد خیلی خوب جواب می دهد ولی ممکن است برای بعضی افراد داروی مناسبی نباشد. عوارض این دارو بر خلاف اغلب داروهای ضد افسردگی بی خوابی است و کاهش اشتهاء که باز هم موارد استثناء زیادی گزارش شده است. شروع اثر بخشی دارو بین دو تا چهار هفته زمان لازم دارد.
زهرا (1398/7/19)
سلام من قبلا قرص فلوکسیتین مصرف کردم تویک ماه حدود 4کیلووزن کم کردم ودکتر قرص بوپروپیون روجایگزین کرده میخواستم ببینم این قرص باعث لاغری نمیشه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
قابل پیش بینی نیست. بوپروپیون تا حدودی اثرات کاهش دهنده اشتهاء دارد.
ناشناس (1398/7/9)
باسلام من ازدیروزمصرف اسموپیون را شروع کردم فلوکستین هم مصرف دارم امروزین حاچحالت.بی اختیاری درراه رفتن حتی صحبت کردن هم توپوق میزنم علت اصلی آز این قرص‌ها باشد ممنون از وقتی که صرف جواب دادن میکنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/9)
مصرف دو دارو با اثرات یکسان احتمال تشدید عوارض جانبی را افزایش می دهد. البته احتمالا پزشک تصمیم دارد داروی بوپروپیون را جایگزین فلوکستین کند و برای پیشگیری از عوارض قطع مصرف فلوکستین هم زمان هر دو دارو را تجویز نموده است. به هر حال بهتر است به پزشک موضوع را اطلاع دهید
امير قهرماني (1398/7/9)
سلام دوستان دكتر من به من قرصهاي ولبان ١٥٠ و ترازدون وترانكوپين داده وگفته از ترازدون شبي ٢ تا و بقيه شبي ١ عدد باهم بخورم و بعد از يك هفته ولبان و يكي صبح ويكي ظهر بخورم الان ٣ روزه كه شروع كردم ودقيقا تو اين ٣ روز دروغ نگم ٢ ساعت جمعا خوابيدم در حالي كه اون دوتا قرص ديگه خواب آورن ولي باز خوابم نميبره حتا ديشب ٢ تا آلپروزولام ١ خوردم بازم خوابم نبرد خواهشا يكي راهنمايي كنه ديگه از شدت خستكي دارم رواني ميشم من قبلا با نصف آلپرو زولام ٥/. بيهوش ميشدم الان نميدونم بايد چيكار كنم دكترمم ديروز رفته خارج از كشور دسترسي بهش ندارم خواهشا كارشناسا راهنمايي كنن
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/9)
بی خوابی از عوارض شایع ولبان است که البته پس از یک هفته تا ده روز این عارضه کاهش می یابد. بهتر است ولبان را صبح مصرف کنید تا اثر بی خوابی آن تا شب کم شود.
علی طاهری (1398/7/7)
من حدود یک هفته هست بوپروپیون مصرف میکنم قبلا ستالوپرام مصرف میکنم ولی چند روزی هست افسردگی عصبی جسمی من زیاد شده باید چکار کنم ممکن هست از این قرص باشد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/8)
معمولا با شروع درمان با داروهای ضد افسردگی چنین علائمی آشکار می شود که بعد از یک الی دو هفته برطرف می شود. ضمن اینکه مشخص نیست سیتالوپرام را قطع کرده اید یا هنوز ادامه می دهید. ممکن است افزایش افسردگی به دلیل قطع سیتالوپرام باشد و هنوز اثر بوپروپیون آشکار نشده است.
سحر معصومی (1398/7/5)
پزشک من برای افزایش میل جنسی ماه اول روزی یکعدد تجویز کرد که بی تاثیر بود و ماه بعد روزی ۲ عدد بهمراه سیتالوپرام تجویز کرد ولی متاسفانه هیچ تاثیری روی میل جنسی نداشت . علت چیست ؟ (ولبان ۷۵)
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
یکی از عوارض بوپروپیون افزایش میل جنسی است که معمولا در افسردگی هایی که با کاهش میل جنسی همراه است تجویز می شود. همانگونه که می دانید عوارض جانبی ممکن است در بعضی افراد بروز کند در بعضی افراد بروز نکند. بر عکس از عوارض سیتالوپرام معمولا کاهش میل جنسی است. به نظرم نتیجه استفاده از داروهای فوق را به پزشک اطلاع دهید.
مجید راد (1398/6/16)
درود . من سرترالین مصرف کردم همراه با کلومیپرامین که باعث اختلال خواب و کاهش شدید میل جنسی شد که به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و ایشون آسنترا و ولبان 75 رو برای صبح و شب تجویز کردن سوالم اینه که آیا این دارو تعادلی در اثرات منفی آسنترا میگذاره با تشکر از مطالب خوبتون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
معمولا سرترالین و ولبان هم زمان تجویز نمی شوند. به هر حال سرترالین معمولا باعث کاهش میل جنسی و ولبان باعث افزایش میل جنسی می شود.
خ_ن (1398/5/16)
با سلام و عرض ادب ؛ دو روزه مصرف میکنم انشاء الله سازگار باشه.

چنانچه در خصوص "بوپروپیون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن ونوستات آپیرابان فرگلایسین اعزام دانشجو به روسیه اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب