سیناریزین

آنتی هیستامین ها

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

سیناریزین
سیناریزین یک نوع داروی ضد حساسیت است که معمولاً جهت درمان مشکلاتی که مرتبط با گوش داخلی و تعادل می باشد، از جمله سرگیجه و تهوع ناشی از بیماری منییر استفاده می‌شود.
 این دارو برای درمان تهوع ناشی از سفر (بیماری حرکت) نیز توصیه می‌شود.
 سیناریزین همچنین در برخی اختلالات عروق محیطی و عروق مغزی نیز توسط متخصص تجویز می‌گردد.
 اعصابی که در ناحیه ی گوش قرار دارند، وظیفه ی انتقال اطلاعات حرکتی به مغز را بر عهده دارند. این اطلاعات به همراه اطلاعاتی که از چشم‌ها و ماهیچه ها به مغز مخابره می شوند، منجر به ایجاد حس تعادل در بدن ما می شود.چنانچه در عملکرد یکی از این اعصاب گوش اختلال ایجاد شود، مغز نمی تواند احساس تعادل بدن را مانند سابق حفظ نماید و در این موقعیت فرد احساس سرگیجه، احساس سبکی و چرخش سر می‌نماید.
تهوع ناشی از سفر (بیماری حرکت) ناشی از تکانهای بیش از حد در حین سفر و جابجایی است. این حرکات متناوب (بالا و پایین شدن یا چرخشی) باعث میشود پیامهای زیادی در یک زمان به مغز ارسال گردد. این پیام های انتقالی از گوش ها و چشم ها که با هم به مغز می رسند آن را در ایجاد و حفظ تعادل دچار مشکل و سردرگمی می نمایند و در نتیجه فرد احساس تهوع می‌کند.
سیناریزین به کاهش احساس تهوع و سرگیجه ناشی از این مشکلات کمک می نماید و در افراد بالای ۵ سال میتوان از آن استفاده کرد.

 پیش از شروع مصرف سیناریزین
- در صورت بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-سابقه ی اختلال در عملکرد پروستات یا مشکل در دفع ادرار را به پزشک اطلاع دهید. 
-سابقه یا ابتلا به هرگونه اختلال کبدی، کلیوی، پارکینسون،صرع،فشار بالای چشم (گلوکوم یا آب سیاه)، بیماری خونی پورفیری و سایر موارد را به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه سابقه ی انسداد روده دارید، حتماً پزشک در جریان قرار دهید.
-لیست کامل داروهای مصرفی خود ( داروهای روتین، داروهای بدون نسخه، مکمل و فرآورده‌های گیاهی)را در اختیار داروساز قرار دهید.
 -سابقه ی حساسیت به این دارو یا هر داروی دیگر را به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه صحیح مصرف سیناریزین
- دارو را دقیقا با دستوری که پزشک یا داروساز توصیه می کند، مصرف نمایید. عموماً این قرص را تا سه مرتبه در روز می توانید مصرف کنید. 
-چنانچه قصد دارید سیناریزین را جهت پیشگیری از تهوع ناشی از  سفر استفاده کنید، اولین قرص را دو ساعت قبل از شروع حرکت مصرف نمایید. 
در سفرهای طولانی می توانید هر هشت ساعت یک بار دیگر در صورت نیاز مصرف کنید. در صورتی که قصد دارید این دارو را به کودک بدهید، حتماً دستورالعمل موجود در بسته بندی را بخوانید و مقدار و نحوه مصرف را حتماً با داروساز خود چک نمایید و بین دو نوبت مصرف حتماً ۸ ساعت فاصله را رعایت نمایید.
 می توانید سیناریزین را بعد از یک وعده غذای سبک یا میان وعده مصرف نمایید.

توصیه ها
-این دارو می تواند موجب خواب آلودگی و گیجی شود. لذا از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط و دقت دارند، خودداری نمایید.
- مصرف همزمان این دارو با فرآورده های الکلی، خواب آلودگی و گیجی را تشدید می نماید.
- در صورتی که قصد انجام عمل جراحی و هرگونه اقدام پزشکی مانند تست آلرژی را دارید، حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف این داروی ضد حساسیت قرار دهید.
- پیش از خرید و استفاده ی  هر داروی جدید، پزشک را در جریان مصرف این داروی ضد حساسیت قرار دهید زیرا مصرف همزمان با برخی داروها می تواند احتمال بروز عوارض دارویی را افزایش دهد.

عوارض ناخواسته دارویی سیناریزین
- در صورت احساس گیجی و خواب آلودگی، از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارند و مصرف الکل اجتناب کنید.
- در صورت احساس سردرد، خشکی دهان و سوءهاضمه، باید بدانید که این علائم خود به خود برطرف می گردد. چنانچه ادامه دار آیا شدید بودند، با داروساز جهت درمان مناسب مشورت نمایید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سیناریزین

سیناریزین برای رفع اختلالاتی مثل سر گیجه، وزوز گوش، تهوع، و استفراغ ، در بیماری منییر ،بیماری مسافرت، بیماری عروق محیطی و سند روم رینود تجویز می شود.

مکانیسم اثر سیناریزین

اثرات این دارو ناشی از مهار گیرنده H2 هیستامینی است.

فارماکوکینتیک سیناریزین

این دارو از طریق خوراکی سریعا جذ ب شده و بعد از 2-1 ساعت به حداکثر غلضت پلاسمایی می رسد و در کبد متابولیزه می شود .

منع مصرف سیناریزین

در صورت وجود پورفیلی نباید مصرف شود.

عوارض جانبی سیناریزین

*
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
سیستم اعصاب مرکزی: خواب آلودگی
گوارشی: تهوع
غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش وزن

تداخلات دارویی سیناریزین

*مشخصات کلی تداخلات:
اطلاعاتی گزارش نشده است.

تداخلات رده X (پرهیز):
آزلاستین (بینی)، برومپریدول، ارفنادرین، اکسوممازین، پارالدهید، تالیدومید

کاهش اثرات داروها توسط سیناریزین:
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات سیناریزین توسط داروها:
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.

افزایش اثرات داروها توسط سیناریزین:
اتانول، آزلاستین (بینی)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سرکوب کننده های CNS، فلونیترازپام، متوتریمپرازین، متیروزین، آگونیست های اپیوئیدی، ارفنادرین، اوکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پرامی پکسول، روپینیرول، روتیگوتین، SSRIها، سوورکسانت، تالیدومید، زولپیدم

افزایش اثرات سیناریزین توسط داروها:
آلیزاپرید، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، کانابیس، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، دیمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اسکتامین، هیدروکسی زین، کاوا کاوا، لمبورکسانت، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، متوتریمپرازین، متوکلوپرامید، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، اکسوممازین، پرامپانل، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول، تریمپرازین

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها سیناریزین

1- در صورت پایین بودن فشار خون بیمار ، مصرف مقادیر زیاد این دارو باید با احتیاط انجام شود.
2- در صورت وجود صرع‘هیپر تروفی پروستات ، احتباس ادرار، گلو کوم و بیماری کبدی باید با احتیاط مصرف شود.

دارو های هم گروه سیناریزین

استرپتوکوکوس سالیواریوس ا سی ا سرماخوردگی بزرگسال
انتی هموروئید سرماخوردگی کودکان پدیاتریک گریپ
سیناکلست فیبرینولیزین پیراستام
آمی فامپریدین لانرئوتاید استات اوکتروتید استات
کارنیتین بوتولینوم توکسین فامپریدین
بتاهیستین سیتی کولین اینترلوکین-1
میگلوستات ساپروپترین دروترکوجین
آبیراترون دوتاستراید+تامسولوزین ایداروسیزومب
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07473
00292
08446
00293

فاطمه وقفی (1402/6/12)

سلام من ۶۵ سالمه برای وز وز گوش و سرکیجه پیش دکتر متخصص گوش و خلق و بینی رفتم قرص سینازین ۲۵ رو تجویز کردن چندان کمکی به من نکرد آیا باید دوزش را دکتر زیاد کنه یا قرص دیگری تجویز کنه ؟ البته خواهش میکنم حتماً پاسخ بدهید چون خیلی از سؤالات بالا هم که پاسخ ندادید کمکی است در جهت بهبود ما بیماران که از شما سؤال میکنیم وگرنه ‌، ما چه نیازی به سؤال داریم ؟ متشکرم اگر پاسخ بفرمایید .

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1402/6/19)

از نظر عفونت گوش میانی باید بررسی لازم انجام شود. افزایش دوز سیناریزین تا ۵۰ میلی گرم بلامانع است.

شهلا.پوران (1402/6/11)

سلام من سابقه سر گیجه دارم قبلا برا قرص بتاهستین خارجی داده بودن.چند روز قبل دوباره دچار سر گیجه شدم به اورژانس مراجعه کردم قندم ۱۵۰ بود ولی دارویی ندادن سرم و امپول زدن و قرص بتاهستین و سینارزین را هر ۱۲ ساعت نوشتن که هر دوتایش رابخورم.من حالم چندان خوب نیست و ترس از سرگیجه دارم .لطفا راهنماییم کنید

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1402/6/23)

از نظر عفونت و التهاب گوش میانی به پزشک مراجعه کنید. قند خون خود را کنترل کنید

فلاح (1402/2/27)

قرص سیناریزین ولوزار وآسپرین A.s.A.80 و بتاهسیتن برای وزوز گوش مصرف داخل دارو دارد

دکتر سمانه شبان - داروساز (1402/2/27)

سلام، سیناریزین و بتاهیستین در این مورد کاربرد دارن.

یلدا (1402/2/11)

سلام پسرم 14سالشه الان حدود یک ماه هست ک سردرد های شدید داره همراه حالت تهوع و سرگیجه. دکترمغز اعصاب بردمش قرص سیناریزین دادن ک شبی نصف بخوره همراه توپیرامات. وقتی میخوره حالت تهوع خیلی شدید داره سرگیجه ب حدی ک نمیتونه راه بره سردرد هم داره ولی نسبت ب قبل کمتر شده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دکتر سمانه شبان - داروساز (1402/2/11)

سلام، از عوارض توپیرامات هستش. قرص صدتهوع مثل اندانسترون حدود 1 ساعت قبلش مصرف کنن. درخصوص سرگیجه هم با پزشک صحبت کنین تا اگر امکانش هست دوز مصرفی سیناریزین رو افزایش بدن. اگر مشکل برطرف نشد، باید توپیرامات با داروی دیگری جایگزین شه.

جعفر رضا ئی (1400/1/2)

سلام ،من مادری دارم پیر بعلت سر گیجه ی شدید پزشک قرص سینارزین تجویز کرده الان تقریبا سرگیجه اش بهتره ولی دهان وگلوش بدجوری خشک و زخم شده میتونه از قرص باشه اگر از قرص هست چکار باید کرد؟؟

م قنواتیان (1399/12/29)

من از وز وز گوش دارم . وقتی عصبانی هم میشم سرگیجه میگیرم و غش میکنم یعنی سرپا و نشسته نمیتونم بمونم

حسین خانی (1399/11/17)

ببخشید بخاطروزوزگوش راستم دکترقرص رسیناریزین تجویز کرد روزی یه دونه مخوردم یه هفته ای قطع کردم دوباره شروع کردم بعدازدوروز دست راستم خیلی کم وموقعی که جایی نشستم کمی کمی لرزش دست راست پیدامیکنم ایاعوارض قرص میباشد ممنونم راهنمایی کنید تشکر

حسن مکاریان 48 ساله از تهران (1399/11/16)

سلام من چند روزی است که هرازگاهی سرگیجه شدید میگیbرم هم قرص سیینازین. 25. وقرص Betaserc8 تجویز کردن ایا اقدام دیگه ای باید بکنم یا قرص هارو ادامه بدم ممنونم

علی نوری (1399/11/14)

سلام گیچ میخوری روزانه بخورم یا شب قرص سیناریزین

مریم (1399/11/9)

سلام.من ۱۶ سال و ۸ ماهمه و دیروز صب نصف قرص فلوکسامین و یدونه سیناریزین و یدونم بتاهیستین خوردم.از بعداز ظهر شروع شد از نوک پاهام انرژی بدنم رفت تا رسید به سرم و انگار زلزله شده بود تو بدنم رعشه داشتم.رفتیم بیمارستان سرم زدن ولی بازم تغییری تو حالم نکرده و بدترم کرده.الانم پاهام و سرم سر شده و به سختی میتونم تکون بدم و دستامم لرزش عجیبی داره.میشه راهنماییم کنید لطفا

سلطانی (1399/11/7)

باسلام مشکل صدای اضافی درگوشم داشتم تجویزپزشک برای من مصرف دوعدد درشبانه روزاست شبهامشکلی ندارم اما روزهاخیلی گیجم بطوریکه ازکارهایم عقب افتادم آیا میتوانم فقط شبی یکی مصرف کنم ؟

خسروجلیلی ایاز (1399/10/30)

درصورت داشتن پروستات مصرف این دارو اشکال دارد?

ایاز (1399/10/30)

درصورت مصرف داروی پروستات مصرف سیناریزین اشکال دارد؟

پریا (1399/10/29)

باعرض سلام من دختری هستم ۱۲ساله که روماتسم مفصلی دارم و کلیه ام پروتئین دفع میکند و جدیداً تقریبا هفته ای یکبار سرم درد میگیرد به دکترم گفتم اون این قرص سیناریزین را برایم تجویز کرده است میخواستم بدونم که آیا موقع درد سرم بخورم یا هرشب؟

ناشناس (1398/12/22)

باسلام همسرم تقریبا یک هفته ایست که قرص سیناریزین 75 بانظرپزشک روزانه یکعددمصرف میکندبعدازمصرف قرص شدیداخواب الوده میشود وهمینطورخواب بدنبال خواب میرود ایامشکلی برایشان ایجادمیکندکه اینچنین میخوابد

ناشناس (1398/12/15)

اگر قرص سیناریزین ۲۵ را مرتب و هر روز یا شب مصرف نکنیم مثال .هر وقت سرگیجه بیشتری داریم مصرف کنیم اشکال دارد؟ و آیا حتما باید دوره درمان را کامل کنیم و تا اینکه نتیجه دهد یا میتوانیم مرتب نخوریم منظورم عوارض دارو است

مریم پیروی (1398/11/20)

عرض سلام و خسته نباشید. چند وقت پیش پسر 12 ساله من سردرد می‌گرفت به طوری که در طول هفته سه یا چهار مرتبه دچار سردرد میشد به دکتر متخصص مغز و اعصاب کودکان مراجعه کردیم قرص سیناریزین تجویز کردن شبی نصف. و گفتن تا 6 ماه موردی نداره برای مصرف. خدا رو شکر مشکل سردرد پسرم حل شد و فقط سوالم ابن هست که مصرف این قرص ضرری ندارد با توجه به اینکه این قرص از دسته آنتی هیستامین میباشد و پسر من فاویسم هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

چنانچه در خصوص "سیناریزین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info