هیدروکورتیزون-موضعی

کورتیکواستروئیدها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

پماد هیدروکورتیزون
هیدروکورتیزون به عنوان یک کورتیکواستروئيد با اثر ملایم شناخته شده است با این حال بر روی بسیاری از ضایعات پوستی اثر مناسبی دارد در عین این که نسبت به سایر ضدالتهاب های موضعی از عوارض کمتری برخوردار است.
استروئیدهای موضعی به عنوان مرطوب کننده و ضد التهاب درمشکلات التهابی پوست مانند اگزما ، درماتیت (بطور مثال حساسیت پوست در اثر تماس با ماده ای خاص) بکار می روند.
هیدروکورتیزون در کاهش التهابات خفیف تا متوسط پوست در بزرگسالان و کودکان بالای دوسال مانند اگزما،حساسیت پوستی در اثر تماس با ماده ای حساسیت زا،نیش حشرات ،عرق سوز و در اطفال و نوزادان جهت سوختگی ناشی از پوشک تجویز می شود.
این دارو همچنین همراه با برخی آنتی بیوتیکها و یا ضدقارچ های موضعی در محصولاتی بصورت ترکیبی وجود دارد تا با کاهش التهاب،شرايط اثرگذاری بهتر ضدميكروب ها را فراهم نمايد.

پیش از مصرف هیدروکرتیزون موضعی 
-در صورت وجود عفونت در بخشی از پوستتان،آکنه(جوش های چرکی)،قرمزی بیش از حد پوست به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
-در صورتی که می خواهید دارو را برای اطفال زیر ده سال مصرف کنید حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

نحوه ی مصرف هیدروکورتیزون 
-یک لایه ی نازک از دارو را بر روی قسمت ملتهب پوست بمالید و به آرامی کمی ماساژ دهید. از استعمال دارو بر روی ناحیه ای از پوست که دچار شکستگی یا زخم باز باشد خودداری نمایید مگر اینکه مصرف این دارو همراه با یک ضدمیکروب موضعی برای شما تجویز شده باشد.
-هیدروکورتیزون موضعی را می توانید یک تا دوبار در روز مصرف نمایید.از مصرف بیش از دوبار در روز خودداری نمایید.
- پس از استعمال دارو دست های خود را بشویید (مگر اینکه محل مصرف دارو بر روی دست ها باشد.)
-اطفال نسبت به عوارض کورتیکواستروییدهایی مانند این دارو بیشتر حساس می باشند.بطور کلی نگرانی ما در مصرف استروییدهای موضعی در اطفال امکان جذب در عروق خونی و اثر برروی رشد آنهاست . با وجود خفیف بودن اثر هیدروکورتیزون ،در مصرف این دارو برای اطفال احتیاط بیشتری کنید و تا جای ممکن مصرف ضدالتهاب های استروئیدی در اطفال را محدود کنید و تنها در صورت لزوم استعمال نمایید.همچنین از استعمال این دارو بیش از یک هفته در اطفال بدون نظر پزشک خودداری نمایید.

توصیه های هیدروکورتیزون
-در صورتی که در مدت درمان با هیدروکورتیزون از مرطوب کننده نیز استفاده می کنید، ابتدا مرطوب کننده را استفاده کنید،۱۵تا ۲۰دقیقه صبر کنید و. سپس هیدروکورتیزون را بر روی ضایعه بمالید.
-در صورتی که پماد هیدروکورتیزون برای سوختگی ناشی از پوشک تجویز شده است و همزمان با آن از کرم محافظ سوختگی نیز استفاده می نمایید، ابتدا هیدروکورتیزون را مصرف کنید و بعد کرم محافظ را استعمال نمایید.
-از مصرف هیدروکورتیزون موضعی در نواحی اطراف چشم ها خودداری نمایید.
-از قرار دادن پوشش یا پانسمان برروی ناحیه ای که این دارو استعمال شده است بدون نظر پزشک خودداری کنید زیرا این کار امکان جذب دارو توسط عروق خونی را
بیشتر می نماید و احتمال بروز عوارض دارو را بیشتر می کند.
-مصرف این دارو بیش از یک هفته بر روی پوست ،بدون تجویز پزشک ممکن است عوارضی در پی داشته باشد.اگر با مصرف این دارو پس از چند روز علایم التهاب بهبود نیافت یا وخیم تر شد حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورتی که اگزما یا حساسیت پوستی دارید ، پس از اتمام دوره ی درمان با هیدروکورتیزون،به مصرف کرم مرطوب کننده جهت پیشگیری از عود مجدد ضایعات ادامه دهید.


عوارض شایع هیدروکورتیزون موضعی
مصرف کوتاه مدت این دارو معمولاً عوارض خاصی ندارد و ایمن است اما مصرف طولانی مدت ضدالتهاب های استروئیدی پوست را نازک و حساس و مستعد کشیدگی،حساسیت، اگزما و...می نماید.همچنین رویش موهای زائد در ناحیه ی مصرف را نیز بیشتر می کند.

هشدار
کلیه ی داروها خصوصا محلول ها ،پمادها ،کرم ها و داروهای با رنگ یا بسته بندی جذاب را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف هیدروکورتیزون-موضعی

هيدروكورتيزون در درمان علامتي اختلالات ناشي از آلرژي و يا التهابي پوست نظير اگزما، درماتيت‌ها، زخم قنداق بچه و نيش حشرات به كار مي‌رود.

مکانیسم اثر هیدروکورتیزون-موضعی

اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده‌هاي اختصاصي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو-گيرنده وارد هسته سلولي مي‌شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و به دنبال آن ساخت آنزيم‌هاي مهاري مي‌گردد كه گمان مي‌رود مسئول ايجاد اثرات مهاري ضد التهابي مي‌باشند.

فارماکوکینتیک هیدروکورتیزون-موضعی

متابوليسم اين دارو عمدتاً در خود پوست صورت مي‌گيرد. به دنبال جذب سيستميك، در كبد نيز متابوليزه مي‌شود. نيمه عمر هيدروكورتيزون آزاد حدود 2 ساعت مي‌باشد.

منع مصرف هیدروکورتیزون-موضعی

در ضايعات پوستي درمان نشده باكتريايي، قارچي يا ويروسي، بيماري روزاسه (آكنه روزاسه) و التهاب پوستي پروي‌اورال، حالات التهابي زخم‌دار يا خارش‌دار نبايد مصرف شود. تجويز اين دارو براي درمان آكنه ولگاريس توصيه نمي‌شود (به خصوص كورتيكواستروئيدهاي قوي منع مصرف دارند) كورتيكوستروئيدهاي قوي در كودكان زير يك سال منع مصرف دارند.

عوارض جانبی هیدروکورتیزون-موضعی

در صورت جذب سيستميك هيدروكورتيزون عوارضي نظير سندرم كوشينگ، افزايش قند خون، وجودقند در ادرار و در درازمدت تضعيف محور هيپوتالاموس-هيپوفيز-فوق كليه محتمل مي‌باشد.
بروز عوارض جانبي موضعي مانند تشديد عفونت‌هاي درمان نشده، نازك شدن پوست، درماتيت تماسي، اختلالات التهابي در ناحيه صورت به ويژه در خانم‌ها و آكنه در محل كاربرد فرآورده نيز گزارش شده است.

تداخلات دارویی هیدروکورتیزون-موضعی

تست نیترو بلو تترازولیوم که برای تشخیص عفونت موضعی استفاده می شود ممکن است با مصرف کورتیکواستروئیدهای موضعی منفی کاذب ایجاد کند

استفاده از دو داروی کورتیکواستروئیدی موضعی بصورت هم زمان باعث تشدید عوارض جانبی می گردد

هشدار ها هیدروکورتیزون-موضعی

در اختلالات التهابي پوست شيرخواران از قبيل التهاب ناشي از ادرار سوختگي احتياط فراوان نموده و بيش از 7-5 روز مصرف نگردد. از مصرف طولاني مدت فرآورده روي پوست اجتناب گردد.

توصیه های دارویی هیدروکورتیزون-موضعی

1- از مصرف خودسرانه اين دارو خودداري شود.
2- از به كار بردن پوشش و يا پانسمان روي ناحيه تحت درمان با هيدروكورتيزون خودداري شود.
3- از تماس دارو با چشمها اجتناب شود.
4- در صورتي كه با گذشت دو هفته عارضه‌اي كه براي آن هيدروكورتيزون تجويز شده، بهبود پيدا نكرد و يا بدتر شد، به پزشك مراجعه شود.
5- قبل از شيردهي از استعمال اين دارو روي بافت پستان خودداري شود.

دارو های هم گروه هیدروکورتیزون-موضعی

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
11689
00641
00642
06338
00640
02056

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کرم هیدروکورتیزون-عماد 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون دی پی 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون خوارزمی 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون-ا آر 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون-بهوزان 1% 15 گرم
پماد کورتینیل 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون-عماد 1% 15 گرم
پماد هیدروکورتیزون ایران دارو 1% 15 گرم
کرم هیدروکورتیزون ایران دارو 1%
پماد هیدروکورتیزون-ناژو 1% 15گرم
پماد موضعی هیدروکورتیزون داروپخش 1%
مائده کمالی (1399/3/8)
سلام، من رو گونه ی سمت چپم ی لک افتاده رفتم دکتر ،متخصص پوست بهم پماد هیدروکورتیزون داده ، من واسه کل صورت غیراز دور چشم استفاده میکنم ، نمیدونم کار درستیه یا نه🤔
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/3/8)
خیر فقط روی موضع که مشکل داره بزنید و به مقدار کم

چنانچه در خصوص "هیدروکورتیزون-موضعی" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

کاهش ویروس در مخاط گلو محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب