مبورین

داروهای گوارشی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف مبورین

مبورین یک داروی آنتی اسپاسمودیک میباشد که جهت علامت درمانی در سندروم روده ی تحریک پذیر( ibs )و موقعیت‌های مشابه دیگر نظیر کولون تحریک‌پذیر مزمن، یبوستهای اسپاستیک، کولیت ها و...کاربرد دارد.
به طور کلی مبورین به طور موثر در درمان علائمی مانند کرامپ ها و دردهای شکمی مداوم، اسهال های غیر عفونی و با منشاء عصبی (ممکن است این اسهال ها همراه با یبوست های دوره ای نیز باشند.)و نفخ اثر مثبتی دارد.

مکانیسم اثر مبورین

مبورین یک داروی آنتی کولینرژیک سنتتیک میباشد که با اثر مستقیم بر روی عضلات صاف دستگاه گوارش، بدون اثر گذاری بر حرکات طبیعی دستگاه گوارش، منجر به رفع اسپاسم‌های گوارشی می گردد.
مکانیسم اصلی این دارو نامشخص است اما با مکانیسم های متفاوتی هم چون کاهش نفوذپذیری کانال های یونی، بلاک بازجذب نورآدرنالین، بی حس کنندگی موضعی و تغییر در میزان جذب آب (به اندازه ی سایر داروهای با اثر آنتی موسکارینی و مهارکننده های فسفودی استراز) اثرات مثبتی بر روی دستگاه گوارش اعمال می نماید و همچنین اثرات جانبی آنتی کولینرژیک در سایر بخش‌های بدن ندارد.

فارماکوکینتیک مبورین

این دارو به صورت کامل به سرعت پس از مصرف خوراکی جذب می‌شود و متابولیسم سریعی در بدن دارد.
عمده متابولیسم این دارو توسط آنزیمهای استراز انجام میشود که آن را در مرحله اول به متابولیت های الکلی تبدیل می کند و در نهایت متابولیتهای این دارو ( متابولیتهای اسیدی و الکلی)از طریق ادرار دفع میگردند.
نیمه عمر این دارو در حدود ۵ الی ۶ ساعت در دوز ۲۰۰ میلی گرم می باشد و در عرض یک تا سه ساعت پس از تجویز های متعدد دارو به اوج غلظت پلاسمایی می رسد.

عوارض جانبی مبورین

-عوارض این دارو محدود می‌باشد و به واکنش‌های حساسیتی که عموما محدود به حساسیت پوستی است (مانند کهیر، آنژیوادم، ورم صورت و...) محدود می‌شود. همچنین در موارد کمی موجب سرگیجه، سردرد، بی خوابی، تهوع و بی اشتهایی می گردد.

تداخلات دارویی مبورین

-تاکنون از مصرف مبورین با داروی خاصی تداخل معنادار مشاهده نگردیده است. با این حال مصرف این دارو همراه با الکل و فرآورده های الکلی در برخی مطالعات تداخل داشته است.

هشدار ها مبورین

-منع مصرف در صورت سابقه ی حساسیت شدید به این دارو، پورفیری و فلج ایلئوس
-احتیاط در بیماران با اختلالات کبدی، کلیوی و بلوک قلبی

توصیه های دارویی مبورین

-نحوه مصرف این دارو در بزرگسالان به این صورت پیشنهاد می گردد:
-قرص ۱۳۵ میلی گرم یک قرص ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از هر وعده غذایی حداکثر سه قرص در روز
-کپسول یا قرص ۲۰۰ میلی گرمی آهسته رهش یک عدد صبح و یک عدد شب
-استفاده از این دارو در کودکان و افراد زیر ۱۸ سال مورد مطالعه قرار نگرفته و توصیه نمی شود.
-قرص ۱۳۵ میلی گرم که با نام تجاریcolofac در ایران موجود می باشد، حاوی ۸۰ میلی گرم لاکتوز است لذا در افرادی که مبتلا به اختلال عدم تحمل لاکتوز می باشند، مصرف این نوع دارو مناسب نیست.
-در صورتی که بیمار مبتلا به فلج روده یا انسداد دستگاه گوارشی باشد، تجویز مبورین ممنوع می باشد لذا شرح حال کامل پیش از شروع مصرف از بیمار گرفته شود.
-به دلیل اینکه مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی مورد مطالعه قرار نگرفته است، درمان با این دارو در این زمان‌ها توصیه نمی‌شود. (مگر با صلاحدید پزشک)

دارو های هم گروه مبورین

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
09532
00787

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص کلومب 135 میلی گرم
قرص مورین 135 میلی گرم
قرص مبورین-سها چهارباغ 135 میلی گرم
قرص مبکل 135 میلی گرم
قرص مبریکس 135 میلی گرم
قرص مبورین فاتک شیمی پارس 135 میلی گرم
قرص مبورین اسوه 135 میلی گرم
قرص کولوفین 135 میلی گرم
کپسول آهسته رهش کلوفک رتارد 200 میلی گرم
قرص کلوفک 135 میلی گرم
کپسول کولومب پیوسته رهش 200 میلی گرم
كپسول پلت آهسته رهش مبورين هيدروكلرايد فارابي 200 ميلي گرم
کپسول آهسته رهش مری لاکس 200 میلی گرم
کپسول آهسته رهش مورین 200 میلی گرم
کپسول آهسته رهش کولوفین 200 میلی گرم
کپسول آهسته رهش کولیبسان 200 میلی گرم
کپسول مبورین رامین 200 میلی گرم
کپسول ایریمب 200 میلی گرم
کپسول پیوسته رهش کلورست 200 میلی گرم
کپسول پیوسته رهش مبریکس ای آر 200 میلی گرم
کپسول کولوورین 200 میلی گرم
قرص کولوورین 135 میلی گرم
کپسول مبورین البرز 200 میلی گرم
قرص مبورین البرز 135 میلی گرم
کپسول مب اکتو 200 میلی گرم
قرص مب اکتو 135 میلی گرم
قرص مبورین داروپخش 135 میلی گرم
کپسول مبورین داروپخش 200 میلی گرم
کپسول مبورین نیل فارمد 200 میلی گرم
شایسته (1399/12/8)
سلام آیا داروی مبورین 200 تنبلی روده بزرگ هم میاره ؟ اصن برای یبوست مفیده ؟ ممنون
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/12/8)
سلام، خیر باعث تنبلی روده نمیشه و اثر ملین نداره. اما در برخی از انواع سندرم روده تحریک پذیر که با یبوست همراه باشه، قابل تجویز و مصرفه.
فرزو (1399/11/26)
من امروز کپسول مبورین که دکتر تجویز کرده بود خوردم سرگیجه شدید و استفراغ به نظر شما فردا هم بخورم یا نه
افشین بیگدلی (1399/11/2)
سلام من ۱۰سال پیش زمان خدمت دچار اسهال شدم وهمینطور ادامه پیدا کرد رفتم دکتر آندوسکوپیو کولو نسکپیو انجام دادم ودکتر بهم مبورین ودزپیرامین داد حدود یک سال مصرف کردم بعدش دیدم تا این دارو رو قطع میکم اسهال شروع میشه دیگه مصرف نکردم خیلی ادم پراسترس واضطرابی هستم الان ۱۰ ساله نفخ و شل بودن مدفوع دارم ولی وزنم نرماله ولی همچنان استرس به من غلبه کرده لطفا راهانمایی کنید
محمد کشتکار (1399/8/17)
سلام،من الان سه ماهی میشه که معده ام ناراحت هم درد معده هم نفخ دارم مشکل یبوست هم پیدا کردم دکتر داخلی رفتم آزمایش دادم گفت همه چیز ت خوبه ولی معده ات باکتری داره بهم امپرازول و قرص بیسموت داد ولی بعد از دو روز استفاده حالمو بهم میریخت سردرد و شبها هم بدنم سوزن سوزن میشد تا رفتم دکتر گوارش بهم نوبت آندوسکوپی داده و قرص مبورین ۲۰۰. که الان بعد دو روز استفاده از این قرص دوباره سردرد سوزن سوزن شدن دست و پاها شروع شده می خواستم بدونم دلیل این علائم بعد از استفاده از قرص ها چیه لطفأ یه دکتر محترم جواب منو بده ممنون میشم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/8/17)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست ولی بروز یک عارضه در اثر مصرف دو داروی مختلف در زمان های مختلف به نظر می رسد ربطی به دارو ندارد. لازم است میکروب معده درمان شود.
رامین (1399/3/8)
سلام خسته نباشیدمن دوساله که اسهال شدیددارم وحدود۲۵کیلولاغرشدم چندبارهم دکتررفتم خوب نشدم والان رفتم دکتربهم مبورین ودیلیست داده ایااین داروهاخوبم میکنه واقعادیگه بریدم
دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/3/8)
سلام کاهش وزن شما خیلی شدید است. آیا کلونوسکوپی هم انجام داده اید ؟ بیماری های وخیم مانند سرطان گوارش و... نداشته اید؟ دقیقا مشکل شما چی هست؟ دچارIBS هستید؟ اسهال شدید و کاهش وزن نشانه های مطلوبی نیست به طور جدی دنبال دلیل این مشکل باید باشیدو حتما به یک پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.
علیرضا (1399/3/8)
با سلام و خدا قوت من 35 سالمه 2 ماه پر استرسی رو داشتم به علت کرونا و در بهمن و اسفند گذشته و در فروردین متوجه شدم حدود 15 کیلو وزن کم کردم العان 1 ماهی که 5 کیلو دوباره بالا رفتم اما نفخ دارم و گاهی در روز که نفخم زیاد میشه حالت حالت تهوع بهم دست میده ولی بالا نمیارم درد کم در اطراف شکم و پشت که میگرده همیشه تو روز نیست دکتر متخصص داخلی رفتم این هفته. ازمایش کامل دادم مشکلی نداشت سونو دادم مشکلی نداشن ازمایش فیت مدفوع دادم مثبت بود هفته بعد کلونسکوبی نوبت دارم. العان 2روزه دارم قرص های لیبرو سی مبورین سوپرمینتاباریج میخورم. ببخشید لیبرو سی رو 3 بار در روز باید مصرف کرد قبل غذا؟ و دکتر اورولوژی هم یه قرص بهم داد سیبرو فلوکساسین میشه با قرص های گوارش خورد؟ العان چند روزه که روزی چند بار کم و بیش سرگیجه دارم به مصرف قرص ها ادامه بدم؟ سپاس فراوان
جوادی (1399/2/9)
سلام ورم شدید معده و نفخ و رفلاکس صفراداشتم معده درد شدید داشتم و پارسال تقریبا با چنددوره دارو بهبودی داشتم اما کامل خیر بعداز ۶ماه دوباره عود کرده و ب پزشک دسترسی ندارم سوال اولم اینه توماه رمضون قبل سحر میخورم فقط ایا کفایت میکنه؟ درضمن الان روزه داری اصلا اذیتم نمیکنه. سوال دوم اینکه ایا هروقت علائم قبل رو داشتم میتونم یک دوره مبورین و لیبراکیم ستفاده کنم؟
دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/2/9)
قرص پنتوپرازول رو هم قبل افطار و سحر میل بفرمایید، به همراه مبورین
یوسفی (1399/1/23)
اگه یک وعده یادمون رفت بخوریم مثلا صبح بعداز ظهر متوجه شدیم بخوریم یا نه
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/23)
سلام ، اگر به زمان مصرف وعده بعدی قرص نرسیده در اولین فرصت بعد از به یادآوردن ، دارو را مصرف کنید و از دو برابر کردن وعده بعدی مصرف دارو خودداری کنید. اگر هم که به زمان مصرف دوز بعدی رسیده که دیگر نیازی نیست دوز قبل را مصرف کنید .
لیدا نهانی (1398/12/2)
سلام من ۸ساله کولیت روده دارم ۴ساله ورم معده هم گرفتم همراه با یبوست شدید شبی ۴ عدد سی لاکس استفاده میکنم در ضمن نسبت به لاکتوز هم حساسیت دارم ورم شدید میکنم ۶ساله به پیشنهاده پزشکم کلوفک ۱۳۵ استفاده میکنم اما حالا دیدم که این قرص واسه کسانی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارن خوب نیست یعنی مبوبرین همینطوره یا میتونم استفاده کنم؟ درضمن تموم راهایی که واسه یبوست خوبه امتحان کردم اما بی نتیجه بوده لطفا یه دکتره خوب دراین زمینه معرفی بفرماید
رضا عابدپور. (1398/8/12)
من چندسال پيش داراى روده تحريك پذير بودم كه به مرور طبيعى شد و الان كه عمل راديكال پروستاتكتومى انجام دادم و هم چنين در موقع بيپوسى از پروستات دچار خونريزى شده و همورييدم عود كرد روزى چهار تا پنج بار اجابت مزاج با درد ولى بدون خونريزى دارم آقاى دكتر شكيبى جراح عمومى صلاح ديدن از كپسول ٢٠٠ ميلى مپ اكتو استفاده كنم يكى بعد از نهار و يكى بعاز شام. در همين بيست و چهار ساعت اوليه بسيار راضى هستم و تعداد اجابت مزاجم كم شده. موفق باشيد.

چنانچه در خصوص "مبورین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب