سیتالوپرام

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

سیتالوپرام چیست؟
افسردگی و حملات ترس عموماً بدون علت مشخصی در افراد بروز می کنند یا در اثر مشکلات ارتباطی، ضربه ی روحی یا یک بیماری رخ می دهد.
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند، مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند.
سروتونین یکی از این مواد شیمیایی است که در مغز تولید می شود. زمانی که سروتونین از نورون ترشح می گردد، منجر به تحریک سایر نورون ها می شود، سپس توسط پمپ هایی به سلول های مغزی باز می گردد و بازیابی می شود.
دارو های مهار کننده ی پمپ جمع کننده ی سروتونین (داروهای SSRIs)که سیتالوپرام یکی از آنها می باشد ،سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند. این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس در بسیاری از افراد می شود.

پیش از شروع مصرف سیتالوپرام:
-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه مشکلات کبدی، کلیوی، قلبی(ضربان قلب نامنظم)، صرع، دیابت نوع ۲، مشکلات چشمی(مانند گلوکوم یا آب سیاه)، مشکلات خونی (خون ریزی)، تغییر خلق و خوی شدید (سرخوشی ناگهانی) حتما پزشک خود را مطلع سازید.
-اگر همزمان با تجویز این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی قرار دارید (شوک درمانی) به پزشک خود اعلام نمایید.
-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع کنید.
-در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین، راسلژیلین، ترانیل سیپرامین و...) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا دارو های قلبی ،ضد صرع، آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها و داروهای آرامبخش)

نحوه ی مصرف سیتالوپرام:
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايد بصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-در صورتی که این دارو بصورت ۱ عدد در روز برای شما تجویز شده باشد،می توانید آن را در هر زمان از روز که راحت ترید میل کنید. اما برای همه ی روزها زمان مشخصی تعیین کنید و دارو را منظم مصرف نمایید.
-در صورتی که از این دارو جهت درمان حملات ترس (panic) استفاده می نمایید، ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند. به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با سیتالوپرام امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد. به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده، دقت کنید.
-این دارو به صورت قرص ۲۰ و ۴۰ میلی گرم و قطره خوراکی ۶۰ میلی گرم در یک میلی لیتر در ایران تولید می شود .
-در صورت مصرف قطره خوراکی سیتالوپرام ، دارو را دقیقا به همان تعداد قطره که پزشک تجویز کرده است ،مصرف نمایید. مقدار داروی تجویز شده در آب یا آب پرتقال یا سیب بچکانید و خوب هم بزنید و بلافاصله مصرف نمایید.
-این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.‎

توصیه های دارویی سیتالوپرام:
-ممکن است در ۴ تا ۶ هفته ی نخست درمان با این دارو علائم بهبودی را در خود نبینید با این حال به مصرف دارو ادامه دهید.
-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا پیشرفت درمانی شما بررسی شود.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.

بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
-پیش از دریافت یا شروع هر دارو، فرآورده گیاهی یا مکمل، خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد، پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف سیتالوپرام قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.
-مصرف دارو های تضعیف کننده ی اعصاب و کاربامازپین با این دارو نیاز به بررسی و تنظیم دوز مناسب توسط پزشک دارد.
-داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.
در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

عوارض شایع سیتالوپرام
-عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،سوء هاضمه، یبوست یا اسهال خصوصا در ابتدای مصرف سیتالوپرام شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد.
-در صورت احساس خواب آلودگی، ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .
-برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
-خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
-تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب، پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سیتالوپرام بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.
-در صورت اختلال در خواب، تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی، زنگ زدن گوش، ضربان‌نامنظم، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد، با پزشک خود صحبت نمایید.

عوارض نادر اما مهم سیتالوپرام:
-سندرم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین یک عارضه ی خاص مربوط به داروهای موثر برروی سطح سروتونین می باشد که اگرچه احتمال وقوع آن کم است اما در صورت عدم رسیدگی درمانی می تواند تهدیدکننده ی حیات باشد.
این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی، تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات، پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.
-در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

نگهداری قطره سیتالوپرام:
-قطره خوراکی سیتالوپرام را می توانید تا ۱۶ هفته پس از بازکردن در دمای اتاق نگهداری نمایید.

داروهای مرتبط:
سدیم والپروات
پرگابالین
استریپ آفتوژل: ناراحتی های اعصاب در بسیاری از مواقع می تواند منجر به آفت دهان شود. استریپ آفتوژل ترمیم کننده زخم آفت دهان است 

 

 

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام در درمان اختلالات افسردگی اختلالات وسواس و در درمان پانیک کاربرد دارد

مکانیسم اثر سیتالوپرام

این دارو باعث مهار انتخابی بازجذب سرتونین در سلول های مغزی می گردد. این گروه از داروها با نام داروهای SSRIs شناخته می شوند.

فارماکوکینتیک سیتالوپرام

سیتالوپرام براحتی از طریق دستگاه گوارشی جذب شده و حداکثر غلظت پلاسمایی آن پس از 4-2 ساعت از مصرف خوراکی دارو حاصل می شود. بطور وسیعی در بدن پخش می شود و میزان باند پروتئینی آن پایین است. از طریق دمتیلاسیون، دآمیناسیون و اکسیداسیون به متابولیتهای فعال و غیر فعال متابولیزه می شود. استیل سیتالوپرام یکی از متابولیتهای فعالی است که از دمتیلاسیون سیتالوپرام حاصل می شود از طریق ایزوآنزیم های سیتوکروم,CYP2C19, P-450, CYP3A4 حاصل می شود. نیمه عمر دفعی آن حدود 33 ساعت است. عمدتاً (85%) از طریق کبد و مابقی از طریق کلیه دفع می شود. حدود 12% دوز روزانه در ادرار به صورت داروی تغییر نیافته دفع می شود. با غلظت بسیار پایین در شیر مادر وجود دارد.

عوارض جانبی سیتالوپرام

عوارض جانبی شایع سیتالوپرام عبارتند از: خواب آلودگی، اختلال در انزال، تهوع، بی خوابی، تعریق.
سایر عوارض جانبی که کمتر مشاهده می شوند عبارتند از: گرایش به خودکشی(باید فورا به پزشک اطلاع داده شود)، اضطراب، اسهال، ضعف قوای جنسی، سینوزیت، اضطراب، تشدید افسردگی، عدم تمرکز، لرزش، استفراغ، بی اشتهایی، و خشکی دهان.

تداخلات دارویی سیتالوپرام

سیتالوپرام با طیف گسترده ای از داروها تداخل دارد از جمله:
دکسترومتورفان: مصرف هم زمان این دو دارو ممکن است منجر به سندرم سروتونین گردد. گرچه این سندرم بسیار نادر است ولی بسیار خطرناک می باشد.
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند: آسپرین- ایبوپروفن- ناپروکسن- سلکوکسیب- دیکلوفناک- ایندومتاسین- ملوکسیکام و سایر داروهای این گروه علی الخصوص آسپرین ممکن است با مصرف سیتالوپرام احتمال خونریزی را افزایش دهند.
الکل می تواند عوارض سیتالوپرام را افزایش دهد.
اگر در ۱۴ روز قبل از شروع مصرف سیتالوپرام از داروهای مهار کننده منو آمینو اکسیدان MAOI استفاده کرده اید مصرف سیتالوپرام ممنوع می باشد. این داروها شامل: ترانیل سیپرامین ـ ایزوکربوکسازید - لینزولید - سلژیلین و رازاژیلین هستند.
مصرف هم زمان سیتالوپرام با پیموزاید ممنوع است.

هشدار ها سیتالوپرام

احتیاطات: در بیماران مسن دوز دارو بایستی در پایین ترین دامنه درمانی که حداکثر 40 میلی گرم در روز است نگاه داشته شود. این دارو بایستی به تدریج قطع شود تا خطر علائم ترک کاهش یابد.
در بیماران دچار اختلالات کبدی بایستی دوز دارو در پایین ترین حد دامنه درمانی قرار گیرد. مثلاً در افسردگی دوز معمول بایستی در حد 20 میلی گرم روزانه نگاه داشته شود.
اگرچه اطلاعات کافی در مورد میزان مجاز دوز تجویزی در بیماران دچار اختلال شدید کلیوی وجود ندارد ولی در بیماران با اختلال کلیوی خفیف تا متوسط نیازی به تنظیم دوز نیست.

دارو های هم گروه سیتالوپرام

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
13057
08454
01905
01906
02118

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص تیدیپرام 20 میلی گرم
قطره خوراکی سیتالوپرام کیمیدارو 40 میلی گرم/میلی لیتر
قرص بایوکسال 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتاکس 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتالکس 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام امین 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتالوپرام دی پی 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام ایران دارو 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام مهبان 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام فارما 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام پورسینا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام سبحان دارو 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-آریا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-سی دی 40 میلی گرم
قرص سیتالورامین 40 میلی گرم
قرص سیتالوتد 40 میلی گرم
قرص اکسی پرام 40 میلی گرم
قرص اوسالوپرام 40 میلی گرم
قرص بایوکسال 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام امین 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام کیمیدارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام دی پی 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام ایران دارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام مهبان 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام فارما 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام پورسینا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام سبحان دارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-آریا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-خوارزمی 20 میلی گرم
قرص سیتالورامین 20 میلی گرم
قرص سیتالوتد 20 میلی گرم
قرص اکسیپرام 20 میلی گرم
قرص ام دی-سیتالوپرام 20 میلی گرم
قرص اسالوپرام 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام هگزال 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام هگزال 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-حکیم 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-حکیم 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام شفا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام شفا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام بلوفیش 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام جنریس 20 میلی گرم
قرص سیپرام 20 میلی گرم
مهدی ابراهیمی ولیلو (1399/4/4)
سلام خسته نباشید آیا سیتالوپرام برای اظطراب یا خشم تجویز میشود؟
سارا ر (1399/1/30)
سلام من هر وقت حالم بد میشه سیتالوپرام رو مصرف میکنم تو این روزا هم مصرف میکردم تا اینکه روبدنم ی سری ضایعات قرمز+خارش دیدم حالا چیکار کنم؟
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/1/30)
باسلام. عارضه ی راش پوستی و حساسیت، از عوارض کمتر شایع سیتالوپرام هست. توصیه میکنم از آنتی هیستامین استفاده کنید. اگر شدت علائم بیشتر شد، با پزشک و یا داروساز مشورت کنید. باتشکر.
زهرا'ا (1399/1/19)
سلام من اول قرص اسنترا۵۰ استفاده می کردم به خاطر عفونت ادراری شدید دکتر سیتالوپرام ۲۰ تجویز کرد حالا بعد از دوماه هم چنان معده ام درد می کند میشه دوز قرص رو بیشتر کنم؟ و اگه میتونم دوزشو بیشتر کنم دوزش باید چند باشه؟؟
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/1/20)
این دو دارو از داروهای افسردگی هست برای عفونت ادراری موثر نیست
ازاده (1399/1/19)
سلام فرق سیتالوپرام 20با 40درچیه؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/19)
سلام ، در قدرت دارو است . داروی با دوز 40 از قدرت بیشتری برخوردار است و بطبع عوارض بیشتری هم ممکن است تجربه نمایید.
فاطمه نوری (1399/1/19)
باسلام بخاطر اضطراب واسترس بسیارزیادوافکار منفی کهآزارم میدهد وصبحههاوشب موقع خواب بسراغم می آید دکتر قرص کلرودیازپوکساید پنج یکی صبح ویکی شب وهمچنین سیتالوپرام بیست یکعدد صبح داده داروی کلوفاژولوکستین ده هم میخورم.یکماهه داروهای اعصاب روخوردم ولی هیچ اثر مثبتی روی من نداشته اضطرابم بیشترشده آیادوز سیتالوپرام باید بیشتر بشه؟ دوقرص آرامبخش ذکرشده تداخل ندارند؟ممنون میشم راهنماییم کنید.درضمن خانم پنجاه وشش ساله هستم.
دکتر امیرحسین عطارباشی - پزشک عمومی (1399/1/19)
سلام در رابطه با مصرف داروهای روانپزشکی بخصوص ضدافسردگی ها، برای پاسخ به درمان لازم است حداقل بین ۶ تا ۸ هفته صبر کرد. در این مدت حتی این امکان وجود دارد که علایم بیماری بدتر شود. در رابطه با بیشتر یا کمتر کردن دوز دارو حتما باید با پزشکی که دارو را تجویز کرده مشورت کرد.
قنبرعلی سلمانی (1399/1/15)
سلام میخواستم بدونم قرص سیتالوپرام 40 میلی رو میشود شب هنگام خواب مصرف کرد ممنون
دکتر فریبا دبردانی - داروساز (1399/1/15)
سلام اگر داروی دیگری شب مصرف نمی کنید ( به علت احتمال تداخل) مشکلی ندارد ولی دارو باید منظم مصرف شود
محمد (1399/1/13)
من دیابت دارم میخواستم بپرسم تداخلی به وجود نمیاد با این بیماری من؟
دکتر نیلا اکبری - دانشجوی داروسازی (1399/1/13)
با سلام در هفته ها اول امکان دارد احتیاج به کنترل بیشتر قند خون داشته باشید ولی در کل داروی مناسبی در افراد دیابتیک می باشد
کوروش7432 (1399/1/12)
باسلام وتبریک سال نو من 10روزمیشه متادون روترک کردم اماخیلی اشفته وناامیدوبیقرارومضطربم شباخواب ندارم اززندگی هیچ لذتی نمیبرم وبرام بی معنیه میترسم دوباره معتادبشم میخوام به روانپزشک مراجعه کنم اماتوشهرماهمه تعطیل شدن خواهش میکنم یه نسخه دارو برااحوال من تجویزکنیدویه معتادونجات بدین که به اعتیادبرنگرده
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/13)
سلام جهت شروع درمان دارویی و رفع علائم ویزیت غیرحضوری روانپزشکی که دسترسی دارید را پیشنهاد میکنم
محمدرضا (1399/1/11)
سلام من به 5سال پیش سیتالوپرام 20 مصرف میکردم قطع کردم الان دوباره اضطراب وناراحتی دارم میتونم دوباره شروع کنم !؟ شروع کنم
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/11)
سلام بله میتونید شروع کنید داروهای بهتری هم از سیتالوپرام جهت کنترل اضطراب هست
کیوان رحمانی (1398/12/29)
سلام میخواستم بدونم منکه سه ساله شبهایکدونه قرص سیتالوپرام بیست وصبحایک عدد قرص پرومرانول ده مصرف میکنم.واخیرادکتربدلیل عفونت حنجره وتارهای صوتی و سرماخوردگی قرص کتوتیفن وسفیکسیم وشبهایکعددلوراتادین وشربت دیفن هیدرامین براغرغره.برام تجویزکرده ایااین داروهاباهم تداخل داره یانه؟ضمنا من یکماهه فتوفیبرات دویست روهم موقع نهاربدلیل چربی بالای خون مصرف میکنم.ایاایناباهم تداخل داره یانه.بویژه تداخل سیتالوپرام وپروپرانول بااینداروهارومیخوام بدونم.باتشکر
دکتر مهدیه محمدی - پزشک عمومی (1398/12/29)
داروها با هم تداخلی ندارند فقط بهتر است داروها را با فاصله از هم مصرف کنید
احمد (1398/12/29)
سلام خداقوت ، بنده ۸سال هست داروی دپاکین ۵۰۰و سیتالوبرام ۲۰ با هم مصرف میکنم چند سالی هم هست از هر کدام از قرصها نصفه استفاده میکنم هر روز و هر وقت که قطعش میکنم دارومو بعد چند وقت دوباره اعصابم ضعیف میشه و کم میارم الان چندساله که خارش تقریباً شدید در ناحیه سر و جاهای دیگرم دارم و یه ۶ ماهی هم هست که میل جنسیم خیلی کم شده ۳۵ سالم هست میشه از این قرصها باشه خارش و کاهش شدید میل جنسیم ببخشید متشکرم.
دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1398/12/29)
بله، ممکنه برای خارش لوراتادین شبی یک عدد استفاده کنین
زهرا امینی (1398/12/28)
سلام. من شیش ماه پیش به دکتر‌ مراجعه کردم ایشون برام سیتالوپرام ۲۰ تجویز کردن. هفته ی اول یک چهارم هفته ی بعد نصف همینطور تا برسه به یه قرص کامل. تا به نصف برسه‌مرتب مصرف کردم بعد بخاطر قلب دردی که بعدا مشخص شد اصلا به دارو ربطی نداشته با مشورت پزشکم قطعش کردم. الان نزدیک سه ماه میگذره که مصرف نکردم ولی دوباره جدیدا حس میکنم اصلا به اعصابم مسلط نیستم و توصیه های مشاورم برای کنترل افسردگیم هم کارساز نیست. میتونم دوباره با همون روندی که دکتر گفته بودن مصرفشو شروع کنم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/12/28)
سلام .بله دقیقا طبق روال اول مصرف دارو را شروع کنید
صدیقه میرحبیبی (1398/12/28)
با سلام شش ماه است که زیر نظر پزشک قرص سیتالوپرام از کم شروع کردم و در سه ماهه اخیر دکتر دوز را به 30 رسانده است. شرایط ام خوب بود ولی الان سه هفته است که داخل دهان روی لبها حالت سوختگی دارم و صورتم شدید خازش دارد .قرص هیدروکسی زین 10 می خورم خوب میشم دوباره یکی دوروز بعد خارش صورت میگیرم .لطفا راهنمایی کنید ایا دوز دارو را خودم کم کنم ممنون.
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/12/28)
سلام .احتمالا شما حساسیت دارویی به سیتالوپرام دارید.پیشنهاد میشود تحت نظر پزشک دارو را تغییر دهد.
ماه و خورشید (1398/12/27)
باسلام من الان دقیقا 1ساله که سیتالوپرام رو کنار گذاشتم،وبه شدت عصبی هستم وزود عصبانی میشم،میخواستم بدونم میتونم دوباره شروع کنم به خوردن یا باید حتما به پزشک مراجعه کنم اینم بگم در زمان مصرف کاملا ریلکس بودم
دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/27)
سلام! مجددا به پزشک مراجعه کنید و علایمی که در حال حاضر دارین و سابقه دارویی رو کامل توضیح بدین براشون.
مارال عبدالمحمدی (1398/12/14)
سلام من دو هفته ازین قرص با دز ۴۰ به تجویز پزشک استفاده میکنم ولی به شدت کسل و خواب الودم به طوری که در روز ۱۲تا ۱۴ ساعت میخابم به نظر شما از عوارض این قرصه ؟
کاوه (1398/10/11)
باسلام. چند وقته سمت چپ من حساس سوزش و درد ممتد میکنم. دکترقلب چک کرد گفتن مشکلی نیست. دکتر گوارش هم اندسکوپی کرد گفتن سالمه. به نظر شما ممکنه بخاطر استرس و اضطراب باشه. پیشنهاد شما چیست و چه دکتری باید برم.
رسول (1398/10/3)
سلام من یک ماه این قرص رو دهشو مصرف کردم دکتر برای ماه دوم 20 نوشت و یک هفته ای هست 20 مصرف میکنم ، دو روز پیش بنده از گلوم خون اومد چون من چندسالی هست سینوزیت دارم گفتم شاید برای سینوزیت هست اما اینجا خوندم گفتید که خونریزی داشتید حتما به پزشک اطلاع بدید نگران شدم و من دو روز هست صدای زنگ زدن درگوش و خستگی شدید در سرم دارم و گاهی دستام عرق میکنه و تپش قلب میگیرم میخواستم بدونم چکار باید بکنم نظرتون رو لطفا بهم بگید
هدیه (1398/9/27)
با سلام ایا مصرف سیتالوپرام باالپرازولام تداخلی داره دوره درمان سیتالوپرام چند وقته وبعد میشه راحت کنارش گذاشت؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .تداخل فاحشی بین دو داروی فوق وجود ندارد.بر حسب نوع اختلال و سیر بیماری، طول مدت درمان متفاوت خواهد بود.
بهزاد (1398/9/26)
من دو ماهه پیش سرترالین را بطور خوش گزارانی مصرف کردم بعد دیدم نمیتونم ترکش کنم رفتم دکتر سیتالوپرام تجویز کرد حالا اونم نامنظم میخورم و وضیتم روز به روز بدتر مشه حالا نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنین
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/27)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.برای شروع یا قطع آنتی دپرسانت مانند سرترالین یا سیتالوپرام لطفا به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.عوارض ناخوشایندی که شما تجربه میکنید ناشی از قطع سرخود دارو میباشد.
رضا یاری (1398/8/20)
باعرض سلام پسرم ۱۵سالشه کلاس دهم درمورد درسش خیلی خیلی استرس واضطراب شدید دارد می توانم قرص سیتاپرام بدهم ممنون میشم جواب بدین
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/28)
مصرف این دارو بدون تجویز پزشک ممنوع است. لازم است به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.
رضا (1398/8/17)
سلام خسته نباشید با تشکر از شما بخاطر اطلاعات دقیق تان خستگی شدید دارم و کل پاهایم درد میکند و بدنم گرمتر از بقیه است و عرق میکنم و دیر خوابم میبرد.و دکتر برای خستگی ام قرص سیتالوپرام 20 میلی گرم تجویز کرده است فعلا 30 عدد روزی یکی .مصرف این دارو خوب است یا داروی دیگر؟ متشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
به نظرم از نظر پرکاری غده تیروئید بررسی لازم را انجام دهید.
رضا (1398/7/30)
سلام.من به خاطر علایم افسردگی و اضطراب دکتر برام سیتالوپرام تجویز کرده.۲ برگه بیست میل.هفته اول روزی نصف‌.هفته دوم روزی یکی‌.آیا باید هفته پایانی هم نصفه مصرف کنم یا یک دفعه قطعش کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
معمولا سیتالوپرام در دور های نسبتا طولانی تجویز می شود. مصرف یک ماهه این دارو معمولا کاربردی ندارد. به هر حال قطع دارو پس از یک ماه نیازی به نصف کردن نیست.
فاطمه زاغی پور (1398/7/29)
سلام علیکم من در حدودده سال هست قرص سیتا لوپرام صبح یک دانه میخورم .الان یک دوهفته است که نصف میخورم .ایا درست است بدون مشورت با پزشک کم کنم ؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
با توجه به مصرف حدود ده سال از این دارو، شاید لازم باشد یک آرامبخش ملایم بجای نصف قرص حذف شده جایگرین شود که لازم است توسط پزشک این تصمیم اتخاذ شود

چنانچه در خصوص "سیتالوپرام" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب