سرترالین

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

سرترالین چیست؟
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند،مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند.
سروتونین یکی از این مواد شیمیایی است که در مغز تولید می شود .زمانی که سروتونین از نورون ترشح می گردد،منجر به تحریک سایر نورون ها می شود،سپس توسط پمپ هایی به سلول های مغزی باز می گردد و بازیابی می شود.
سرترالین متعلق به خانواده ي داروهاي ضدافسردگي مهاركننده ي پمپ جمع كننده ي سروتونين (SSRIs)می باشد که در اختلالات مختلفی از جمله درمان افسردگی، حملات ترس، اختلالات اضطرابی و وسواس تجویز می شوند.
افسردگی و حملات ترس(panic disorder) عموماً بدون علت مشخصی در افراد بروز می کنند یا در اثر مشکلات ارتباطی،ضربه ی روحی یا یک بیماری رخ می دهد.
دارو های مهار کننده ی پمپ جمع کننده ی سروتونین (داروهای SSRIs )که سرترالین یکی از آنها می باشد ،سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند.این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس و بسیاری از اختلالات دیگر مربوط به خلق و خو در برخی از افراد می شود. سرترالین به علت کاهش میل جنسی در درمان انزال زودرس نیز کاربرد دارد

پیش از شروع مصرف سرترالین
_در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه مشکلات کبدی ،کلیوی،قلبی(ضربان قلب نامنظم)،صرع،دیابت نوع ۲،مشکلات چشمی(مانند گلوکوم یا آب سیاه)،مشکلات خونی(خون ریزی)،تغییر خلق و خوی شدید (سرخوشی ناگهانی) حتما پزشک خود را مطلع سازید.
_اگر همزمان با تجویز این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی قرار دارید (شوک درمانی) به پزشک خود اعلام نمایید.
_در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع کنید.
_در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین،راسلژیلین،ترانیل سیپرامین و...) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.(خصوصا دارو های قلبی، ضد صرع، آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها و داروهای آرامبخش)

نحوه ی مصرف سرترالین
این دارو به صورت قرص و کپسول خوراکی ۵۰و۱۰۰میلی گرم موجود می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-در صورتی که این دارو بصورت ۱ عدد در روز برای شما تجویز شده باشد،می توانید آن را در هر زمان از روز که راحت ترید میل کنید.اما برای همه ی روزها زمان مشخصی تعیین کنید و دارو را منظم مصرف نمایید. معمولاً توصیه می شود این صبح یا عصرها مصرف گردد.
_در صورتی که از این دارو جهت درمان اختلالات اضطرابی استفاده می نمایید،ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند.به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با سرترالین امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد.به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده،دقت کنید.
_این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.‎

توصیه های داروی سرترالین
_ممکن است در ۲-۳هفته ی نخست درمان با این دارو علائم بهبودی را در خود نبینید با این حال به مصرف دارو ادامه دهید.
_در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا پیشرفت درمانی شما بررسی شود.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید.
- مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از سرترالین می شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
_در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل،خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف سرترالین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.
_مصرف دارو های تضعیف کننده ی اعصاب و کاربامازپین با این دارو نیاز به بررسی و تنظیم دوز مناسب توسط پزشک دارد.
_داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.
_در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

عوارض شایع سرترالين
-عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،سوء هاضمه،یبوست یا اسهال خصوصا در ابتدای مصرف سرترالین شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد.
_در صورت احساس خواب آلودگی ،ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
_تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سرترالين بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.
_در صورت اختلال در خواب،تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی ،زنگ زدن گوش ،ضربان‌نامنظم ، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد،با پزشک خود صحبت نمایید.

عوارض نادر اما مهم
-سندرم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین یک عارضه ی خاص مربوط به داروهای موثر برروی سطح سروتونین می باشد که اگرچه احتمال وقوع آن کم است اما در صورت عدم رسیدگی درمانی می تواند تهدیدکننده ی حیات باشد.
این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی، تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات،پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.
_در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سرترالین

در درمان افسردگی، وسواس اجباری، اختلالات پانیک و اختلالات خلقی کاربرد دارد

مکانیسم اثر سرترالین

سرترالین یک مهار کننده قوی و انتخابی باز جذب نورونی سروتونین SSRI می باشد و با تقویت فعالیت سروتونرژیکدر CNS و متعاقبا مهار فعالیت آدرنرژیک در ناحیه Locus Coeruleus می شود

فارماکوکینتیک سرترالین

سرترالین به آهستگی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و حداکثر سطح پلاسمائی آن 5/8-5/4 ساعت پس از مصرف آن است. متابولیسم عبور اول وسیعی در کبد دارد. راههای اصلی متابولیسم اصلی آن دمتیلاسیون و تبدیل آن به دمتیل سرترالین که غیر فعال است. به طور وسیعی در تمام بافتهای بدن توزیع شده و 98% باند پروتئینی دارد. نیمه عمر حذفی آن حدود 26 ساعت است. به میزان مساوی از ادرار و مدفوع دفع می شود که عمدتاً به شکل متابولیت است. این دارو وارد شیر مادر هم می شود.

عوارض جانبی سرترالین

اختلالات جنسی - خواب آلودگی - گیجی - خستگی یا ضعف - مشکلات گوارشی از جمله: بی اشتهایی - اسهال - خشکی دهان - اختلال در هضم غذا - تهوع - درد شکم - نفخ
کاهش وزن - سردرد - افزایش تعریق - اختلالات خواب - لرزش و در بعضی مواقع اختلالات انعقادی و خونریزی غیر عادی - واکنش های تهاجمی - حالت های شبیه جنون - سندرم استیونس جانسون - زیادی فشار خون ریوی - واکنش های آلرژیک - تاکی کاردی بطنی - تاری دید - برافروختگی - سینوزیت - عفونت ادراری و خمیازه از عوارض جانبی این دارو است

تداخلات دارویی سرترالین

سرترالین متابولیسم کبدی بعضی داروها را کاهش و غلظت سرمی آنها را افزایش می دهد از جمله: ضد افسردگی های سه حلقه ای - داروهای ضد آریتمی گروه IC مانند پروپافنون . همچنین متابولیسم کبدی آستمیزول را مهار می کند و خطر آریتمی را افزایش می دهد .
دیگوکسین - دیژیتوکسین و وارفارین با اتصال پروتئین با سرترالین تداخل دارند
مصرف هم زمان سرترالین با مهار کننده های منو آمین اکسیداز از جمله فورازولیدون - پروکاربازین و سلژیلین ممکن است موجب بروز عوارض جدی و خطرناک و کاهی مهلک قلبی و CNS شود بنابر این مصرف هم زمان ممنوع است.
مصرف سرترالین با داروهای سرتونرژیک می تواند باعث بروز سندرم سروتونین و تشدید عوارض شود.
مصرف سرترالین با گیاه علف چای مانند هایپیران می تواند موجب افزایش اثرات جانبی دارو شود

هشدار ها سرترالین

در بیماران با اختلالات کبدی یا کلیوی - بیماران قلبی - سابقه حملات تشنج - اختلالات انعقادی -گلوکوم با زاویه بسته و سابقه مانیا بایستی با احتیاط مصرف شود، در بیماران با اختلال کبدی کاهش دوز بایستی مد نظر باشد.
بی ضرری و اثر بخشی سرترالین در کودکان برای درمان افسردگی - اختلالات پانیک - موارد PTSD و اختلالات اضطرابی اجتماعی ثابت نشده است

دارو های هم گروه سرترالین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
05691
01897
05934
05692
01896

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص آسنترا 100 میلی گرم
قرص آسنترا 50 میلی گرم
قرص اینوسترال 50 میلی گرم
قرص مینو-سرترالین 50 میلی گرم
قرص سرترابایول 50 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا 50 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی 50 میلی گرم
قرص سرترالین روز 50 میلی گرم
قرص سرترالین تی دی 50 میلی گرم
قرص سرترالین زهراوی 50 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم 50 میلی گرم
قرص سرترالین-سها 50 میلی گرم
قرص سرترازین 50 میلی گرم
قرص زولامین 50 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم 50 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر 50 میلی گرم
قرص اینوسترال 100 میلی گرم
قرص مینو-سرترالین 100 میلی گرم
قرص سرترابایول 100 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا 100 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی 100 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم 100 میلی گرم
قرص سرترالین-سها 100 میلی گرم
قرص سرترازین 100 میلی گرم
قرص زولامین 100 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم 100 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر 100 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال 50 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال 100 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت) 50 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت) 100 میلی گرم
قرص سرترالین-سبحان 50 میلی گرم
قرص سرترالین-سبحان 100 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم 100 میلی گرم
ناشناس (1398/11/29)
سلام من حدود 2 ماه پیش قرص سرترالین مصرف کردم به مدت یک هفته ولی خودم قطع کردم ولی الان اصلا خواب ندارم شاید شبا یه 2الی 3 ساعت میخوابم استرس دارم نمیددنم چیکار کنم میترسمم بخورم وابسته بشم دیگه بدتر بگین چیکار کنم
ناشناس (1398/11/29)
پدرم ۹۰ ساله هست و خیلی عصبی و اضطراب داره حاضر نیست دکتر بره و قرص بخوره ده سال پیش عمل قلب باز انجام داده آیا میتونم داروی سرترالین بهش بدم که آرامش بدست بیاره همش در حال عصبانیت است هم خودش هم دیگران رو اذیت میکنه
زینب (1398/11/20)
سلام‌ من خواهرم سردر شدید داشت که به پزشک مراجعه کردیم و قرص زولامین وآریپیپرازول تجویز کردن که با خوندن این مطالب فهمیدم برای درمان افسردگی است الان ایشون به خوردن دارو ادامه بدن یا نه لطفا جواب بدین
نادر فتحی (1398/11/4)
من یک ماهه که زولوفت ١٠٠ مصرف میکنم و حالا به شدت در انزال مشکل پیدا کردم . یعنی بهتره بگم انزال نمیشم . راه حل چیه برای این مسأله . لطف میفرمایید که جواب میدید.
ناشناس (1398/10/12)
حدود ۱۰ روزه که سرترالین مصرف میکنم ۵روز اول یک چهارم و روزهای بعد نصف خوردم ولی دوز دارو که زیاد شد دچار بر افروختگی شدم لطفا راهنماییم کنید ایا باید دارو را قطع کنم
احمد (1398/10/6)
با سلام. من سرترالین مصرف میکنم، خواستم بدونم با قرص گیاهی لیورگل(خار مردم) تداخلی نداره؟ با تشکر
مدیر سامانه (1398/10/6)
تداخل شناخته شده ای برای این دو دارو گزارش نشده است
مستانه مهدی پور (1398/9/29)
با سلام حدود ۱۵ سال از سرترالین استفاده کردم و خیلی راضیم روزی یک عدد ۱۰۰ ولی جدیدا احساس میکنم دوز دارو باید بیشتر بشه چیکار کنم؟
مریم (1398/9/27)
میشه لطفاً راهنمایی کنید من خیلی نگرانم ۳ماه که قرص سرترالین ۵۰ می خورم والان ۵هفته باردارم میشه لطفاً بگیدقرص رو ادامه بدم یانه الان به پزشک دسترسی ندارم
مدیر سامانه (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام با خیال راحت به ادامه مصرف دارو بپردازید.ایمن ترین داروی ضد افسردگی در بارداری میباشد.
حمید (1398/9/21)
سلام من ۳۲سالمه مجردم میل جنسیم خیلی زیاده روزی دوتا دونه از قرص ‌سرترالین‌مصرف میکنم میل جنسیم کم میشه‌آیا به نظر شما عقیم نمیشم؟؟
مرتضی (1398/9/17)
باسلام.من بعداز سه ماه مصرف قرص سرترالین ۱۰۰.مصرفشو با کم کردن دارو طی یک هفته قطع کردم. ولی الان به گزگز دست وپا وکمی هم حالت تهوع که معمولا بعداز خوردن غذا و آب وبیشتر ساعات پایانی شب خودشو نشون میده مبتلا شدم.میخواستم ببینم طبیعیه.ممنون
نفس (1398/9/16)
من حدود یک ماه هست که سرترالین مصرف میکنم وقتی پریود شدم بعد از دو روز پاکـ بودن لکه بینی داشتم وبعد از یک هفته دوباره پریود شدم و حدودا یک هفته هم میشه که نفس تنگه دارم ایا از این دارو هست
ناشناس (1398/9/12)
ممنونم از مطالب خوبتون، از تمام منابع ایران کامل تر نوشته بودید و بسیار مفید بود.
ر.م.م (1398/9/10)
درود آیاقرص سرترالین ۵۰ با متادون تداخل داره سپاس از شما
ناشناس (1398/9/7)
درصورت مصرف دوبرابر قرص سرترالین چه بایدبکنیم من فراموش کردم که قرصم راخورده ام یانه یک بارهم غروب مصرف کردم در ضمن هرروز ۲۰۰میلی مصرف میکنم
امیرعباس (1398/9/6)
بنده شاغل واداری هستم حدود6 سالی میشه که به بیماری وسواس فکری و افکار منفی شدیدوبی حوصلگی واحساس کرختی وسنگینی در سر و اخیرا به بیخوابی از ساعت 3شب به بعد نیز دچار شده ام که از هفته قبل با تجویز پزشک روانشناس آلپرازولام 5.%رو نصف شبها و آسنترا 50 ظهر به صورت هفته اول نصف و بعد روزی یه دونه باید مصرف کنم آسنترا رو ظهر ها با نصف شروع کردم ولی علاوه بر گیجی ومنگی طی روز بیخوابی از ساعت 2شب به سراغم میاد لطفا راهنمائی کنید علت بدتر شدن بیخوابی چی میتونه باشه وبهترین زمان مصرف .اثر بخشی دارو که سبب بهبود وضعیت خواب بشه در چه ساعتی بهتر جواب میده سپاس از شما
مجید حنیف (1398/8/29)
سلام این دارو با دارو های گیاهی مثل عصاره گل سرخ یا عصاره زعفران و سنبل الطیب و... که خاصیت ضد افسردگی و ضد اضطراب دارند تداخل داره؟
حسین (1398/8/21)
سلام خسته نباشید چند ماهه از این قرص استفاده میکنم کمر درد گرفتم وگرفتگی عضله دارم میخواستم بدونم از عوارض این دارویه ؟ واگر هست باید چکار کنم
ناشناس (1398/8/14)
اين دارو وابستگي هم داره؟
افسانه چ (1398/8/14)
من امروز دکتر این دارو را برام تجویز کرد بنده کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم ضمنا کلسیم و ویتامین D هم مصرف میکنم آیا مصرف سرترالین با این داروها مشکلی برام ایجاد میکنه؟
سعید رخشان (1398/7/26)
مدت ۱سال و نیم که آسنترا ۵۰ مصرف میکنم بخاطر افسردگی و زودانزالی ک دارم میتونم دوز مصرف ب ۱۰۰ برسونم . لطفا راهنمایی کنید تا کی باید این دارو را مصرف کنم.
مدیر سامانه (1398/7/26)
کاهش یا افزایش دوز این دارو باید توسط پزشک تعیین شود.
علی (1398/7/26)
مصرف سرترالین و الانزاپین با قرص مولتی ویتامین و قرص کلسیم و قرص ویتامین دی تداخل داره؟؟؟
مدیر سامانه (1398/7/26)
مصرف هم زمان الانزاپین و سرترالین ممکن است بر روی ریتم قلب تاثیر بگذارد. اگر مصرف این دو دارو به تشخیص پزشک برای شما لازم است بهتر است هر از چند گاهی از نظر طولانی شدن QT در نوار قلب بررسی شوید.
ناشناس (1398/7/25)
سلام؛من سوزش یا درد سر معده دارم عضله دریچه سر معده ام شله همیشه آنتی اسید میخورم چند روزی آنتی اسید جواب نمیداد ودرد معده خیلی شدید بود تا اینکه سرترالینو امتحان کردم بهتر شدم اما سردرد و سر گیجه باعث شد بعد دو روز قطش کنم نمیدونم چکار کنم؟
مدیر سامانه (1398/7/25)
سرترالین اثری بر دستگاه گوارش ندارد. موثر بودن دارو نشانه ی ارتباط بیماری شما با مشکلات اعصاب و روان است. از استرس پرهیز کنید و به پزشک اعصاب و روان مراجعه کنید.
ناشناس (1398/7/24)
برادرم یک روز که سرترالین و الانزاپین رو مصرف کرده ولی از صبح که بیدار شده افکار خودکشی داره و هرکار میکنیم هیچی نمیخوره و فقط نشسته،هیچی نمیگه و توی فکره حتی دستشویی هم نمیره،خیلی نگرانیم،چیکار کنیم؟
مدیر سامانه (1398/7/24)
یک تا دو هفته به شدت ایشان را تحت کنترل داشته باشید تا اثر درمانی دارو ظاهر شود. اگر پس از این زمان بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید
ژیلا پیغمبری (1398/7/24)
با سلام الان مدت ۱۰ روز هست به علت نداشتن سرترالین نخوردم و الان سرگیجه شدید دارم ممکن هست به علت نخوردن قرصها باشد ؟ و چیکار باید کرد ؟ متشکر
مدیر سامانه (1398/7/24)
بله به دلیل قطع سرترالین است. همانطور که اثرات درمانی دارو پس از یک تا دو هفته آشکار می شود علايم قطع مصرف هم با تاخیر ظاهر می شود. بهتر است به پزشک مراجعه کنید
هومن (1398/7/22)
این قرص برای ترک متادون با الپرازولام بهم دادن مشکل داره بهم بگین
مدیر سامانه (1398/7/22)
مشکلی ندارد. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/3)
من الان 5 روز مصرف میکنم خیلی اضطرابم بالاست سردرد خشکی دهان تهوع دارم بیقراری چیکار کنم 17047
مدیر سامانه (1398/7/4)
در صورتی که بتوانید ۲ تا ۳ هفته عوارض دارو را تحمل کنید به تدریج اثرات درمانی دارو آشکار و عوارض داروکاهش می یابد. اگر عوارض برای شما قابل تحمل نیست به پزشک مراجعه کنید.

چنانچه در خصوص "سرترالین " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب