سرترالین

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

سرترالین چیست؟
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند،مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند.
سروتونین یکی از این مواد شیمیایی است که در مغز تولید می شود .زمانی که سروتونین از نورون ترشح می گردد،منجر به تحریک سایر نورون ها می شود،سپس توسط پمپ هایی به سلول های مغزی باز می گردد و بازیابی می شود.
سرترالین متعلق به خانواده ي داروهاي ضدافسردگي مهاركننده ي پمپ جمع كننده ي سروتونين (SSRIs)می باشد که در اختلالات مختلفی از جمله درمان افسردگی، حملات ترس، اختلالات اضطرابی و وسواس تجویز می شوند.
افسردگی و حملات ترس(panic disorder) عموماً بدون علت مشخصی در افراد بروز می کنند یا در اثر مشکلات ارتباطی،ضربه ی روحی یا یک بیماری رخ می دهد.
دارو های مهار کننده ی پمپ جمع کننده ی سروتونین (داروهای SSRIs )که سرترالین یکی از آنها می باشد ،سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند.این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس و بسیاری از اختلالات دیگر مربوط به خلق و خو در برخی از افراد می شود. سرترالین به علت کاهش میل جنسی در درمان انزال زودرس نیز کاربرد دارد

پیش از شروع مصرف سرترالین
_در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه مشکلات کبدی ،کلیوی،قلبی(ضربان قلب نامنظم)،صرع،دیابت نوع ۲،مشکلات چشمی(مانند گلوکوم یا آب سیاه)،مشکلات خونی(خون ریزی)،تغییر خلق و خوی شدید (سرخوشی ناگهانی) حتما پزشک خود را مطلع سازید.
_اگر همزمان با تجویز این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی قرار دارید (شوک درمانی) به پزشک خود اعلام نمایید.
_در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع کنید.
_در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین،راسلژیلین،ترانیل سیپرامین و...) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.(خصوصا دارو های قلبی، ضد صرع، آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها و داروهای آرامبخش)

نحوه ی مصرف سرترالین
این دارو به صورت قرص و کپسول خوراکی ۵۰و۱۰۰میلی گرم موجود می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-در صورتی که این دارو بصورت ۱ عدد در روز برای شما تجویز شده باشد،می توانید آن را در هر زمان از روز که راحت ترید میل کنید.اما برای همه ی روزها زمان مشخصی تعیین کنید و دارو را منظم مصرف نمایید. معمولاً توصیه می شود این صبح یا عصرها مصرف گردد.
_در صورتی که از این دارو جهت درمان اختلالات اضطرابی استفاده می نمایید،ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند.به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با سرترالین امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد.به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده،دقت کنید.
_این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.‎

توصیه های داروی سرترالین
_ممکن است در ۲-۳هفته ی نخست درمان با این دارو علائم بهبودی را در خود نبینید با این حال به مصرف دارو ادامه دهید.
_در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا پیشرفت درمانی شما بررسی شود.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید.
- مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از سرترالین می شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
_در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_پیش از دریافت یا شروع هر دارو ،فرآورده گیاهی یا مکمل،خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد ،پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف سرترالین قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.
_مصرف دارو های تضعیف کننده ی اعصاب و کاربامازپین با این دارو نیاز به بررسی و تنظیم دوز مناسب توسط پزشک دارد.
_داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.
_در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

عوارض شایع سرترالين
-عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،سوء هاضمه،یبوست یا اسهال خصوصا در ابتدای مصرف سرترالین شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد.
_در صورت احساس خواب آلودگی ،ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
_خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
_تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سرترالين بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.
_در صورت اختلال در خواب،تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی ،زنگ زدن گوش ،ضربان‌نامنظم ، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد،با پزشک خود صحبت نمایید.

عوارض نادر اما مهم
-سندرم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین یک عارضه ی خاص مربوط به داروهای موثر برروی سطح سروتونین می باشد که اگرچه احتمال وقوع آن کم است اما در صورت عدم رسیدگی درمانی می تواند تهدیدکننده ی حیات باشد.
این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی، تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات،پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.
_در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سرترالین

در درمان افسردگی، وسواس اجباری، اختلالات پانیک و اختلالات خلقی کاربرد دارد

مکانیسم اثر سرترالین

سرترالین یک مهار کننده قوی و انتخابی باز جذب نورونی سروتونین SSRI می باشد و با تقویت فعالیت سروتونرژیکدر CNS و متعاقبا مهار فعالیت آدرنرژیک در ناحیه Locus Coeruleus می شود

فارماکوکینتیک سرترالین

سرترالین به آهستگی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و حداکثر سطح پلاسمائی آن 5/8-5/4 ساعت پس از مصرف آن است. متابولیسم عبور اول وسیعی در کبد دارد. راههای اصلی متابولیسم اصلی آن دمتیلاسیون و تبدیل آن به دمتیل سرترالین که غیر فعال است. به طور وسیعی در تمام بافتهای بدن توزیع شده و 98% باند پروتئینی دارد. نیمه عمر حذفی آن حدود 26 ساعت است. به میزان مساوی از ادرار و مدفوع دفع می شود که عمدتاً به شکل متابولیت است. این دارو وارد شیر مادر هم می شود.

عوارض جانبی سرترالین

*
عوارض شایع (%10<):
گوارشی: اسهال، تهوع، خشکی دهان
سیستم عصبی: سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی، بی خوابی
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
قلبی عروقی: ادم، افزایش فشارخون، تپش قلب، سنکوپ، تاکی کاردی، گشادی عروق
پوستی: ریزش مو، درماتیت بللوس، درماتیت، افزایش تعریق، راش اریتماتوز، راش فولیکولار، افزایش تعریق، راش ماکولوپاپولار، خارش، کهیر
غدد درون ریز و متابولیسم: کاهش میل جنسی، دیابت ملیتوس، گالاکتوره غیرمرتبط با زایمان، افزایش کلسترول خون، افت قندخون، کم کاری تیروئید، کاهش وزن
گوارشی: درد شکمی، دندان قروچه، یبوست، کاهش اشتها، سوء هاضمه، هماتوشزی (مدفوع خونی)، افزایش اشتها، ملنا (مدفوع خونی تیره)، استفراغ
ادراری تناسلی: نقص در انزال، اختلال در انزال، اختلال نعوظ، خون در ادرار، پریاپیسم، اختلالات جنسی (مردان)، بی اختیاری ادرار، خونریزی واژینال
هماتولوژی و انکولوژی: خونریزی، خونریزی مقعدی
کبدی: افزایش آنزیم های کبدی
ازدیاد حساسیت: آنافیلاکسی
سیستم عصبی: اختلال در راه رفتن، آژیتاسیون، اضطراب، آتاکسی، اغما، گیجی، سرخوشی، توهم، هایپرتونی، هیپوستزی (اختلال حس لامسه)، اختلال در هوشیاری، تحریک پذیری، لتارژی، کسالت، آژیتاسیون سایکوموتور، تشنج، خمیازه
عصبی، عضلانی و اسکلتی: هایپرکینزی عضلات، اسپاسم عضلانی، لرزش
چشمی: تاری دید، گشادی مردمک، اختلال بینایی
گوشی: وزوز گوش
تنفسی: برونکواسپاسم
سایر عوارض (درصد نامشخص):
سیستم عصبی: رفتار تهاجمی
عصبی، عضلانی و اسکلتی: درد مفاصل، پرش عضلات
تنفسی: خون دماغ
متفرقه: تب

تداخلات دارویی سرترالین

*
مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای CYP2C19
- سوبسترای CYP3A4
- مهارکننده CYP2D6 (ضعیف)
- تشدید اثرات ضد پلاکت
- تشدید اثرات تضعیف‌کننده CNS
- تشدید هیپوناترمی
- کاهش آستانه تشنج
- افزایش فاصله QT (بسته به شرایط)
- تشدید اثرات سروتونرژیک

تداخلات رده X (پرهیز):
بروموپرید، داپوکستین، دی سولفیرام، لینزولید، متوتری‌مپرازین، متیلن بلو، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز (ضدافسردگی)، پیموزاید، راساژیلین، سلژلین، اوروکیناز


کاهش اثرات داروها توسط سرترالین:
آیوفلوپان ید ۱۲۳، فراورده‌های تیروئید

کاهش اثرات سرترالین توسط داروها:
کاربامازپین، القاکننده‌های قوی CYP3A4، سیپروهپتادین، داروناویر، افاویرنز، فوس فنی‌توئین، گیلتریتینیب، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (اختصاصی COX-2)، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (غیراختصاصی)، فنی‌توئین، گیاه علف چای

افزایش اثرات داروها توسط سرترالین:
داروهای با خاصیت ضد پلاکت، داروهای کاهنده قند خون، داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد سایکوز، آپیکسابان، آسپرین، بمیپارین، برکسانولون، سفالوتین، کلاژناز (سیستمیک)، دابیگاتران اتکسیلات، دئوکسی کولیک اسید، دسموپرسین، دولوکستین، ادوکسابان، انوکساپارین، فوس فنی‌توئین، هالوپریدول، هپارین، ایبریتومومب تیوکستان، متوتری‌مپرازین، متیلن بلو، میواکوریوم، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز (ضدافسردگی)، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (اختصاصی COX-2)، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (غیراختصاصی)، اوبینوتوزومب، اکسی تریپتان، فنی‌توئین، پیموزاید، پروپافنون، عوامل طولانی کننده فاصله QT (بیشترین خطر)، راساژیلین، ریواروکسابان، سالیسیلات ها، مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین، سلژلین، تضعیف‌کننده‌های CNS سروتونرژیک غیر اوپیوئیدی، مهارکننده‌های باز جذب سروتونین/ نوراپی نفرین، سوکسینیل کولین، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی، تیوریدازین، داروهای ترومبولیتیک، داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای، اوروکیناز، آنتاگونیست های ویتامین کا

افزایش اثرات سرترالین توسط داروها:
آکالابروتینیب، الکل (اتیل)، آلموتریپتان، آلوسترون، آمفتامین‌ها، داروهای ضد تهوع (آنتاگونیست های 5-HT3)، داروهای ضد سایکوز، بروموپرید، بوپروپیون، بوسپیرون، سیتالوپرام، سیکلوبنزاپرین، داپوکستین، داساتینیب، دکس متیل‌فنیدات- متیل‌فنیدات، دکسترومتورفان، دی سولفیرام، التریپتان، مشتقات ارگوت، اریترومایسین (سیستمیک)، امولسیون چربی (بر پایه روغن ماهی)، گلوکزآمین، آب گریپ‌فروت، گیاهان (با خاصیت ضد انعقاد/ ضد پلاکت)، ایبروتینیب، اینوترسن، لاسمیدیتان، لیماپروست، لینزولید، لورکاسرین (از بازار دارویی ایالات‌متحده جمع‌آوری‌شده)، متاکسالون، متی‌روسین، مولتی ویتامین/ فلورید (حاوی ویتامین‌های آ، دی، ای)، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، دی، ای، کا، فولات، آهن)، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، ای، فاقد آهن)، نفازودون، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (موضعی)، اسیدهای چرب امگا ۳، اندانسترون، آگونیست های اوپیوئیدی، پنتوسان پلی سولفات سدیم، پنتوکسی فیلین، آنالوگ‌های پروستاسیکلین، راموسترون، سافینامید، سلومتینیب، داروهای سروتونینی (خطر بالا)، اوپیوئید های سروتونینی (خطر بالا)، آگونیست های گیرنده 5-HT1D سروتونینی (تریپتان ها)، گیاه علف چای، گیاه اسپند، تیپراناویر، ترامادول، ویتامین ای (سیستمیک)، ورتیوکستین، زانوبروتینیب

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها سرترالین

در بیماران با اختلالات کبدی یا کلیوی - بیماران قلبی - سابقه حملات تشنج - اختلالات انعقادی -گلوکوم با زاویه بسته و سابقه مانیا بایستی با احتیاط مصرف شود، در بیماران با اختلال کبدی کاهش دوز بایستی مد نظر باشد.
بی ضرری و اثر بخشی سرترالین در کودکان برای درمان افسردگی - اختلالات پانیک - موارد PTSD و اختلالات اضطرابی اجتماعی ثابت نشده است

دارو های هم گروه سرترالین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
05691
01897
05934
05692
01896

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص آسنترا 100 میلی گرم
قرص آسنترا 50 میلی گرم
قرص اینوسترال 50 میلی گرم
قرص مینو-سرترالین 50 میلی گرم
قرص سرترابایول 50 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا 50 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی 50 میلی گرم
قرص سرترالین روز 50 میلی گرم
قرص سرترالین تی دی 50 میلی گرم
قرص سرترالین زهراوی 50 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم 50 میلی گرم
قرص سرترالین-سها 50 میلی گرم
قرص سرترازین 50 میلی گرم
قرص زولامین 50 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم 50 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر 50 میلی گرم
قرص اینوسترال 100 میلی گرم
قرص مینو-سرترالین 100 میلی گرم
قرص سرترابایول 100 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا 100 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی 100 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم 100 میلی گرم
قرص سرترالین-سها 100 میلی گرم
قرص سرترازین 100 میلی گرم
قرص زولامین 100 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم 100 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر 100 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال 50 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال 100 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت) 50 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت) 100 میلی گرم
قرص سرترالین-سبحان 50 میلی گرم-سرمنتا
قرص سرترالین-سبحان 100 میلی گرم-سرمنتا
قرص سرترالین-حکیم 100 میلی گرم
ااااا (1400/1/18)
با سلام من خانم ۳۲ساله هستم که از اسفند ماه بر اثر استرس زیاد لرزش دست و انگشت مداوم دارم داروی سرترالین بعد از چند مدت اثر میگذارد؟ آیا این دارو بر روی لرزش انگشتان دست درمان قطعی دارد؟ممنون میشوم مرا راهنمایی کنید
جعفری (1400/1/16)
سلام وخسته نباشید درد سینه داشتم دکتر واسم سرترالین وسیتالوپرام داد واسم عوارض داد ۴روز نصف هرکدام رو یکی صبح سرترالین و شب هم نصف وسیتالوپرام انداختم بعد شروع کرد بعد از ۴روز همه جام لرزید ترسیدم قطع کردم ایلان ۳ماهه قطع کردم عوارض دارو از بدنم خارج نمیشه حتی خشکی دهان ترس رو بیشتر کرده بود چکار کنم لطفا راهنمایی کنین درد سینه قطع نمیشه استرس واضطراب نداشتم وقتی دارو رو مصرف کردم ۴روز ترس سر درد وبی حوصلگی درست نمیشه
محمدی (1400/1/9)
سلام، مدت یکسال و نیم است زیر نظر روانپزشک سرترالین 100هر12ساعت و آریپیپرازول 5 مصرف می کنم و دچار اضافه وزن قابل توجهی شده ام، آیا افزایش وزن و اشتها یکی از عوارض سرترالین می باشد؟
محمدی (1400/1/9)
سلام، مدت یکسال و نیم است زیر نظر روانپزشک سرترالین 100هر12ساعت و آریپیپرازول 5 مصرف می کنم و دچار اضافه وزن قابل توجهی شده ام، آیا افزایش وزن و اشتها یکی از عوارض سرترالین می باشد؟
elmi (1399/12/28)
من نورتیلیپتین میخورم ایا با سرترالین تداخل داره؟
محبوبه (1399/12/26)
سلام مصرف قرص سرترالین و پروپرانولول با قرص های ضد بارداری ال دی مشکلی نداره؟
رضی‌الله‌علیجانی (1399/12/21)
سلام‌.ایا‌مصرف‌سرترالین‌ودوکسپین‌باهم‌مشکلی‌ندارد
سارا (1399/12/20)
سلام من دیروز ظهر سرخود و بدون تجویز پزشک یع عدد سرمنتا100مصرف کردم برای اولین بار بعد از گذشت 4 ساعت اومدم از تخت بلندشوم حس کردم تلوتلو میخورم و حالت تهوع و استفراغ و خیلی پریشان بودم و معدم میسوخت و ورم کرذه بود اتقافی تو اینه نگاه کردم مردمک چشام خیلیییی گشاد شده بود و از دیروز خیلی پریشونم و حالت تهوع و استفراغ دارم حتی امشب کابوس دیدم بلندشدم گریه کردم ....ایا غوارض قرصه؟ چه مدت باید بگذره خوب شم؟
Ezio (1399/12/17)
سلام من چند ماهی ب خاطر افسردگی سرترالین 100 تجویز شده و شبا مصرف میکنم الان گفتن دوزشو 200 کنم ایا میشه 2 تا 100 تو یک نوبت شبا بخورم؟
Ezio (1399/12/17)
سلام من 24 سالمه ب خاطر افسزدگی سرترالین 100 شبا مصرف میکنم الان گفتن دوزشو 200 کنم ایا میشه 2 تا 100 تو یک نوبت شب بخورم؟
سیفی (1399/12/12)
سلام ببخشیدمیخواستم بدونم دلوکستین ۳۰باسرترالین تداخل دارویی داره وهمچنین این دوداروبافاموتیدین ۴۰ودمپریدون واستئوفلکس و آوودین که غضروف سازهستن چی؟؟؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/12/12)
سلام، خیر تداخل قابل توجهی ندارن.
Zsh (1399/12/10)
باسلام ببخشید من کنکور دارم و میخوام برای رفع بی حسو حالیم وخواب آلودگی وزیاد شدن تمرکز وانرژی سرترالین مصرف کنم آیا موثره یا پیشنها بهتری دارین؟؟لطفا راهنماییم کنین ممنونم
سلیمانی (1399/12/8)
من مدتی است در رابطه جنسی با همسرم ارضا نمی شومـ دکتر سرتالین تجویز کرده آیا تأثیری دارد یا نه؟؟
نسرین احیا (1399/12/2)
خوردن دار در افراد مسن (۹۵ سال) جایز است
نسرین احیا (1399/12/2)
ایا خوردن سرترالین برای افراد مسن بی ضرر است؟برای ۹۰ سال
Mohsen (1399/12/1)
سلام ببخشید میخواستم بپرسم با توجه به اینکه الان در بازار فقط سرترالین ایرانی هست بهترین سرترالین ایرانی مربوط به کدوم شرکت ها هست؟(البته بجز آسنترا)
امیر حسین (1399/11/30)
سلام من آسم دارم استفاده سرترالین مشکی داره یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید
امیر (1399/11/30)
سلام من قرص سرترالین۵۰ مصرف میکنم آسم هم داری جدیدن دچار تنگی نفس میشم استفاده کنم یا نه؟
فاطمه آشوری (1399/11/29)
سلام من هفته ی 15 بارداری هستم.از هفته ی 8 ام میگرن بارداری دارم و دکتر بهم پروپرانول 10 و آمی تریپتلین 10 داده هنوز سردرد دارم و در کنارش خواب آلودگی شدید. میتونم اونها رو قطع کنم جاش سرترالین بخورم؟
نجیب‌الله احساس (1399/11/25)
سلام من سه هفته اس که قرص سرترالین صبح و موتیوال از طرف شب استفاده میکنم ۴ یا ۵ روزه که دارو رو قطع کردم فک کردم حالم بهتر شده ولی الان بیقراری و اضطرابم چند برابر و بیش از حد شده، چیکار باید بکنم
امیر (1399/11/24)
سلام آیا مصرف آسنترا با اتورکسین و لازارتین۱۰ تداخل دارویی دارد؟
نگار (1399/11/19)
ببخشید سرترالین تداخل دارویی با قرص دیدروژسترون و استرادیول نداره؟
نجفی (1399/11/14)
من بی2 مصرف می کردم دکتر برای قطع آن سرترالین وگاپانتا را جایگزین کرد الان گاپانتا را قطع کردم می خواهم سرترالین را قطع کنم مشکلی برام پیش نمیاد.خواهشن راهنمایم کنید.
ناشناس (1399/11/13)
سلام. سرترالین، سیتالوپرام و آلپرازولام با آموکسی سیلین تداخل دارویی دارد؟
پریساکریمی راد (1399/11/11)
سلام من هجده هفته باردارم ازقبل ازبارداری هم سرترالین پنجاه والانزاپین دوونیم مصرف می کردم امروزدکترزنان برام آسپرین هشتادنوشتن گفتن روزی یکی بخورمی خواستم ببینم ضرری برای خودم وجنینم نداره ممنون
سهیلا (1399/11/11)
میشه سرترالین و سینالوپرام رو هم زمان مصرف کرد؟
فرزاد (1399/11/10)
سلام من به خاطر معده درد و کم اشتهایی و خستگی و خواب الودگی بیش از حد و اختلالات گوارشی و بدن درد به دکتر مراجعه کردم تشخیص دکتر افسردگی ناشی از اضطراب زیاد شغلم بود و و تا صد روز اینوسترال ۵۰ برام تجویز کرد روز ۱ عدد آیا تشخیص دکتر درست بوده ؟؟ با مصرف این دارو من بهش عادت نکنم و مجبور نباشم تا آخر عمر استفاده کنم؟؟؟
زهرا (1399/11/8)
سلام..دو سه روزی هست با تشخیص روانپزشک قرص سرترالین 50 مصرف میکنم، بعد از گذشتن دو سه هفته و از بین رفتن عوارض اولیه، مصرف الکل یا موادی مثل وید یا حشیش حدودا دو یا سه ماه یکبار مشکلی ایجاد نمیکنه؟؟
احمد (1399/11/7)
با سلام چند سالی است مبتلا به افسردگی شدم وقرص الپرازلام ونورترپتیلین 10وگاباپتین300 مصرف می کردم پیش دکتر روانپزشک رفتم گفتند گاباپتین را قطع کنم وبجاش سرترالین 50نوشتند یه هفته نصف قرص سرترالین می خورم مشکل اساسی من غصه در دلم جمع میشه ونمی حرف بزنم وزندگی رام سخت شده وسرم در هوای گرم یخ میشه وزجر میکشم می خواستم ببینم سرترالین خوبم می کنه یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید
ابوالفضل عباسی (1399/11/4)
بنده تریاک مصرف میکنم ایا با قرص سراترالین تداخل نداره میتونم استفاده کنم ممنون میشم جواب بدین
ابوالفضل عباسی (1399/11/4)
سلام ایا سرترالین با تریاک تداخل داره
نجم (1399/11/3)
سلام، من با دوست پسرم رابطه مشکوک داشتم و یک قرص اورژانسی بسته ۲ تایی خوردم و از همون روز یا دو روز بعد هم قرص سترالین ۵۰ خوردم الان ۱۵ روز از خوردن قرص اورژانسی میگذره و هنوز پریود نشدم، ممکنه به خاطر خوردن سترالین باشه؟؟؟
علی (1399/11/2)
سلام من 6 سال سرترالین 100 مصرف میکنم روزی یکی میخواستم بدونم الان طولانی مدت مصرف میکنم مشکلی نداره؟
رمضانی (1399/10/30)
با سلام من قرص رهاکین 500وکونتیاپین25مصرف میکنم مدت یک ماه است قرص سرترالین 100و پروپرانولول 20به دارو هام پزشک اضافه کرده چند روزی است متوجه شدم فشارم بالا میره قرص لوزارتان 25و املودیپین 5هم مصرف میکنم. آیا ارتباطی داره
امیر (1399/10/28)
بنده اریتروفوبیا دارم دکتر برام سرترالین 100 تجویز کرده الان چند ساله مصرف میکنم ولی به محض کاهش دوز علائم بیماریم برمیگرده ایا مصرف دوز 100 سرترالین روزی یبار اثر جانبی مانند اثر کلیوی،کبدی یا چیز دیگه نداره؟
کاوه (1399/10/26)
سلام من اگه یک نصف سرترالین صبح استفاده کنم و شب الکل تداخل بوجود میاد ممنون میشم جوابم بدزن
پریسا (1399/10/25)
سلام من مشکل ریفلاکس داشتم دکتر به من سرترالین داد الان مشکلی که دارم دندونام رو خیلی ب هم فشار میدم حس میکنم عضلات فکم سفت شده قرص شل کننده عضلات متوکارمابول میتونم استفاده کنم؟ اگر جوابتون مثبته چه زمانی در روز بخورم!؟
علی (1399/10/20)
سلام ، ۴ هفته ای هست که پرفنازین ۴ و ایمی پیرامین مصرف میکنم قبلآ سرترالین و آلپرازولام مصرف میکردم ، میخواستم بفرمائید چجوری داروهامو میتونم جایگزین کنم ، سرترالین خیلی ب بدنم سازگارتره
متین متانت (1399/9/28)
سلام حدود یکسال پیش بعد از یه شوک شغلی، بدنم خسته و کوفته شد و همش خمیازه و خواب الودگی داشتم و تغییر خلق ناگهانی و بی دلیل و ... دکتر فلوکسیتین داد بعد از مصرف تمام صورتم جوش زد و دکتر قطع کرد و آسنترا ۵۰ داد با دوز مصرفی یک عدد در روز! همون روز اول ک خوردم علایم بهبودی هویدا شد و خیلی راضی ام. اما متاسفانه بعد از گذشت حدود ۹ ماه از مصرف، علیرغم اینکه خوراکم معمولی است به مرور چاق شدم و ظرف ۹ ماه ۲۰ کیلو وزن اضافه کردم و یبوست و نفخ شدید هم دارم. یک ماهه که استخوان جناغ سینه ام درد میکنه، تنگی نفس هم گرفته ام! لطفا راهنمایی بفرمایید.
جمال باقری (1399/8/27)
سلام بر پزشکان محترم دکتر روانپزشک برام آسنترای ۵۰ و لاموتریژین ۱۰۰ تجویز کرده، آیا این داروها با با بیزوپرولول که متخصص برای فشارخون تجویز کرده تداخل دارند
محمد ،ض (1399/8/26)
آیا مصرف آسنترا با تزریق آمپول نوروبیون تداخل دارویی و عوارض جانبی دارد؟
علی (1399/8/22)
سلام دکتر خسته نباشید...من برای اینکه استرس شدید به همراه ترس و فوبیای اجتماعی و اظطراب داشتم دکتر برام الپروزولام و پروپرونولول و سرترالین تجویز کرد...پروپرونولول هر ورز دئبار در صبح و شب ولی سرترالین هفته اول نصف قرص 50 و از هفته دوم یک قرص 50 در روز...و الپرازولام هم یک چهارم در صبح یک چهارم در ظهر و نصف در قبل خواب...الان دقیقا هفته اول درمانم تموم شد ولی بشدت استرس و ترس و اظطابم بیشتر شده...یعنی شاید دو بابر شده باشه...اصلا حس خوبی ندارم...هفته بعد هم باید دوباره برم پیش پزشک...میخواستم بدونم چرا این دارو ها اصلا اثر نمیکنن و چرا دوز کم برام تجویز شده و ایا این ها اعتیاد اور هستند... ممنون اگه پاسخ بدید
امیر (1399/7/17)
سلام . من با دستور پزشک به مدت ۶ سال است که روزانه ۳ عدد سرترالین ۱۰۰ مصرف میکنم . الان مدتیه دچار حالت اضطراب و حساسیت روی صدا شده ام . به مدت طولانی در گوشم صدای سوت میشنوم و خوابهای عجیب و غیرعادی زیادی میبینم . آیا باید دارو را به تدریج قطع کنم ؟ چه دارویی میتواند جایگزین باشد ؟ با تشکر .
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/7/18)
قطع ناگهانی این دارو پس از ۶ سال استفاده به هیچ وجه توصیه نمی شود. تحت نظر متخصص روانپزشک داروی مناسبی جایگزین کنید
کاوه (1399/7/10)
سلام من یک سال اسنترا پنجاه استفاده میکنم.الان نتونستم پیدا کنم.اما دو ورق دوز صدشو دارم از همون کارخونه.مشکلی نیست نصف کنم مصرف کنم؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/7/10)
سلام، بهتر است که بدلیل خط دار نبودن دارو از نصف کردن آن خودداری شود ولی با توجه به محدودیت های موجود که اشاره کردید با استفاده از قرص نصف کن می توانید دارو را نصف کرده و مصرف نمایید.
یاسین (1399/7/10)
من ۳ روز هست دارو رو مصرف می کنم با نصف قرص شروع کردم ،شبها بعد شام میخورم،اسنترا۵۰ ولی تپش قلب دارم و درد در کتف و بازو و جلو سینه ،در عضلانی،ادامه بدم یا قطع کنم؟پروپرانول هم میخورم شب و صبح
Notimportant (1399/5/28)
سلام،سه ماه سرترالین ۱۰۰ مصرف میکردم بعدش دکتر گفت ونلافاکسسین هم اضافه کنم ، الان خیلی بی حال شدم و بدنم میلرزه
فرشاد فیروز (1399/5/11)
سلام و خسته نباشید ، میخواستم ببینم سرترالین مصرف میکنم روزانه 100میلی گرم ، آیا مولتی ویتامین مینرال کنارش مصرف کنم تداخل و اشکالی نداره؟
محسن (1399/5/8)
سلام ببخشید من خانومت کلونسکوپی انجام داده دکتر این قرص رو تجویز کرده میخواستم بدونم بهم ربطی داره یا نه ممنون میشم جوابم رو بدید
جواد محمدی (1399/4/27)
سلام‌، حدود 9ماه است باتجویز روانپزشک برای درمان وسواس سرترالین مصرف میکنم، شروع با 25 میلیگرم در ده روز اول، سپس 50 ودر ماههای بعدی 100 و الان حدود 2 ماه میشود که 150 میلیگرم در روز توسط دکتر افزایش داده شده است به همراه آریپیپرازول 5 (دردوماه فعلی)، از نظر جنسی خیلی دیر ارضا میشوم، لطفا راهنمایی بفرمایید راه حلی وجود دارد؟
اعظم (1399/4/19)
سلام آیا سرترالین راصبح بخورم والپرازولام راشب که میخوام بخوابم بخورم،تداخلی دارند؟
افسانه یوسفی (1399/4/14)
سلام اگه قرس سرترالین را چندروزدرمیان استفاده کنم چه عوارضی داره لطفا جواب بدید ممنونم
حمید منصوری (1399/4/14)
سلام‌من قرص سرترالین ۵۰ میخورم دو ماهه از نظر جنسی خیلی دیر ارضا میشم راید چیکار کنم پیوند کلیه هم هستم
فرشاد فیروز (1399/3/30)
سلام ، خسته نباشید. ببخشید سرترالین با سیپروفلاکساسین و امپرازول تداخلی داره یا نه ؟ ۴۰ روزه سرترالین مصرف میکنم و ۳ روزه سیپرو که باید ۱۰ روز بخورم . شدیدا بی حالم..
آرزو (1399/3/29)
سلام آیا سرترالین با سیتریزین و نیزوپرد ۵ تداخل دارد؟؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/3/29)
سلام, نه تداخل مهمی ندارن.
شهنام (1399/3/14)
این قرص عوارضی مثله انحراف چشم هم داره؟
شهنام (1399/3/14)
سلام این قرص عوارضی مثله انحراف چشم یا نزدیک بینی چشم داره؟ چون من بعد دوسال مصرف این قرص چشام هم نزدیک بین شده هم گاهی چشم راستم ب سمت راست منحرف میشه خود به خود که قبلا اینطوری نبود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/3/15)
چنین عوارضی برای این دارو ذکر نشده است
فرشاد (1399/3/14)
سلام خسته نباشید،بیش از دوهفته هس که سرترالین مصرف میکنم طبق نظر روانپزشک ، مدفوعم خیلی بد شکل و بدرنگ و شدیدا سیاه شده بنظرتون چیکارکنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/3/15)
در صورت مدفوع سیاه لازم است از نظر خونریزی گوارشی تحت نظر پزشک قرار گیرید
Ali (1399/3/4)
سلام. من ۱۵ سالمه می‌خوام ببینم چه دارویی مصرف کنم برا کاهش میل جنسی دارم نابود میشم. این هم که انگار عوارضش خیلیه میشه لطفاً راهنمایی کنید.چند تا اسم دارو بگین لطفا ممنون میشم
محمدجواد لطفی (1399/2/16)
سلام. آسنترا با ورزش های شدید بدنسازی تداخل داره؟مثلا کاهش تستسرون یا کاهش متابولیسم بدن یا افزایش چربی سازی بدن یا کاهش چربی سوزی و عضله سازی داره؟
زینب (1399/2/15)
سلام سه ماه بازدارم آیا مصرف سرترالین بر بارداریم دارد؟
دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/15)
سلام مصرف این قرص در بارداری در شرایطی که پزشک صلاح بدونه و منافعش رو ترجیح بده مساله ای نداره.
آروین (1399/2/14)
با سلام من از وقتی که سرترالین رو با تجویز پزشک شروع کردم اضطرابم به شدت بالا رفته و خیلی ضعف دارم و احساس خستگی میکنم و بعضی وقتا کف دست و پام عرق میکنه و حس میکنم چشم هام قرمز میشه بعضی وقتا و مردمک چشمم درشت تر شده و بدنم لرزش پیدا کرده آیا این ها از عوارض قرص هست و از بین میره ؟ یا اینکه باید قطع کنم قرص رو؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/15)
سلام ، در ابتدای درمان با سرترالین این شرایط پیش می آید. نفرمودید با چه دوزی و روزی چه مقدار مصرف می کنید؟ آیا داروی دیگری در کنار آن مصرف می نمایید؟ بهتر است ابتدا با دوز کم شروع شده و رفته رفته پس از تحمل بیمار دوز افزایش یابد. اگر علائم ( ضعف ، تعریق کف دست و پا ، قرمزی و درشت شدن مردمک و لرزش بدن ) با ادامه درمان همچنان ادامه داشت دارو را قطع کرده و به پزشک تجویز کننده مراجعه نمایید.
کاظمی (1399/2/12)
باسلام ،لطفاراهنمایی کنید،ممنون.من به پزشک مراجعه کردم افسردگی شدید تشخیص داد.بابت مداوا قرص سرتالین۱۰۰قرص آلوینتا ونورتیلیپتیلین بهم داد.دوروزه که مصرف میکنم شب اول بهتر بودم ولی شب دوم چندساعت بعدازمصرف سرتالین،برافروختگی واسترس وبقراری به نحوی که نمیتونستم دارز بشم وبدتراز همه یه حالت بغض شدیدزیر گلو که نفس کشیدنو سخت میکرد وسردرد شدید گرفتم مجبور شدم دوتا کدئین و یه شیاف دیکلوفناک مصرف کنم تا آروم بشم.واقعا تحملش سخت بود.۴شب اول یک چهارم سرتالین تجویز شده.آیا قرص سرتالین جایگزین داره،میترسم سری بعدی استفاده کنم.تشکر.
مهشید براوند (1399/1/30)
سلام وقت بخیر من بدلیل اظطراب و درگیریه ذهن میخوام سرترالین بخورم فقط نمیدونم باید از چه میدار استفاده کنم ۱/۴یا نصف یا یه دونه کامل واینکه بخوام کم کنم باید از چقد شروع کنم تا قطع کنم متشکرم
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/1/30)
باسلام. به هیچ وجه بدون نسخه پزشک و سرخود، از سرترالین استفاده نکنید. چون عوارض اون دامن گیرتان خواهد شد. بهتر است یک پزشک شما را معاینه کند و دارو تجویز کند. موفق باشید
سجاد عارفی (1399/1/28)
سلام من ١ماهه اظطراب دارم و گزگز دست چپ دارم دکتر نتونستم تو این شرایط کرونایی برم .الپروزولام نیم نصفی مصرف میکنم در روز خوبم و میخوام این قرص رو با اسنترا یا همون سرتنالین جا ب جا کنم و در این مدت حمله پانیک و احساس نفس تنگی داشتم ایا میشه جایگزین کنم یا نع من نمیخوام ب الپرازولام وابسته بشم لطفا کمکم کنید
سیده فاطمه (1399/1/25)
سلام من به خاطر بیماری یبوست که داشتم یه دکتر داخلی مراجعه کردم که برام سرترالین ۵۰ روزی نصف قرص سرترالین ۵۰ تجویز کردن۲ ماه استفاده کردم خیلی خوب بود چون متوجه شدم که زیاد دستشویی رفتن من به خاطر استرس زیاد من هست که من نمیدونستم الان یک ماهه که سرترالین مصرف نکردم و دوباره شدم مثل گذشته یعنی باز زیاد دستشویی میرم سوالم اینه که من میتونم برای استرس زیاد دوباره سرترالین مصرف کنم این دارو برای استفاده بلند مدت خطری واسه من نخواهد داشت با تشکر از شما
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/25)
سلام! مجددا شروع به استفاده کنین و به هیچ عنوان دارو رو خودسرانه قطع نکنین. حداقل شش تا نه ماه باید مصرف کنین. خطری نداره.
هادی رابط (1399/1/22)
سلام بعضی مواقع که سرترالین میخورم سردرد میگیرم آیا میشه از مسکن نوافن استفاده کنم
دکتر محمدصادق اجدادی لیش - پزشک عمومی (1399/1/22)
سلام استامینوفن یا ایبوپروفن(ژلوفن) به تنهایی بهتر است.
زهره صادقی (1399/1/18)
سلام من الان 3ساله سرترالین و آریپیپرازول میخورم یک سال اول تحت نظر دکتر بودم ولی الان 2ساله سرخود میخورم و حالا میخام باردار بشم نمیدونم چه جوری قطع کنم دکتر خودم زیاد راضی نبودم ازش دکتر خوب تو بابل سراغ ندارم ک برم میشه لطف کنید سریع جوابمو بدین ک چه جوری قرصو قطع کنم؟
سارا (1399/1/17)
با سلام. من خانم ۳۵ ساله هستم و بخاطر اضطراب ناشی از فوت مادرم مدت ۲ ماه هست هرشب قرص کلردیازپوکساید می‌خورم. یک هفته پیش قرص سرترالین خوردم و مردمک چشمام خیلی درشت شد که ترسیدم و دیگه نخوردم. مجدد بخاطر تجویز پزشک‌ خوردم و دوباره مردمک چشمام گشادتر از حالت عادی شده. آیا از عوارض این دارو هست یا اشتباه می‌کنم؟ راهنمایی بفرمایید.
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/18)
سلام .از عوارض ناشایع این دارو گشادشدن مردمک (مدریازیس)میباشد.
اریان (1399/1/15)
باسلام من ۳۰ سلام هس و بخاط قرص متادون ۲۰میلی ب پژک رفتم و سرترالین و کلوناز نوشته و درد بدن و بی حوصلگیه کارم برام پیش اومده لطفا ی راهنمای کنین با تشکر
دکتر فاطمه السادات ناجی - متخصص اعصاب و روان(روانپزشک) (1399/1/16)
سلام زمان اثر داروهای روانپزشکی بعد از دوهفته از شروع مصرف هست ولی ممکنه تا یک ماهم طول بکشه اگر بعد از ان دهنوز بهتر نشده بودید باید مجدد به پزشک مراجعه کنید تا داروتون تنظیم شه
صفا رحیمی (1399/1/14)
سلام خسته نباشید من دیشب یدونه سرترالین 100 خوردم از دیشب تاحالا حالت تهوع معده درد خفیف ضعف دارم اشتهام کم شده غذا میخورم انگار هیچی نخوردم تورو خدا جواب بده ایا زخم معده دارم یا اینک عوارض قرص هست
صفا رحیمی (1399/1/14)
من دیشب یدونه سرترالین 100 خوردم از دیشب تاحالا حالت تهوع دارم اشتهام خیلی کم شده بی خوابی و ضعف دارم غذا میخورم خوبم بعد نیم ساعت انگار معدم خالی هیچی نخوردم تورو خدا جواب بده ایا زخم معده دارم یا اینک عوارض دارو هست
دکتر مصطفی فرقانی - متخصص طب اورژانس (1399/1/14)
سلام معمولا سرترالین رابادوز کم ۲۵تا۵۰میلیگرم شروع میکنند
مینا (1399/1/13)
آیا قرص اسنترا باعث بهم ریختی عادت ماهانه ی خانم ها می‌شود؟
دکتر زهرا روشندل - متخصص اعصاب و روان (1399/1/13)
با سلام در مواردی ممکن است این مشکل ناشی از عارضه داروی آسنترا باشد. لطفا جهت بررسی و انجام‌ آزمایشات مورد نیاز به پزشک مراجعه نمایید.
محمدغضبانی (1399/1/12)
سلام من بکماه که از قرص سرترالین هگزال 50 میلی وتیوریدازین مینو 10وکلیدینیوم سی توسط دکتر اعصاب مصرف میکنم وراضی هستم من سنم54 سال الان مطب تعطیل اگرمن همراه این روزی 1عدد ویتامین c یا ویتامین e بخورم برام ضرر ندارد
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)
باسلام واحترام..تأمین ویتامینهای مورد نیاز بدن،بهتراست ازطریق مصرف غذاهای سالم،میوه جات وسبزیجات،انجام شود..چندان مصرف ویتامین های دارویی راتوصیه نمیکنم..چندنکته:ویتامین e نباید همزمان وهمراه باویتامین c مصرف شود..مصرف ویتامین e، باتوجه به اثرات منفی برانعقادخون وتداخل با تعدادی از داروها،مثل داروهای چربی خون،بطور روتین اصلاتوصیه نمیشود..نهایتا گاهی از ترکیبات ویتامین c, میتوانید استفاده کنید.
سوری جلیلی (1399/1/3)
سلام من دوقطبی ام دوماهه سرترالین میخورم (کاربامازپین و تری فلوپرازین 1هم مصرف میکنم ) اوایل افسرده تر میشدم یک دوم اضافه کردم که بعدا به پیشنهاد دکترم سرترالین 100میخورم تو این مدت به شدت اضطراب گرفتم تپش قلب داشتم حالت بر افروختگی داشتم به شدت خجالتی شدم طوری که نمیتونستم تو صورت کسی نگاه کنم یا برعکس کاملا اعتماد به نفسمو از دست داده بودم برای همین چون دسترسی به دکتر نداشتم تو این وضعیت کرونایی و تعطیلات عید و دوری از شهر ،خودم شروع کردم به خوردن بوسپیرون 5 چون قبلا تجربه شو داشتم کمی بهتر شدم البته پروپرانول 10هم میخورم .نمیدونم این داروها تداخل دارن یا نه !و این عوارض تا کی ادامه داره؟درضمن گاهی احساس گرفتگی در قفسه ی سینه هم دارم. لطفا جواب بدین !
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/3)
سلام در صورت تایید دوقطبی توسط متخصص اعصاب و روان ،در مصرف سرترالین حتما تجدید نظر شود.
ناشناس (1398/12/25)
سلام من ۳۰سالمه دوماه بخاطرعصبانیت شدیداین قرس سرترالین ۵۰ استفاده میکنم اما هیچ اثری نداره مصرف کنم این داروراه یاقط کنم خیلی متشکرم
ر،م،،، (1398/12/15)
سلام من تازه بچه شیر میدم قرص سرترالین 100شبی یک عدد میخورم ،ایا قرص سرترالین داخل شیر ترشح میشه لطفا زود ج.واب بدید به پزشک دسترسی ندا رم. ممنون
معین دخت عسگر (1398/12/8)
سلام خسته نباشید من چشام فشار و نبض داشت موقعی ک ماساژ میدم و خستگی عجیبی تو چشام دارم ک قبلا بی خوابی زیاد کشیدم و با کامپیوتر کار میکردم که الان یکسال کار دگه نمیکنم با کامپیوتر دگه کار نمیکنم و کلا همیشه چشام خستگی فشاری ک داره همش خوابم میاد دکتر چشم رفتم گفت مشکلی نداره چشات رفتم دکتر عمومی گفتم علایم را بهم سرترالین و الپرازولام داد ی هفته گف مصرف کن البته اصلا استرس ندارم بشم گفتم هرچیم میخوابم انگار اثری رو چشام نداره ن فشارش کم میشه نه خستگیش و نبضش موقع ماساژ کلافه شدم واقعا دکتر ایا این دوتا دارو روم جواب میده ممنون میشم ج بدین اینم بگم ازمایش خون کامل هم ادم مشکلی نداشتمyyyyy
ناشناس (1398/11/29)
سلام من حدود 2 ماه پیش قرص سرترالین مصرف کردم به مدت یک هفته ولی خودم قطع کردم ولی الان اصلا خواب ندارم شاید شبا یه 2الی 3 ساعت میخوابم استرس دارم نمیددنم چیکار کنم میترسمم بخورم وابسته بشم دیگه بدتر بگین چیکار کنم
ناشناس (1398/11/29)
پدرم ۹۰ ساله هست و خیلی عصبی و اضطراب داره حاضر نیست دکتر بره و قرص بخوره ده سال پیش عمل قلب باز انجام داده آیا میتونم داروی سرترالین بهش بدم که آرامش بدست بیاره همش در حال عصبانیت است هم خودش هم دیگران رو اذیت میکنه
زینب (1398/11/20)
سلام‌ من خواهرم سردر شدید داشت که به پزشک مراجعه کردیم و قرص زولامین وآریپیپرازول تجویز کردن که با خوندن این مطالب فهمیدم برای درمان افسردگی است الان ایشون به خوردن دارو ادامه بدن یا نه لطفا جواب بدین
نادر فتحی (1398/11/4)
من یک ماهه که زولوفت ١٠٠ مصرف میکنم و حالا به شدت در انزال مشکل پیدا کردم . یعنی بهتره بگم انزال نمیشم . راه حل چیه برای این مسأله . لطف میفرمایید که جواب میدید.
زینب (1398/11/4)
من با خوردن زولوفت و سیتالوپرام دچار گرفتگی عضلات میشم ،اما این دارو خیلی روی خلق و خو تاثیر مثبت داره ،درد های شدید عضلانی میگیرم ،داروی ضد اضطراب و افسردگی هست که دفع سدیم نداشته باشه؟
ناشناس (1398/10/12)
حدود ۱۰ روزه که سرترالین مصرف میکنم ۵روز اول یک چهارم و روزهای بعد نصف خوردم ولی دوز دارو که زیاد شد دچار بر افروختگی شدم لطفا راهنماییم کنید ایا باید دارو را قطع کنم
احمد (1398/10/6)
با سلام. من سرترالین مصرف میکنم، خواستم بدونم با قرص گیاهی لیورگل(خار مردم) تداخلی نداره؟ با تشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/6)
تداخل شناخته شده ای برای این دو دارو گزارش نشده است
مستانه مهدی پور (1398/9/29)
با سلام حدود ۱۵ سال از سرترالین استفاده کردم و خیلی راضیم روزی یک عدد ۱۰۰ ولی جدیدا احساس میکنم دوز دارو باید بیشتر بشه چیکار کنم؟
مریم (1398/9/27)
میشه لطفاً راهنمایی کنید من خیلی نگرانم ۳ماه که قرص سرترالین ۵۰ می خورم والان ۵هفته باردارم میشه لطفاً بگیدقرص رو ادامه بدم یانه الان به پزشک دسترسی ندارم
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام با خیال راحت به ادامه مصرف دارو بپردازید.ایمن ترین داروی ضد افسردگی در بارداری میباشد.
حمید (1398/9/21)
سلام من ۳۲سالمه مجردم میل جنسیم خیلی زیاده روزی دوتا دونه از قرص ‌سرترالین‌مصرف میکنم میل جنسیم کم میشه‌آیا به نظر شما عقیم نمیشم؟؟
مرتضی (1398/9/17)
باسلام.من بعداز سه ماه مصرف قرص سرترالین ۱۰۰.مصرفشو با کم کردن دارو طی یک هفته قطع کردم. ولی الان به گزگز دست وپا وکمی هم حالت تهوع که معمولا بعداز خوردن غذا و آب وبیشتر ساعات پایانی شب خودشو نشون میده مبتلا شدم.میخواستم ببینم طبیعیه.ممنون
نفس (1398/9/16)
من حدود یک ماه هست که سرترالین مصرف میکنم وقتی پریود شدم بعد از دو روز پاکـ بودن لکه بینی داشتم وبعد از یک هفته دوباره پریود شدم و حدودا یک هفته هم میشه که نفس تنگه دارم ایا از این دارو هست
ناشناس (1398/9/12)
ممنونم از مطالب خوبتون، از تمام منابع ایران کامل تر نوشته بودید و بسیار مفید بود.
ر.م.م (1398/9/10)
درود آیاقرص سرترالین ۵۰ با متادون تداخل داره سپاس از شما
ناشناس (1398/9/7)
درصورت مصرف دوبرابر قرص سرترالین چه بایدبکنیم من فراموش کردم که قرصم راخورده ام یانه یک بارهم غروب مصرف کردم در ضمن هرروز ۲۰۰میلی مصرف میکنم
امیرعباس (1398/9/6)
بنده شاغل واداری هستم حدود6 سالی میشه که به بیماری وسواس فکری و افکار منفی شدیدوبی حوصلگی واحساس کرختی وسنگینی در سر و اخیرا به بیخوابی از ساعت 3شب به بعد نیز دچار شده ام که از هفته قبل با تجویز پزشک روانشناس آلپرازولام 5.%رو نصف شبها و آسنترا 50 ظهر به صورت هفته اول نصف و بعد روزی یه دونه باید مصرف کنم آسنترا رو ظهر ها با نصف شروع کردم ولی علاوه بر گیجی ومنگی طی روز بیخوابی از ساعت 2شب به سراغم میاد لطفا راهنمائی کنید علت بدتر شدن بیخوابی چی میتونه باشه وبهترین زمان مصرف .اثر بخشی دارو که سبب بهبود وضعیت خواب بشه در چه ساعتی بهتر جواب میده سپاس از شما
مجید حنیف (1398/8/29)
سلام این دارو با دارو های گیاهی مثل عصاره گل سرخ یا عصاره زعفران و سنبل الطیب و... که خاصیت ضد افسردگی و ضد اضطراب دارند تداخل داره؟
حسین (1398/8/21)
سلام خسته نباشید چند ماهه از این قرص استفاده میکنم کمر درد گرفتم وگرفتگی عضله دارم میخواستم بدونم از عوارض این دارویه ؟ واگر هست باید چکار کنم
ناشناس (1398/8/14)
اين دارو وابستگي هم داره؟
افسانه چ (1398/8/14)
من امروز دکتر این دارو را برام تجویز کرد بنده کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم ضمنا کلسیم و ویتامین D هم مصرف میکنم آیا مصرف سرترالین با این داروها مشکلی برام ایجاد میکنه؟
سعید رخشان (1398/7/26)
مدت ۱سال و نیم که آسنترا ۵۰ مصرف میکنم بخاطر افسردگی و زودانزالی ک دارم میتونم دوز مصرف ب ۱۰۰ برسونم . لطفا راهنمایی کنید تا کی باید این دارو را مصرف کنم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
کاهش یا افزایش دوز این دارو باید توسط پزشک تعیین شود.
علی (1398/7/26)
مصرف سرترالین و الانزاپین با قرص مولتی ویتامین و قرص کلسیم و قرص ویتامین دی تداخل داره؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
مصرف هم زمان الانزاپین و سرترالین ممکن است بر روی ریتم قلب تاثیر بگذارد. اگر مصرف این دو دارو به تشخیص پزشک برای شما لازم است بهتر است هر از چند گاهی از نظر طولانی شدن QT در نوار قلب بررسی شوید.
ناشناس (1398/7/25)
سلام؛من سوزش یا درد سر معده دارم عضله دریچه سر معده ام شله همیشه آنتی اسید میخورم چند روزی آنتی اسید جواب نمیداد ودرد معده خیلی شدید بود تا اینکه سرترالینو امتحان کردم بهتر شدم اما سردرد و سر گیجه باعث شد بعد دو روز قطش کنم نمیدونم چکار کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
سرترالین اثری بر دستگاه گوارش ندارد. موثر بودن دارو نشانه ی ارتباط بیماری شما با مشکلات اعصاب و روان است. از استرس پرهیز کنید و به پزشک اعصاب و روان مراجعه کنید.
ناشناس (1398/7/24)
برادرم یک روز که سرترالین و الانزاپین رو مصرف کرده ولی از صبح که بیدار شده افکار خودکشی داره و هرکار میکنیم هیچی نمیخوره و فقط نشسته،هیچی نمیگه و توی فکره حتی دستشویی هم نمیره،خیلی نگرانیم،چیکار کنیم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
یک تا دو هفته به شدت ایشان را تحت کنترل داشته باشید تا اثر درمانی دارو ظاهر شود. اگر پس از این زمان بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کنید
ژیلا پیغمبری (1398/7/24)
با سلام الان مدت ۱۰ روز هست به علت نداشتن سرترالین نخوردم و الان سرگیجه شدید دارم ممکن هست به علت نخوردن قرصها باشد ؟ و چیکار باید کرد ؟ متشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
بله به دلیل قطع سرترالین است. همانطور که اثرات درمانی دارو پس از یک تا دو هفته آشکار می شود علايم قطع مصرف هم با تاخیر ظاهر می شود. بهتر است به پزشک مراجعه کنید
هومن (1398/7/22)
این قرص برای ترک متادون با الپرازولام بهم دادن مشکل داره بهم بگین
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/22)
مشکلی ندارد. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
محمد (1398/7/8)
من دونه اول رو خوردم نیم ساعت بعدش حالت تهوع الان 26 ساعت گذشت حس میکنم قلبم داره آبپز میشه نوشیدنی و مایعات زیاد خوردم که دفع شه اما هنوز احساس میکنم قلبم داقه
ناشناس (1398/7/3)
من الان 5 روز مصرف میکنم خیلی اضطرابم بالاست سردرد خشکی دهان تهوع دارم بیقراری چیکار کنم 17047
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/4)
در صورتی که بتوانید ۲ تا ۳ هفته عوارض دارو را تحمل کنید به تدریج اثرات درمانی دارو آشکار و عوارض داروکاهش می یابد. اگر عوارض برای شما قابل تحمل نیست به پزشک مراجعه کنید.

چنانچه در خصوص "سرترالین " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب