زولپیدم

این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال داروییزولپیدم چیست؟
بی خوابی یا کم خوابی مشکلی رایج می باشد که معمولا مقطعی و موقت رخ می دهد.
به صورت عمومی، اختلالات خواب می تواند ناشی از اشکال در به خواب رفتن یا کاهش مدت خواب عمیق و طولانی در شب باشد.
اولین گام در جهت رفع بی خوابی، تغییر سبک زندگی و رعایت بهداشت خواب ( به موقع به رختخواب رفتن، عدم استفاده از وسایلی که نمایشگر نوری دارند مانند موبایل تلویزیون و...) می باشد.
مصرف قرص های خواب آور مانند زولپیدم در مراحل آخر و در صورت عدم رفع مشکل توصیه می گردند و همچنین این داروها معمولا برای مدتی کوتاه جهت تنظیم خواب تجویز می شوند.
زولپیدم متعلق به دسته داروهایی به نام داروهای گروه z می باشد. این دارو با تسریع القای پیام خواب به مغز ، به خواب رفتن فرد را تسهیل می نماید.
زولپیدم با کاهش زمان به خواب رفتن و افزایش زمان خواب شبانه، می‌تواند کیفیت خواب شبانه را بهبود بخشد. این دارو به صورت معمول بیشتر از ۲ تا ۴ هفته تجویز نمی‌شود زیرا در صورت مصرف طولانی مدت در بدن فرد، ایجاد وابستگی می نماید و ممکن است در طولانی مدت اثرات مطلوب دارو بر روی خواب نیز کاهش یابد.


پیش از شروع مصرف زولپیدم
-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که سابقه هرگونه مشکل تنفسی و یا  قطع تنفس در خواب دارید، حتماً پزشکتان را مطلع نمایید.
-در صورتی که مبتلا به اختلال عضلانی میاستنی گراویس و یا هرگونه ضعف عضلانی خصوصاً ضعف ماهیچه های تنفسی میباشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت وابستگی به هر نوع دارو یا الکل پزشک را مطلع نمایید.
-در صورت ابتلا به افسردگی یا سابقه ی اختلالات خلقی،مشکلات کلیوی و کبدی حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه به زولپیدم یا سایر داروهای مشابه آن حساسیت دارید، پزشک را مطلع نمایید.
-لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک داروساز قرار دهید تا در صورت وجود تداخلات دارویی معنی‌دار، اقدامات لازم صورت گیرد.


نحوه صحیح مصرف زولپیدم
-به طور معمول یک قرص (۱۰ میلی گرم یا ۵ میلی گرم )پیش از رفتن به رختخواب تجویز می‌گردد. از مصرف بیشتر از یک نوبت در یک شب خودداری نمایید. در صورتی که سن شما بالای ۶۵ سال می باشد، احتمالاً پزشک مقدار کمتر (قرص ۵ میلی گرم) را برای شما تجویز می نماید.
-زولپیدم را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. ممکن است این دارو تنها برای ۲ تا ۳ شب در هفته و یا هر شب برای شما تجویز شده باشد. لذا دستور و دوره ی مصرف را دقیق از پزشک یا داروساز خود سوال فرمایید.


توصیه ها
-از مصرف این دارو طولانی‌تر از زمانی که پزشک به شما توصیه نموده است، خودداری نمایید. مصرف طولانی تر از چهار هفته توصیه نمی شود. (مگر با صلاحدید پزشک)
زیرا پس از این مدت بدن شما به دارو عادت می نماید و  اثرگذاری آن نیز کاهش می یابد.
-مصرف این دارو طبیعتاً شما را دچار خواب‌آلودگی و گیجی می نماید که در بعضی موارد ممکن است تا روز بعد از مصرف نیز ادامه داشته باشد. به همین خاطر تا زمانی که اثر دارو به صورت کامل برطرف نگردیده، از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارند، خودداری نمایید.
همچنین حداقل تا ۸ ساعت پس از مصرف زولپیدم از رانندگی،اکیدا خودداری نمایید.
-از مصرف همزمان این دارو با الکل و فراورده های الکلی بپرهیزید. زیرا این کار احتمال بروز و تشدید عوارض جانبی دارو(مانند خوابگردی،توهم و...)را افزایش میدهد.


عوارض ناخواسته دارویی زولپیدم
-احساس خواب آلودگی،گیجی و خستگی در مصرف این دارو ایجاد می گردد. در صورتی که صبح روز بعد دچار این علائم بودید، از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به تمرکز و دقت دارد تا زمانی که اثر دارو با قیست خودداری کنید.
-در صورت احساس سردرد، آب به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود جهت معرفی داروی ضد درد مناسب مشورت کنید. چنانچه سردرد ادامه دار و شدید شد به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورت بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع یا درد شکمی مصرف غذاهای سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه، به کاهش این علائم کمک می نماید.
-احساس توهم، حساسیت پذیری بالا  و زودرنجی، کابوس شبانه، فراموشی کوتاه مدت، گلو درد و عفونت ریه علائمی است که در صورت بروز آنها، حتماً باید پزشک را در جریان قرار دهید.
-در برخی موارد نادر افراد مصرف کننده ی این دارو در طی شب، حرکاتی نظیر خوابگردی، رانندگی در شب و رفتارهای پرخطر جنسی را گزارش نموده اند که صبح آنها را به خاطر نمی آورند در صورتی که این اتفاق برای شما افتاد، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف زولپیدم

این دارو شروع اثر سریع و طول مدت اثر کوتاهی دارد و بعنوان هیپنوتیک در درمان کوتاه مدت بیخوابی بکار می رود.

مکانیسم اثر زولپیدم

زولپیدم از نظر عملکرد شبیه بنزودیازپین ها می باشد و بر روی گیرنده های GABA تاثیر می گذارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد.
به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند

فارماکوکینتیک زولپیدم

زولپیدم بسرعت بعد از تجویز خوراکی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و در عرض 3 ساعت به حداکثر سطح پلاسمائی خود می رسد. این دارو متحمل متابولیسم عبور اولیه کبدی می شود و فراهمی زیستی مطلق آن حدود 70% است. نیمه عمر حذفی آن حدود 5/2 ساعت بوده و تقریباً 92% باند پروتئینی دارد. این دارو بطور اولیه توسط ایزوآنزیم سیتوکروم P450 نوع CYP3A4 متابولیز می شود. متابولیتهای غیر فعال این دارو از طریق ادرار و مدفوع، دفع می شوند. این دارو در شیر مادر وارد می شود.

عوارض جانبی زولپیدم

همانند دیازپام است. درمان مسمومیت و دوز بیش از حد، عمدتاً حمایتی است. شارکول فعال که از طریق خوراکی در عرض 1 ساعت بعد از خوردن بیش از 100 میلی گرم یا بیشتر دارودر یک فرد بالغ، یا بیش از 5 میلی گرم در کودک، به بیمار داده می شود. لاواژ معده نیز در برخی بالغین در نظر گرفته می شود. در موارد دپرشن شدید CNS گاهی از فلومازنیل استفاده می شود.

تداخلات دارویی زولپیدم

همانند دیازپام است.

هشدار ها زولپیدم

موارد منع مصرف:
-حساسیت به دارو
-احتیاط مصرف در بیمارانی با شرایط زیر:
-سالمندان، نارسایی کبدی، سابقه ی اعتیاد به دارو یا مواد مخدر ، علاءم شوک آنافیلاکسی،تغییرات خلق و خو، افکار غیر طبیعی ،رفتار پیچیده، افسردگی.
-قطع مصرف دارو باید تدریجی باشد تا از بروز سندرو قطع مصرف پیشگیری شود.
-از فعالیت هایی که به تمرکز نیاز دارند از جمله رانندگی پرهیز کنید.
-از مصرف همزمان با الکلی بپرهیزید.

توصیه های دارویی زولپیدم

-دارو را دقیقا به مقدار تجویز شده توسط پزشک شب ها قبل از خواب مصرف کرده و هرچه سریع تر به رختخواب بروید.
-از مصرف دارو با غذاهای چرب خودداری کنید.
-در سالمندان با احتیاط بیشتری مصرف شود.
-در زمان خواب آلودگی از انجام فعالیت هایی که نیاز به احتیاط دارد خودداری کنید.
-مصرف مداوم این دارو بیشتر از 7تا 10 روز توصیه نمی شود.
-تا 4 ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
-این دارو با مصرف الکل تداخل دارویی دارد.
-در مدت درمان با این دارو ممکن است با تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود که به مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.
-تا جای ممکن سعی کنید تنها در صورت نیاز از دارو استفاده کنید و از مصرف مداوم آن برای خواب شبانه جهت جلوگیری از ایجاد مقاومت نسبت به دارو خودداری نمایید.در صورت استفاده ی مداوم بیشتر از یک هفته پزشک خود را در جریان بگذارید.
- در صورت مصرف طولانی مدت به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو و عدم بازگشت علائم بيماری، باید قطع مصرف این دارو تحت نظر پزشک و تدریجی باشد.
-مصرف این دارو در کودکان مجاز نمی باشد.

دارو های هم گروه زولپیدم

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
06028
07253

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص دریمکس 5 میلی گرم
قرص رپیدم 5 میلی گرم
قرص زولبیوم 5 میلی گرم
قرص دریمکس 10 میلی گرم
قرص رپیدم 10 میلی گرم
قرص زولبیوم 10 میلی گرم
قرص زولپیدم 10 میلی گرم زهراوی
قرص زولیناکس 5 میلی گرم
قرص زولپیدم 5 میلی گرم امین
قرص زولپیدم 5 میلی گرم کیمیدارو
قرص زولپیدم 5 میلی گرم درسادارو
قرص زولپیدم 5 میلی گرم کیش مدیفارم
قرص زولپیدم 5 میلی گرم سبحان
قرص زولپی رست 5 میلی گرم
قرص زولیناکس 10 میلی گرم
قرص زولپیدم 10 میلی گرم امین
قرص زولپیدم 10 میلی گرم کیمیدارو
قرص زولپیدم 10 میلی گرم درسا دارو
قرص زولپیدم 10 میلی گرم کیش مدیفارم
قرص زولپیدم 10 میلی گرم پارس دارو
قرص زولپیدم 10 میلی گرم سبحان دارو
قرص زولپی رست 10 میلی گرم
قرص زولدم 10 میلی گرم
قرص استیل نوکس 10 میلی گرم
قرص زولپیدم ام اچ دی 5 میلی گرم
قرص زوسلیپ 5 میلی گرم
قرص زوسلیپ 10 میلی گرم
قرص زولیور 5 میلی گرم
قرص زولیور 10 میلی گرم
قرص زولپیدم ام اچ دی 10 میلی گرم
قرص زولپیدم-حکیم 5 میلی گرم
قرص زولپیدم-حکیم 10 میلی گرم
قرص زولپیدم تهران شیمی 5 میلی گرم
قرص زولپیدم تهران شیمی 10 میلی گرم
قرص زولپیدم زهراوی 5 میلی گرم
قرص زولپرا 10 میلی گرم
قرص زولپرا 5 میلی گرم
ناشناس (1399/3/23)
زولپیدم یا آلپرازولام با ریتالین تداخل دارویی دارن؟
دکتر مهتاب حاجی حیدری - داروساز (1399/3/23)
بله، از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید.
کوروش (1399/2/14)
با سلام خیلی سخت خوابم میبره.متخصص قرص زولپیدم رو برام تجویز کرده که خوابم خیلی خوب شده.فقط اینکه من مشکل دفع پروتئین دارم با متخصص هم درمیان گذاشتم گفتند که مشکلی نداره ولی تحقیقی که راجب این قرص کردم ظاهرا بر روی کلیه اثر میگذاره.میترسم بخورم.نظر شما چیه؟ ممنون
مجید طاهری (1399/2/8)
سلام من پنج روزه زولپیدم 10میخورم ولی نصفشو بعد از خواب که بیدار میشم احساس تنگی نفس و تهوع دارم میشه یه دفعه قطش کنم
دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/2/8)
با سلام دارو را نباید یک مرتبه قطع کرد. به تدریج و بعد از چندین بار کاهش دوز در هفته های متوالی آن را قطع کنید. ولی باید قبل از قطع کردن باپزشک خود مشورت کنید.
کریمی (1398/11/10)
سلام مدیریت محترم سایت بنده یک نظر بسیار مهم در مورد زولپیدم نوشتم چرا تو سایت درج نکردید این انصاف نیست چون من میخواستم کاربران مطالعه و اونها را نجات دهد.
کریمی (1398/11/4)
سلام دوستان گلم کوتاه همتون رو راهنمایی کنم:زولپیدم خیلی زود جذب میشه لذا معده نباید پرباشه این نکته بسیار مهم بود.زولپیدم حتما از مارک آلمانی هگزال و یا شرکت ایرانی زهراوی بخرید چون عوارضش کمتره ،زولپیدم برای شروع خوابه نه مدت خواب،متاسفانه دربلند مدت اعتیادآوره لذا خواهشا 5 میلی گرم آن مصرف کنید نه بیشتر ،متاسفانه مغز یک کمکی برای خودش پیدا میکنه لذا فقط در طول شب استفاده کنید اون هم هنگام خواب با شامی بسیار سبک .
محمدرضاجعفری (1398/9/22)
سلام حدود۱۵روزه اعتیاد به موادمخدرراقطع مصرف کردم بدون دارو ترک کردم .نه شبانه روزهاخواب اصلا ندارم و کلافه شدم ایا این قرص زولپیدم محاسبه چند شبی تا خوابم تنظیم بشه یا اگه کسی دارودگه سراغ دارین پیشمهادبدین
یوسف قرای نیا (1398/9/13)
سلام من الان نزدیک 3ماه قرص زولپیدم میخورم دکتر اعصاب روان یه مشت دیگه قرص نوشت ولی من فقط همین میخوردم اولش یکی می خوردم خوابم میبرد ولی الان هر 3ساعت دوتا قرص میخورام تا خوابم ببره ولی وقتی میخورام احساس سرخوشی وامید میاد سراغم وقتی اثرش تمام میشه نا امید ناامید میشم وفکر خودزنی میاد سراغم ویه چیز دیگه میشه ازشرکت قرص باشه چون قبلا یه شرکت دیگه بود یکی میخوردام 15دقیقه خواب بود ام
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)
به نظرم شما نسبت به این دارو وابستگی شدید پیدا کرده اید. مصرف دارو را بیش از این زیاد نکنید و برای کاهش وابستگی به مراکز MMT مراجعه کنید.
فراز (1398/9/4)
سلام خسته نباشید بنده ۲ ماهی میشه لورازپام ۲ را هر شب ۲تا میخوردم یک ماهی میشه دیگ لورازپام۲ میخورم کم کردم ۳ روزه کلا گذاشتم کنار اما درد معده قلب درد سر درد حالت تهوع و تب عجیب و غریب گرفتم خودمم ۱۰ ساله که بخاطر تصادف قطع نخاع شدم لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم برم دکتر ؟یا بعد ۳ روز خطری نداره دیگ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/4)
اگر عوارض برطرف شده است و یا کاهش پیدا کرده است نیازی به مصرف مجدد وجود ندارد ولی اگر همچنان این عوارض وجود دارد و یا بیشتر شده است به پزشک مراجعه کنید.
بیگی (1398/8/18)
سلام خسته نباشید من زولپیدم یکی میخوردم سریع خوابم میبرد ولی الان 10 تا هم میخورام خوابم نمیبره. خیلی اذیت میشم البته زولپیدم قبلا میخوردم یه مارک دیگه بودمیشه از شرکت سازندش باشه ممنون ازراهنمایتون
ناشناس (1398/8/15)
سلام من چهار ساله اعتياد دارم بهش و تا روزي ١٢٠ ميلي خوردم و الان رسوندم به ٨٠ ميلي چطور از شرش راحت شم؟زندگيمو نابود كرده
قرای (1398/8/9)
سلام خسته نباشید من زولپیدم میخورم اولاش یکی میخوردم خوابم میبرد ولی الان هرسه ساعت که از خواب بلند میشم یکی میخوردم تاخوابم بره شبی 5 تا ام میخورام زولپدم 10است ایاضرری نداره لطفا راهنمای کنید چون نوخورم خواب ندارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مروارید عالشاه (متخصص اعصاب و روان) : سلام .زولپیدم جزء داروهای با نیمه عمر کوتاه میباشد و برای بیمارانی کاربرد دارد که شروع خواب مشکل دارد نه تداوم خواب .پس برای جلوگیری از وابستگی و تحمل نسبت به اثرات داروی زولپیدم باید از دارویی استفاده کنید که نیمه عمر طولانی تری داشته باشد.مثل کلونازپام یا کوئتیاپین
علی صحراییان (1398/7/26)
سلام خسته نباشید من یک ماه زولپیدم میخورم همین که م یخوردام خوابم میبرد الان سه روزه حتی دوتا ام میخورام خوابم نمیبره اضطراب بی قراری وناامیدای لحظه ای میاد سراغم وتاصبح بیدارام لطفا کمکم کنیدبه پزشک ام گفتم گفت اعتیاد داره مصرف نکن ولی دارام بخاطر بی خوابی مصرف میکنم یه قرص دیگه به نام vanatoninداده اینم مصرف کردام تا صبح بیدارام یه موقع نامید میشم که میگم اگه کشته بشم بهتره
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
در صورتی که فشار عصبی و استرس داشته باشید داروهای خواب آور تاثیر چندانی نخواهد داشت. لازم است ابتدا علت استرس برطرف شود. ضمنا احساس نا امیدی در این حد از موارد اورژانس اعصاب و روان است و لازم است تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرید. واناتونین یا ملاتونین نیز تنظیم کننده خواب است ولی استرس بر همه این داروها غلبه دارد.
یوسف قرای (1398/7/26)
سلام من یک ماه هست قرص زولپیدم میخورم همین که میخوردم به خواب میرفتم با اینکه اعتیاد شیره دارم همین که م یخوردام بعد 15ساعت(ربع )به خواب میرفتم رفتم پیش دکتر گفت میترسم بهش وابسته بشی یه قرص گیاهی زیرزبانی داد هم زولپیدم دوتاش میخورام ولی خوابم نمیبره قبلا همین زولپیدم م یخوردام خوابم میبرد الان دوتا ام میخورام خوابم نمیبره زولپیدم واقعا اعتیاد داره لطفا راهنمای کنید تشکر
مهدی اهواز (1398/7/20)
با عرض سلام من این دارو برام دکتر روانپزشک تجویز داده ومن ۸ سال مصرف می کنم فقط برای خواب شب اما اگر مسرف نکنم خلی بیخوابی می کشم.لطفا راهنمای کنید چکار کنم۴۵۴۳۸
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
طبیعی است که مصرف طولانی مدت این دارو باعث وابستگی می شود. به تدریج دوز مصرف دارو را کاهش دهید
بهنام (1398/6/12)
سلام، مصرف این قرص برای شب قبل امتحان دانشگاه مناسب است؟ آیا صبح اثر خواب آلودگی و خستگی دارد؟ ضمنا در این خصوص دوز چند میلی گرم توصیه می‌شود؟ با تشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/15)
اصلا داروی مناسبی برای شب امتحان نیست. ممکن است صبح با خواب آلودگی و گیجی بیدار شوید
ناشناس (1398/4/20)
من این قرصهای زولپیدم5 رو دکترواسم تجویز کرده چونکه مشکل اعتیاد دارم ومیخوام ترک. کنم بدون هیچ داروی خاصی فقط قرص خواب خواستم که دکتراینارو بهم داد حالا نمیدونم واقعا تأثیری هم داره؟ آخه گفت که اینا علائم خماری رو کمترمیکنه؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/20)
قطع مصرف مواد مخدر نیاز به درمان طولانی مدت و ترکیبی از داروها دارد. بهتر است درمان مورد نظر پزشک را محدود نکنید و به مراکز MMT مراجعه کنید. برای ترک اعتیاد زولپیدم به تنهایی داروی مناسبی نیست.

چنانچه در خصوص "زولپیدم " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب