پونه

داروهای گیاهی

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پونه

اسم انگلیسی : Pennyroyal
پونه گیاهی است معطر با طبیعتی گرم و تر و مصلح آن آرد بلوط و سرکه است. که به عنوان بادشکن، مسکن درد اندام های گوارشی، خلط آور، ضدعفونی کننده، قابض، قاعده آور، مسکن اعصاب و در درمان بی اختیاری ادراری و به عنوان داروی ضد التهاب استفاده می شود. همچنین به عنوان خنک کننده، تسهیل کننده هضم، رفع سوء هاضمه و اسهال و به صورت موضعی برای درمان جوش های پوستی و نقرس استفاده می شود. گیاه پونه به صورت سنتی به عنوان داروی ضد اسپاسم، معرق و مدر، سقط کننده جنین، کاهش درد قاعدگی، رفع تهوع و استفراغ، رفع افسردگی و تشنج و درمان سندروم روده تحریک پذیر می باشد.

مکانیسم اثر پونه

تحقیقات ثابت کرده است که ترکیب هسپیریدین موجود در این گیاه که به فراوانی در برگ پونه وجود دارد در رقابت با تستوسترون برای انتقال به گیرنده های آندروژنی از سنتز آندروژن ها ممانعت به عمل می آورد که نوعی اثر فیدبکی محسوب می شود. همچنین مشخص شده است که ترکیب منتول موجود در این گیاه به طور مستقیم تحریک کننده نورون های بویایی گابا ارژیک در هیپوکامپ است و باعث افزایش اثر مهاری این نورون ها بر سلول های گنادوتروپ هیپوفیزی و نیز نورون های GnRH هیپوتالاموسی می شود. در تحقیقات دیگر مشخص شده که عصاره این گیاه بر سیستم تولید مثلی آقایان و کاهش میل جنسی اثر گذار است.

فارماکوکینتیک پونه

این گیاه حاوی تانن، مواد رزینی، مواد تلخ، قند، پکتین و اسانس است. ترکیبات موجود در اسانس پونه شامل پولگون، لیمونن، دیپانتن، منتول، هیسپریدین، دیوسمین و آزولن است.

هشدار ها پونه

هیچ منع مصرفی برای این گیاه گزارش نشده است.

توصیه های دارویی پونه

منابع
1- درخشان، زیبا، شاهقلی، محمد (1390). گیاهان دارویی و معطر کوهستانی.انتشارات اصفهان، عطارپور.
2-Duke JA. Mentha Pulegium L. (Lamiaceae) Pennyroyal. In: Handbook of Medicinal Herbs. Boca Raton: CRC Press; 2001.P.307-8.

3-Marderosian AD. Peppermint. In: The review of natural Products. USA: Fact and Comparisons; 2001. P. 465-6.

دارو های هم گروه پونه

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

چنانچه در خصوص "پونه" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 روجا اورسوبیل لوسیدامین اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info