بلاک کوهش

داروهای گیاهی

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بلاک کوهش

نام علمی گیاه:
Cimicifuga racemosa

بلاک کوهش black cohosh خاصیت شبیه استروژن دارد و مهمترین کاربرد این گیاه برای برطرف کردن خشکی واژن و علائم یائسگی و گر گرفتگی است.
این گیاه در درمان علائم قبل از قاعدگی و قاعدگی دردناک کاربرد دارد.
در درمان افسردگی و اضطراب یائسگی اثربخش است.
به عنوان داروی کمکی در روماتیسم.
کاربرد بلاک کوهش در طب سنتی بعضی از کشورها که بر روی این خواص مطالعات کلینیکی انجام نشده است عبارتند از: صرع ؛سرفه؛ سوء هاضمه؛ درد عضلانی بین دنده ای؛ نیش مار
این گیاه به طور گسترده و سنتی جهت درمان مشکلات زنانگی مورد استفاده قرار می گیرد و باعث کاهش علائم یائسگی می شود. استفاده از این گیاه برای درمان دیسمنوره و سندرم پیش از قاعدگی بسیار مفید است.

مکانیسم اثر بلاک کوهش

تحقیقات نشان داده است که این گیاه در درمان علائم یائسگی شامل برافروختگی، گر گرفتگی، افسردگی، تعریق، سردرد و عصبانیت مؤثر است. و بارزترین اثر درمانی این گیاه و اصلی ترین کاربرد کوهاش سیاه در درمان علائم ناشی از یائسگی و دیسمنوره است. همچنین مشخص شده است که این گیاه دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی است و می تواند باعث مهار رادیکال های آزاد شده و از سرطان جلوگیری کند. در تحقیقات دیگر مشخص شده است که کوهاش سیاه دارای اثر ملایم واژینوتروپ بوده و از خشکی واژن جلوگیری می کند.

فارماکوکینتیک بلاک کوهش

ترکیبات این گیاه شامل تری ترپن، گلیکوزید، اسید سالیسیلیک، تانن ها و ایزوفلاون ها می باشد.

منع مصرف بلاک کوهش

به علت عدم مطالعات کافی در زنان باردار و کودکان کمتر از 12 سال منع مصرف دارد.

عوارض جانبی بلاک کوهش

استفاده از گیاه بلاک کوهش تنها در یک مورد در یک خانم به مدت مصرف یک هفته جهت رفع مشکلات قاعدگی، منجر به نارسایی دائمی کبدی و پیوند کبد شده است. استفاده از این گیاه به دلیل اثرات محرک بر رحم در اوایل بارداری منع مصرف دارد. اما در دو هفته اخر بارداری برای آماده سازی زایمان توسط بسیاری از ماماها تجویز می شود.استفاده از این گیاه به خاطر پتانسیل سمیت در دوزهای بالا در دوران شیردهی منع مصرف دارد. و همچنین مصرف گیاه کوهاش سیاه ممکن است با داروهای ضد فشار خون اثر افزایشی داشته باشد، بنابراین باید با نظر پزشک استفاده شود.

توصیه های دارویی بلاک کوهش

منابع
1- ضیایی، علی،مسگرپور، بیتا (1384). احتیاط مصرف و تداخلات دارویی گیاهان دارویی بر اساس شواهد و مستندات،انتشارات تیمورزاده- نشر طبیب.
2-Burdette J.E et al. 2002: Black cohosh protects against menadione-induced DNA damage.J.Agric Food chem 50 (24):7022-8.
3-Huntley A, Ernst E. A systematic review of the safety of black cohosh. Menopause. 2003; 10: 58-64.

دارو های هم گروه بلاک کوهش

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص روکشدار سیمی فوگل
کپسول سفاکلیمان مونو

چنانچه در خصوص "بلاک کوهش" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه
گلوتریو ونوستات روجا اورسوبیل لوسیدامین اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب