مورد

داروهای گیاهی

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی


شیاف آنتی هموروئید ام جی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف مورد

نام علمی گیاه: Myrtus commuis
نام انگلیسی : myrtle
از نظر طب سنتی گیاه مورد طبیعتی سرد و معتدل دارد و به صورت خوراکی در بیماری های دستگاه تنفس از جمله سینوزیت و سرفه های خشک و به عنوان خلط آور استفاده می شود. میوه این گیاه بادشکن است و به عنوان ضد انگل، مقوی معده، قابض، آرامبخش و بند آورنده خونریزی استفاده می شود. در مصارف خارجی؛ جوشانده برگ مورد جهت تقویت پیاز مو و جلوگیری از ریزش مو و به عنوان ضد عفونی کننده پوست های چرب به کار می رود. محلول و پماد تهیه شده از گیاه در التیام بیماری های آفت دهان، تب خال و برفک مؤثر است.مصرف موضعی برگ له شده مورد برای درمان بیرون زدگی مقعد اطفال مؤثر است.همچنین اسانس روغنی این گیاه به صورت موضعی جهت تسکین درد رماتیسم و به همراه سرکه برای جلوگیری از خونریزی بینی استفاده می شود (1). استفاده از گیاه مورد به صورت موضعی از بین برنده عفونت ها است و به عنوان آنتی سپتیک در درمان التهاب مخاط بینی استفاده می شود. دم کرده برگ های این گیاه به صورت غرغره و دهان شویه جهت عفونت دهان و لثه ها استفاده می شود.

مکانیسم اثر مورد

تحقیقات ثابت کرده است که این گیاه علاوه بر اثرات ضد قارچی و میکروبی بر باکتری های مختلف گرم مثبت و منفی، می تواند سبب از بین رفتن ویروس هرپس شود. ه به دلیل وجود ترکیبات فنولی و وجود دو ماده مهم هومولوگ به نام میرتوکومولون 1 و 2 اثرات ضد میکروبی قوی بر باکتری های گرم مثبت داشته است. همچنین مشخص شده است که این گیاه برای درمان افراد دیابتی مؤثر است و در درمان سوختگی اثرات مثبتی نشان داده است.

فارماکوکینتیک مورد

گیاه مورد حاوی تانن، اسیدهای آلی، مواد رزینی، اسید مالیک، اسید سیتریک، اسانس و مواد معدنی به خصوص گوگرد و سلنیوم است. ترکیبات مهم و دارویی موجود در اسانس گیاه شامل دیپانتین، لیمونن، سینئول، آلفا-پنیول، لینالول، میرتنول، نرول، آلفا- ترپینول، میرتنیل استات، 1 و 8 سینئول، ژرانیل و کامفن است (1). این گیاه حاوی فلاونوئیدها و ویتامین C نیز می باشد.

هشدار ها مورد

استفاده از این گیاه در دوران بارداری به دلیل اثرات محرک در چند ماه اول بارداری باید با توصیه و مشورت پزشک استفاده شود.

توصیه های دارویی مورد

منابع
1- درخشان، زیبا، شاهقلی، محمد (1390). گیاهان دارویی و معطر کوهستانی.انتشارات اصفهان، عطارپور.
2-Gortzi O, Lalas S, Chinou I, Tsaknis J. Reevaluation of bioactivity and antioxidant activity of Myrtus communisextract before and after encapsulation in liposomes. Eur Food Res Technol, 2008; 226(3):583-590.

3-Yoshimura M, Amakura Y,Tokuhara M, YoshidaT.Polyphenolic compounds isolated from the leaves of Myrtus communis J Nat Med , 2008; 62(3): 366-368.
4-Feibt C, Franke L, AppendinoG,Werz O. Identification of Molecular Targets of the Oligomeric Nonprenylated Acylphloroglucinols from Myrtus communis and Their Implication as Anti-Inflammatory Compounds .The journal of pharmacology and experimental therapeutics, 2005; 315: 389-396.

دارو های هم گروه مورد

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
پماد دهانی میرتکس
پماد میرتوپلکس
قطره میرتلکس جی اسس
محلول موضعی میرتوهیل
پماد رکتول 15 گرم
پماد رکتول 20 گرم
آمپول یک بار مصرف میرتول
پماد واژینال میرتولئا
لوسیون بلفارول
شیاف واژینال واژیتکس همراه با ویتامین ایی
قطره میرتکس
پماد ام جی 15 گرم
پماد ام جی باریج 20 گرم
لوسیون ام جی باریج 15 میلی لیتر

چنانچه در خصوص "مورد" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 روجا اورسوبیل لوسیدامین اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info