زیره سیاه

داروهای گیاهی
دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف زیره سیاه

زیره سیاه
از نظر طب سنتی دارای طبیعتی گرم و خشک و مصلح آن عسل، آویشن و کتیرا است. ضد گرفتگی عضلانی، بادشکن، اشتها آور، خلط آور، افزایش دهنده ترشح شیر و مقوی معده است.از خواص دیگر آن اثرات ضد تشنج، ضد صرع، ادرار آور و نیز آنتی اکسیدان می باشد. همچنین به عنوان یک گیاه ضد التهاب و ضد پروستاگلاندینی نیز کاربرد دارد که این اثر به دلیل ترکیبات موجود در اسانس آن شامل کارون و لیمونن است. این گیاه برای درمان زخم معده، درمان شکستگی استخوان و کاهش تب مفید است. برای تحریک اشتها، زیره سبز را با سرکه و آب مخلوط کرده و قبل از غذا استفاده شود. برای التیام زخم چشم دانه های له شده زیره سبز را در آب برنج خیس کرده و مایع به دست آمده را روی زخم چشم استفاده شود. برای رفع برونشیت از دم کرده زیره نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر زیره سیاه

زیره حاوی املاح معدنی، ویتامین ها، چربی، کربوهیدرات، تانن، پلی ساکارید، کومارین و اسانس است.عامل طعم در این گیاه ترکیبی به نام سیمینول (Cyminol) است.نوعی دیگر از زیره سیاه به نام زیره سیاه ایرانی (Bunium persicum) می باشد که ترکیبات آن مشابه همین گونه است. اسانس زیره سیاه حاوی ترکیب کومین آلدهید، آلفا- پینن، کارون، لیمونن و گاما- ترپینن است. بوی زیره مربوط به آلدئیدی به نام کومینول است که مقدار آن در انواع زیره متفاوت است (1).

هشدار ها زیره سیاه

مصرف بیش از حد زیره به علت طبع گرم ایجاد کهیر می کند و باعث افزایش ترشح هورمون تیروئید و در نتیجه لاغری و زرد شدن صورت می شود. بنابراین در مصرف آن باید دقت شود. این گیاه به دلیل تحریک رحم و خاصیت قاعده آور در چند ماه اول بارداری باید با مشورت پزشک استفاده شود.

توصیه های دارویی زیره سیاه

منابع
1- دوازده امامي، سعيد، مجنون حسيني، ناصر(1387). زراعت و توليد برخي گياهان دارويي و ادويه اي، ج، دوم، انتشارات دانشگاه تهران.
2-پور فخاران، محمد، نوری آق قلعه، مرضیه.1390. راهنمای جامع گیاهان دارویی، جلد اول، انتشارات ابتکار دانش.

دارو های هم گروه زیره سیاه

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

چنانچه در خصوص "زیره سیاه" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محصولات بارج اسانس لووتیروکسین ونوستات اینستاگرام دارویاب اکولایف رازک پودر شیرین کننده رژیمی دورالایف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب