تاتوره

داروهای گیاهی

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف تاتوره

اسم انگلیسی :Thornapple, Datura
اثرات درمانی تاتوره: ترکیب اسکوپالامین موجود در این گیاه به عنوان داروی بیهوش کننده در جراحی و زایمان و در مداوای آسم و ترکیب هیوسیامین در روان پزشکی و در تهیه داروهای ضد صرع کاربرد دارد.از این گیاه در درمان دردهای روماتیسمی نیز استفاده می شود.در طب سنتی از برگ های گیاه تانوره در درمان آسم استفاده می شود. داتوره دارای اثرات ضد اسپاسم، ضد باکتری و ضد تشنج است (1،3).

مکانیسم اثر تاتوره

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر تاتوره: تحقیقات ثابت کرده است که این گیاه دارای اثرات آرامبخشی است و برای کنترل بی خوابی استفاده می شود و به دلیل ویژگی های آرامبخشی و تسکین دهندگی برای درمان صرع مفید است. همچنین ثابت شده است که این گیاه به دلیل داشتن ترکیبات فلاونوئیدی دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و سبب مهار رادیکال های آزاد می شود و به واسطه همین خاصیت در کنترل تشنج ناشی از پنتلین تترازول و درمان صرع لوب گیجگاهی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات آلکالوئیدی موجود در گیاه داتوره مانند آگونیست های موسکارینی دارای اثرات ضد دردی قوی است. همچنین در مطالعات حیوانی مشخص شده است که عصاره الکلی بذر این گیاه در موش های صحرایی نر دیابتی دارای اثرات ضد دردی نیز می باشد. بذر این گیاه نیز دارای اثرات ضد آلرژی می باشد. از گیاه داتوره ترکیب آتروپین استخراج می شود (مهمترین ترکیب با اثرات درمانی این گیاه) که خاصیت ضد سم دارد (2، 3، 5).

فارماکوکینتیک تاتوره

ترکیبات اصلی و دارویی تاتوره : همه اندام های این گیاه حاوی ترکیبات آلکالوئیدی می باشد که مهمترین آن ها شامل اسکوپالامین و هیوسیامین می باشد.همچنین این گیاه حاوی کومارین، تانن، فلاونوئید و ویتانولید (Withanolide) می باشد (1،2).

عوارض جانبی تاتوره

استفاده بیش از حد از این گیاه به دلیل تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی می تواند حالت خماری و توهم ایجاد کند بنابراین مصرف آن در دوز بالا مجاز نیست.
بذر این گیاه دارای آلکالوئید می باشد و اگر به صورت مستقیم بذر آن خورده شود باعث نفخ، بی قراری، فلج، کوری مطلق و مرگ می شود. برای خارج کردن فرد مسموم شده با بذر این گیاه باید از داروهای تهوع آور استفاده شود (4).

تداخلات دارویی تاتوره

تداخلات تاتوره : مصرف همزمان این گیاه با سایر داروها سبب تأخیر در جذب دارو می شود. همچنین سبب افزایش عوارض جانبی آنتی کولینرژیکی مثل خشکی دهان، یبوست و خواب آلودگی می شود.

هشدار ها تاتوره

داتوره جز یکی از گیاهان سمی می باشد و مصرف آن به خصوص در دوز بالا باید با احتیاط باشد.

توصیه های دارویی تاتوره

منابع
1- دوازده امامي، سعيد، مجنون حسيني، ناصر(1387). زراعت و توليد برخي گياهان دارويي و ادويه اي، ج، دوم، انتشارات دانشگاه تهران.
2-LR Singh, OM Singh. Datura stramonium: An overview of its phytochemistry and pharmacognosy. Res J Pharmacogn Phytochem 2013; 5(3): 143-48.


3-Soni P, Siddiqui AA, Dwivedi J, Soni V. Pharmacological properties of Datura stramonium L. as a potential medicinal tree: An overview. Asian Pac J Trop Biomed 2012; 2(12): 1002-08.

4-ضیایی، علی،مسگرپور، بیتا (1384). احتیاط مصرف و تداخلات دارویی گیاهان دارویی بر اساس شواهد و مستندات،انتشارات تیمورزاده- نشر طبیب.

5-Malami I, Halilu ME, Mathias S, Alhassan MA. Phytochemical evaluation and investigations in to sedative properties of Datura stramonium (Linn) seeds in experimental mice. J Pharm Biol Sci 2014; 9(1): 1-3.

دارو های هم گروه تاتوره

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص داتورین سینا

چنانچه در خصوص "تاتوره" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 روجا اورسوبیل لوسیدامین اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info