پنتوپرازول

داروهای گوارشی

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

 

پنتوپرازول
پنتومید محصول شرکت تهران شیمی

آنچه بیماران باید در خصوص پنتوپرازول بدانند:
پنتوپرازول چیست؟
اسامی تجاری معروف پنتوپرازول
پنتوپرازول چه کار می کند؟
کاربردهای رایج پنتوپرازول
مقدار مصرف و نجوه مصرف پنتوپرازول
بهترین زمان مصرف پنتوپرازول
مصرف بیش از حد پنتوپرازول
مدت زمان مصرف پنتوپرازول
چگونه باید پنتوپرازول را قطع کنم؟
تداخلات غذایی پنتوپرازول
نکات مهم در زمان مصرف پنتوپرازول
عوارض جانبی پنتوپرازول
آیا مصرف طولانی مدت پنتوپرازول خطرناک است؟
تفاوت پنتوپرازول و امپرازول
پنتوپرازول بر روی آزمایش اعتیاد اثر دارد؟
اشکال دارویی پنتوپرازول
پنتوپرازول در بارداری و شیردهی

 

پنتوپرازول چیست؟
پنتوپرازول، یک داروی پرمصرف است که به دلیل اثربخشی آن در کاهش تولید اسید معده شناخته شده است. معمولاً برای مدیریت شرایطی همچون ریفلاکس معده به مری (GERD)، زخم معده و سندرم زولینگر-الیسون تجویز می‌شود. 

قرص پنتوپرازول با اثربخشی خوب خود در کاهش علائم اختلالات مربوط به اسید، با مهار تولید اسید اضافی معده، موجب تسکین علائم ناشی از این اختلال گوارشی می‌ شود. 

رفلاکس که اغلب به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شناخته می شود، وضعیتی است که در آن اسید معده و غذای هضم نشده به سمت مری جریان می یابد و باعث ناراحتی و تحریک مری، گلو و حتی در طولانی مدت پوسیدگی‌های دندانی می شود. این جریان معکوس اسید می تواند منجر به علائم مختلفی از جمله سوزش سر دل، برگشت غذا به دهان، درد قفسه سینه و حتی سرفه ی مزمن شود. محیط اسیدی در مری می تواند به مرور زمان باعث التهاب و آسیب به پوشش مری شود و به طور بالقوه منجر به عوارضی مانند ازوفاژیت یا مری بارت شود که یک بیماری پیش سرطانی است. 

مدیریت ریفلاکس و اثرات اسیدی آن اغلب شامل تغییر سبک زندگی، تنظیم رژیم غذایی، و در مواردی، دارو درمانی جهت کاهش تولید اسید معده، تسکین و کاهش خطر عوارض طولانی مدت این اختلال است.

اگر چه این دارو بدون نسخه در دسترس می‌باشد، چنانچه تصمیم  به مصرف پنتوپرازول گرفته‌اید، بسیار مهم است که با داروساز و پزشک خود در این باره  مشورت کنید، زیرا استفاده از آن ممکن است بسته به شرایط خاص و نیازهای فردی نیاز به تغییراتی داشته باشد.

 

اسامی تجاری معروف پنتوپرازول
پنتوپرازول با نام‌های تجاری مختلف معمولاً در دوز ۲۰ و ۴۰ میلی گرم خوراکی و تزریقی موجود است.  اسامی معروف پنتوپرازول در دنیا عبارتند از:

pantocid، Pantoloc، Pantocare، Panzer، Zolan، Zovanta، Pantoprazol-sandoz، Pantozol IV، Panzer 20

پنتوپرازول بسته به برند و سازنده خاص ممکن است در دوزهای دیگر نیز موجود باشد.

 

پنتوپرازول چه کار می‌کند؟
پنتوپرازول ( پنتاپرازول ) جزء دسته داروهایی است که پمپ هیدروژن را در سطح سلول‌های معده مهار می کنند و در واقع اجازه تولید اسید معده را نمی دهند. سایر داروهای این دسته عبارتند از امپرازول – لانسوپرازول – رابپرازول – اس امپرازول 

 

کاربردهای رایج پنتوپرازول:
پنتوپرازول در رفلاکس اسید معده و ترش کردن
پانتوپرازول، یک مهارکننده پمپ پروتون (PPI)، در درجه اول برای کاهش تولید اسید معده و مدیریت شرایط مربوط به اسید معده بیش از حد، مانند بیماری ریفلاکس معده (GERD)، زخم معده، و سندرم زولینگر-الیسون استفاده می شود. 

همچنین ممکن است پنتوپرازول در کنار سایر داروهای مصرفی بیمار که عوارض گوارشی زیادی دارند، تجویز شود تا از بروز ناراحتی های گوارشی در مدت درمان جلوگیری نمایند.

 

پنتوپرازول در بیماران قلبی
از آنجا که برخی از داروهای قلبی می توانند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شوند، پنتوپرازول ممکن است برای کاهش اسید معده تجویز شود و به کاهش عوارض جانبی بالقوه داروهای قلبی بیمار مانند رفلکس اسید یا معده درد مرتبط با داروهای قلبی کمک کند.

هنگام تجویز پنتوپرازول برای بیماران مبتلا به بیماری های قلبی، چندین نکته مهم مطرح می شود:

-پنتوپرازول می تواند با داروهای خاصی که برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شوند، تداخل داشته باشد. مهم است که لیست کامل داروهای خود را با پزشک و داروساز خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که هیچ تداخل مضری وجود ندارد.

-دقت کنید که در این موارد داروهای دیگر این دسته مانند امپرازول (به دلیل تداخلات جدی)، قابل جایگزین شدن پنتوپرازول نمی‌باشند. قبل از هرگونه تغییر در داروی مصرفی حتما پزشک و داروساز را در جریان قرار دهید. 

-مصرف طولانی مدت تحت نظر پزشک و با ارزیابی های دوره ای لازم انجام شود.

-بیماران مبتلا به بیماری های قلبی باید همیشه با پزشک و داروساز خود در مورد داروهایی که برایشان تجویز می شود، از جمله پنتوپرازول، در ارتباط باشد.

 

پنتوپرازول و زخم معده
پنتوپرازول با کاهش تولید اسید معده  این امکان را فراهم‌میکند که دیواره‌ی معده بهبود یابد و به این صورت در درمان زخم معده نقش بسیار مهمی دارد.

پنتوپرازول نه تنها به بهبود زخم ها کمک می کند، بلکه علائم مرتبط با زخم معده، از جمله درد شکم، سوزش سر دل، و سوء هاضمه را نیز تسکین می دهد و در مواردی که زخم با عفونت هلیکوباکتر پیلوری (H. پیلوری) همراه باشد، پنتوپرازول اغلب همراه با آنتی بیوتیک ها برای ریشه کنی عفونت و جلوگیری از عود مجدد زخم استفاده می شود.

در برخی موارد، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر زخم یا عوارض مکرر گوارشی  هستند، پنتوپرازول ممکن است برای درمان نگهدارنده طولانی مدت برای جلوگیری از بازگشت یا تشدید زخم تجویز شود.

 

مقدار مصرف و نحوه مصرف پنتوپرازول
-دوز معمول قرص پانتوپرازول برای بزرگسالان ۲۰و ۴۰ میلی گرم یک بار در روز برای بیماری هایی مانند رفلاکس و زخم معده است. دوز ممکن است بر اساس شرایط خاص شما متفاوت باشد، بنابراین همیشه طبق توصیه های پزشک خود عمل کنید.

-کاهش مصرف الکل و ترک سیگار می تواند به بهبود اثربخشی پانتوپرازول کمک کند.

-قرص پنتوپرازول را به طور کامل با یک لیوان آب مصرف کنید. قرص را له نکنید، نجوید یا نشکنید.

- دوز مصرفی خود را هر روز در زمان معینی مصرف کنید تا کنترل اسید به صورت  ثابت انجام شود.

-دوره کامل درمانی را که پزشک توصیه نموده است، حتی اگر علائم شما قبل از اتمام دوره بهبود یافته‌است، کامل کنید. قطع پیش از موعد درمان  ممکن است باعث عود علائم شما شود.

-رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک، مانند کاهش غذاهای اسیدی یا تند، برای تکمیل درمان شما ضروری می‌باشد.

-اگر از پنتوپرازول بدون نسخه استفاده می کنید، دستورالعمل ها و توصیه های لازم را از داروساز دریافت کنید و برشور  موجود در بسته‌بندی را بخوانید.

-از عوارض جانبی احتمالی که می تواند شامل سردرد، حالت تهوع، اسهال و درد معده باشد، آگاه باشید. در صورت تجربه عوارض جانبی شدید یا مداوم با پزشک و داروساز خود تماس بگیرید.

 

بهترین زمان مصرف قرص پنتاپرازول
بهتر است پنتوپرازول را صبح، حدود ۳۰دقیقه قبل از غذا مصرف کنید. این کار به سرکوب هرچه بهتر اسید معده در طول روز کمک می کند. با این حال پنتوپرازول نسبت به سایر داروهای همگروه خود مانند امپرازول، تداخل غذایی کمتری دارد.

 

مصرف پنتوپرازول در شب
پنتوپرازول اغلب برای مصرف صبح، معمولاً حدود ۳۰ دقیقه قبل از غذا تجویز می شود، چون در این زمان می تواند با  اطمینان بیشتری به سرکوب اسید در طول روز کمک کند. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به  مصرف پنتوپرازول در شب هم داشته باشید.

اگر علائم شدید رفلاکس اسید(ترش کردن شبانه)، سوزش سر دل، یا بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) را در طول شب تجربه می کنید، ممکن است مصرف پنتوپرازول به شما در شب، توصیه شود. 

مصرف پنتاپرازول در زمان عصر، باعث می‌شود که مهار مداوم اسید در طول شب به صورت بهتر ی انجام ‌شود و علائم شبانه کاهش می‌یابد.

 

مصرف بیش از حد پنتوپرازول (اوردوز با پنتوپرازول)
مصرف بیش از حد یا اوردوز با پنتوپرازول، اگرچه نادر است، اما ممکن است در فردی که دوز قابل توجهی از دارو را بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف کرده‌است، رخ دهد. مصرف بیش از حد پنتوپرازول می تواند منجر به علائم مختلفی از جمله گیجی، خواب آلودگی، ضربان قلب سریع، تعریق، تاری دید، خشکی دهان، گرگرفتگی، سردرد، تهوع و استفراغ، تشنج (در موارد شدید) شود و ممکن است نیاز به اقدامات پزشکی داشته باشد.

اگر شما یا کسی که می شناسید مشکوک به استفاده بیش از حد از پنتوپرازول می‌باشید، به نزدیکترین اورژانس بروید.همچنین می توانید برای راهنمایی با یک مرکز کنترل مسمومیت در منطقه یا محل زندگی خود تماس بگیرید. آنها می توانند کمک های اولیه و اطلاعاتی در مورد اقداماتی که باید انجام شود را ارائه دهند.

از وادار کردن فرد به استفراغ یا درمان خانگی بدون راهنمایی پزشکی حرفه ای استفاده نکنید.

 

مدت زمان مصرف پانتوپرازول چقدر است؟
مدت زمان دوره‌ی درمانی با پانتوپرازول با توجه به شرایط فرد تحت درمان متفاوت می‌باشد. مهم است که توصیه های پزشک خود را دنبال کنید و بدون مشورت با وی دارو را قطع نکنید.

آیا می‌توانم پانتوپرازول را با دیگر داروها مصرف کنم؟

از آنجا که پنتوپرازول می‌تواند با سایر داروهای مصرفی تداخل داشته باشد، حتماً لازم است با پزشک لیست سایر دارو و مکمل‌های مصرفی خود را در میان بگذارید و توصیه های لازم در مورد فواصل مصرف را دریافت کنید.

 

چگونه باید پانتوپرازول را قطع کنم؟
به صورت کلی توصیه نمی شود که مصرف پنتوپرازول را ناگهانی قطع کنید. برای راهنمایی در مورد نحوه قطع صحیح دارو باید با پزشک خود مشورت کنید و ترجیحاً به مرور این کار را انجام دهید تا از بازگشت علائم جلوگیری شود.در مواردی که بیش از ۶ماه پنتوپرازول مصرف شده، نیاز به کاهش دوز تدریجی تا قطع کامل دارو طی چند هفته دارید.(به قسمت توصیه‌های تخصصی مراجعه شود).

 

تداخلات غذایی پنتوپرازول
-پنتوپرازول مانند بسیاری از داروها می تواند با غذا تداخل داشته باشد و بر جذب و اثربخشی آن تأثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است ۳۰ دقیقه قبل از غذا مصرف شود. این کار باعث می‌شود زمانی که معده شما در پاسخ به غذا خوردن شروع به تولید اسید می کند، دارو فعالیت خود را آغاز کرده باشد. مصرف پنتوپرازول همراه یا بعد از غذا (خصوصاً غذای چرب) می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد.

-مصرف آب گریپ فروت می تواند در روند پردازش برخی داروها از جمله پنتوپرازول توسط بدن اختلال ایجاد کند.

 

پنتوپرازول و لبنیات و مکمل کلسیم
-برخی از مطالعات نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از داروهای مهارکننده پمپ پروتئینی  مانند پانتوپرازول می‌تواند با کاهش جذب کلسیم همراه باشد و بر سلامت استخوان ها در گذر زمان تأثیر بگذارد. برای کاهش این مشکل، حفظ یک رژیم غذایی با مصرف کافی کلسیم از طریق محصولات لبنی، غذاهای غنی شده یا مکمل های کلسیم را طبق توصیه‌های پزشک و داروساز در نظر بگیرید.

 

پنتوپرازول و مکمل آهن و منیزیم
پنتوپرازول می تواند در جذب مکمل های آهن و منیزیم اختلال ایجاد کند. اگر از این مکمل ها استفاده می کنید، برای اطمینان از جذب کافی، با پزشک خود در مورد زمان بندی و دوز آن مشورت کنید.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه این تداخلات غذایی شناخته شده است، اما ممکن است همه افراد را به یک شکل تحت تأثیر قرار ندهند و پاسخ های هر فرد در تغییرات اثربخشی و جذب، متفاوت باشد.

 

نکات مهم در هنگام مصرف پنتوپرازول
-پنتوپرازل در درمان میکروب معده(هلیکوباکتر) ممکن است همراه با چند نوع آنتی بیوتیک تجویز شود که باید مقدار و ساعت مصرف دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشک انجام دهید.
-بهتر است دارو نیم تا یک ساعت قبل از صبحانه مصرف شود.پنتوپرازول برای کاهش تولید اسید معده مصرف می شود ولی بر روی اسید موجود در معده موثر نیست (خنثی کننده‌ی نیست)بنابراین در صورت سوزش شدید معده باید به پزشک مراجعه شود مخصوصا در بیمارانی که مشکوک به درد قلب هستند چون در بسیاری از موارد درد قلب و معده بدون معاینه از یکدیگر قابل تشخیص نیستند.
-در صورت پوکی استخوان٬ کمبود منیزیم خون و بیماری کبدی قبل از مصرف پنتوپرازول با پزشک مشورت کنید.

-مصرف طولانی مدت پنتوپرازول خطر شکستگی استخوان را مخصوصا در افراد مسن افزایش می دهد.

 

عوارض جانبی پنتوپرازول
در حالی که به طور کلی پنتوپرازول به خوبی تحمل می شود، می تواند اثرات نامطلوبی نیز  داشته باشد.

عوارض جانبی شایع پنتوپرازول شامل سردرد، اسهال، حالت تهوع، درد شکم و نفخ شکم می باشد. این عوارض معمولاً خفیف و موقتی هستند.

 

سردرد با پنتوپرازول

برخی از بیماران ممکن است سردرد را به عنوان عارضه جانبی پنتوپرازول تجربه کنند. مصرف آب و مایعات  و استراحت کافی برای به حداقل رساندن شدت سردرد موثر است.

 

اسهال با پنتوپرازول
در موارد اسهال در حین مصرف پنتوپرازول، حفظ تعادل آب و الکترولیت بدن ضروری است. معمولاً خفیف است و خودبخود برطرف می‌شود. اجتناب از غذاهای تند یا چرب می تواند به کاهش عوارض گوارشی کمک کند.

 

تهوع و استفراغ
اگر حالت تهوع یا استفراغ دارید، پنتوپرازول را با یک وعده غذایی سبک مصرف کنید. چای زنجبیل یا آب نبات زنجبیل نیز می توانند حالت تهوع را تسکین دهند.

 

درد شکمی و نفخ با پنتوپرازول
درد خفیف شکمی یک عارضه جانبی احتمالی است. در صورت تداوم درد با پزشک خود صحبت کنید.

 

سرگیجه
در صورت بروز سرگیجه، از فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند اجتناب کنید تا زمانی که علائم برطرف شود. اگر سرگیجه ادامه پیدا کرد، با پزشک و داروساز خود مشورت کنید.

 

بثورات جلدی
اگر متوجه واکنش های پوستی شدید، ضروری است که مصرف پنتوپرازول را متوقف کرده و به سرعت با پزشک یا داروسازمشورت کنید.

 

یبوست و پنتوپرازول
حفظ یک رژیم غذایی با فیبر بالا و هیدراته ماندن به خوبی می تواند به کاهش یبوست کمک کند. همچنین ورزش مناسب می تواند به حرکات منظم روده کمک کند.

 

درد مفاصل و عضله
درد خفیف مفصلی و عضلانی ممکن است رخ دهد. فعال ماندن و تمرینات کششی ملایم می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند.

 

پنتوپرازول و کمبود ویتامین B12 
استفاده طولانی مدت و با دوز بالای پانتوپرازول می‌تواند با کمبود ویتامین B12 همراه باشد. در مورد استفاده طولانی مدت با پزشک خود صحبت کنید تا در صورت نیاز مصرف  مکمل را در نظر بگیرید.

خشکی دهان، بی خوابی (یا مشکل در خوابیدن)، عصبی بودن، شکستگی (عمدتا با استفاده طولانی مدت و با دوز بالا) نیز می تواند در این مدت رخ دهد. با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

 

عوارض جانبی شدید پنتوپرازول
اگرچه موارد بروز این مشکلات بسیار نادر است، اما در صورت بروز عوارض جانبی شدید مانند واکنش های آلرژیک شدید (تنفس سخت، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، کهیر)، اسهال شدید همراه با خون یا مخاط، درد شدید معده، ضربان قلب نامنظم، تشنج، ضعف عضلانی یا اسپاسم عضلانی غیر قابل توضیح پنتوپرازول را قطع و  فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

پنتوپرازول و معده درد

اگرچه پنتوپرازول با کاهش تولید اسید معده می تواند سوزش سر دل را کاهش دهد و از آسیب به مری جلوگیری کند، اگر در حین مصرف پنتوپرازول دچار معده درد می شوید، توجه به چند نکته کلیدی ضروری است:

-در برخی موارد، پنتوپرازول ممکن است در ابتدا باعث احساس ناراحتی خفیف معده شود. این عارضه جانبی معمولاً موقتی است وبا گذشت زمان و تطبیق بدن با دارو فروکش می‌کند.

-مطمئن شوید که پنتوپرازول را با دستور مصرف درست مصرف می‌کنید. از مصرف بیش از دوز توصیه شده خودداری کنید و با داروساز در این مورد مشورت کنید.

-قرص پنتوپرازول را قبل از غذا (معمولاً صبحانه) طبق دستور مصرف کنید، این کار می تواند به بهبود اثربخشی و به حداقل رساندن ناراحتی معده کمک کند.

-چنانچه معده درد شما ادامه یافت یا تشدید شد، با پزشک و داروساز خود مشورت کنید. آنها می توانند ارزیابی کنند که آیا پنتوپرازول بهترین انتخاب برای شما است یا به  یک داروی جایگزین یا تنظیم دوز پنتوپرازول نیاز دارید.

-به خاطر داشته باشید که معده درد می تواند علل زمینه ای مختلفی داشته باشد که به این دارو مربوط نمی شود(مانند مواد غذایی مصرفی شما، استرس، یا سایر بیماری های گوارشی) به همین دلیل لازم است که با پزشک  خود برای ریشه یابی علت ناراحتی معده مشورت کنید.

به طور کلی، در حالی که پنتوپرازول در کاهش اسید معده و تسکین شرایط مربوط به اسید موثر است، در صورت بروز هر گونه معده درد مداوم یا شدید باید با پزشک متخصص مشورت شود.

 

پنتوپرازول و سرطان 

مصرف پنتوپرازول ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان ندارد با این حال، بحث‌ها و مطالعاتی در مورد استفاده طولانی‌مدت از مهارکنندگان پمپ های پروتئینی مانند پانتوپرازول و ارتباط بالقوه آن‌ها با برخی مشکلات سلامتی از جمله توده‌های خوشخیم و‌بدخیم انجام شده است. برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از این داروها ممکن است به میزان کمی با افزایش خطر مشکلات سلامتی، از جمله انواع خاصی از سرطان در جانوران همراه باشد. با این حال تایید این اثرات در انسان تاکنون انجام نشده است. این مطالعات ادامه دارد و یافته ها قطعی نیستند.

استفاده از پنتوپرازول در صورتی که توسط یک متخصص در کنار داروهای شما  تجویز شده باشد، مانند سایر داروها لازم و ضروری است و قطع ناگهانی پنتوپرازول می‌تواند منجر به بروز عوارض گوارشی ناشی از سایر داروهای شما شود که می‌تواند جدی و آزاردهنده باشد.

 

پنتوپرازول و سیستم ایمنی

 اسید معده یکی از عوامل محافظت کننده در بدن است که علاوه بر کمک به هضم غذا باعث از بین رفتن میکروب ها و ویروس هایی می شود که از راه گوارش وارد بدن می شوند. 

در نتیجه قرص پنتوپرازول با کاهش اسید معده مقاومت گوارشی بدن را نیز کمی کاهش می دهد و در صورت مصرف طولانی مدت  این دارو باید مراقبت بیشتری در خصوص مواد غذایی مصرفی داشته باشید.

 

آیا مصرف طولانی مدت پنتوپرازول خطرناک است؟
استفاده طولانی مدت پنتوپرازول باید تحت نظر پزشک باشد و هر گونه مشکل و ناراحتی با پزشک در میان گذاشته شود. اگر در مورد پنتوپرازول و خطرات احتمالی آن نگرانی دارید، حتماً با پزشک و داروساز مشورت کنید تا در مورد مزایا و خطرات این دارو در شرایط پزشکی خاص خود مطلع شوید.

معمولاً بسته به شدت بیماری، پنتوپرازول در دوره‌های ۲تا۸هفته‌ای تجویز می‌گردد و درصورت نیاز برای دوره‌ی جدید تمدید می‌شود.

 

پنتوپرازول و فشارخون

پانتوپرازول، یک مهارکننده پمپ پروتون (PPI) است و معمولاً به طور مستقیم بر فشار خون تأثیر نمی گذارد.با این حال، توجه به این نکته مهم است که هر دارویی می‌تواند اثرات غیرمستقیم بر فشار خون داشته باشد، به خصوص اگر با سایر داروها تداخل داشته باشد یا بر جذب برخی مواد مغذی تأثیر بگذارد.

اگر نگران تاثیر پنتوپرازول بر فشار خون خود هستید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک بر اساس شرایط پزشکی شما، رژیم دارویی، و هرگونه تداخل احتمالی با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید،این احتمال را بررسی نموده و راهنمایی های لازم را ارائه می‌دهد. به علاوه، چکاپ منظم فشار خون در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا عوامل خطر مرتبط با مشکلات قلبی عروقی توصیه می شود.

 

تفاوت پنتوپرازول با امپرازول
امپرازول و پانتوپرازول هر دو از یک دسته‌ی دارویی (مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs)) هستند و در مکانیسم اثر و کاربردشان شباهت های زیادی دارند. با این حال، تفاوت هایی بین این دو وجود دارد:

-امپرازول طول اثر بیشتری دارد و مدت زمان طولانی تری برای سرکوب اسید دارد.چ همچنین شروع اثر آن نیز کمی سریع تر است.

-هر دو دارو می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند، اما تداخلات خاص ممکن است متفاوت باشد. به دلیل اینکه امپرازول عمدتاً در کبد متابولیزه می شود، می تواند تداخل دارویی بالقوه با سایر داروهایی که در کبد متابولیزه می شوند، داشته باشد در حالیکه پنتوپرازول مسیر متابولیکی متفاوتی دارد و ممکن است تداخلات دارویی مرتبط با کبد کمتری داشته باشد. به عنوان مثال، امپرازول می‌تواند با داروهایی مانند کلوپیدوگرل (داروی ضد پلاکت خون) تداخل داشته باشد و اثربخشی آن را کاهش دهد. این تداخل یک نگرانی معروف است و به همین دلیل  در شرایطی که این تداخل مشکل ساز است، پزشکان پنتوپرازول را انتخاب کنند.

-تداخل غذایی امپرازول بیشتر از پنتوپرازول است.

توجه به این نکته مهم است که انتخاب بین امپرازول و پنتوپرازول باید بر اساس شرایط فردی بیمار، از جمله شرایط خاص درمان و تداخلات احتمالی با سایر داروها باشد. پزشک می تواند راهنمایی کند که کدام مهارکننده پمپ پروتونی برای نیازهای بیمار مناسب تر است.

 

پنتوپرازول بر روی آزمایش  اعتیاد اثر دارد؟
تست های تشخیص  مخدر تتراهیدروکانابینول (THC) در ادرار با مصرف PPI ها، از جمله پانتوپرازول، ممکن است جواب مثبت کاذب داشته‌باشند. برای تایید نتایج مثبت،  باید از روش های تاییدی جایگزین استفاده شود.

 

اشکال دارویی پنتوپرازول
پنتوپرازول در اشکال دارویی مختلف عرضه می‌شود:

-قرص خوراکی پنتوپرازول ۲۰ و ۴۰میلی‌گرمی

-گرانول خوراکی پنتوپرازول که در آب حل می‌شود و مصرف می‌گردد و بیشتر برای کسانی که مشکل بلع قرص دارند مصرف می‌شود.

-سوسپانسیون خوراکی پنتوپرازول

-ویال تزریقی جهت تزریق وریدی در کلینیک یا بیمارستان برای مواردی که مصرف داروی خوراکی امکان‌پذیر یا کافی نباشد.

مصرف پنتوپرازول در کودکان و نوجوانان

تجویز پنتوپرازول برای کودکان کمتر ۵ سال تائید نشده است.

 

پنتوپرازول در بارداری و شیردهی
-تصمیم به مصرف پنتوپرازول در بارداری با مشورت پزشک و ارزیابی نسبت خطر و منفعتی که مصرف پنتوپرازول برای مادر و جنین دارد، گرفته شود. اطلاعات محدود  انسانی در مورد آسیب به جنین وجود دارد.

-می‌توان پنتوپرازول را با احتیاط  در دوران شیردهی استفاده کرد. اگرچه خطر آسیب نوزاد بر اساس دفع محدود دارو در شیر انتظار نمی رود اما مطالعات در این مورد محدود است و ممکن است در مصرف طولانی مدت بر محتوای اسید معده‌ی شیرخوار اثر بگذارد.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پنتوپرازول

‏-GERD بازگشت اسید معده به مری:
غیر فرسایشی، علامت دار
ازوفاژیت فرسایشی، درمان کوتاه مدت
ازوفاژیت فرسایشی، درمان نگهدارنده
-ترشح بیش از حد اسید معده
-خونریزی دستگاه گوارشی فوقانی(تزریقی)
-عفونت هلیکوباکترپیلوری
-سندرم زولینگر-الیسون
-پیشگیری از آسپیراسیون در بیماران تحت بیهوشی(بدون برچسب)
-بارت مری (بدون برچسب)
-سوهاضمه، فانکشنال(بدون علت مشخص یا بدون زخم)(بدون برچسب)
-ازوفاژیت ائوزینوفیلیک(بدون برچسب)
-زخم های ناشی از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (از جمله آسپرین)، پیشگیری اولیه(بدون برچسب)
-بیماری اولسر پپتیک، درمان و پیشگیری ثانویه(بدون برچسب)
-پیشگیری از زخم گوارشی استرسی در بیماران خاص بدحال(بدون برچسب)

پنتوپرازول، یک مهارکننده پمپ پروتون (PPI) و یک داروی پرمصرف است که به دلیل اثربخشی آن در کاهش تولید اسید معده شناخته شده است. معمولاً برای مدیریت شرایطی همچون در درمان زخم هاي خوش خيم معده و دوازدهه، زخم هاي وابسته به هليكوباكتري پيلوري، سندروم زولينگر- اليسون، كاهش اسيد معده در جراحي و پيشگيري كوتاه مدت بازگشت محتويات معده تجویز می‌شود.
این دارو همچنین پیش از جراحی‌ها در افرادی که در خطر آسپیراسیون در زمان بیهوشی می‌باشند، کاربرد دارد.
قرص پنتوپرازول با توانایی خود در کاهش علائم اختلالات مربوط به اسید، با مهار تولید اسید اضافی معده، موجب تسکین علائم ناشی از این تولید بیش از حد اسید می‌ شود. 
این دارو می تواند در درمان سوء هاضمه و بیماری رفلکس٬ همچنین در پیشگیری و درمان زخم های مرتبط با NSAIDs استفاده شود. 
در افرادی که نیاز به مصرف مزمن NSAID دارند بعد از بهبود زخم مقدار مصرف امپرازول کاهش نمی یابد زیرا امکان پیشرفت زخم بدون علائم وجود دارد.

این دارو ممکن است علائم سرطان معده را بپوشاند و در افراد پرخطر باید قبل از شروع درمان، بیمار از نظر بدخیمی معده بررسی شود.
این دارو می تواند در کاهش تخریب مکمل های آنزیم های پانکراسی در بیماران مبتلا به سیستیک فیبروزیس به کار رود. 
مقدار بالای این دارو برای کنترل ترشح اسید معده در سندرم زولینگر - الیسون به کار می رود.

مصرف وریدی پنتوپرازول به همراه درمان اندوسکوپیک خونریزی ناشی از زخم های گوارشی شدید٬ ریسک خونریزی مجدد و نیاز به جراحی را کاهش می دهد.
پنتوپرازول با نام‌های تجاری متعددی از جمله پنتوسک، پنتومید و نولپازا، به صورت قرص خوراکی ۲۰و۴۰میلی‌گرم و ویال تزریقی جهت انفوزیون وریدی عرضه می‌شود. اشکال مختلف خوراکی دیگر از جمله گرانول و سوسپانسیوت خوراکی پنتوپرازول نیز در برخی مناطق در دسترس می‌باشد.

مکانیسم اثر پنتوپرازول

اين دارو با مهار پمپK+/H+/ATPase باعث مهار توليد اسيد در معده مي گردد. 
مهار کننده های پمپ پروتون ترشح اسید معده را از طریق مهار سیستم آنزیمی هیدروژن - پتاسیم آدنوزین تری فسفات در سلول های مخاطی معده مهار می کنند.
پانتوپرازول با مسدود کردن پمپ پروتون در مخاط معده، که مسئول تولید اسید معده است، نقش خود را ایفا می‌کند. با مهار این پمپ، پنتوپرازول تولید اسید معده را کاهش می دهد و باعث تسکین عوارض مرتبط با اسید می شود.

فارماکوکینتیک پنتوپرازول

متابولیسم: کبدی وسیع؛ CYP450: سوبسترای 2C19(دمتیلاسیون)؛ CYP3A4 ؛ شواهدی وجود ندارد که متابولیت‌ها فعالیت فارماکولوژیک داشته باشند.
مدت زمان شروع اثر: ترشح اسید:خوراکی ۲/۵ساعت؛ تزریقی ۱۵تا۳۰دقیقه
حداکثر اثر:تزریقی ۲ساعت
جذب:سریع
اتصال به پروتئین:۹۸درصد، در درجه اول به آلبومین
دفع:ادرار(۷۱درصد، متابولیت)، صفرا/مدفوع(۱۸درصد)
نیمه‌عمر حذف: ۱ساعت(بزرگسال) در نقص CYP2C19 تا ۳/۵الی۱۰ساعت افزایش می‌یابد.
مدت زمان رسیدن به پیک: بزرگسال خوراکی ۲/۵ساعت

منع مصرف پنتوپرازول

-سابقه حساسیت به پنتوپرازول (علائم آنافیلاکسی، آنافیلاکتوئید، شوک، آنژیوادم، برونکواسپاسم، نفریت توبولو اینترستیشیال حاد، کهیر) یا هریک از اجزای فرمولاسیون و یا سایر مهارکننده های پمپ پروتون جانشین بنزیمیدازول
-مصرف همزمان با ریلپیویرین

موارد احتیاط:
-مصرف طولانی مدت
-دوز بالا
-افراد با هایپومنیزمی

عوارض جانبی پنتوپرازول

عوارض شایع:
سردرد، اسهال، ترومبوفلبیت (IV)، درد شکمی، حالت تهوع، استفراغ، عفونت تنفسی فوقانی(اطفال)، تب(اطفال)، راش پوستی(اطفال)، سرگیجه، نفخ شکمی، آرترالژی، ALT یا AST افزایش آنزیم‌های، کمبود ویتامین B12 (استفاده طولانی مدت)، پولیپ غده فوندیک (استفاده طولانی مدت)

عوارض جدی:
حساسیت مفرط rxn، آنافیلاکسی، اریتم مولتی فرم، سندرم استیونز جانسون، نکرولیز اپیدرمال سمی، نفریت حاد، اختلال کلیوی، پانکراتیت، رابدومیولیز، افزایش خطر شکستگی ها، هیپوناترمی، هیپومنیزیمی (استفاده طولانی مدت)، لوپوس اریتماتوز، اسهال ناشی از کلستریدیوم دیفیسیل، دیسکرازی های خونی، اختلال کبدی، عفونت روده‌ای(بیماران بستری، دوزبالا و کودک و نوزاد)

تداخلات دارویی پنتوپرازول

مشخصات کلی تداخلات: 
- قلیایی کننده محیط معده
-سوبسترای CYP2C19(مینور)، CYP2D6(مینور)، CYP3A4(مینور)

تداخلات رده X (پرهیز): 
آکالابروتینیب، سفادیتورن، سفوروکسیم، داکومیتینیب، داساتینیب، دلاویردین، ارلوتینیب، اینفیگراتینیب، لووکتوکونازول، نلفیناویر، نراتینیب، پازوپانیب، پکسیدارتینیب، ریلپیویرین، ولپاتاسویر ، سوتوراسیب

کاهش اثرات داروها توسط پنتوپرازول: 
آکالابروتینیب، آتازاناویر، بلوموسودیل، مشتقات بیس‌فسفونات، بوسوتینیب، کپسیتابین، سفدیتورن، سفپودوکسیم، سفوروکسیم، کلوپیدوگرل، سیستئامین (سیستمیک)، داکومیتینیب، داساتینیب، دلاویردین، داکسی‌سایکلین، ارلوتینیب، جفیتینیب، ایندیناویر، ترکیبات آهن، ایتراکونازول، کتوکونازول (سیستمیک)، لدیپاسویر، مزالامین، مولتی ویتامین/ مینرال (حاوی آ، دی، ای، کا، فولات و آهن)، مایکوفنولات، نلفیناویر، نراتینیب، نیلوتینیب، پازوپانیب، پکسیدارتینیب، پوساکونازول، ریلپیویرین، ریوسیگوات، ریزدرونات، سکرتین، سلپرکاتینیب، سورافنیب، ولپاتاسویر 

کاهش اثرات پنتوپرازول توسط داروها: 
لوماکافتور و ایواکافتور، تیپراناویر 

افزایش اثرات داروها توسط پنتوپرازول: 
آمفتامین، دکس متیل‌فنیدات، دکستروآمفتامین، ایتراکونازول، متوترکسات، متیل‌فنیدات، رالتگراویر، ریزدرونات، ساکوییناویر، وریکونازول
، تیازولیدیندیون

افزایش اثرات پنتوپرازول توسط داروها: 
کتوکونازول (سیستمیک)، لووکتوکونازول، وریکونازول 

تداخل با غذا: 
درمان طولانی‌مدت (2 سال یا بیشتر) ممکن است منجر به نقص در جذب غذایی ویتامین B 12 و کمبود ویتامین B 12 شود.

تداخل با تست‌های آزمایشگاهی:
سطح کروموگرانین A (CgA) سرم به صورت ثانویه با کاهش اسید معده ناشی از مصرف این دارو افزایش می یابد. می‌تواند باعث نتایج مثبت کاذب در تحقیقات تشخیصی تومورهای عصبی غدد شود. لازم است حداقل ۱۴ روز قبل از آزمایش CgA به طور موقت درمان با پنتوپرازول قطع شود. اگر سطح CgA بالا است، برای تایید، آزمایش تکرار شود. (در یک آزمایشگاه ثابت هر دو آزمایش انجام شود)

تست های تشخیص تتراهیدروکانابینول (THC) در ادرار نیز با مصرف PPI ها، از جمله پانتوپرازول، ممکن است جواب مثبت کاذب بدهد. برای تایید نتایج مثبت باید روش های تاییدی جایگزین در نظر گرفته شود.

هشدار ها پنتوپرازول

-به دلیل کاهش اثرات مهاری اسیدمعده، از مصرف همزمان با سایر عوامل ضد ترشحی اسید مانند آنتاگونیست های گیرنده H2 (H2RAs)، آنالوگ های پروستاگلاندین (مثلا میزوپروستول)، یا آنالوگ های سوماتوستاتین (مانند اکترئوتاید) خودداری شود. در صورت نیاز به تجویز ماده ضد ترشح اسید دیگر، فاصله زمانی کافی بین مصرف در نظر گرفته شود(پنتوپرازول صبح‌ها و H2بلاکر مانند فاموتیدین شب‌ها)
-در افراد با نارسایی کبدی دوز بالاتر از ۴۰ میلی‌گرم روزانه تجویز نشود.(مطالعه نشده)
-در مواردی که بدخیمی گوارشی وجود دارد، تسکین علائم تنها تظاهرات بدخیمی معده را مخفی میکند اما مانع از وجود و پیشرفت آن نمی شود.

توصیه های دارویی پنتوپرازول

-قرص پنتوپرازول باید به طور کامل بلعیده شود، از نصف کردن، خرد کردن یا جویدن آن خودداری شود. برای بیشتر موارد، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا مصرف شود (ترجیحاً). بهترین زمان قبل از صبحانه است.
-اگر قرص پنتاپرازول دو بار در روز تجویز شود، اولین دوز باید قبل از صبحانه و دوز دوم قبل از شام تجویز شود.
طبق توصیه‌ی کارخانه ی سازنده ، قرص ها را می‌توان همراه با غذا یا بدون غذا تجویز کرد و مصرف همزمان آنتی اسیدها بر روی جذب تأثیر نمی گذارد.
-سوسپانسیون خوراکی پنتوپرازول را تنها می‌توان در آب سیب یا سس سیب مخلوط کرد و ۳۰ دقیقه قبل از غذا مصرف نمود. از جویدن گرانول ها یا له کردن آنها خودداری شود. با هیچ مایع یا غذای دیگری (مثلاً آب) مصرف نشود.
مصرف خوراکی در سس سیب: گرانول های دست نخورده روی یک قاشق چایخوری سس سیب پاشیده شود و در مدت ده دقیقه پس از آماده سازی مصرف شود.
مصرف خوراکی در آب سیب: گرانول های دست نخورده در ۵ میلی لیتر آب سیب خالی شود، به مدت ۵ ثانیه هم زده‌شود (گرانول ها حل نمی شوند) و بلافاصله پس از آماده سازی بلعیده شود. ظرف دارو یک یا دو بار با آب سیب شسته شود و بلافاصله بلعیده شود.
-برای بیمارانی که جراحی های چاقی انجام داده‌اند و مبتلا به ریفلاکس اسید مقاوم، ازوفاژیت، مری بارت، یا زخم گوارشی، جایگزین کردن پنتوپرازول با یک مهارکننده پمپ پروتون دیگر که در دهان باز می‌شوند (مانند لانزوپرازول سولوتب) یا فرم کپسولی دارو (امپرازول، اس امپرازول، لانسوپرازول) در نظر گرفته شود.تا محتویات کپسول باز شده ،همراه با غذا مصرف شود. اگر پاسخ درمانی مناسب نبود، افزایش درمان به دو بار در روز یا تبدیل به امپرازول/بی کربنات سدیم یا دکسلانسوپرازول در نظر گرفته‌شود.
-اين دارو بايد در بيماران مبتلا يا داراي سابقه ابتلاي به بيماري مزمن كبدي، با احتياط مصرف گردد.
- در مواردی پنتوپرازول در بیماران بدحال با عوامل خطر برای خونریزی گوارشی (مانند کوآگولاپاتی، تحت تهویه مکانیکی برای بیش از ۴۸ ساعت، آسیب مغزی ناشی از ضربه، سابقه زخم گوارشی یا خونریزی در یک سال گذشته، سوختگی های گسترده)قابل تجویز می‌باشد.
-مصرف طولانی مدت پنتوپرازول ممکن است باعث کمبود ذخیره منیزیم و ویتامین ب ۱۲ شود.
-مصرف طولانی مدت پنتوپرازول بیش از یک سال پوکی استخوان را تشدید می کند در این مورد ارزیابی های لازم انجام شود.
-در برخی موارد در بیمارانی که مستعد آسپیراسیون حین بیهوشی جراحی می‌باشند، پنتوپرازول تجویز می‌شود. در صورت تجویز پنتاپرازول خوراکی دارو با دوز ۴۰میلی‌گرم در شب قبل از جراحی و ۴۰ میلی گرم در صبح جراحی تجویز شود. در صورت استفاده از فرم تزریقی، تزریق وریدی تک دوز ۴۰ میلی‌گرمی یک ساعت پیش از القای بیهوشی کافی می‌باشد.
-نحوه صحیح قطع پنتوپرازول:
در بیمارانی که بیش از ۶ ماه درمان مداوم دریافت کرده اند، برخی از متخصصان به تدریج دارو را تا زمان قطع کامل کاهش می دهند تا از بدتر شدن یا بازگشت علائم جلوگیری شود.
هیچ استراتژی قطعی توافق شده ای وجود ندارد. اگر بیمار ۴۰ میلی گرم یک یا دو بار در روز دریافت کند، می‌توان دوز را هر هفته ۵۰ درصد کاهش داد.
برای بیمارانی که دو بار در روز پنتوپرازول دریافت می کنند، اولین کاهش دوز را می توان به یک نوبت صبح ها کاهش داد. هنگامی که بیماران به مدت یک هفته از کمترین دوز استفاده کردند، می‌توان درمان را قطع کرد.
استراتژی جایگزین این است که دوز را به میزان ۵۰ درصد طی ۲ تا ۴ هفته کاهش دهیم، سپس آن را قطع کنید. اگر بیمار در حال حاضر از کمترین دوز ممکن استفاده می کند، می‌توان مصرف یک روز در میان را در نظر گرفت. علاوه بر این، در صورت نیاز می توان از درمان باH2بلاکرها مانند فاموتیدین یا یک آنتی اسید در طول مدت کاهش دوز پنتوپرازول استفاده کرد.
-پنتوپرازول تزریقی جهت انفوزیون وریدی با دکستروز ۵درصد یا نرمال سالین رقیق سازی شود(۸۰میلی‌گرم پنتوپرازول در ۱۰۰میلی لیتر سرم برای رسیدن به غلظت ۰/۸میلی‌گرم/میلی‌لیتر)، لاین تزریق قبل و پس از انفوزیون پنتوپرازول با دکستروز ۵درصد یا نرمال سالین شستشو داده شود.
-پنتوپرازول تزریقی بسته به شرایط به صورت سریع(طی دو دقیقه)، آهسته طی ۱۵دقیقه و یا به صورت مداوم (برای پیشگیری از خونریزی مجدد اولسر پپتیک) انفوزیون می‌شود. از تزریق عضلانی یا زیرجلدی خودداری شود.
-در درمان با پنتوپرازول وریدی به دلیل وجود EDTA در آماده سازی، ممکن است نیاز به مصرف مکمل روی (زینک) در بیماران مستعد کمبود روی باشد.
-ویال تزریقی قبل از آماده‌سازب، در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود. از فریز کردن دارو در هر حالتی خودداری شود. قبل از آماده‌سازی از ویالها در برابر نور محافظت شود
پس از آماده سازی، محافظت در برابر نور لازم نیست. محلول آماده شده را فریز نکنید. محلول آماده شده در دمای اتاق تا ۶ ساعت پایدار است.
-درمان ترکیبی کوتاه مدت هلیکوباکترپیلوری (۷روز یا کمتر) با موارد زیاد شکست درمان همراه بوده است. درمان 10 تا 14 روزه (سه دارویی یا چهار دارویی) را برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری توصیه می شود.
-در افراد سالمند، استفاده از پنتوپرازول در مواردی با عفونت کلستریدیوم دیفیسیل(C. difficile)، از دست دادن توده استخوان و شکستگی، و هایپومنیزیمی همراه بوده است. درمان طولانی مدت در افراد مسن ممکن است منجر به کمبود آهن و ویتامین B12 نیز شود.
-برای درمان بیماری ریفلاکس معده در بارداری، مانند بیماران غیرباردار، اصلاح سبک زندگی و به دنبال آن سایر داروها درمان اولیه هستند. بر اساس داده های موجود، PPI ها ممکن است در صورت نیاز بالینی، مورد استفاده قرار گیرند.
-پنتوپرازول در شیر مادر ترشح می‌شود و محتوای اسیدی معده نوزاد شیرخوار ممکن است با پنتوپرازولی که از طریق شیر مادر خورده است، غیرفعال گردد. به توصیه‌ی کارخانه‌ی سازنده، تصمیم به شیردهی در طول درمان با پنتوپرازول باید با در نظر گرفتن خطر مواجهه نوزاد، فواید شیردهی برای نوزاد و مزایای درمان برای مادر گرفته‌شود.
-استفاده از مهارکننده‌های پمپ پروتون (PPIs)، از جمله پانتوپرازول، می‌تواند خطر عفونت‌های روده‌ای، از جمله گاستروانتریت و اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل (CDAD) را در بزرگسالان و کودکان افزایش دهد. با این حال، به ویژه در مورد CDAD، داده ها متناقض هستند. اسهال، که ممکن است در نتیجه عفونت روده ای باشد، شایع ترین واکنش نامطلوب ثانویه به استفاده طولانی مدت از PPI است و اغلب منجر به قطع درمان می شود.
-تشخیص CDAD در بیماران مبتلا به اسهال مداوم که بهبود نمی یابند، به ویژه در بیماران بستری در بیمارستان در نظر گرفته شود.
-سطح منیزیم بیمار به ویژه در صورت مصرف همزمان دیگوکسین، دیورتیک ها، یا سایر داروهای شناخته شده که باعث هایپومنیزیمی می شوند، ابتدا پیش از درمان و سپس به صورت دوره‌ای ارزیابی‌شود.
-کلسیم در افراد در معرض خطر (مانند کم کاری پاراتیروئید)، به صورت منظم و دوره‌ای چک شود.(در مصرف طولانی مدت)
-سطح گاسترین سرم در مصرف طولانی مدت پایش شود.
-معاینات پوستی بیمار در مصرف طولانی مدت به صورت دوره‌ای انجام شود و علائم لوپوس اریتماتوز جلدی یا سیستمیک، پیش از درمان و سپس به صورت منظم و دوره ای بررسی شود.
-در موارد ترشح بیش از حد اسید، اندازه گیری برون ده اسید بهتر است انجام شود. سطح هدف درمانی،‌کمتر از ۱۰ میلی اکی والان در ساعت (کمتر از ۵ میلی اکی والان در ساعت درشرایط پیش از از جراحی کاهش اسید معده)در نظر گرفته‌شود.

دارو های هم گروه پنتوپرازول

اسموپرازول لانسوپرازول امپرازول
رابپرازول سدیم دکس لانسوپرازول
گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
16673
10031
02332
10029
02336
02333

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص پنتوپرازول کیمیدارو 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول فارابی 40 میلی گرم
قرص پنزول 40 میلی گرم
آمپول پنتوپرازول سی دی 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول رامین 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول-عبیدی 40 میلی گرم
قرص پنتوبایوزول 20 میلی گرم
قرص پنزول 20 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول-عبیدی 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول مهردارو 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول روزدارو 20 میلی گرم
قرص پنتوس 20 میلی گرم
قرص پنتوسک 20 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول ایران دارو 20 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول رامین 20 میلی گرم
قرص پنتوبایوزول 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول اوه سینا 40 میلی گرم- آوی پنتو
قرص پنتوپرازول-ناژو 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول ایران دارو 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول اسوه 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول روزدارو 40 میلی گرم
قرص پنتوسک 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول تسنیم 40 میلی گرم
قرص پنتوکیم 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول مهردارو 20 میلی گرم
قرص پنتوس 40 میلی گرم
ویال پپتیکر 40 میلی گرم، پودر لیوفیلیزه برای تزریق
قرص پنتوپرازول اوه سینا 20 میلی گرم-آوی پنتو
قرص پنتوپرازول سی دی 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول فارابی 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پانتوپرازول کومباکسونا 40 میلی گرم
قرص آهسته رهش پانتوپرازول-ساندوز 40 میلی گرم
قرص آهسته رهش پنتوپرازول-ساندوز 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پانتوزول 40 میلی گرم
پودر قابل تزریق پنتوپرازول جابر 40 میلی گرم
قرص آهسته رهش پانتوزول 40 میلی گرم
قرص آهسته رهش پانتوزول 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پنتوپرازول 40میلی گرم
کپسول پنتوپرازول فارابی 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پانتوسید 40 میلی گرم
کپسول پنزول 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پانتوپرازول-ساندوز 40 میلی گرم
کپسول پنتوبست 20 میلی گرم
کپسول پنزول 40 میلی گرم
پودر قابل تزریق پانجکت 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول تسنیم 20 میلی گرم
ویال پنتوپرازول-ساندوز 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول ایران دارو 15 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول فارابی 40 میلی گرم
کپسول پنتوکیم 40 میلی گرم
قرص آنتی سیدکس اس تی پی 40 میلی گرم
کپسول پانتوفارم 20 میلی گرم
کپسول پنتوبست 40 میلی گرم
کپسول پنتوفارم 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول درسا 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول شفا 20 میلی گرم
کپسول پنتوکیم 20 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول شفا 40 میلی گرم
کپسول پنتونیل 40 میلی گرم
کپسول پنتوپرازول درسا 20 میلی گرم
قرص آنتی سیدکس اس تی پی 20 میلی گرم
کپسول پنتونیل 20 میلی گرم
ویال رمفلاکس 40 میلی گرم
پودر قابل تزریق آفاپرازول 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول مداوا 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول فندا 40 میلی گرم
قرص پپتیکر 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول-ناژو 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پنتوپرازول نانو دارو پژوهان 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول ثنامد 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول ثنامد 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول مداوا 40 میلی گرم
قرص دپرتون 40 میلی گرم
پودر قابل تزریق دی پی پنتوکس 40 میلی گرم
قرص پنتوفلکس 40 میلی گرم
قرص پپتیکر 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول شفا 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول شفا 20 میلی گرم
قرص پنتوپرازول سبز پویان 40 میلی گرم
قرص پنتوپرازول فندا 20 میلی گرم
قرص پنتومید 20 میلی گرم
قرص پنتومید 40 میلی گرم
قرص انتریک کوتد نولپازا 40 میلی گرم
قرص انتریک کوتد نولپازا 20 میلی گرم
پودر قابل تزریق پنتومید 40 میلی گرم
محمد احمدی (1402/6/11)

سلام حتما دکتر فرزان درخشان رو توصیه میکنم تهران فوق تخصص گوارش نه بخاطر داروهای ونن بخاطر اخلاقش بلکه بخاطر تشخیص و اعتماد بنفسش بمنگفت مشکل معدن عصبیه اگه به پنتو پرازپل جواب نمیده البته باتوجه به mri وگفت اصلا تو زخم اثنی عشر نداریوخلاصه جوری باهام حرف زد که تازه فهمیدم بیخود چند ساله پنتو خوردم واصلاخوردن ونخوردنش یکیه یه چند روز قرص آرام بخش کارو دیار پپکساید خوردم واونم گذاشتم کنار الآنم اگه پرهیز کنم کمی هم عرق نعنا بخورم شبم سرم رو تنظیم کنم وشیب بدم به رختخوابم مشکلم حله واین یعنی معجزه یه دکتر خداوند خفظشون کنه

لیلا علی ابادی (1401/12/13)

سلام من قرص لاغری یه عدد خوردم خیلی حالم بد شد رفتم دکتر گفت داخل قرصه موادشیشه داشته برام روزی دوعد قرص پنتوپرازول یکی صبح ناشتا و دوساعت قبل شام ولی بخاطرموادشیشه ی موجوددر قرص لاغری بواسیر شدید گرفتم و شیاف انتی هموروعید مصرف میکنم ایا ایرادی نداره؟ یا تداخل دارویی نداره؟ ممنون میشم راهنماییم کنین ولی اندوسکوپی نرفتم گفت اگه رنگ مدفوع سیاه شد باید اندوسکوپی کنی از معدت

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/14)

مصرف قرص لاغری مذکور را سریعا قطع کنید. شیاف آنتی هموروئید ایرادی ندارد و تداخلی با پنتوپرازول ندارد.

منصورکیوان (1400/11/27)

سلام.قرص چاقی مصرف میکردم قط کردم تو ۲۴ساعت به زور چیزی یکم غذا میخوردم این مدت۱۰روزه که مریضم دوشبم از گلوم خون می اومد باسرفه خودمم مورفین شیره مصرف میکنم رفتم دکتر. کفته علاعم کرونا هم داری حالا قرص پنتوپرازول۴۰بهم داده خواستم بدونم چجور مصرف کنم یااصلان مصرف کنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/11/29)

در صورت مشاهده خون در خلط یا در برگشت محتویات معده، فورا به متخصص مربوطه مراجعه کنید

نگین آقایی (1400/7/29)

سلام ، ببخشید من خیلی کم اشتها بودم و بعد از غذا حالت تهوع داشتم رفتم دکتر پنتوپرازول ۲۰ تجویز کرد قبل از صبحانه و قبل از شام الان نسبت به قبل اشتهام خوب شده میخواستم ببینم این قرص ها باعث لاغری نمیشن؟؟

عصمت (1400/3/5)

سلام من چند روز قرص پنتو پرازول مصرف مکنم دل بیچه شدی اسهال دارم خشگی دهن دارم خواستم بدونم قرض استفاده کنم یا قطع کنم ممنون اگه جواب بدین

فرهاد ملکی (1400/2/7)

سلام ؛من در سه نوبت شربت متادون مصرف میکنم آیا قرص پنتوپرازول ۴۰ با متادون مشکل ایجاد نمیکنه تداخلی نداره تشکر

عبدالرحمان شریفی (1400/1/26)

من چهارروز قرص پنتومید40رو خوردم الان بعد یک یادوماه وزوز گوش دارم چیکار کنم ازبین بره

نا شناس ۳۰ (1400/1/22)

پنتو پرازول که مصرف میکنم بدتر میشم سوزش معده شدید و حالت تهوع

عزت الله عرب (1400/1/20)

باسلام بنده مشکل اسیددارم..رانیتیدین مصرف میکردم..موقع سوزش معده هنگام شب ...الان حدود۳ماهه پنتو۴۰مصرف میکنم فقط ناشتایی صبح..اعدد..مشکل اسیدمعده ندارم..خوب شدم..ارثی هم هستم..سوالم اینکه مصرف تاچه زمانی ادامه بدم..اگرهمیشه استفاده کنم..اشکال داره به نظرتون..ممنون میشم بی جوابم نزارین..

احمد احمدی (1400/1/19)

برای کسی که عمل قلب باز انجام داده پنتو پرارول رو دکتر گفته روزی یکی ناشتا من الان اشتباهی شب هم بعد از غدا همراه داروهای دیگه بهشون دادم مشکلی پیش نمیاد

فرشاد میهمی (1400/1/16)

سلام من ۱سالی هست معده درد دارم اوایل کم بود این ۴ماهی هست خیلی وضعم خرابه تپش قلب سوزش تنگ نفس میشم هر دکتری میرم میگن استرس داری انقدر امپرازول پروپرانول پنتو پرازول کلیدوم سی الکسابد ۵خوردم خسته شدم بدتر میشه به نظر شما راهی برای نجات من هست ممنون میشم کمکم کنید⚘⚘⚘

داوری (1400/1/11)

دکترقرص پنتوپرازول برای ورم معده ی من تجویزکردن بعد ازسه ماه بدنم شروع به خارش کرده احساس میکنم مسمومیت دارویی شده اشتها به خوردن غذا ندارم ودردی هم وسط قفسه سینه هست مثل گیر کردن لقمه سرمعده یاگیر کردن توپ بیسبال وسط سینه که دردش به پشت هم میزنه خوردن دارو وقطع کردم ولی خارش هنوز ادامه دارد

برکه (1400/1/1)

با سلام و عرض ادب حدود یک ماهه که بد جوری سوزش معده اذیتم می کنه کلیندیوم 30مصرف می کردم قبل از دو سال برای اعصاب معده و مشکلی نداشتم حالا بعد از چهار سال دوباره مشکل اعصاب معده به سراغم اومده کلیندیوم مصرف کردم دردم کم نشد پزشک داروی پنتومید تجویز کرد باز حل نشد لازم به ذکره که در محیط پر استرس هستم و شدیدا مشکل عصبی دارم و مشکل مربوط به مادر شوهرم هست خواهشا راهنمایی بفرمایید البته پیارسال هم سه ماه داروی های کلردیازپوکساید و دو تا داروی دیگه که حضور ذهن ندارم رو مصرف کردم و با پزشک دوره ی مصرف رو کامل کردم و مشکل گرفتگی عضلات م بوط به اعصابم حل شد ممنون از زحمات

زینب میری (1400/1/1)

سلام من تیروئید کم کار دارم بخاطر همین یبوست گرفتم کلن یکطرف لگنم درد میگیره رفتم دکتر قرص کلیدینیوم با قرص تیروئید دادن یکم بهتر شده یبوست ولی بازم خکدم میتونم از قرص امپرازول یا پنتو استفاده کنم الان این درد لگنم امکان داره بخاطر یبوست باشه آخه سونو هم زدم مشکلی نداشتم فقط عفونت مثانه

مرتضی (1399/12/30)

سلام، حدود ۶ سال هست که به دلیل رفلاکس، پنتوپرازول20 مصرف میکنم و مشکلم حل شده، ولی در آزمایشات جدید مشکل آنزیم کبدی و تیروئید و اسید اوریک و چربی خون بالا و کاهش b12 داشتم که دکتر واسه هر کدوم قرص های مربوطه رو تجویز کرد. امروز با قرص اس امپرازول منیزیم آشنا شدم، آیا با مصرف این قرص خطر ابتلا به کمبود منیزیم کاهش پیدا میکنه؟

محمد (1399/12/17)

سلام بنده ندول تروئید از نوع گرم دارم دکتر برایم پنتوپرازول نوشته ایا درسته این تجویز یا خیر

محمد (1399/12/17)

باسلام بنده ندول تروئید از نوع گرم رو دارم دکتر برایم پنتوپرازول تجویز کرده ایا تجویز دکتر درست بوده؟

محمد دهقان (1399/12/12)

سلام رفتم دکتر حدودا 10 روزه قرص پنتو پرازول 40 میخورم ولی ساعت 8 شب به بعد کم کم احساس سوزش معده ودرد معده و تیر کشیدن در قلب دارم و وقتی شب میخوابم بیدار میشم از سوزش و درد میشه شب هم بخورم؟ این بیدار شدن شب خطرناکه؟

محمد دهقان (1399/12/12)

سلام خسته نباشید رفتم دکتر قرص پنتوپرازول 40 میخورم صبح ناشتا تا حدودا ساعت 8شب خوبم بعدش کمی درد معده و سوزش معده دارم و تیر میکشه قلبم بعدش که خواب میرم یهو درد میگیره و میسوزه معدم بیدار میشم و بعد 10 دقیقه خواب میرم میشه شب هم قرص بخورم؟

مهدی حکمتی (1399/12/8)

سلام خانمم ناراحتی معده داره از درد شدید به پزشک مراجعه کردیم آمپول پنتو پرازول تجویز کردن یک ساعت بعد لب هاش شروع کرد به تورم کردن و کهیر زدن بدن،سوالم اینه این حساسیت مدت خارح شدن داره از بدن؟

قاسمی (1399/11/25)

سلام بنده متادون مصرف میکنم ایا قرص پنتوپازول تداخل دارد ،درد درسینه وسردرد هم دارم

معصومه هاشمی (1399/11/20)

سلام من قرض نولپاز ۴۰ مصرف میکنم به مدت ۱۰ روزه الان دل پیچه شدید،درد پهلوها و خشکی دهان را هم دارم خیلی اذیت می کشم ایا باید قرص نولپاز را دیگر مصرف نکنم

مهدی عزیزی (1399/11/19)

سلام من یک هفته است که پنتاپرازول مصرف میکنم ولی احساس میکنم یه چززی تو گلوم گیر گرده و کمی ضعف دارم و سردرد کم به همراه دل پیچه و به همراه این قرص پنتافیل۴۰۰ و اوومید ۵۰ هم مصرف میکنم این اثر قرص یا با قرص های دیگه تداخل داره

یدالله جعفری (1399/11/17)

سلام من سوزش دارم تو قفسه سینه و شکم قبل از این کرونا گرفته بودم خوب شدم خواستم بپرس سوزش تو قفسه سینه و شکم ربطی به کرنا و ریه داره یا نه

یدالله جعفری (1399/11/17)

سلام من چند ماهی هست احساس سوزش در قفسه سینه وشکم میکنم آزمایش کامل دادم هم گفتن موروی نیست دکتر برام قرص لانسو پرازول وفاموتیدین داد دارم مصرف میکنم ولی باز همون طور هستم البته قبل از این بیماری کرنا گرفته بودم بعد خوب شدم میتونه این سوزش از علام کرنا باشد

امیر (1399/11/17)

با سلام بنده آزمایش دادم گفت میکروب معده دارید پنتو برام نوشت و آنتی بیوتیک ولی الان زمانی غذا میخورم مچ دستم یا مچ پام یا کتفم شروع میکنه درد علت چیه ممنون مبشم راهنمایی کنید

شهره صارمی (1399/11/17)

با سلام ..من مدتیه بعداز غذا بخصوص بعدازشام حالت تهوع بهم دست میده و تا ۳، ۴ ساعت این حالت ادامه داره و بعد از بالا آوردن آخرش یه مایع ترش بالا میاد که فکر میکنم اسید معده مه این موضوع خیلی اذیتم می‌کنه بعضی مواقع هم صبح زود اینجوری میشم آزمایشام چیزی نشون نداده گرفتگی گلو و درد معده ندارم فقط ترشح پشت حلق دارم آیا میتونم از پنتوسیک ۴۰ شبها بعد یا قبل شام استفاده کنم؟ آیا آندوسکوپی لازمه برم ممنون میشم راهنمایی کنید

rahim.kh (1399/11/16)

سلام ببخشید؛ من حدود چهار سال پیش سوزش معده داشتم و همچنین یکی دو بار خون با مدفوعم می‌اومد؛ به متخصص که مراجعه کردم گفت چیزی نیست نگران نباش اسید معده‌ت زیاد شده. برام نولپازا۴۰ نوشت از اون موقع هر وقت میخورم حالم خوبه اگه قطع کنم دوباره معده درد میگیرم و خونریزی میکنه دوباره. پیش یه دکتر دیگه هم رفتم ازمایش گرفت پیلوری هم نداشتم؛ چهار ماه بود هیچ مشکل معده نداشتم الان دوباره شروع شده؛ بنظرتون همین دارو رو ادامه بدم یا دوباره برم پیش دکتر؟ سه تا دکتر تا حالا رفتم گفتن جدی نیست؛ ولی خودم از خونریزی میترسم.

نگار (1399/11/15)

سلام مدت یک ماه میشه که طعم و بوی دهانم عوض شده دکتر بهم لانزو و پنتوپرازول دادن،در آزمایشی ک دادم میکروب معده نداشتم خواستم بدونم این داروها رو مصرف کنم طعم دهانم عوض می شود ؟

غفاری (1399/11/12)

باسلام مدت ۷ ماه است بعلت مشکل قلبی هر روز صبح ناشتا پنتاپرازول مصرف میکنم الان هر روز بصورت گذرا خستگی شدید و دردهای عضلانی در بازوهای دست و عضلات پا احساس میکنم که تقریبا غیر قابل تحمل است با توجه به اینکه داروهای دیگر از قبیل آسپرین پلاویکس رزوواستاتین و متورال مصرف میکنم آیا ممکنه این مشکلات از عوارض پنتا باشه و جایگزین آن چی مصرف بکنم . با تشکر

رضا امیدی (1399/11/10)

با سلام و دعای خیر آیا امکان مصرف بیش از ۸۰ میلی گرم در روز هست؟ من با توجه به تخلی و. خشکی دهان جهت مصرف داروهای متعد (کلیت روده) این دارو تجویز شده اما صبحا از ۸۰ میلی استفاده میکنم خیلی راحت ترم لطفا راهنمایی بفرمایید حداکثر دوز چقد هست؟

ندا حیدری (1399/11/10)

سلام وقتتون بخیر من باردار هستم و دکترم این دارو واسم تجویز کرد صبح ناشتا ایا ممنوع است؟؟

حمید خضری (1399/11/9)

با سلام خدمت متخصصین عزیز. من اندوسکوپی دادمشکل ورم معد و میکروب داشتم متخصص برام میترونیدازول ۲۵۰ و بیسموت دو هفته خوردم و پنتومید ۴۰ الان بعد یک هفته فقط حالت تهوع شدید دارم گاهی اوقات همراه با سر گیجه و احساس ضعف همراه هستش خداییش دیگه کلافه شدم الان وقتی سمت معده ام رو یکم فشار میدم درد دارم .خواهشن راهنمایی بفرمایید ایا از عوارض قرصها هستش یا نه .هنوز دهانم احساس تلخی دارم یا مزه فلز .

محمد ترکمان (1399/11/8)

سلام من ۵ سال است نولپازا ۲۰ مصرف می کنم ولی خیرا قطع کردم به جز سر و صدای معده یا روده هنوز مشکلی برام پیش نیامده چاره ای هم نداشتم چون ناشتا باید قرص تیرویید مصرف کنم که تداخل دارند ممنون میشم به ایمیلیم پاسخ دهید یا به همراهم

محمدرضا قاسمیان (1399/11/6)

سلام من قرص پنتا پرازول را حدود یک ماه بعد از بهبودی بیماری کرونامصرف میکنم وتقریبا از همین حدوددچار ریزش شدید مو شده ام ایا امکان دارد از عوارض این دارو باشد ممنون

الهام رضایی (1399/11/4)

ببخشید من قرص پنتو پرازول میخورم برای معده ام و مولتی ویتامین و فولیک اسید برای قبل بارداری آیا پنتو پرازول اثر مولتی ویتامین و پایین میاره؟

امیرعلی (1399/11/3)

با عرض سلام بنده یه مدتی از دارو مصرف میکردم (اوی پنتو ) الان چندروزی میشه که دارو رو قطع کردم و متاسفانه بدنم مخصوصا روی قفسه سینه و معده و شکمم و دور ناف خارش شدید گرفتم و همچنین دونه های ریز و تنگی نفس ..ایا این علائم مربوط به همین قرصه؟ این قرص جایگزین داره ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

فرهاد (1399/10/29)

سلام من در امریکا زندگی میکنم و خیلی وقت هم هست که مشکل معده دارم ولی الان یک سالی هست که دکتر به من پنتا پرازول داده و با مصرف ان خوب میشم ولی هر بار که بخواهم دارو را مصرف نکنم دوباره ریفلاکس معده شروع میشه واینجا هم تا دکتر عمومی تشخیص نده پیش متخصص نمی فرسته ومن دنبال درمان هستم نه پنهان کردن بیماری با دارو ، ممنون میشم اگر راهنمایی کنید که ایا این مشکل درمان قطعی داره یا نه چون این قرص را که مدت طولانی نمیشه مصرف کرد.

حسام (1399/10/22)

خونریزی اثنی عشر دارم . دوره دوهفته ای پنتو و آنتی بیوتیک تمام شد . آزمایش hp یکماه دیگه است . در این فاصله پنتو‌ رو ادامه بدم یانه ؟‌

dayi (1399/10/22)

با سلام. من معده ام همیشه با خوردن برنج درد میکنه الان ده روز میشه پنتوپرازول مصرف میکنم و این روزا سرم هر روز درد میکنه خاستم ببینم عوارض قرص هست یا چیزه دیگه اگه جواب بدید ممنون میشم

مریم افراسیابی (1399/10/19)

باسلام من سالهاس اسید معده ام زیاده که قرص ایمی پرازول استفاده کردم اما الان دکتر پنتوپرازول دادن و ازمایشم نشان داده گلبول های قرمزم اندکی کاهش پیدا کرده و دکتر ب۱۲ تجویز کردن ایا خوردن این دوتا دارو باهم تداخلی ندارد؟ ۵۳ ساله هستم.

زهرا مرتضوی (1399/10/14)

من مشکل تیرویئد داشتم ودکتر متخصص قرص پنتوپرازول تجویز کرده است ایااستفاده کنم تاثیری داردممنونم

راستین (1399/10/13)

سلام.آیا پنتاپرازول باعث التهاب عصب چشم هم میشه؟چون یکی از عوارضش تاری دید هست اینو پرسیدم.

رقیه ی (1399/10/13)

سلام خسته نباشدببخشیدمن نزدیک 10سالی هس که باکوچکترین اعصاب خوردی معدم ترش میکنه یعنی آب هم بخورم معدم ترش میکنه میزنه اسیدمعدم بالاانگارآبغوره میادتوگلوم ت این چندسال همش قرص رانتدین میخوردم بعددوباره شده فامتدین جواب نمیدادالان یه 4ماهی هس که پنتوپرازل 40میخورم خوب جواب میده یه چندروزی هس داروقطع کردم دوباره معدم مثل قبل ترش میکنه وسردردمیگیرم معدم هیچ دردی نداره فقط ترش میکنم بایدچکارکنم ممنون؟

... (1399/10/13)

سلام وقت بخیر من پدرم انژیو کرده و یکی از دارو هاش پنتو پرازول بود بعدازانژیو کمی هذیون میگویند ایاربطی به این دارو داره؟! این طبیعیه که بعداز انژیو هذیون بگویند؟!

امیر عرشیا (1399/10/13)

سلام من مدتها رفلاکس معده داشتم که منجر به آسیب شدید حنجره شد. الان با پنتوپرازول 40 مهار شده و پرهیز جدی دارم. حدود 6 ماه از دوره درمانی جدیدم میگذره و دکتر اجازه داده پنتوپرازول رو قطع کنم. من اما به خاطر سختی هایی که کشیدم یه مقدار شک دارم در قطع مصرف. از طرفی مدتی هست گردن درد شدید دارم. ممکنه گردن درد به خاطر طولانی شدن مصرف دارو باشه؟ چون تغییر دیگه ای در سبک زندگی نداشتم تقریبا... ممنون میشم پاسخ بدین

معصومه عباسی (1399/10/12)

نودول حنجره دارم دکتر برام پنتوپرازول۴۰ وشربت معده تجویز کرده.که باید قرص رو هم قبل از صبحانه وهم قبل از شام بخورم .۵ روزه دارم میخورم .اسهال وحالت تهوع دارم.آیا ادامش بدم ۶۰تا برام نوشته

وحید (1399/10/12)

سلام من بخاطر درد گلو و ترش کردن معده قرص پنتوپرازول 40 میخورم، ولی الان سه روز هست که احساس نفس تنگی میکنم و احساس میکنم چیزی راه تنفسم رو بسته، میخواستم بدونم مربط به عوارض این قرص هست؟ مصرف قرص رو حدودا پنج روز پیش شروع کردم.

سیاری (1399/10/9)

سلام من رفلکس دارم رفتم داروخانه بهم پنتومید 40 داده دوروز است ناشتا میخورم امروز چشم چپم درد میکنه و کمی عفونت کرده میخواستم بپرسم از این قرص ها نیست میشه زودتر جواب بدید ممنون میشم

زهرا موسوی (1399/10/7)

سلام خسته نباشید دکتر برای من چهار تا قرص تجویز کردن ۱.پنتوپرازول ۲،موتیدون ۳.کلاریترومایسین۵۰۰ ۴.آموراکس ۵۰۰ تشخیص ایشون وجود باکتری در معده ی من بود دو تا از دارو ها یعنی برای قبل از غذا است یکیشون ناشتا است این دو دارو رو با هم مصرف کنم موتیدون و پنتوپرازول ۴۰ ضرر دارد یا روش مصرف چگونه باید باشد

فرشاد برنجان (1399/10/5)

سلام برای زخم اثنی عشر و باکتری معده م دکتر بهم پنتوپرازول و بیسموت ساب سیترات دادن صبح و شب قبل از غذا. دو روزه استفاده میکنم یک کم اسهال و حالت تهوع دارم. میخاستم بدونم با ادامه مصرف عوارض از بین میرن؟ و از همه مهم تر این دوتا دارو تاثیری داره برای میکروب؟ تقریبا یک ساله با معده م مشکل دارم خیلی دکتر رفتم و دارو مصرف کردم. گاهی اوقات گریه میکنم از این بابت. ممنون

نسیم (1399/10/4)

سلام من مشکل رفلاکس دارم به صورت دوره ای برمیگرده دکتر قبلا برام امپرازول 20 ناشتا و فاموتیدین قبل از خواب تجویز کردن اما امپرازول شدیدا واسم اضطراب میاره و فاموتیدین هم سردردهای وحشتناک ،می خواستم بدونم پنتوپرازول بهتره یا لانزوپرازول ،و چه دزی باید مصرف کنم؟

اسحاق محمدیان (1399/10/1)

سلام. حدود دو ماهه که احساس میکنم چیزی تو گلوم گیر کرده.(پایین گلو.متصل به سینه) احساس خفگی میکنم دکتر رفتم گفت احتمالا گاز معده باشه. پنتوپرازول و دایمتیکون بهم داد. عارضه ای در گلوم هم دیده نمیشه. دارو دو روزه شروع کردم. هنوز تغییری مشاهده نکردم . لطفا راهنمایی بفرمائید.

غفور حسینی (1399/9/30)

سلام خسته نباشید من۵ ماه پیش عمل جراحی معده داشتم دکتر گفت معدت سوخراخ شده بود الآن پنتو پرازول شفا مصرف میکنم حالا سرگیجه و درد بازو درد قفسه سینه سردی پا ودست وتپش قلب و لرزش دست دارم بیحالم و خابم میاد

اشکان عادلی (1399/9/30)

سلام خسته نباشید ، ببخشید من مشکل اسید معده دارم قبلا نکسیوم مصرف میکردم عالی بود ولی متاسفانه پیدا نمیشه الان دکتر صبح برام ناشتا لنزوپرازول و شب پنتراپرازول نوشته ولی پنتراپرازول رو که شب بعد شام خوردم حدودا نیم ساعت بعد احساس کردم اسید معده بیشتر ترشح شد این طبیعی هستش در بار اول مصرف؟ جایگزنی وجود داره؟ ممنون

رضا سلامات (1399/9/28)

سلام من سال ۹۲ عمل اسلیو معده انجام دادم از خوشحالی لاغر شدن هیچ قرصی که دکتر تجویز کرده بود رو استفاده نکردم ولی الان مشکل اسید معده دارم رفتم داروخانه دکتر داروخانه با اطمینان خاطر قرض پنتوپرازول ۴۰ رو واسم تجویز کرد کا خدا رو شکر الان حالم خیلی خوبه و دیگه مشکل اسید ندارم فقط نمیدونم تا چه وقت باید مصرف کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

محبوبه ابرومند (1399/9/26)

سلام خسته نباشید من مشکل رفلاکس معده داشتم و درد در ناحیه ی قفسه ی سینه دکتر آزمایش برام نوشت تشخیص دادن که میکروب معده دارم و همین طور ورم معده قرص پنتوپرازول برام نوشتن و آموکسی سیلین و کلاریتریترومایسین500 الان دوروزه که اسهال شدم و گلوم چرک میاد و میسوزه سوال اولم اینه که اسهال شدن میتونه از مصرف این داروها باشه؟ سوال دومم چرک گلوم ربطی به این مریضی داره؟ و در آخر این که بدنم چند روزه جوش میزنه اینم از عوارض داروها هست یا نه؟

فرهادی (1399/9/21)

سلام من داروی پنتوپرازول ۴۰ را دوسه روز مصرف میکنم وعوارضی همچون بی‌حالی وضعف وشل شدن عضلات بدنم حس میکنم آیا این جز عوارض مصرف این دارو هست یانه لطفامصرف دارورا قطع کنم یا نه

خسروبهادری (1399/9/14)

باسلام خسته نباشیدبنده ۷الا۷ساله پتوپرازول وامپرازول مصرف میکنم جوری که الان استخوانهای دردومیشکندوپیسی دارم ضعف دارم استرس افسردگی چکارکنم۳۲سالمه تازگیهاسرفه میکنم ایاسرطان دارم

احمدی (1399/9/14)

سلام برای بچه سه ساله ی من قرص پنتوپرازول ۲۰ نوشتن متخصص اطفال اما نمیتونه بخوره وقتی هم له میکنم خیلی تلخ میشه شربت نداره این دارو؟

سپیده (1399/9/9)

سلام من حدود یک ماه هست کمر درد خیلی شدید گرفتم رفتم دکتر برام ام آر آی نوشتن انجام دادم ولی هنوز گزارش آماده نشده دیشب رفتم دکتر به من قرض پنتوپرازول دادن در صورتی که من اصلا مشکل معده و رفلاکس و سوزش ندارم علت تجویز این دارو چی بوده؟

رضوان (1399/9/8)

سلام وقت بخیر من دچار رفلاکس معده بودم از چهار ماه پیش تا به خال هم قرص پنتوپرازول ۴۰ استفاده میکنم ولی روش ترک این قرص رو نمیدونم ک باید یکدفعه باشه یا به تدریج؟ و اینکه من ترش کردن رو خیلی نسبت ب مواد غذایی حساس هستم

عزیز رسولی (1399/9/5)

باسلام وخسته نباشید خدمت پزشکان محترم در تاریخ 22مرداد99دچار سکته قلبی شدم وبعداز سه روز از بیمارستان قلب شریعتی مرخص شدم داروهایم صبح ناشتا پنتامید40صبح نیترو 2.6ووالسارتان40نصف متورال50ووسط روزپلاویکس75وروپیکسون40وعصرنیترو2.6ووالسارتان40ونصف متورال50وآسپرین80 میخورم به پزشک عمومی مراجعه کردم گفتن پنتامید وروپیکسون 40را مصرف نکنید فقط روپیکسون 10 کافیه حالم وفشارم خوب است 12/8 فقط در سربالایی کمی درد در قفسه سینه دارم با توجه به اینکه نوبت بعدی مراجعه به کلینیک بیمارستان قلب برج 12است لطفا بفرمایید به گفته دکترعمومی عمل کنم یانه در بروشور دارو پنتامیدهم نوشته مدت درمان با دارو 60 روز میباشد مشکل معده هم ندارم لطفا راهنمایی فرمایید

علی سالاری (1399/9/1)

سلام اگه پنتو پرازول 20 را نصف کنیم آیا مشکلی ایجاد میشه.. من با نصف 20 هم مشکل ریفلاکسم حل میشه.. چندین ساله مصرف میکنم.

امیر سیدی (1399/8/29)

سلام وقت بخیر. میخواستم بدونم ویال پنتوپرازول 40 رو میشه عضلانی زد یا خیر ؟

خسروکریمی (1399/8/29)

مدت یک هفته پنتویرازول 20 دکتر تجویز کرده بعلت آروغ زدن شدید الان دو روزهنگام دستشوی همراه ادرار یه ماده لزج وکمی زرد رنگ با ادرار خارج میشه می خواستم علت رو بدونم ممنون از راهنمای تون

عماد فروغی (1399/8/28)

سلام. حدود یک ماه و نیم هر روز قهوه میخوردم. بعضی وقت ها یه مقدار احساس گرفتگی قفسه سینه داشتم و بعضی وقت ها غذا میخوردم تا گلوم حس بدی داشتم. دکتر متخصص داخلی برام قرص پنتوس 40 و کلیدینیوم سی نوشت که روزی یکی بخورم. یکی قبل از شام و یکی ناشتا. سه روزه این قرص هارو دارم میخورم ولی درد قفسه سینم بیشتر شده و انقدر عوارض بدی ازشون خوندم میخوام مصرفشون را قطع کنم. آیا بعد از سه روز مشکلی پیش نمیاد؟

علیرضا خدری (1399/8/27)

سلام استفاده همزمان پتوپرازول ۴۰ و آنتی هموروئید و ایماتینیت باعث چه عوارضی میشود؟

زهرا (1399/8/24)

سلام‌‌.من حدودا۱۰روزه بدون نسخه پزشک قرص پنتوپرازول استفاده میکنم.حدودایکماه است سرفه میکنم بخاطرکروناازالکل برای ضدعفونی زیاداستفاده میکنم علت سرفه هاموازون دونستم.ولی دیفن هیدرامین استفاده کردم وخوب نشدم‌.گلووحنجرم هم قرمزشده زبانم هم سفید.گفتم شایدازمعدم باشه این دارورواستفاده کردم ولی شدیدتپش قلب دارم باتنگی نفسو بیحالی میتونه ازین قرص باشه؟

نجمی (1399/8/24)

سلام. ببخشید دکتر برای عفونت هلیکوباکتر به من پنتومید و کلیترومایسن و اموکسی سیلین و بیسموت تجویز کرده هر ۱۲ ساعت.پنتومید و بیسموت هر دو قبل از غذا باید مصرف بشن، ولی روی بروشور بیسموت نوشته نباید همزمان با داروی ضد اسید مصرف بشه. میخواستم ببینم ابن دو را چطوری مصرف کنم ؟

هانیه نوروزی (1399/8/24)

با سلام خسته نباشید من ۵ روزه که دارم پنتوپرازول به خاطر میکروب معدم مصرف میکنم تقریبا یه روز درمیان استخوان های بدنم مخصوصا پاهام به شدت درد می‌کنه به نظرتون مصرفشون رو قطع نکنم؟ ممنون میشم که جوابم رو بدین

علی اکبر حسن آبادی ۲۱/۸/۹۹ (1399/8/21)

دکتر بهم پنتوپرازول۴۰ داده گفته صبح وشب قبل ازغذا بخوریداشکال ندارد یا حتما باید ناشتا بخوریم لطفا راهنمایی بکند

مجتبی (1399/8/18)

سلام ببخشید من سوزش معده داشتم و قرص پنتوپرازول ۴۰ مصرف میکنم ولی بعد از مصرف قرص سریع سریع گرسنه میشم و بعد از خوردن غذا باز هم احساس گرسنگی میکنم میشه راهنمایی بفرمایین با تشکر

Ali (1399/8/18)

با سلام من اخیرا متوجه شدم که سرطان بد خیم معده دارم و دکتر بهم قرص pantoprazole megan ec40mg داده یکی صبح و یکی شب برای میکروبهایی که در آندوسکوپی مشاهده شده . و الان دومین روزی هست که دارم استفاده میکنم ولی متاسفانه تنگی نفس گرفتم خواستم بدونم آیا از عوارض این دارو هست یا نه چون هیچ داروی دیگری استفاده نمیکنم با سپاس

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/8/18)

مصرف پنتوپرازول در سرطان معده ممنوع است. درمان میکروب معده نیاز به آنتی بیوتیک دارد. قطعا پزشک برای شما تجویز کرده است

موسوی (1399/8/13)

سلام ورم معده دارم به دکتر فوق تخصص کوارش اندوسکوپی وکلونوسکپی انجام دادم قرص بیسموت ومترونیدازول وپنتی پرازول ۴۰ تجویز دودوه ده روزه بیسموت ومتروبه اتمام رساندم وپنتی مانده هرچهاروزاجابت مزاج دارم وبعدازاجابت شکم دردوحالت اسهال میگرم ازعوارض پنتو است ؟

سعیدی (1399/8/11)

سلام بنده برا سوزش صبحگاهی معدم و درد روی معده و روده ام دکتر قرص پنتوپرازل 20تجویز کردن که ناشتا بخورم و قرص های دیگه بنام کلیدینیوم سی و بیسموت و دومپریدون 10تجویز کردن که اینها هم پیش از غذا هستن میخواستم بپرسم اینها با هم مشکلی به وجود نمیارن از نظر تداخل دارویی

رضا صیدابادی (1399/8/9)

سلام وقت بخیر.خلاصه میگم من ورد معده خداروشکر اصلا ندارم اندوسکوپی هم کردم سالم بود ولی گاهی وقتا سوزش سر دل دارم و همیشه با اینکه پنتوپرازول صبحانه میخورم فقط صبح ترش میکنم ممنون راهنمایی کنید.

شراره مهدوی (1399/8/7)

سلام آقای دکتر من 56 سالمه مشگل هضم معده دارم ترش میکنم رفلاکس دارم همش، معدم سنگینی میکنه معدم سرد شده خیلی بی حالی دار م همیشه خسته هستم حوصله کار کردن ندارم همش خلط دارم وشبا همیشه ابز دهتم میاد رفتم دکتر طب سنتی بهم اولمد امپرازول 20 بهم داده قرص آلومینیم وکلیدیوم سی بهم داده هنوز ت۴ییری نکردم باید چیکار کنم؟‌ما یه شماره دارین بهم بدین بهتون تماس بگیرم؟

زهرااحمدی (1399/8/6)

من یه هفته هست قرص پنتوپرازول میخورم دراطراف نافم سوزش دادم میخواستم ببینم برای این قرصه یا نه

سیما نوریان (1399/8/6)

سلام من 10 هفته باردارم و حدودا یک ماهه که درد شدید معده دارم و احساس میکنم زخم معده دارم و غذا هضم نمی شود و اسید معده ام زیاده و دیروز که به دکتر مراجعه کردم کپسول پنتوپرازول40رو تجویز کرد با توجه به بارداری مشکلی نداره

علی حیاتی (1399/8/5)

سلام عرض ادب من پنتوپرازول 40 مصرف میکنم حدود یک هفته است و خیلی دچار ضعف و بی‌حال شدم لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون میشم

نادرباعزتی (1399/8/5)

با سلام.مدتی هست که پنتو پرازول20 مصرف میکنم ولی چندروزه احساس بی حالی حرارت بدن گاهی بالرزودردبالای شکم و سوزش بالای شکم دارم ممکن است عوارض این داروباشد. باتشکر

الهه صفایی (1399/8/4)

پنتوپرازول برای کودک دوازده ساله چقدر باید مصرف بشه

زهرا (1399/7/29)

سلام ببخشید من معدم خیلی تیر میکشه و میسوزه ب گلومم میزنه سوزشش شدید و قلبمم همش میگیره شدید تپش قلب شدید و بار دومه خون اوردم بالا نمیدونم چ مرگمه هر قرصی میخورم بهم نمیسازه خوبم نمیکنه سه روز اول پنتوپرازول۴۰ خوبم کرد معدمو باز دوباره شروع شد دردم جوری ک دردش ب پشت کمرمم میزنه خیلی دردم وحشتناکه جوریکه هر روز و هرشب میمیرم و زنده میشم تنگی نفسم میشم البته کرونا خفیف داشتم سه هفته هم قرنطینه کردم خودمو همش تنگی نفس و سرفه دارم حس میکنم بخاطر قلبمو معدمه میشه کمکم کنید ممنون میشم😔😔💔💔 تنها چیزی ک معدمو یکم آروم میکنه شربت معدس فقط ولی بعد چند ساعت باز دردم شروع میشه

آذر آذری (1399/7/26)

سلام من سیروز کبدی هستم و وبار باند مری گذاشتم با توجه باینکه نوشته شده پنتوپرازول 20برای سیروز کبدی خوب نیست دکترم می‌گوید باید مصرف کنم چکار کنم

Mobina (1399/7/17)

سلام‌من ۳ روز این دارو رو استفاده میکنم ب تجویز پزشک اما از زمان مصرف دچار یبوست شدم باید چیکار کنم

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/7/17)

سلام، یبوست گرچه با این دارو شایع نیست اما در برخی از مصرف کنندگان ممکن است دیده شود. توصیه در این موارد مصرف فیبرها، سبزی و آب به مقدار کافی در طول روز. پرهیز از مصرف غذاهایی که خود منجر به یبوست می شوند همچون سیب زمینی به صورت آب پز، مصرف ماست همراه برنج، مصرف زیاد چای و ... است. در نهایت اگر این موارد چاره ساز نبود بهتر است با پزشک خود درمیان بگذارید تا در صورت نیاز دارو تغییر کند.

مسعود نظری (1399/7/12)

سلام خسته نباشید مادرم میکروب معده داره دکتر بهشون قرص پنتوپرازول 40+ کلاریترومایسین 500+بیسموت 120+اموکسی سیلین500 تجویز کردن الان بعد از یک هفته که مصرف کردن بلع دردناک دارن نگران شدیم نمیدونیم عوارض این داروهاست یا نه و میخواستیم لطفا راهنمایی کنید اگر هست مربوط به کدام داروست؟ فعلا داروهارو قطع کردیم علائمی مثل تب و سرماخوردگی اصلا ندارن فقط بلع دردناک هست ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر افشین صفری - پزشک عمومی (1399/7/13)

سلام. فکر نمیکنم مربوط به داروها باشه. قرص کلیدنیوم سی بگیرید، قبل از هر غذا استفاده کنن.... اگر بهتر نشد، سریعا به متخصص داخلی یا فوق گوارش مراجعه کنید، بلع دردناک یا سخت بسیار مهم هست و پیگیری جدی میخواد. اگر مایل بودید بعد از دو روز که این قرص رو مصرف کرد، من رو هم در جریان بذارید.

رها طبیب (1399/7/11)

سلام میشه توضیح بدین چرا پنتو پرازول صبح ها ساعت 6معمولا باید استفاده بشه؟ دلیلش چیه؟

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/7/11)

سلام، بهترین زمان مصرف آن صبح ها نیم ساعت قبل از صبحانه است بدلیل اینکه حداکثر میزان اسید معده در این زمان است. اما در ارتباط پنتوپرازول در صورت عدم تحمل مصرف ناشتا می توانید بعد از غذا هم میل کنید.

پویان شاه کرمی (1399/7/11)

سلام و عرض خسته نباشید مادر بنده دیابت دارند و چشم هاشون بخاطر دیابت مقدار کمی کم دید شدند و هرسال به بیمارستان فارابی مراجعه میکنند، در قسمت چپ معده زیرسینه بیشتر مواقع احساس درد دارند بخصوص با خوردن بعضی غذاها سبزی، به دکتر مراجعه کردند و قرق پنتو پرازول ۴۰ براشون تجویز کردند، ولی الان مدتیه دچار تاری دید شدند ، بنظر شما عوارض این قرصه؟ ممنون از شما

شایلی شیرانی (1399/7/2)

سلام من برای نفخ شدید روده داروی و پنتوپرازول و دایجستیو مصرف میکنم این دارو ها با ترکیب قرص آهن و فولیک اسید مصرف بشه عوارضی ایجاد نمیشه؟

عاطفه حجازی (1399/6/27)

سلام خسته نباشید من حدود70روزه عمل بای پس کلاسیک شدم و مدام قرص میخورم ولی الان دوروزه معدم خیلی درد میکنه و میسوزه قبلا پنتوپرازول 20مصرف میکردم الان یه هفته کمتر هست قرص پنتوپرازول 40گرفتم احتمال داره از قرص باشه؟ ممنونم

ترانه (1399/6/26)

سلام وقت بخیر، من مبتلا به زخم معده و رفلاکس به دلیل شل شدگی کاردیا هستم ، دکترم پنتوپرازول نوشته بود به همراه دو عدد رانیتیدین در شب ،که فاموتیدین رو جایگزین کردم. حدود ۸ ماه این داروها رو مصرف میکردم و دو هفته ای میشه که کامل قطع کردم الان رفلاکس شدیدی دارم که به شکل تنگی نفس خودش رو نشون میده . قبل از پنتوپرازول هم آمپرازول رو تجویز کرده بودن درد معدم خیلی کمتر شده ولی رفلاکس هنوز اذیتم میکنه و قطع نشده. توی این شرایط کرونا هم شهر ما آندوسکوپی نمیگیره چیکار باید کرد؟

ناشناس (1399/6/24)

سلام من دو ماه از لانسوپرازول مصرف کردم بعد دکتر آندوسکوپی کرد هیچ ایرادی در معده نداشتم همه چیز نرمال بود بعد دچار کم خونی شدم آیا این کم خونی از عوارض لانسو پرازول هست

پیمان (1399/6/16)

سلام و وقت بخیر. ببخشید یه سوال داشتم مادرم ۱۰ روزه که انژیوگرافی قلب شده ، و پنج روزه که مرخص شده . در داروهایی که دکتر براش نوشته، قرص آوی پنتو هم هست. الان دوروزه که مادرم شدیدا بدنش کهیر و جوش ظاهر شده. دو روز دیگه هم نوبت گرفتیم که برگردیم پیش دکترش. ممنون میشم راهنمایی کنید ، که این کهیر ،از عوارض انژیو گرافی هستش یا قرص ذکر شده؟ ما چیکار کنیم؟

مریم (1399/6/14)

سلام خسته نباشین من دیشب رفتم دکتر برا سر گیجه و اینکه فشارم هم خیلى میفته بعد برام آوى پنتو ٤٠ نرشتن حالا عوارضش رو که میخونم میترسم مصرف کنم البته من کم اشتها هم هستم لطف کنید راهنمایى کنین 🌹

حمید (1399/6/11)

سلام عذرمیخام من تقریبا یک‌ماه پیش ب مدت تقریبا ۱۰روز اسهال گرفتم رفتم دکتر دارو داد با امپول وسرم‌استفاده‌کردم خوب شدم امادارو‌هارو‌تا دوران کاملش استفاده‌نکردم و دوباره دچارشدم ورفتم پیش همون دکتردوباره امپول وسرم داد با سفتریاکسون‌ک‌تزریق میشد داخل سرم و‌دارو داده ب اسم پنتوپرازول ۴۰ مزینوکس اچ ای ۵۰۰و مترونیدازول ۲۵۰الان استفاده دارم ی هفته ای میشه اسهالیم‌خوب شده‌ولی اروغ بدون بو زیاد میزنم و‌خیلی کم بعضی وقت ها صدا غرغر روده هام‌میاد ویک‌احساس ناراختی داخل معدم‌میکنم خاهش میکنم ازتون راهنمایی کنید درضمن از عطاری بومادران‌گرفتم و جوشوندم ودارم استفاده و هروقت ک‌میخورم‌همین دمنوش بومادران رو بیسترعاروغ میزنم خاهش میکنم راهنمایی کنید

مجید اکبری (1399/6/10)

با سلام خانوم من سابقه سقط با زعفران خوردن داره الان بعده ۴سال باز حامله شده ۴هفته س معده درد شدید داشت امپول پنتوپرازول وریدی براش تجویز کردن دردش خوب شد میخواستم بدونم برای حاملگی ضرر داره یا نه؟

Nazanin (1399/6/8)

سلام خدمت شما من رفتم دکتر تغزییه گفتم که تا دو لقمه غذا میخورم سیر میشم اصلا اشتها ندارم و هر قرصی که میخورم بالا میارم دکتر گفت بخاطر معدم هست و قرص اوی پنتو20 رو برا تجویز کردن ایا در برطرف کردن مشکلم این قرص موثر هست ؟

الهامه مفتاح (1399/6/8)

باسلام چگونه پنتو پرازول ۴۰ را قطع کنم ۶۸ سالمه و پنج ساله میخورم

الهامه مفتاح (1399/6/8)

با سلام خانمی ۶۸ ساله هستم پنج سال است پنتو پرازول ۴۰ ناشتا میخورم سندروم روده تحریک پذیر دارم الان کاملا خوبم چگونه پنتو پرازول را قطع کنم و یا باید ادامه دهم با سپاس3633

Saeed saeedi (1399/6/8)

سلام من مشکل خارش گلو و گوش دارم دکتر گوش حلق و بینی رفتم برام امپرازول دادن که بعد خوردنش راه گلوم ترشح زیاد می‌شد نمیشد قورت داد یا بیرون ریخت اذیت میکرد منو با دکتر مشورت کردم برام پنتوپرازول ۴۰دادن و فاموتد ۴۰الان یک هفته هس مصرف دارم یبوست پیدا کردم و حالت کسلی آیا این دارو ها ربطی به خارش داره اصلا معده درد ندارم سوزش معده ندارم ترشح نداره ترش هم نمیکنم فقط خارش لوزه و گوش دارم ممنون میشم راهنماییم کنید

سعید سعیدی (1399/6/8)

سلام من مشکل خارش گلو و گوش دارم دکتر گوش و حلق و بینی رفتم برام قرص امپرازول داد ناشتا بخورم اما بعد از قرص کاملا گلوم گیر بود احساس خفگی میکردم که به دکتر گفتم قرص پنتوپرازول ۴۰دادن و فاموتد ۲۰دادن که یک هفته هس میخورم یبوست شدید پیدا کردم و سردرد کسل بودن آیا این قرص ها ربطی به خارش لوزه داره اصلا درد معده سوزش معده و ترش کردن ندارم و نداشتم میشه راهنمایی کنید ممنونم

سکینه مشهدی (1399/6/6)

باسلام مادر من دو روز هست از قرص پنتو پرازول می خوره زبانش قرمزوقارچ قارچ شده از عوارض این قرص هست ادامه بده ممنون میشم کمکم کنید

زهرا شبرنگ (1399/6/5)

سلام من حدود ده سالی میشه ک همیشه ترش میکنم وخودم امپرازول مصرف میکنم تا وقتی میخورم خوبه ولی همین ک قطعش کنم باز ترش میکنم چیکار باید کنم دارو ادامه بدم یا دیگه استفاده نکنم تنها مشکل معدم ترش کردن هس دلیلش چیه ؟؟؟؟

زهرا سالارمحمدی (1399/6/4)

سلام‌ این این قرص در کاهش وزن هم تاثیر داره دکتر تغذیه پسرم این قرص وتجویز کرده .پسرم ده ساله است واضافه وزن داره .بعدا معده اش آسیب نمی بینه .من حتی پرسیدم که زیر دوازده سال ممنوع هست گفتن چون وزنش زیاده اشکالی نداره .لطفا راهنماییم کنید

میلاد (1399/6/3)

پزشک برای من پنتوپرازول 40 نوشته و گفته روزی دو عدد. یکی ناشتا و یکی قبل از شام مصرف کن. این دارو که مصرف میکنم دچار نفخ شدیدی میشم. نمیشه بجای ناشتا خوردن قبل از نهار و قبل از شام مصرفش کنم؟

سها (1399/6/2)

سلام ببخشید دکتر فوق تخصص داخلی و گوارش و کبد برای مامانم چند دارو تجویز کرد که دوتا تموم شدن قرص دایجستیو اید و قرص دمپترون بودن الان فقط کپسول پنتوپرازول ۴۰ استفاده میکنه که دو وعده استفاده میکرد ولی صبح قبل از صبحانه حالشو بشدت بد میکرد مقاومت بدن رو کامل کاهش میداد الان چند روز فقط شب استفاده میکنه ولی امروز احساس میکرد دست چپش از بازو تا مچ سر میشه یخورده سنگین میشه آیا ممکنه از قرص باشه؟

الهه (1399/5/31)

من عفونت معده دارم و قرص پنتوپرازول۴۰مصرف میکنم آیا مشکلی که ندارد؟

کامیار (1399/5/30)

سلام .من ۱۰ سال هست معده ام درد میکنه ۲ بار اندوسکوپی رفتم بار اول در ایران تشخیص دادن معده ام اسید زیاد ترشح میکنه و بهم پنتوپرازول به مدت یکسال دادن که خوب شدم و بعد از مهاجرت به سوئد به دلیل خوردن مشروبات الکلی دوباره معده ام شروع به درد کردن گرفت و دکتر اینجا با اندوسکوپی بهم گفت دریچه مری به صورت کامل بسته نمیشه و دلیل سوزش همینه و تا اخر عمر باید امپرازول مصرف کنی. و بعد از دوسال استفاده از امپرازول تصمیم گرفتم قرصام رو به پنتوپرازول ۲۰ عوض کنم که بعد از دوهفته مصرف الان گرفتگی معده دارم انگاری یهک چیزی در معده ام گیر کرده . این میتونه از عوارض پنتوپرازول باشه ؟

کامیار (1399/5/30)

سلام .من ۱۰ سال هست معده ام درد میکنه ۲ بار اندوسکوپی رفتم بار اول در ایران تشخیص دادن معده ام اسید زیاد ترشح میکنه و بهم پنتوپرازول به مدت یکسال دادن که خوب شدم و بعد از مهاجرت به سوئد به دلیل خوردن مشروبات الکلی دوباره معده ام شروع به درد کردن گرفت و دکتر اینجا با اندوسکوپی بهم گفت دریچه مری به صورت کامل بسته نمیشه و دلیل سوزش همینه و تا اخر عمر باید امپرازول مصرف کنی. و بعد از دوسال استفاده از امپرازول تصمیم گرفتم قرصام رو به پنتوپرازول ۲۰ عوض کنم که بعد از دوهفته مصرف الان گرفتگی معده دارم انگاری یهک چیزی در معده ام گیر کرده . این میتونه از عوارض پنتوپرازول باشه ؟

مهرداد اسکندری (1399/5/30)

سلام،بنده دوساله پیش معده درد داشتم به پزشک مراجعه کردم بعد از آزمایش فرمودن معده بنده میکروب داره که داروهایی مصرف کردم بهتر شدم و بعد از شش ماه بهبودی چند روز پیش معده ام دوباره درد گرفت همراه با حالت تهوع خیلی کم و کمی بالا آمدن اسید معده تا زیر گلو جوری که احساس ترشی در گلو میکردم و کمی هم سر درد که سرم رو پایین میگیرم کمی درد بیشتر میشه و حدود 4 روز پیش تا الان درد بعضی وقتا به چهار انگشت پایینتر از دنده چپم میکشه و بعضی وقتا هم به نزدیک دنده که بالای درد اول وبعضی وقتا هم به پشت درد اول میرسه که یعنی پشت بنده و یبوست هم شدم ولی هرروز صبح کمی دستشویی انجام میدم، امروز من قبل ناشتا میخوام پنتو پرازول استفاده کنم،دکتر اگه امکانش هست بفرماید مشکل بنده چی هست و مصرف پنتو پرازول مشکلی داره یا خیر ،از نظر مالی ضعیف هستم اگه امکان داره لطفا بفرماید بدون مراجعه به دکتر میتونم خوب بشم. ممنونم از محبتتون

امیر (1399/5/23)

سلام خسته نباشید بنده حدود چهار روز پیش به دلیل ترس شدید خیلی بالا اوردم و بعدش احساس میکردم چیزی توی گلوم گیر کرده و گلوم به شدت خشک شده بود. طوری که انگار همون چیزی که تو گلوم گیر کرده بود هر چند ثانیه گلوم رو میبست و اگر در حال نفس کشیدن بودم نفسم رو قطع میکرد و اگه صحبت میکردم وسط صحبت کلام قطع میشد و الان ته گلوم رو نگاه میکنم قرمزه و التهاب داره شربت دفین هیدرامین مصرف کردم اثر نداشت ایا میتونه این التهاب در اثر اسید معده باشه و با قرص پنتوپرازول برطرف شه؟ ممنون میشم جواب بدید.

رسول آ (1399/5/22)

با سلام و عرض خسته نباشید 54 ساله هستم ، حدود 11 ماه است طبق نظر پزشک پنتوپرازول 40و فاموتیدین روزانه از هر کدام 1 عدد مصرف می کنم. 5 ماه است به دلیل کرونا مطب بسته است و دسترسی به دکترم را ندارم و ناچاراً داروها را تهیه و مصرف می کنم ، راهنمایی بفرمایید ادامه بدم یا مصرف داروها را قطع کنم. ضمناً یک هفته ای هست که اسهال دارم .آیا می تواند از عوارض اروها باشد؟ با تشکر

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/5/23)

پنتوپرازول به دلیل مهار ترشح اسید در معده، قدرت دفاعی دستگاه گوارش را کاهش می دهد و امکان بروز اسهال افزایش می یابد ولی اسهال عارضه این دارومحسوب نمی شود. نهایتا یک ماه دیگر می توانید ادامه دهید.

مهناز حمزیان (1399/5/18)

خیلی مطالب اموزنده بود من شش ساله پنتوپرازول چهل مصرف کردم ولی دوماهه بیست رو مصرف میکنم شدیدا پوکی استخوان دارم برگشت غذادارم وسوزش معده ایا جایگزینی براش هست که این قرص رو کنار بزارم

Sara 18/5/99 (1399/5/18)

سلام خسته نباشید من حدود یه ماه پیش بغلت دل پیچه و اسهال به دکتر مراجعه کردم متخصص مترونیدازول ۲۵۰دو برگ وپنتوپرازول۴۰ دو برگ برام نوشتن بعداز مصرف دارو حالم خوب شد اما دو روز بعداز اتمام دارو اسهال دوباره شروع شد حالا چکار کنم مجددا خودم این دارو رو بخرم وآدامه بدم

سارا از اهواز (1399/5/18)

من بغلت دل پیچه و درد زیر قفسه ی به پزشک متخصص مراجعه کردم البته اسهال هم داشتم پزشک پنتوپرازول ۴۰ و مترونیدازول ۲۵۰ برام نوشت و گفتن داروی شما اینکه که من استفاده کردم که حالم خوب شد اما دوروز بعد از اتمام داروها مجددا اسهال و دردم شروع شد نمیدونم چکار کنم

معصومه پورغلام (1399/5/15)

سلام من چهار ماه پیش کرنا گرفتم سرفه هام قطع نشد.پیش فوق تخصص ریه رفتم عکس سی تی هام رو دیدن. گفتن خوبه بهم قرص پنتو پرازول 20واسپره فورادیل دادن. حالا داروها تموم شده دوباره نفس تنگی وسرفه اومده سراغم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

الهه مغولی (1399/5/12)

سلام.من دارو برا ضدسرع میخورم.گفته شده ک اگ با پنتوپرازول باهم مصرف بشه مشکله..میشه قرص پنتوپرازول و ناشتا بخورم..و قرص ضد سرع و شب..مشکلی پیش نمیاد?

محسن حسنلو (1399/5/8)

سلام خسته نباشید من ۴۰ روز قرص پنتوپرازل ۴۰ خوردم و توو این مدت وزن بدنم ۵ کیلو اضافه شده آیا میتونه از عوارض این قرص باشه؟

ماهان مهدوی (1399/5/8)

خدا قوت خدمت شما بزرگواران . من 5 هفته است برای درمان هلیکوباکتر معده قرص پنتوپرازل20 صبح و شب مصرف می کنم. مدتی است کم اشتها شدم و بعد غذا خوردن گویا هضم سخت نمیشه و باعث دردمعده و روده میشه . گاهی هم ضعف می کنم و بدنم داغ میشه. قرص را ادامه بدم یا برای نتیجه درمان کافیه ؟

نوید (1399/5/7)

سلام مردی ۵۳ ساله هستم که از حدود ۲۸ سالگی همیشه دچار ترش و رفلاکس شدید معده بعد از غذا بودم تا بالاخره بکمک قرص رانیتیدین ازش خلاص شدم و از ۷ ماه پیش هم بجای رانیتیدین دارم از فاموتیدین ۴۰ استفاده میکنم. از اونجا که سیگاری هستم و روزی ۱/۵ پاکت سیگار میکشم اخیرا قصد ترک سیگار بکمک قرص وارنیکلین رو دارم اما در منابع گفته شده که با رانیتیدین و فاموتیدین تداخل دارویی داره. بعلاوه از عوارض وارنیکلین اختلالات گوارشی هست و با قطع مصرف فوماتیدین دچار سنگینی و سوزش معده بطور ۲۴ ساعته شدم که برای کاهشش حتا مجبور شدم فقط روزی یک وعده غذا بخورم اما فایده‌ای نداشت. به‌ناچار مصرف قرص ترک‌سیگار رو متوقف کردم و دوباره مصرف سیگارم زیاد شد. حالا توسط یک دوست متخصص گوش وحلق وبینی بهم پیشنهاد شده از پنتاپرازول یا آمپرازول یا دومپریدون بجای فاموتیدین استفاده کنم. نظر شما چیه و مصرف کدومشون و با چه دوزی در کنار وارنیکلین رو تجویز میکنین؟ متشکرم

تقی (1399/5/3)

سلام یه عرق نعنا خریده بودم از بازار که یه گوشه خونه موند تا اینکه روزهای اخیر برداشتم مصرف کردم یعنی بعد از هر غذا یه استکان ازش خوردم.... الان معده ام بدجوری مشکل پیدا کرده و در 3 روز اخیر روزی چند بار یک وضعیت عجیبی به معدم دست میده که حتی در مواقع خالی بودن هم نفخ شدید داره و پشت سر هم آروغ میزنه و امان من رو بریده و اسید معده هم گاهی با آروغ ها بالا میاد بالا و حلق و گلو و حنجرم رو سوزونده و مشکل تنفسی و مشکل حنجره و مشکل عصبی پیدا کردم.........البته من چندساله مشکل معده دارم و مشکل اعصاب و روان هم کم و بیش داشتم و دارم ولی هر دو مشکل رو بدون دارو خوردن درمان کرده بودم تا اینکه روزهای اخیر یه نزاع با برادرم داشتم که به شدت تپش قلبم بالا رفت و حالم بد شد...... داداشم پنتوپرازول هندی بهم داده خوردم ولی خوب نشدم...بدترین مشکل من الان مشکل تنفس و سختی نفس کشیدن و نوسانات تپش قلب و ترس از خفگی هست.... دیگه غذا رو راحت نمیتونم بخورم.. آب هم راحت نمیتونم بخورم...... اکثر اوقات اینطوره که هر چی میخورم (حتی آب) یه مقداریش تو حلقم میمونه موقع نفس کشیدن میره تو مسیر تنفسی و حالت خفگی بهم دست میده و از ترس خفگی تپش قلبم شدیدا میره بالا و حتی یه بار حس کردم نزدیکه ایست قلبی کنم........در روزهای اخیر مقدارها و تکه های ریزی از آب وغذاهایی که خوردم کمی رفته تو مسیر تنفسی و حتی روی حنجره و صدای من اثر منفی گذاشته و وقتی سرفه میکنم این ضایعات تکون میخوره و حنجره و حلقم رو مسدود میکنه و صدام خفه میشه و نفسم بند میاد و تپش قلبم میره بالا....در این گرمای هوا از آب خوردن میترسم.. از غذا هم شدیدا میترسم... از سرفه هم میترسم چون وقتی سرفه میکنم همون مشکلی که شرح دادم برام پیش میاد و خانواده هم از این وضعیت من نگران هستن و ناراحت هستن... پیشاپیش ممنون از پاسخ شما

حسین ابراهیمی (1399/5/2)

داروی پنتو پرازول شرکت کوثر رو خوردم تا دم مرگ رفتم دوتا از اشناهامونم خوردن کارشون مث من به بیمارستان کشید معلوم نیست چطور تولید میکنن

علی اصغر دربان (1399/4/30)

سلام قبلا قرص پنتوپرازولمصرف میکردم عوارصی نبود الان سرگیجه میگیرم لطفا راهنمای کنید

علی اصغر دربان (1399/4/30)

قرص پنتوپرازول مصرف میکنم ایا عوارض سر گیجه دارد یا نه سرگیجه میگیرم قبلا نمیگرفتم الان میگیرم

لیلا( 1399/4/24) (1399/4/28)

با سلام من 5روزه عمل اسلیو معده انجام دادم و دکتر برام پنتوپرازول 40تجویز کرده و آمپول وارفارین وشربت تقویتی آیا اینها با هم تداخل دارن با تشکر از راهنماییتون.

Zeinab kh (1399/4/27)

سلام ایا پنترازول همان پنتوسک؟

مهدی (1399/4/27)

با سلام، آقای ۶۳ ساله ۳ روز هست که کپسول پنتاپرازول۴۰ را شروع کرده و از دیروز دچار اسهال شدید شده،چه توصیه ای میکنید؟

مریم تیناب (1399/4/26)

سلام و وقت بخیر ببخشید باتوجه به این گفته می شود پنتوپرازول ایمنی بدن رو کم می کند ، در حال حاضر استفاده کرد ، در ضمن با داروی آزیترومایسین تداخل ندارد ؟ سپاس فراوان

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/4/26)

سلام تداخل ندارند اسید معده را کم میکنند ارباطی به سیستم ایمنی بدن ندارد

حسنی (1399/4/24)

سلام علیکم من سالهای متوالی شاید بیش از 12 سال است که اپرازول و نظیر آن امزول پنتوزول و... روزی یک عدد مصرف می کنم اگر ادامه ندهم روز بعد شرش کرده و رفلکس دارم می خواستم بدانم عوارً طولانی مصرف این دارو چیست

شیما (1399/4/16)

سلام من پایین گوش و داخل گردنم درد داشتم که تا مفصل ترقوه و شانه ادامه داشت (۹۰ درصد مواقع فقط سمت راست) و زیر گردن و گلوم هم میسوخت مخصوصا تو ماه رمضون که روزه بودم. صدام هم زیاد میگیره. دوتا متخصص گوش و یک دکتر عمومی رفتم دوبار هم سونوگرافی گردن و تیرویید انجام دادم که مشکلی نبود. دکتر دوم گفتن احتمالا رفلاکس هس و پنتوپرازول دادن دردش بهتر شده ولی تا کی باید بخورم؟ اخه من علایم معده چندان ندارم و از وقتی این قرص رو میخورم ریزش مو شدید پیدا کردم. ممکنه از عوارض قرص باشه؟

ندا دهقانی (1399/4/15)

با سلام و خسته نباشین بنده مدتی در قسمت چپ قفسه سینه احساس درد میکردم این درد مداوم نبود متخصص قلب رفتم اکو انجام شد و مشکلی نبود دکتر قرص پنتوپرازول ٤٠ تجویز کرد و دمپریدون قرص دمپریدون سر گیجه گرفتم نخوردم الان مدتیه از سر معدم تا پایین شکمم ورم میکنه و خوردن غذا برام سخت میشه و گاهی احساس درد از ورم معده دارم میهواسرم بدونم این از عوارض این قرص هست ؟ من این قرص رو قطع کنم؟

آرین (1399/4/14)

سلام من دو روز معده ام رفلاکس شدید شده طوری که احساس خفگی در گلو دارم حتی به دندان هام فشار میاره به استخوان فک و به گوشم زده فاموتیدین خوردم امپرازول خوردم تاثیری نداشت، رفلاکس خیلی شدید پنتوپرازول ۴۰ انتریک کوید میتونم مصرف کنم؟

لیلی مهاجر (1399/4/11)

سلام من به دلیل مشکل معده دکتر برام روزی یک پنتوپرازول ۲۰ ودوعدد کلدینیوم سی صبح وشب تجویز کرده،الان بعد دوماه بعضی روزها دل درد وبیرون روی پیدا میکنم آیا دوز قرصهارو باید تغییر بدم

مهدی (1399/4/5)

با سلام. من دو هفته ای هست که دچار استرس شدم و هر چی میخورم( چه صبحانه، نهار و یا شام) احساس ضعف معده دارم و سیر نمیشم و وزن کم کردم. دکتر رفتم که با گرفتن شرح حال کپسول پنتوپرازول ۴۰و قرص فاموتیدین ۴۰ بهم داد. به نظرتون این قرص ها تپش قلب نمیاره؟؟ راهنمایی بفرمایید که دنبال رفع استرس باشم و یا این قرص ها رو مصرف کنم.

حسین (1399/4/2)

سلام. من سه ماهه مشکل رفلاکس معده دارم و تقریبا دو ماه که پنتوپرازول ۴۰ به همراه دمپریدون۱۰ رو یکبار صبح و یکبار شب استفاده میکنم. تقریبا یک ماهی هست که دچار سوزش ادرار شدم، خواستم ببینم از عوارض این داروهاست؟؟؟

سجاد قاسمی (1399/4/2)

سلام من رفلکس دارم ویک سالی میشه داروی پنتوپرازول 20 مصرف میکنم بیماری مهار شده ولی خیلی از رگها و عضلات پاهام درد میکنه می خواستم ببینم از عوارض همین دارو

عسل (1399/4/1)

سلام ببخشید. من رفلاکس شدید معده دارم. پزشک برام قرص پنتوپرازول خارجی نوشته بود. الان دارم تموم شده و هرجا میپرسم اون قرص و دیگه ندارن. و به قرص امپرازول حساسیت دارم. میخواستم بدونم چه قرصی جایگزین میتونم استفادا کنم

شیوا بردبار (1399/4/1)

سلام ببخشید می خواستم بدونم مصرف این دارو با مصرف چه نوع ترکیباتی خطرناکه و کشنده هست...؟؟

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/4/1)

سلام, سایر داروهای مصرفی تون رو بفرمایین تا تداخلات احتمالیشو عرض کنم خدمتتون.

ناشناس (1399/3/31)

سلام برای پدرم بعد از سکته خفیف مغزی و قلبی همراه با داروهای مربوطه صبح ناشتا پنتو پرازول ۴۰ تجویز شده و شنیدم باعث تشدید حالت شبه آلزایمر و حواس پرتی میشه،درسته؟قبلا هم مشکل گوارشی نداشتن ،میشه این قرص را حذف کنم و ۸۷ سالشه

بیتا موسوی از آلمان (1399/3/30)

سلام آقای دکتر، من به تجویز پزشک اول پنتوپرازول ۴۰ استفاده کردم که دچار تنگی نفس و گرفتکی قفسه ی سینه شدم و حالا اس اُمی پرازول ۲۰ می خورم که این هم دوهفته پس از شروع مصرف، به من تنگی شدید قفسه سینه و تنگی نفس می ده. در صورتیکه من به تمام داروها از خانواده ی پرازول واکنش نشون بدم، چه داروی جایگزینی می تونم مصرف کنم برای درمان ریفلاکس شدید. با سپاس

نرجس خانی (1399/3/29)

با سلام من ۳ بسته کپسول داکسی سیکلین مصرف کردم و دچار رفلاکس و افزایش اسید معده شدم و داکسی رو قطع کردم. پزشک احتمال ازوفارنزیت داد و روزانه ۲ عدد کپسول لانزوپرازول ۱۵ تجویز کردند به مدت ۲۸ روز. ولی من از عوارض این دارو به شددددت ترس دارم . الان۱۱ روزه مصرف میکنم و ۱۱ روز هم هست که داکسی سیکلین رو قطع کردم. امکانش هست که درمان با لانزوپرازول رو قطع کنم؟ مشکل معده و اسید هم حل شده

دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/3/29)

سلام همه داروها عوارض ذارند ولی با توجه به سودی که بیمار از تجویز دارو میبره پزشک دارو رو تجویز میکند و در مورد شماهم قطعا همین طور هست دارو رو بطفا طبق تجویز و نظر پزشکتون مصرف بفرمایید و طبق نظر ایشون در صورت لزوم طبق دستور قطع میکنید

محیا مهدوی (1399/3/29)

سلام خسته نباشید خواهر من به علت معده درد حدود دو هفته ست قرص پنتوپرازول 40مصرف میکنه ببخشید این رو میگم ولی از همون روز اول وقتی میره دستشویی بنظر عفونت خونی میاد میگم یاید مصرف رو ادامه بده یا نه

آقای سلامت (1399/3/29)

من یک ماه صبح ناشتا نولپازا ۲۰ و یک ماه نولپازا ۴۰ مصرف کردم و دو هفته هم اس اپرازول ۴۰(به دستور پزشک) همزمان در طی این ۲.۵ تا ۳ ماه، کلیدینیوم سی هم مصرف کردم (ظهر و شب) قبل از غذا. علایم اولیه ام : *درد ناحیه قلب *تنگی نفس شدید گاه به گاه *گلورد گاه به گاه *عدم‌تعادل گاه به گاه. نکات مهم: *نوار قلب و اکو و تست ورزش ام به وسیله متخصص قلب، تشخیص سلامت قلب داد. *عکس سینه ام به وسیله متخصص ریه تشخیص سلامت ریه گرفت بعد از سه ماه مصرف نولپازا(پنتوپرازول و کلیدینیوم سی) ، این موارد رفع شد: *درد ناحیه قلب *عدم تعادل اما تنگی نفسم فقط ۳۰ درصدش کم شد. هفتاد درصدش ماند. گلودردم هم ماند. ■مهم ترین‌نکته این مطلب: داروها را قطع کرده ام. الان به زور می توانم ده قدم راه بروم. تمام نیرو و توان بدنم رفته. بیش از شش کیلو کاهش وزن داشته ام. بیش از دو هفته از قطع داروها گذشته اما توانم برنمی گرده. چه کنم؟

آیدا (1399/3/29)

سلام . خسته نباشید . دیروز ۴ شنبه در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ مادر من از بیمارستان مرخص شد و هم چنین لازم هستش که بگم مادر من مغزش را عمل کرده . من می خواستم بپرسم چون دارو های مادر من زیاد هستش من پنتوپرازول را با فنی توئین ۱۰۰ می دهم ؛ آیا اشکالی داره یا نه ؟ ممنون می شم پاسخ بدید .

رضا (1399/3/28)

باسلام خدمت دکتر عزیز .من بیمار قلبی هستم و طبق نظر پزشک معالج روزی یک عدد پنتاپرازول برام تجویز شده ولی هربار که میخورم فشار خونم بالا میره .آیا ربطی داره .با تشکر از شما .🙏

محمد زارع (1399/3/24)

سلام وقتتون بخیر من ۳ ماهه ای هست زیر نظر روانپزشک دارو مصرف می کنم برای اضطراب شدید، حدودا یک ماه و نیم آسنترا و کلونازپام مصرف کردم بهم نساخت الان ۳ هفته س عوضش کردن اس سیتالوپرام، بوسپیرون ۵ و یک چهارم ریسپریدون میخورم ،از همون ۳ ماه پیش مشکلاتی توی قفسه سینه و سوزشش حس می کردم قبل لز درمان حتی ولی الان یک ماهی بیشتره که به وضوح معده م گاهی بیش از حد حس گرسنگی داره ،گاهی شب ها با برگشت خفیف اسید توی دهنم بیدار میشم،سوزش قفسه سینه و تنگی نفس مداوم خیلی دارم که باعث تپش قلب میشه و سرگیجه،گاهی یه طرف گلوم درد میگیره بعد خوب میشه خودش و مزه دهنم بده اکثرا و خشک،احساس نیاز زیاد پیدا می کنم گلوم رو صاف کنم مدام، تست کرونا دادم اوکیه و هیچ بیماری زمینه ای و قلبی عروقی و گوارشی نداشتم قبلا و چک شدم،آیا این مشکل باعث استرس میشه یا بالعکس؟راه حل چیه؟ میتونم پنتوپرازول ۲۰ بخورم؟ تداخلی نداره با داروهام، بوسپیرون رو صبح بو صبحانه میخورم، اس سیتالوپرام رو ظهر و رسپیریدون رو شب ممنونم

رضا (1399/3/24)

سلام چند وقت قبل به دلیل کرونا دچار مشکلات معده شدم ( تورم شکم و نفخ و ریفلاکس) دکتر من پنتوپرازول ۴۰ برام تجویز کرد؛ بعداز چند روز استفاده مشکلات بیماری بیشتر شد ( تنگی نفس ، سرفه و آبریزش و...)دارو را قطع کردم ؛ ممکنه مصرف دارو باعث تضعیف بیشتر سیستم ایمنی بشه (لنفوسیت هام‌ از شروع بیماری پایین بود) به نحوی که روند بهبودی به تاخیر بیافته یا بدتر بشه؟

ناشناس (1399/3/21)

سلام روززیباتون بخیر من تقریبا ۳سال میشه که درگیر دردوسوزش معده وآروغ وحتی یبوست هستم به دکترهای زیادی مراجعه کردم وداروهای زیادی هم مصرف کردم والان آخرین داروپنتوپرازول ۲۰وکلیدینیوم بوده بااین وجود اون احساس سنگینی ونفس تنگی وسوزش معده رو۳ماه دیگه ندارمش ولی همچنان بامشکل یبوست همراه هستم میشه راهنماییم کنیدممنون میشم

abolfazl (1399/3/18)

با سلام. من حدودا3 ماه است. درد در مابین قفسه سینه و معده رو احساس میکنم. به دکتر هم رفتم.دارو پنتوپرازول 40 رو بهم داده. داروخونه هم گفته روزی یک عدد بخور ناشتا یا بعد غذا خوردن اش رو هم نگفته. من این دارو رو ظهر ها مصرف میکنم اما حدودا بعد 1 یا 2 ساعت باز کم کم احساس درد میکنم. می خواستم بدونم طریقه مصرف دارو اشتباه است؟ یا دارو جز این استفاده کنم بهتر جواب میگیردم؟ ممنون از لطفتون.

سعید (1399/3/17)

سلام. دکتر برای من قرص پنتوپرازول ۴۰ و فاموتدین ۴۰ برام تجویز کرده میخواستم بدونم این دو تا قرص با قرص فیناستراید تداخلی داره یا نه ؟

محمودکلندرزایی (1399/3/13)

سلام من حدودسه ساله سوزش معده دارم چندین باربهدکترمراجعه فقط بهم امپرازول ۲۰ میدادن تازمانی که مصرف میکردم قطع میشد یک روزاگه نمیخوردم دوباره سوزش معده داشتم اندوسکوپی هم ازمعدم گرفتن به من گفتن دهانه معدت گشاده باید پرهیزغذایی کنی دوباره امپرازول دادن که مصرف کنم بازم خوب نشدم الان یک هفته است پنتوپرازول۴۰ روزی یک عددصبح استفاده میکنم حس میکنم بهترم ازمایش عفونت معده هم گرفتم سالم جواب داد خواهشن بخاطرخدامنوراهنمایی کنین چه داروی دیگه ای باپنتوپرازول مصرف کنم که سوزش وبرگشت اسید معدم خوب بشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

ایوب اسکوئیان (1399/3/12)

من حدود سه ماهه پنتاپرازول 40 مصرف می کنم الان معدم خوب شده ولی وقتی قرص و قطع میکنم غذا م هضم نمیشه باید چکار کنم

زهرا (1399/3/11)

سلام قرص پنتوپرازول ربطى به درمان اسهال احتمالا ناشى از سندرم روده تحریک پذیر ندارد؟ اگر بخواهم قطع کنم چطور قطع کنم

یلدا طالبیان (1399/3/9)

سلام من رفلاکس معده دارم و سابقا دکتر پنتوپرازول برام تجویز کرده بودند که حساسیت شدید پوستى داد و قطعکردم دوباره شروع کردم تپش قلب و حالت اریتمى قلبى دارم.مربوط به عوارض ای قرص هست؟ممنون میشم جواب بدید

جواتی (1399/3/7)

سلام،من قرص پنتوپرازول 40استفاده میکنم،نفخ زیادی میارزه،پیاده روی میکنم تامشکلم هضم غذاحل بشه،اسیدمعدم که زیاده،نیم ساعت که غذانخورم اسیدم بالامیاد،چرااینجوریه؟ میشه راهنماییم کنیدلطفا.

مرضیه (1399/3/6)

سلام،دوهفته پیش بدلیل درد شدید معده اسهال واستفراغ به پزشک مراجعه کردم و ایشون قرص پنتو پرازول رو همراه انتی بیوتیک تجویز کردن،در طول این دو هفته عرق، ادرار ومدفوع من یه بوی بدی میده،دلیلش چیه؟

فریده یعقوبی (1399/3/6)

سلام خسته نباشید به استایت گرامی،من مشکل ریه داشتم پزشک برام پنتوپرازول ۲۰ تجویز کردن چند روز استفاده میکنم حالت افسردگی وبیحالی وهنگام خمیازه حتلت بدی توی گلوم حس میکنم ایا مربوط به این دارو میشه؟ لطفا راهنمایی کنید

سارا (1399/3/5)

با سلام . دو ماهه درد معده دارم که به پشتم هم سرایت میکنه و حالت تنگی نفس بهم دست میده همراه با دهانی تلخ و خشک. به متخصص قلب هم مراجعه کردم ولی دکتر گفتن مشکلی نیست و داروی پنتوپرازول تجویز کردند که بهتر نشدم ضمنا کیسه صفرا هم ندارم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

نیما امیری (1399/3/4)

سلام خسته نباشید من رفلاکس معده دارم روزانه یک قرص پنتوپرازول 20مصرف میکنم تازمانی که دارو رو استفاده میکنم مشکلی نیست ولی تا دارو رو قطع میکنم دوباره رفلاکس دارم ومعده ام ورم میکنه چند دفعه هم اندوسکوپی کردم ومشکلی دیگه ای نبوده فقط گفتند معده ملتهب هست اگه به مدت طولانی این دارو رو استفاده کنم مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/3/5)

سلام واحترام..اگر مشکل جدی در معده و مری،نداشته اید،باید درکنار دارو،پرهیز داشته باشید.پرهیزهای لازم را در پاسخ سؤالات ،گفته ام. مطالعه بفرمایید.از طرف دیگر، ممکن است لازم باشد مدتها،داروی ثابتی میل نمایید..ایرادی ندارد اما باید حداقل هر شش ماه یکبار با فوق تخصص گوارشتان،چک بفرمایید حتی اگر هربار،همان دارو را تجویز کنند..

سعید جلالی (1399/3/4)

سلام. من قرص پنتوپرازول و دمپریدون و مترونیدازل و بیسامین مصرف می کنم الان برای تقویت مو می خوام قرص پرفکتیل پلاتینیوم بخورم می خواستم بدونم با دارو های بالا تداخلی داره یا نه ؟

عبدولجبار ریگی (1399/3/3)

سلام خسته نباشید بنده رفتم دکتر به خاطر اینکه حساس میکنم تو گلوم یه چیزی گیر کرده به من پنتوپرازول ۴۰ داده وحال کمی خوب شدم ولی بعضی وقتا درد گلو وسوزش و خارش دارم چه باید بکنم ممنون از شما

حبیب الرحمن زارعی (1399/2/31)

سلام بنده حدود پنچ سال پیش عفونت معده داشتم رفتم دکتر پیش متخصص دارو خارجی تجویز کرد مصرف مردم خوب شدم تا همین ۹ارودبهشت امسال وقتی برا سحری بلند شدم معده درد شدید بودم سحری دو لقمه خوردم نتونسم نفس تنگی و تپش قلب و اروع زدن شروع شد لرزش دس پا مجبور شدم دس تو دهنم کنم و در بیارم اون چیزی که خورده بودم رفتم دکتر قرص پنتوپرازول داد خوردم ولی اثر نکرد دوبار رفتم دکتر بتزم همون قرص دوباره رفتم بازم همون قرص معده میسوزه و کار نمیکنه میترسم چیزی بخورم

درسا رضایی (1399/2/28)

سلام خوبین من تو این مدت کرونا استرس گرفتم و ته گلوم میسوخت و حس چیزی تو گلوم رو داشتم واینکه خوب نمیتونم نفس بکشم دکتر پنتوپرازول داد که دوهفته مصرف کردم و قطعش کردم ماه فروردین ، خوب بودم تا چندروز پیش دوباره اون حس بهم دست داد و منم شروع کردم به خوردنش الان حس میکنم چشمم یخورده زرد شده خودم متوجهش میشم تو آینه که نگاه میکنم میتونه عوارض این قرص باشه؟

الهام طهماسبی (1399/2/26)

سلام من قرص پنتوپرازول ۲۰ مصرف میکنم ولی بهتر نشدم سوزش معده و تنگی نفس دارم میشه ۲تا قرص بجای ۴۰ استفاده کنم ممنون

دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/2/29)

سلام بله نیم ساعت قبل از صبحانه و نیم ساعت قبل ار وعده شام استفاده بفرمایید و ضمنا توصیه هایی ک پزشکتون فرمودن رو هم رعایت بفرمایید در صورت عدم پاسخ به مصوف دوبار در روز نیاز به بررسی های بیشتر هست

ناصر عبدالله پور (1399/2/26)

سلام من به دلیل فتق معده الان بیش از یک سال که پنتوپرازل مصرف میکنم اما فقط یک برند خاص روی من اثر بخش هست و الان نمی تونم اون برند پیدا کنم. سوالم اینکه چرا فقط یک برند خاص روی من اثر داره؟ و به نظرتون من چه طور می تونم این برند( داروسازی شفا) پیدا کنم؟

دل آرام (1399/2/25)

سلام متخصصین محترم، مامان من تقریبا 5 ماه هست که صبح که از خواب بلند میشه به شدت در معده احساس ضعف شدید داره دهنش خشک میشه بدنش مورمورمی کنه و یخ می کنه ولی حتی یه لقمه هم از گلوش پایین نمیره این ضعف تا نزدیک ظهر ادامه داره، دکتر داروی امپرازول، اس امپرازول و پنتوپرازول تجویز کرده بودند که نتیجه ای نگرفته، ازمایشهایی که دادن هم مشکلی نداشته، همچنین به شدت ترش می کنن و اروغ زیاد میزنن حتی ارام بخش برا معده هم بهش دادن جواب نداده، دکتر داخلی فقط براش داروی تقویتی تجویز کرده،لطفا راهنمایی کنید امپرازول را ادامه بده یا متخصص جدید مراجعه کند

معصومه شاهی بیک (1399/2/24)

با سلام و تشکر بابت راهنماییتون. مادر من مدت ۳ هفته است طبق نطر پزشک قرص امپرازول مصرف میکنه ولی در این مدت دچار اسهال خفیف شده . به نطرتون دارو باید قطع بشه یا ادامه بده؟

شاهین (1399/2/22)

با سلام .بنده ۱۴ روز پنتوپرازول ۴۰ و کلشی سین و الوپونیرول ۱۰۰ مصرف میکنم .جدیدا حالت تهوع و گرفتگی شکم دارم .ممکن هست عوارض دارو باشه ؟ممنون

علوان مزرعه (1399/2/20)

با سلام واحترام بنده هرچه می خورم خصوصا شب به خاطراسیدمعده ورفلاکس معده بالا می یارم ومعده ام غذا هضم نمی کنه تا این که به پزشک مراجعه کردم برام قرص بنتوپرازول واموکسی سیلین وکلاریترومایسین وبیسموت ساب سیترات نوشت بعدازمصرف قرص شبها احساس می کنم چیزی درگلوم گیر میکنه وزود از خواب می پرم ومعده ام غذا راهضم نمی کنه آیا این عوارض مصرف دارو است لطفا راهنمایم کنیدباتسکر

مهرآوا (1399/2/20)

سلام و خسته نباشید من ماه رمضان رو روزه هستم و چند روز پیش دچار رفلاکس شدید معده شدم طوری که سر معده م درد شدید داشتم و مری م به شدت می سوخت واسه همین قرص پنتوپرازول 40 رو هر روز نیم ساعت قبل از سحری و نیم ساعت هم قبل از افطار می خورم خواستم بپرسم که آیا این دوز مصرفی از دارو مشکل داره یا نه؟(ممنون میشم اگه راهنماییم کنید)

آرمین (1399/2/19)

سلام وقت بخیر.من بدلیل درد جناغ و سینه به پزشک مراجعه کردم که سی تی برام نوشتن.بعد که گفتن سالمه و مشکلی نیست احتمال دادن از ریفلاکس معده باشه و به همین خاطر پنتوپرازول و فاموتیدین ومترونیدازول تجویز کردن.الان بعد یه روز مصرف کردن احساس میکنم دردم بیشتر شده و نتیجه عکس داده

زهرا مشعلی (1399/2/19)

با سلام و خسته نباشید .من مادرم به خاطر زخم انثی عشر در معده واز دست دادن زیاد خون درمعده بستری ودوبار اندوسکوپی کردن والان مدت یازده ساله قرص پنتوپرازول 40قبل صبحانه میخوردن تا این مدتیه که دچار سنگینی ودرد معده میشدن که با معاینه دکتر براشون قرص کلدینیوم سی و پنتوپرازول و کلردیازپوکساید تجویز کردن خوب نشدن وهنوز سنگینی معده اذیت میشدن بعد دوبار پیش متخصص رفتن همون قرص پنتوپرازول چهل دوبار در روز تجویز کردن گفتند اگه تا یک هفته خوب شدند ادامه بدن ولی اگه خوب نشدن اندوسکوپی کنن مادرم 72سالشه وبیماری روماتیسم قلبی هم داره وبراشون سخته اندوسکوپی والان از درد وسنگینی معده اذیته وبیشتر سنگینی داره سوگرافی دادن سنگ صفرا نداشتن به نظرتون چکار باید کرد

مریم (1399/2/17)

سلام وقت بخیر من 22سالمه و ماه رمضان رو روزه هستم چند روز پیش برگشت اسید معده به مری داشتم و سوزش خیلی شدیدی رو داخل گلوم و سر معده م احساس می کردم که همراه با درد بود به پزشک مراجعه کردم و نسخه ای که واسم تجویز کرد این بود که نیم ساعت قبل از افطار یک قرص امپرازول 40 و نیم ساعت قبل از سحری هم یک قرص پنتوپرازول 40 رو بخورم و این رویه رو تا آخر ماه رمضان پیش ببرم خواستم بپرسم که خوردن این دوز از داروها توی این مدت زمان حدوداً 18روزه مشکل و عوارضی نداره؟(لطفاً راهنمایی بفرمایید؛ممنون میشم)

مهناز حیدریان (1399/2/16)

باسلام،من سه هفته ای هسش درد قفسه سینه زیاد همراه با حالت تهوع و معذرت میخام مدفوع سیاه رنگ هسش بار اول رفتم دکتر نوار قلب داد که خداروشکر جوابش خوب و گفت ربطی به قلبت نداره معده هسش وقرص پنتومید ۲۰ و قطره دایمیتکون هر ۸ ساعت و قرص دومپریدون ۱۰ میلی داد بهتر شدم یکم ولی روزه گرفتم دوباره همین حالتا بخصوص شبا و تا نصف شبا ادامه داره،خواستم بدونم زخم معده اس یا چیر دیگه؟؟

نادری (1399/2/15)

سلام مامان من دربدنش لرز داشت معدشم دردمیکرد بردیم دکترکمی خوب شده ولی میگه بعضی وقتا لرز دارم قرص پنتوپرازول.فلوکستین وپروپرانولول باقرص ویتامین دی میخوره میخواستم راهنمایی کنین

حیدری (1399/2/13)

سلام درصورت مصرف اشتباهی همزمان دوتا قرص پنتوسک۴۰ باید چیکار کرد؟؟؟؟؟؟ توروخدا زودتر جواب بدین

امیر (1399/2/12)

من مدتی است که از قرص پنتوپرازول استفاده میکنم میخواستم بپرسم سوزش ادرار از عوارض این قرص هست یا نه

حسن (1399/2/10)

ببخشید می خواستم بپرسم من دوتا قرص پنتوپرازول با هم ناشتا خوردم عوارزش چی؟

ارباب (1399/2/10)

با سلام آقام چند وقته خیلی معده ش اذینه هر چی که میخوره آروغ میزنه طوری که حالت تهوع میگیره و بعضی اوقات بالا میاره هر داروی که هم خورده تاثیر ندارن به نظرتون چکار کنیم

مجید محمدزاده بانک (1399/2/9)

سلام من کرونا داشتم 8روز بیمارستان بودم الانم هفده روزه خونم خوب شدم گوارشم خیلی بهم ریخته بود.دکتر پنتوپرازول 20بهم داد و پرانول ده احساس خوب شدن کردم بعد از هفده روز دیگه تصمیم به قطع دارو گرفتم امروز نخوردم قرص پنتوپرازولو بعد از ظهر دوباره همون علاعم پیدا شد تنگ نفسم میشدم که دوباره شروع به خوردن کردم گفتم الان باید چیکار کنم

نیما (1399/2/9)

سلام من یه هفته درد معده شدید داشتم پیش چندتا پزشک رفتم کلی امپول با دارو دادن دیروز با تب و لرز و معده درد پیش متخصص داخلی رفتم برام پنتوسک۴۰_ازیترومایسین۲۵۰_استامینوفن نوشتن ولی چند ساعت بعد مصرف دارو بلای شکم شروع به درد کرده و مدفوع همراه با کمی خون هست میشه راهنماییم کنین لطفا

احمد اسیوند (1399/2/9)

با سلام من چند سال قرص نولپازا یا امپرازول 40 مصرف میکردم الان چند ماه دچار ضعف شدید با افزایش فشار خون و سرگیجه و گرفتگی عضلات شدم دکتر میگه باید همین قرص‌ها بخورم لطفاً راهنمایی کنید

نگار (1399/2/9)

سلام من مدتیه مشکل معده و مری دارم. یک ماه پیش رفتم دکتر، تشخیص رفلاکس و ازوفاژیت بود. برای یه ماه صبح لانسوپرازول ۳۰ و بعد دو ماه پنتو ۲۰ تجویز کردن و شب ها رانیتیدین. امروز پنتو رو شروع کردم... کلا علایم در حال بهبود بود ولی دیروز کمتر با غذا آب خوردم که یهو حس کردم دو سه لقمه گیر کرده انتهای مری سر معده م و با چند قلپ آب با فشار رفت پایین و ازون موقع سوزش مری و تهوع و مشکل بلع بیشتر شده! دوباره باید برم دکتر ممکنه تشخیص اشتباه بوده باشه؟

ایوب فاتحی (1399/2/9)

باسلام بند26دیماه واسه گرفتگی سر دلم رفتم تهران پیش متخصص داخلی واسم قرص های پنتو پرازول ودایجستون وباکلوفن وبهمراه فامی لاکت وآموکسیلین تجویز کرد به مدت یک ماه استفاده کردم تقریبا خوب شده بودم نه کامل خوب. به دکترم تماس گرفتم وگفت داروهات رو ادامه بده تقریبا یک سوم داروها رو مصرف کردم کاملا خوب وبدون درد سردل وسوزش دارم اما بعد از اون دچار عارضه شدم که ازدماغم نفس میکشم (مخصوصاسوراخ سمت راست دماغم )گلوم رو خشک واحساس میکنم میسوزونه وانتهای گلوم مث یخ سردوگلوم رو خشک میکنه خیلی اذیت میشم بخاطرکرونا هم ازخونه بیرون نرفتم میترسم برم پیش دکتر لطفا تروخدا بهم کمک کنیدچکار کنم بایدبرم پیش دکتر پیش کدوم دکتر برم اگه راهی هم دارید واسم تجویز بفرماییدلطفا

مینا رجبی (1399/2/8)

با عرض سلام من ازمایش چکاپ انجام دادم دکتر برام پنتوپرازول همراه باکلاریسین تجویز کرد الان ۳روزه مصرف میکنم از دیشب تپش قلب دارم میترسم تپش قلب یکمی میاد بعد میره ایا دارو رو قطع کنم

دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/8)

سلام این عارضه مربوط به داروی کلاریترومایسین میباشد و حتما در صورت تپش قلب دارو قطع و باپزشک خود مشورت کنید.

حورا مین (1399/2/8)

سلام..از دوسال پیش که کنکور داشتم و خیلی عصبی بودم آروغ های بلند وطولانی میزدم اما الان یک ماهه که گاهی از شب ها باد تو بدنم جمع میشه و روی قلبم تاثیر میزاره حس میکنم قلم داره توهم جمع میشه..دایمتیکون مصرف کردم اما روزی یکی یا روزایی که خوب بودم نمیخوردم..امشب رفتم دکتر که واسم پنتوپرازول نوشت و روزی 3 تا دایمتیکون..باتوجه به اثرات دارو به نظر شما بهتر نیست که پنتوپرازول رو مصرف نکنم؟؟اگه هم باید مصرف کنم با توجه به ماه رمضون کی باید مصرف کنم؟؟

اسمعلی نوری (1399/2/7)

با سلام بنده حدود ۳ سالی است که دچار درد معده ازجمله رفلاکس واسید معدم به گلویم میزنه تا به حال به چند پزشک متخصص مراجعه کردم و داروهای متناوبی هرکدام برام تجویز کردن از جمله امپرازول وکلیدیم سی وغیره سال ۹۸ اندوسکپی کردم که دکتر گفت زخم وخیم معده ودرجواب ازمایش گفت هلیکو باکتری داره معدت ولی چند ماه برام قرص امپرازول وچند قرص دگه داد ولی انتی بیو تیک تجویز نکرد تا بعد از یک ماه قرص نولپاز دادن ودرنهایت برام انتی بیوتیک تا مدت ۱۴ روز دادن ومصرف کردم ولی بعداز مدتی دباره همان درد برگشت هم اکنون قرص پنتو پرازول ۴۰ ونورتریپتیلین۱۰ مصرف میکنم با تجویز متخصص جدید با خوردن این قرصه اسید معدم رفته ولی گاهی درد روی معده وپهلو وخشکی دهان واحساس مکنم تو گلوم چیزی گیر کرده بخدا کلافم کرده نمیدانم چکار کنم لطفا راهنمای کنید متشکر

آتنا (1399/2/6)

سلام من یک ماهی هست که درد و سوزش سر دل پیدا کردم که گاهی تا قفسه سینه میکشید و گاهی حالت تهوع داشتم. به دستور پزشک صبحا ناشتا قرص پنتوپرازول و بعد از صبحانه و شام راینیتیدین مصرف میکردم و بعد از شام هم یه فرق بیسموت. 20 روز این داروها رو مصرف کردم و کمی بهتر شدم اما با تموم شدن داروها دوباره درد و سوزش معدم شدیدتر برگشت و حالت تهوع دارم. این بار کبسول پنتوپرازول 40 ناشتا و فاموتیدین 40 برام تجویز شده و همینطور شربت آلمینیوم. ولی با این حال بلافاصله بعد از خوردن غذا معده درد میگیرم. ممنون میشم منو راهنمایی کنین چون واقعا زندگیم مختل شده

علی محمدیان (1399/2/6)

سلام و عرض خسته نباشید حدود دو سال هست به خاطر در در وسط جناق و اطراف قفسه سینه به دکتر مراجعه نمودم و دکتر بعد از آندوسکوپی و تشخیص التهاب دوازدهه و همچنین گشادگی دهانه معده قرص امپرازول را برای من تجویز کرد . بعد از استفاده از قرص به مدت ۶ ماه هیچ تغییر در من ایجاد نکرد . بعد از یکسال استفاده از قرصهای متعدد از قبیل کلیدینیوم سی . نورتریپلین . پیش فوق تخصص گوارش دیگری رفتم . ایشان هم بعد از آندوسکوپی التهاب معده را برایم تشخیص داد . قرص های دیگری نوشت از قبیل پنتوپرازول ۴۰ نورتریپلین ۲۵ و فاموتدین که الان هم روزی یک قرص استفاده می کنم . ولی تا به امروز هیچ تغییری در خوب شدن نداشته است. مشکل بنده این است که در اطراف قفسه سینه زیر پهلوها احساس قولنج دارم . فقط احساس می کنم یک دل شوره در درون بدن من وجود دارد احساس ضعف همیشگی . لطفاً بنده را راهنمایی نمایید. ممنونم

احمد (1399/2/5)

سلام...بنده حدودا پنجاه روزی هست که احساس تنگی نفس دارم و نمی توانم نفس عمیق بکشم احساس میکنم یه چیزی نمیزاره ریه هام پر بشه و زیاد خمیازه میکشم به متخصص قلب مراجعه کردم و اکو دادم که گفتند مشکلی نیست به فوق تخصص ریه هم مراجعه کردم که اونم بعد از معاینه و دیدن عکس از قفسه سینه مشکلی ندیدند.آیا احتمال میده مشکل از معده باشه آخه بعضی اوقات احساس سنگینی سر دل هم دارم ممنونم

دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/2/5)

سلام. احتمال دارد از نفخ و سنگینی معده باشد ولی به احتمال بیشتری ممکن است روحی و عصبی باشد. اکو و عکس ریه خود را ارسال کنید

خطیبی (1399/2/4)

دکتر به من قرص پنتو پرازول داده صبح ناشتا ولی من ناشتا قرص تیرویید مصرف میکنم تیرویید کم کار میخواستم بپرسم چطور مصرف کنم کدام را اول بخورم ایا اثر همدیگر را از بین نمی برند لطفا زود جواب بدهید ممنون

سوسن (1399/2/3)

باسلام.میتونم قرص پنتومید 20روهمراه تیروکسین 50ناشتا استفاده کنم؟تداخل داره این دوتا دارو؟البته باردار هم میباشم

محمد امین الیاسی (1399/2/2)

سلام من به خاطر اسیدی بودن معدم و سوزش سر دلم هر از گاهی پنتوپرازول ۲۰ میخورم الان سه روز پشت هم میخورم معده ام خوبه اما احساس تپش قلب خفیف دارم و احساس افسردگی که فکر های منفی تو سرم میچرخه البته تپش قلبم استرسیه چون تپش شدید داشتم دوبار اکو و نوار قلب انجام دادم که مشکلی نبود الان من چیکار کنم چه دارویی مصرف کنم معده ام به شدت اسیدی میشه و سر دلم میسوزه و تا گلوم اسید میاد وقتی خوابم . از معده میشه که ادم تپش قلب بگیره ؟ چون خیلی استرس ندارم ورم معده هم دارم نفس عمیق میکشم گیر میکنه به خاطر ورم معده ام هست .

لیلا بردبار (1399/2/2)

سلام من یک هفته قبل کمی گلوم درد میکرد .بدون مشورت پزشک .ازیترومایسین ۵۰۰ خوردم .بعد از دو روز اول حالت تهوع داشتم .بعدشم .سه روزه الان تنگی نفس ‌.واحساس عاروغ زدن دارم و سنگینی .رفتم دارو خونه بهم پنتوپرازول داد .البته .بچه هم شیر میدم میخواسم ببینم بخورم پنتو پرلزول .واسه دلیل نفس تنگی .به خاطر معدم هس

احمدعسگری (1399/2/2)

آیا به جای امپرازول برای درمان زخم معده میشود پنتوپرازول استفاده کرد

گلشن (1399/2/2)

سلام دکتر جان برام پنتوپرازول نوشتن ۴۰اما روزی دو عدد گفتم ببینم کی باید بخورم چون هیچ که س دو تا نمیخوره

هادی پوراکبر (1399/2/1)

سلام من اسید معده زیاده دکتر پنتو پرازول ۴۰داده بهم چند روزه الان درد معده دارم‌ل کمررم میزنه بعضی وقتا ببوستم گرفتم

محسن (1399/2/1)

سلام من می خوام روزه بگیرم الان ۳ ماهه دارم پنتوپرازول ۴۰ مصرف می کنم(فقط صبحها) تو سالهای گذشته هم بدون سحری روزه می گرفتم الان چیکار باید بکنم با سپاس فراوان از شما دکترهای عزیز

محسن (1399/2/1)

سلام من می خوام روزه بگیرم الان ۳ ماهه دارم پنتوپرازول ۴۰ مصرف می کنم(فقط صبحها) تو سالهای گذشته هم بدون سحری روزه می گرفتم الان چیکار باید بکنم با سپاس فراوان از شما دکترهای عزیز

مریم (1399/2/1)

سلام.من معدم به شدت حساسه و این حساسیت فک میکنم ارثیه چون کل خانوادم و حتی خانواده مادریم این حساسیت معده رو دارن.من یه مدت حدودا دو هفته هر چیزی ک میخوردم حتی آب،باعث میشد حالت تهوع بگیرم جوری که میترسیدم هیچی بخورم به شدت لاغر شدم.با دکتر خانواده تماس گرفتیم فقط گفت قرص ضد تهوع بگیر بخور.قرص اندانسترون.من چنروز میخوردم ولی تاثیره چندانی نداشت.الان به پیشنهاده خواهرم حدودا سه یا چهار روزه قرص پنتوپرازول ۴۰ میخورم.یدونه قبل از صبحونه میخورم خیلی تاثیره مثبت داشته ولی یکی دو شب شده یدونه هم اخر شب میخورم اخه دکتر ب خواهرم گفته بوده روزی دوتا مصرف کنه و من شبایی ک احتمال میدم شاید معدم بهم بریزه یکی هم شب میخورم.میخواستم ببینم من با داروی ضد تهوع مصرفش میکنم مشکلی نداره؟و اینکه روزی دو بار و بدون تجویز دکتر میخورم.اینروزا نمیشه دکتر رفت.منم داشتم تداخل دارویی قرص پنتوپرازولو میخوندم دیدم خیلیا رو راهنمایی کردید گفتم منم بپرسم راهنماییم کنید.خواستم بدونم مشکل معدم چیه که همش حالت تهوع میگیرم و جدیدا حتی یذره هم غذا بخورم حس میکنم معدم پُره تا توی گلوم و باد معده هم زیاد دارم ک تا از دهنم خارج نشن معدم اروم نمیشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

نگار حسین خان (1399/1/31)

سلام من دیابت نوع دو دارم دکتر متخصص گوارش رفتم قرص آوی پنتو داد و متروفین ولی حالت ضعف دارم قندمم بالا رفته چرا

فروزان (1399/1/31)

من دو روز ک از قرص پنتوپرازول ۲۰ استفاده میکنم بدنم کهیر زده آیا مصرفش برام ضرر نداره

عرفان (1399/1/31)

سلام عمل بای پس معده انجام داده ام الان بعداز یکسال ب شدت ساعتی گرسنه میشم وهرچی میخورم باز احساس گرسنگی وسوزش معده دارم وقتی یه چیزی میخورم سوزش معده آروم میشه میتونم پنتوپرازول بخورم؟

رضا امجدی (1399/1/31)

با سلام و خسته نباشید ، ۴۴ سال سن دارم ،از دوماه قبل از بحث کرونا سرفه میکردم اهمیت ندادم ، ۲۰ اسفند مراجعه کردم به متخصص ریه گرافی گرفتن کمی ریه م عفونی بود ، دارو اموکسی کلاو ۶۲۵ تجویز کرد روزی سه عدد ، البته مقداری ناراحتی گوارشی دارم ، بعد از مصرف اموکسی کلاو الان احساس گاز در گلو دارم و کمی هم نفس تنگی دارم ، که دوباره رفتم متخصص ریه ،سی تی گرفت گفت از لحاظ کرونا مشگلی نداری ، برام پنتوپرازول تجویز کرد ، استرس دارم مبادا این گاز و بغض گلو که به نظر مربوط به برگشت اسید معده می باشد منجر به نهایتا سرطان مری یا حنجره بشه ، لطفا با دقت راهنمایی بفرمایید

محسن (1399/1/30)

سلام من به مدت ۲ ماه قرص پنتوپرازول۴۰(نولپازا) مصرف می کردم دکتر به مدت ۲ ماه دیگه تمدید کرد ولی وقتی دارو رو را از داروخانه گرفتم به شکل کپسول بود آیا این مغایرت شکل دارویی در دو دوره مشکل ایجاد می کند. ممنون می شم پاسخ بدید.

رحیم 24 (1399/1/29)

با سلام و خسته نباشید . الان دوماه من از قرص پنتوپرازول40 استفاده میکنم برای اولین بار دکتر روزی دو بار برام تجویز کرد اما الان یک ماه که روزی یک عدد میخورم سر درد شدید دارم سر گیجه دارم بدنم تب داره مخصوصا سرم و سینم عرق شدید میکنم احساس ضعف میکنم چند روزی روی پوست بدنم دونه های قرمز بود درد شدید تو قفسه سینه دارم چشام سیاهی میره احساس میکنم میخوام از حال برم ضربان قلبم کم میشه اسحالم احساس خفگی میکنم چند باری استفراق کردم که فقط اب بالا اوردم و بعدش داخل تفم خون بود الان دو روزه که گاه گاهی سرفه دارم میخواستم بودنم که باز ادامه بدم یا مصرفشو قطع کنم کل استخونای بدنم درد داره حتی چند روزی رگهای پشت شونم میزد و بالای چشمم هم همین طور

علی صفیر (1399/1/29)

سلام من قرص پنتوپرازول صبها این قرص رو میخورم و شبها کم اشتها و موقع خواب حالت تهوع دارم ایا باید از خوردن این دارو صرف نظر کنم

معین گل امینی (1399/1/28)

سلام من ۲ ماهه پشت قفسه سینم درد و سوزش دارم،عکس هم گرفتم از سینم هیچ مشکلی نداشت،بعد ۲ ماه درد شدید معده دارم که زده به دنده هام و وقتی دراز میکشم حس میکنم یچیزی تو گلوم مونده،ایا با خوردن پانتوپرازول ۲۰ مشکلم حل میشه؟؟؟

سعید (1399/1/28)

با سلام خدمت خدمت شما متخصصین عزیز.حدود یک ماه هست که من احساس میکنم چیزی یا شی درگلویم گیر کرده خیلی زیاد ترسیدم که مبادا کرونا گرفتم دکتر عمومی شربت دیفن هیدرامین تجویز کرد ولی بامصرف ایناوبعد از گذشت یک ماه خوب نشدم تا اینکه به فوق تخصص آلرژی مراجعه کردم گفت که مشکل اسید معده است وپنتوپرازول روزی یک عدد وقبل از غذا تجویز کردحالا که قرصها را مصرف میکنم سوزش معده دارم سوال .آیا احساس گیر کردن چیزی در گلو مربوط به اسید معده است؟ وپنتوپرازول داروی مناسبی برای این درداست؟

دکتر داود باقری - پزشک عمومی (1399/1/28)

سلام پنتو پرازول ضد سوزش معده و کم کننده اسید معده است و نباید باعث سوزش معده بشه به نظرم در مورد نوع غذاتون دقت کنید موضوع حل میشه و گرنه باید بررسی بیشتری صورت بگیره از این غذاها پرهیز کنید یه مدت ؛ شیرینی و کاکائو سرخ کردنی میوه های ترش سبزیجات و فلفل و ادویه جان

سید سینا آذرهوش (1399/1/28)

سلام خسته نباشید بنده نزدیک دو هفته که بخاطر درد معده و حال تهوع پنتو پرازول 20 میخورم ناشتا و قبل صبحانه اما پس از مصرف بعد حدود یک ساعت معدم شروع به درد میکنه دوباره

رویا ریشه (1399/1/27)

سلام من حدودا ۶ هفته ست ک این قرص رو مصرف میکنم واسه هضم نشدن غذا وحدودا ۳ هفته ست ک لکه های قرمز روی پوستم میزنم که بعد از چند دقیقه ناپدید میشم و چند روزی هم هست که احساس تنگی نفس میکنم میخواستم ببینم از عوارض جانبی این داروعه؟/

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/27)

سلام ، بله رش های پوستی می تواند از عوارض دارو باشد . در صورت ادامه این شرایط دارو را قطع کرده و از کپسول امپرازول 1 عدد نیم ساعت قبل از صبحانه استفاده نمایید و در صورت ادامه دار بودن با آن حتماً به پزشک تجویز کننده مراجعه کنید.

مرضیه محمدی مطلوب (1399/1/26)

سلام من به خاطر درد قفسه سینه وسوزش به پزسک داخلی مراجعه کردم بعد از سی تی اسکن گفت ریه هات سالم بعد قرص پنتوپرازول ۲۰و۴۰میلی گرم وقرص کلیدینوم- سی رو تجویز کرده الان که ۲ روز استفاده میکنم گلوم انگار خارش داره میخواستم ببینم ضرر که نداره

دکتر داود باقری - پزشک عمومی (1399/1/26)

سلام نگران نباشید ادامه دهید

شهاب (1399/1/26)

سلام من سوزش سر دل داشتم دکتر داخلی بهم پنتاپرازول ۴۰ داد گفت دو سه ماه بخور نمیدونم این روش درسته یا نه و ایا روش درمانی جایگزینی داره

علی محمدیان (1399/1/26)

با سلام حدود 3 سالی هست مشکل معده دارم و پیش چندین دکتر معمولی و 2 نفر دکتر فوق تخصص گوارش رفتم و از قرص های مختلف مربوط به معده از انیتیدین ،امپرازول و... تجویز شده و دو بار هم آندوسکوپی شده ام و حتی سونوگرافی کبد صفرا و کلیه ها هم تجویز شد که مقداری خیلی کم کبد چرب تشخیص داده شد . در آندوسکوپی تشخیص دکترهای عزیز التهاب در دوازدهه می باشد و مقداری هم گشاد بودن دهانه معده دارم . الان هم قرص پنتوپرازول 40 مصرف میکنم ولی هیچ تغییری در درمانم ایجاد نشده و اواسط قرص را قطع کردم . و الان مجدد شروع کرده ام به استفاده از قرص مشکلی که دارم این است که: - احساس ضعف در معده همیشه دارم .( انگار معده ام دلشوره دارد ) -دور تا دور قفسه سینه و پهلوها( قفسه سینه ) احساس قولنج دارم. - وقتی نیم ساعت احساس گرسنگی ایجاد شد تمام اطراف قفسه سینه ام درد میکند . - صبحها که از خواب بیدار میشم همیشه پهلوهای( قفسه سینه) انگار خشک شده و درد داره و هیچ شادابی در وجودم نیست . لطفا راهنمایی بفرمایید آیا مشکل از همان معده است یا قولنج های قفسه سینه زیر پهلوها از جای دیگه هم نشات میگیره. از چه قرص های دیگر هم میتوان استفاده کنم .ممنونم

محسن تورانی (1399/1/25)

سلام من به خاطر کرونا دچار وسواس و رفلاکس شدم و خودم میدونم که عصبی هست اگر پنتا پرازول استفاده کنم باعث پایین امدن سیستم ایمنی بدن در این اوضاع کرونایی نمیشود؟ ممنون از شمادکترهای عزیز که به سوالات جواب میدهید

هاشمی (1399/1/25)

باسلام و. عرض خسته نباشید من به علت ریفلاکس معده هر صبح قبل از صبحانه قرص۲٠میلی گرمی پنتوپرازول انتریک کوتد میخورم حدود چهار روز پیش قرصم. تموم. شد مراجعه کردم به داروخانه کپسول پنتوپرازول انتی کوتد راجای قرص به من داد الان حدود سه چهار روزه ته گلوم احساس میکنم. چیزی مثل قضا گیر کرده و آب هم. میخورم تاثیری نداره این میتونهذبخاطر تغییر قرص باشه؟ ممنون

محمدعلی ملائی (1399/1/25)

سلام ضمن عرض سلام ، رفلاکس دارم حدود 3 هفته است که پنتوپرازول مصرف میکنم مقداری بهتر شده ولی انتهای معده یعنی زیر زیر قفسه سینه درد دارم علت ان چیست

سعدی فلاح (1399/1/24)

با سلام و خسته نباشید ـ من بهمن سال پیش معده ام را عمل جراحی کردن ( روی معده ام سوراخ شده بود) از اون تاریخ به تجویز پزشک پنتوپرازول 40 مصرف میکنم . ضمنا پای راستم معلول و با عصا راه میرم . بعد از عمل و بااینکه چند ماه از جراحیم گذشته عضلاتم ضعیف شده و به سختی از جام بلند میشم ، و چند روزه درد عضلانی دارم (مثل کسانی که فعالیت شدید بدنی دارن ) ـ البته تغذیه ام خوبه ـ سئوالم اینه این عوارض پنتوپرازول نیست؟ قدرت بدنی ام کم شده علتش چی میتونه باشه؟ ممنون از لطف و زحمتی که می کشید.

Mehdi (1399/1/24)

سلام وقت بخیر ببخشید من سه ساله قرص پنتوپرازول میخوردم قطعش کردم امپرازول خوردم ولی معدم بهم ریخت خیلی اسیدی شد گلوم سوزش زیادی داره الان باز پنتوپرازول میخورم یکم بهتره ولی گلوم سوزش زیادی داره خودم فکر میکنم بعلت اسید زیاد گلوم شاید زخم شده چون فقط ی قسمتش وقتی نفس محکم میکشم هوا میخوره بهش سوزش پیدا میکنه لطفا راهنمایی کنید باید چکار کنم کلافه شدم از سوزش گلوم

پیمان قیاسی (1399/1/24)

سلام.بنده به دلیل ورم معده شدید ،۳ ماهی میشه قرص پنتو پرازول ۴۰ ه دستور پزشک مصرف میکنم جدیدم روی پیوستم چیزی شبیه کهیر بزرگتر میزنم میتونه دلیلش مصرف قرص باشه.باتشکر

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/24)

سلام ، حساسیت پوستی از عوارض داروی مصرفی شما هست اما بایستی بین مصرف این دارو و بروز علائم ارتباط معنی داری وجود داشته باشد شما 3 ماه است از این دارو استفاده می کنید و به تازگی این مشکل پیش آمده بنابراین در ابتدا باید دیگر عوامل احتمالی ایجاد ضایعات بررسی شده و سپس به مصرف دارو نسبت داده شود. در صورت ادامه علائم با ادامه درمان و یا تشدید آن حتماً دارو را قطع کرده و برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید.

سعید (1399/1/24)

باسلام و عرض ادب بنده از مدت ها قبل درد معده و رفلاکس اسید معده داشتم چندین نوبت به پزشک مراجعه کردم و داروهای مختلف از جمله امپذازول و لازوپرازول برایم تجویز کردن اما اخرین دکتری که رفتم برایم پنتوپرازول چهل تجویز کرد و هر سری هم اونرو تمدید می کرد الان حدود سه ساله که صبحها دارم یه قرص می خورم و معمولا جواب می ده و معوم ارومه اما اگه استفاده نکنم پشت قفسه سینم درد می گیره و دوباره به معده درد و رفلاکس مبتلا میشم حالا با توجه به مصرف طولانی مدت دارو چیکار باید بکنم ایا با مصرف طولانی تر مشکلی برام پیش می اید. باتشکر

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/24)

سلام ، مصرف این دارو به این مدت طولانی ( 3 سال ) نیازمند تجویز و نظارت پزشک است. رفلاکس و درد معده باید توسط متخصص گوارش بررسی شود تا علت آن شناخته شده و درمان صورت گیرد. علی ایحال فعلاً دارو را مطابق روال قبلی استفاده کنید ولی حتماً در اولین فرصت به پزشک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

محمد هاشمی (1399/1/24)

سلام من به علت رفلاکس معد قرص پنتوپرازول ۲٠(قرص انتریک کوتد) میخثردم ومشکلی نداشتم. به داروخانه مراجعه کردم جای قرص کپسول پنتوپرازول ۲٠(انتریک کوتد) را داد الان. چهار روزه دارم صبحا میخورم ولی یه دو سه روزی هست احساس میکنم. ته. گلوم انگار چیزی مثل غذا جپد داره و گیر کرده و با اب خوردن هم از بین نمیره میتونه به علت این قرص باشه؟ ممنون

ارمین شفیعی (1399/1/24)

پنتوپرازول رو فقط باید صبح ناشتا خورد؟

پریا٦٦ (1399/1/23)

با سلام من قرص پنتوپرازول ٤٠ برای معده درد صبح ها ناشتا میخورم امشب به اشتباه قرص را قبل از شام هم خوردم میخواستم بپرسم مشکلی نیست فردا صبح ناشتا قرص رو بخورم؟ با تشکر

دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/1/24)

سلام. اگر معده شما ناراحتی شدید دارد، فردا صبح هم مصرف قرص را تکرار کنید،اگرنه قرص بعدی را پس فردا بخورید جهت مشاوره و ویزیت میتوانید به سایت دکتر صدرعاملی مراجعه کنید https://sbm24.com/Drmsadrameli

پریا٦٦ (1399/1/23)

سلام من قرص پنتوپرازول ٤٠ برای معده درد صبح ها ناشتا میخورم به اشتباه امشب قبل از شام هم قرص را خوردم میخواستم بپرسم مشکلی نیست فردا صبح ناشتا قرص رو بخورم؟ با تشکر

سارامشرقی (1399/1/23)

سلام.من درد مداوم توی پهلوها داشتم که بعد از سی تی و سونو بهم گفتن هیدونفروز خفیف با تنگی حالب دارم ولی اخرین دکتری که رفتم همه اینارو رد کرد گفت مشکل معدس.پنتوپرازول و فاموتیدین هر ۱۲ساعت داده.نه تنها خوب نشدم بلکه اسهال هم شدم و احساس میکنم بدترم شدم.الان دکتر اشتباه تشخیص داده با توجه به اینکه پنج تا دکتر دیگه گفتن تنگی حالبه یا ایشون درست میگن من به قرصا حساسم؟ممنون میشم کمکم کنید

دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی(ارولوژی ترمیمی) دارای مدرک دوره تکمیلی ترمیمی بیماریهای مجرای ادرار ،،( تنگی مجرا ) (1399/1/23)

اگر درد زیر قفسه سینه و با تهوع و کم اشتهایی هست از معده هست،بعضی وقتا درد دو طرفه پهلو از عضلات و ستون فقرات هست

Farzad (1399/1/22)

سلام آیا این دارو را میتوان بعد غذا خورد؟؟

دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/22)

سلام بهترین حالت جذب دارو برای اثرگذاری کامل، مصرف دارو با معده ی خالی مثلا نیم ساعت قبل از صبحانه است.

علی اکبرمرادی (1399/1/21)

سلام من چندروزه پهناورتر پنتوپرازول مصرف میکنم ولی تب دارم الان چیکارکنم؟؟؟

فرشته (1399/1/21)

با مصرف کپسول پنتو پرازول 40 برای عمل سنگ صفرا دچار تنگی نفس شدم .ممکنه از عوارض دارو باشه؟متشکرم

مریم (1399/1/21)

سلام وقتتون بخیر! من از طزیق ertc سنگ صفرا رو که تو مجرا گیر کرده بود عمل کردم.این دارو روپزشک دو بار در روز تجویز کرده.ولی برخی از اطلاعات دارویی نوشتن که مصرف روزی یک بار قبل از صبحانه. باید حتما روزی دوبار مصرف کنم؟ سپاسگزارم

فاطمه دبیری (1399/1/21)

سلام من الان 4 روزه که دکتر بهم قرص پنتو پرازول تجویز کرده چون حس میکردم چیزی تو گلومه،و همش به خاطرش عوق میزنم، ولی از وقتی این قرص رو( صبحا یکی ناشتا) میخورم خوابم به شدت دچار اختلال شده، همش از خواب با استرس میپرم، دلیلش میتونه این قرص باشه، چون من هیچوقت اینطور نبودم، لطفا جواب بدید

علیرضا بیطرفان (1399/1/21)

سلام با عرض خسته نباشید...من رفلکس معده داشتم بعد ک ب پزشک مراجعه کردم ب من قرص دی سیکلومین 10 و پنتوپرازول 40 تجویز کرد... بعد سه روز ک این داروهارو مصرف کردم فقط مشکل اسید معدم خوب شد و سوزش در قفسه سینه و سر دل و خارش گلو و سرفه های خشک کم میزنم... میخواستم بدونم اثر این داروعه؟ لطفا منو راهنمایی کنید

صفر طاوسی (1399/1/18)

ایا قرص پنتو پرازول برای بد بدون بوی دهان مو ثر می باشد با تشکر اگر راهنما یی بفر ماید

احسان (1399/1/18)

سلام مدتی هست نفس دهانیم سنگین شده و نفس از سر معدم بیاد بالا سخت شده ته گلومم احساس میکنم یه چیزی هست انگار ماهیچه گردنم منقبض شده دکتر بهم پنتوپرازول ۴۰ داده برا قبل صبحونه و دومپریدون ۱۰ برا قبل از شام و ناهار آیا این داروها کافیه؟احساس گرفتگی ماهیچه گردنم و حلقم زیاده

محمود حیدری (1399/1/18)

سلام وقت بخیر من الان بیشتر از ۱۰ ساله سوزش معده دارم ۵ سال پیش هم پیش دکتر رفتم برام رانیتیدین با پنتوپرازول گفتن که حدودای ۱۰ روز مصرف کردم حدودای نزدیک به ۱ سال خوب شدم بعدش دوباره معده ام شروع کرد مثل قبل شد چند بار خودم ازقرصهای مرازول و رانیتیدین استفاده کردم الان حدود ۱ سال هم میشد رانتیدین مصرف میکردم تا اینکه فهمیدم رانتیدین کلیه زرر داره چند روز هم جدیدا ۲ قاشق سرکه سیب به اب ملایم شده اضافه میکردم نصف لیوال میخوردم حالا ۱ هفته هست گلوم با سینه میسوزه اگه راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم

فاطمه (1399/1/17)

سلام من قرص تیروئید مصرف میکنم به صورت ناشتا و دکتر ناشتا قرص پنتوپرازول تجویز کرده ایا با هم تداخلی دارد؟چگونه مصرف کنم

ربابه حیدریان (1399/1/17)

سلام من مدتی بود قبل از عید پهلوی سمت چپم زیر دنده درد خفیفی داشت گاهی احساس تنگی نفس و سرفه خشک داشتم تا اینکه سه روز قبل عید ادرارم قطع شد ویبوست هم که داشتم اصلا رودهام هیچ حرکت دودی نداره شب عید رفتم درمانگاه سونو گرافی و ازمایش خون داد در سونو‌گرافی چیزی نبود اما در ادار کمی خون دیده شد دکتر گفت ممکنه شن ریزه در کلیه باشه به من داخل سرم دارو تزریق کردن بعد یکروز ادار کم کم امد اما نه مثل سابق و کپسول پنتو پرازول ۴۰ یک عدد صبح و تابلت سیپرو فلوکساین ۵۰۰ تجویز کردن الان چهارده روز هست که پنتو پرازول رو استفاده می کنم تا چند روز باید استفاده کنم اما سیپرو فلوکساسین رو از پریروز نخوردم بخاطر اینکه بشدت تهوع داشتم و دل درد بطوری که یک قورت اب می خوردم به سختی همونم تو گلوم ترش می شد تقریبا حدود بیست روز هست که از اشتها افتادم نزدیک شش کیلو تو بیست روز وزن کم کردم خواهش می کنم راهنمایی کنین می ترسم از خونه بیرون برم بدنم بشدت ضعیف شده از جام بلندمی شم دست پام می لرزه و ضعف می کنم

منصوربابایی (1399/1/17)

پدرم سکته مغزی کرده وداروی انعقاد خون میخوره نزدیک چهار ماهه پنتوپرازول میخوره آیا باید تا خر عمر این دارو را بخوره 80سالشه

مصطفی ناصریان (1399/1/16)

سلام خسته نباشید.من با مصرف پنتوس ۲۰ دچار تب شدم ایا از عوارض این دارو میتونه باشه‌.

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/16)

سلام ، خیلی بعید است . باید ابتدا دیگر عوامل احتمال ایجاد تب رد شود و در صورت رد شدن دیگر عوامل می توان به آن نسبت داد.

حدیث استاد (1399/1/16)

سلام وقت بخیر من ۲ سال مشکل معده دارم هرکاری میکنم هر دارویی میخورم بهتر میشه ولی خوب نمیشه دیگه یک سری دارو ها روم جواب نمیده الانم یک هفتس حالت تهوع اسهال و معده درد و رفلاکس معده اسید زیاد معده دارم قرص پنتوپرازول میخورم و شربت المنیوم ام جی ولی تاثییر چندانی نداره پرهیز غذایی هم میکنم ۲۴ سالمه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید دکتر هم نمیتونم برم تو اوضاع کرونایی ممنون

حمید جی کی (1399/1/15)

با سلام و خسته نباشید بنده ۲۶ سال سن دارم هفت سالی بود متادون مصرف میکردم الان ۹ ماه ترکش کردم البته با کمک شربت تریاک کم ماه های اول تا پنجم افسردگی شدید گرفتگی لرزش و ضعف و پرش عضلات بدن داشتم مخصوصا پاها که رفته رفته کمتر شد البته الان یکم هنوز گاهی عضلاتم میگیره ولی کمتر شده بنده به دلیل مصرف طولانی مدت متادون دچار رفلاکس خاموش معده شدم دارو مصرف کردم آنتی اسید و اس آمپرازول بعدش جواب کافی نداد دکتر پنتوپرازول ۴۰ داد روزی دوتا بهتر شد ول کردم باز برگشته الان در ضمن بنده دائم بینی ام کیپ هستش سوال اول اینکه دائم کیپ بودن بینی ام میتونه ربطی به ترک متادون داشته باشه اخه متادون یک ضد التهاب بوده و با ترکش بدنم از جمله بینی ام دچار التهاب دائمی شده ؟ سوال دوم آیا رفلاکس معده میتونه باعث کیپ شدن بینی بشه؟ و اینکه من احساس میکنم چیزی توی گلوم گیر کرده که شدید ضعیف میشه این حالت یعنی التهاب گلو دارم که احتمالا ماله رفلاکس که این حالت و گرفتگی بینی باهام دست به دست هم میدن باعث تنگی نفس من میشن گاهی اوقات و اینکه احساس مزه ترش گاهی توی دهنم میکنم اگر این حالت ماله رفلاکس معده است چرا پنتوپرازول جواب نمیده و اینکه آیا امکان داره مقصر درمان نشدن رفلاکس معده من شربت تریاک خوردنم باشه آیا میشه پنتوپرازول رو بازم روزی دوبار کنم دوتا ۴۰ زیاد نیست؟ سوال سوم ما در خانواده حساسیت دائمی زیاد داریم مادرم از جمله آیا امکان داره گرفتگی بینی من از حساسیت باشه جدیدا خارش بینی و چشم هم بهش اضافه شده آیا بنده میتونم کتوتیفن مصرف کنم؟ سوال چهارم بنده اسپره بینی فلوتیکازون دارم ولی چون کورتون داره و میگن کورتون باعث خاموش شدن سیستم بدن میشه مصرف نکردم چقدر این حرف درسته آیا مصرف کوتاه مدت مثلا ی ماه دو ماه این اسپره خطرناکه چون این روزا بیماری اومده ما چیکار کنیم چون بینی ما کیپه چطوری بازش کنیم با کتوتیفن یا این اسپره بینی؟ با توجه به این وضعیت نمیشه دکتر رفت و داروخونه برای همین ما از شما مشاوره خواستیم لطفا ی دکتر داروساز باتجربه به تک تک سوالات ما جواب واضح و روشن بدین در ضمن گرفتگی بینی ام واسه سینوزیت نیس عکس گرفته بودم ی چند ماه پیش خلاصه بنده چیکار کنم چی مصرف کنم که مشکلم حل بشه و این داروها تداخلی با هم نداشته باشن مخصوصا اینکه بنده شربت تریاک هم مصرف دارم و اینکه آنتی هیستامین که سیستم ایمنی بدن رو ضعیف نمیکنه؟ ممنونم دکتر جان ما رو راهنمایی کامل بکنید

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/15)

سلام! ترک متادون با کمک شیره تریاک اشتباه محضه. عوارض شیره تریاک برای بدن, به مراتب بیشتر از متادونه. ترک متادون روش به خصوصی داره که بهتر بود با کمک متخصصین به صورت اصولی ترک می کردین. سوال اول: گرفتگی بینی ناشی از مصرف شیره تریاکه. عوارض ترک متادون نهایتا تا چند هفته ادامه پیدا میکنه. شما 9 ماه پیش ترک کردین. بخور آب گرم و استفاده از قطره یا اسپری بینی سدیم کلراید میتونه کمک کننده باشه. سوال دوم: خیر رفلاکس باعث گرفتگی بینی نمیشه. و مشکلات گوارشی شما قطعا ناشی از مصرف تریاک به صورت خوراکیه. میتونین پنتوپرازول روزی 2 تا مصرف کنین. احساس طعم ترش در دهان و احساس گیر کردن چیزی در گلو, بخاطر رفلاکس مداوم و التهاب مجاری گوارشی اتفاق میفته. سوال سوم: برای کنترل خارش چشم و بینی و حساسیت, از قرص فکسوفنادین 120 هر 24 ساعت یک عدد استفاده کنین. سیستم ایمنی رو هم تضعیف نمیکنه نگران نباشین. کتوتیفن توصیه نمیشه. سوال چهارم: به اسپری فلوتیکازون نیازی ندارین.

حاصل سلیمانی (1399/1/15)

این دارو‌چگونه مصرف کنیم

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/15)

سلام ، دوز دارو را هم ذکر کنید .این دارو مقدار ۲۰ و ۴۰ میلی گرم دارد. اگر پزشک تجویز نکرده توصیه می کنم نیم ساعت قبل از صبحانه ۱ عدد میل کنید.

تینا (1399/1/14)

سلام من پنتوپرازول صبح ها ناشتا یکی میخورم بخاطر رفلاکس ...مشکلی نداره ؟بخاطر کرونا میگم ...

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/14)

سلام! نه مشکلی ایجاد نمیکنه. نگران نباشین

فاطمه چراغی (1399/1/14)

با سلام من مشکلات گوارشی درد قفسه سینه وسوزش سردل وتنگی نفس دارم و گاهی گلودرد وسرفه دارم ودردو سوزش در مری دارم وداروهایی مثل امپرازول قبل صبحانه وآزیترومایسین واسپری سالمکس مصرف کردم وهمچنان تنگی نفس وورم معده دارم لطفا اگر امکان دارد من راهنمایی کنید

مونا (1399/1/13)

سلام خسته نباشید،من دیروز معده درد شدید گرفتم بعد از دیروز تو سر و صورت و دست و پاهام حس گزگز و سوزش دارم حتی داخل چشمام دیروز استامینوفن خوردم تاثیری نداشت سینوزیت هم دارم و خشکی شدید بینی،الان سوزش تو صورت و بدن اذیتم میکنه نگرانم راجع به این موضوع،خیلی وقته به خاطر معدم پنتوپرازول40میخورم تنها دارویی که استفاده میکنم همینه ممنون میشم راهنمایی کنید

ناصر توکلی (1399/1/13)

ایا پنتوپرازول همان پنتازول است یا اینکه فرق میکنه

دکتر مرتضی نوری - پزشک عمومی (1399/1/13)

سلام بله از نظر ترکیب شیمیایی یکی هستند

محمدرضایی (1399/1/13)

من 18 ماهه آنژیو پلاستی کردم و در این مدت همراه داروهای دیگر پنتاپرازول مصرف میکنم در ناحیه پشت کمر سمت چپ درد خفیفی دارم ودر ضمن بسیار کم خواب شدم بخصوص شبها آیا از عوارض این داروست وبهتر نیست از رانیتیدین استفاده کنم اگر جواب مثبت است آیا ناشتا ممنون از جواب شما میشوم.

علی پور (1399/1/13)

سلام. من نزدیک بیست روزه به دلیل مشکل معده مخصوصا در سمت چپ شکم که بعضی وقتا احساس سر شدگی در این ناحیه هم میکنم و درد زیر قفسه سینه و همچنین احساس درد در قفسه سینه با تجویز دکتر قرص پنتوپرازول ناشتا و شربت آنتی رفلاکس مصرف میکنم ولی متاسفانه مشکلم هنوز حل نشده. ممنون میشم با توجه به عدم دسترسی به متخصص گوارش در شرایط فعلی، راهنمایی بفرمایید به نظرتون برای رفع این مشکل چکار باید بکنم

فرهاد (1399/1/12)

سلام مدتی هست که اسیده معده من زیاد شده تا حدی که دم صبح برگشت اسیده معده به دهان داشتم،۱۰ روزصبح استفاده کردم ودیگه ترش نمیکردم ولی ۳ روز بعد از تمام شدن دوباره ترش کردنم شروع شد.چند وقت پنتوپرازول ۴۰ باید استفاده کنم تا کاملا خوب بشم؟ ممنون

فهیمه (1399/1/11)

سلام من همش احساس پری معده دارم زیر دنده ها و احساس نفس تنگی...حتی با آنتی بیوتیک ک برا دندونم مصرف میکنم یا حتی آب خوردن دکتر بهم پنتو پرازول ۲۰ داد دیدم تاثیر نداره قطع کردم میشه راهنمایی بفرمایین ممنون

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/11)

سلام! علت های مختلفی میتونه داشته باشه. ممکنه مشکل نفخ باشه که با مصرف داروهای ضدنفخ (مثل دایمتیکون) برطرف میشه. و در غیر اینصورت برای بررسی های بیشتر حتما باید به پزشک مراجعه کنین تا علت اصلی تشخیص داده شه.

ش-حسینی (1399/1/10)

سلام خسته نباشید من دوره درمانم باپنتوپرازول ۴۰تمام شده الان احساس میکنم به پهلوها فشارمیاد وقبل از دفع درپایین معده احساس ناراحتی میکنم وکمی دهانم ترش میشودلطفا راهنمایی کنید ممنون

ناصر توکلی (1399/1/10)

من کپسول پنتو پرازول مصرف میکنم حدود سه ماهه الان درد پشت سینه درست وسط دارم خواستم ببینم از چیست

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/10)

سلام، باید نوار قلب بگیرین و در درجه اول بررسی قلبی انجام بدین.

عبدشاد بازدار (1399/1/9)

سلام من مدت دوماه هست دچارمریضی زخم معده واسیدمعده شدم وقرص پنتوپرازول ۴۰ استفادهمیکنم سوزش سردل وسردرد گرفتم وحال تعطیلی است وهیچ دست رسی به دکترا نیست لطفا بگویید چه کار کنم

ناشناس (1399/1/9)

سلام من حدود دو هفته از معده به بالا آتیش میگرفتم تا این که دکتر عفونی فهمید من ورم معده دارم و قرص پنتو پرازول ۲۰ ۲بار قبل از صبحانه وشام قرص بلادوناپی بی بعد از نهار وشام وفستووز بعد شام اعدد و قرص خواب دیازپام شب بعد از دو هفته خیلی بهترم فقط طی روز بعضی وقتها انگار چیزی تو گلوم که خودبه خود میر ه وبعضی وقتها هم خیلی کم پیش میاد تنگی نفس به دکتر هم دسترسی ندارم البته شربت رفلکس هم تمام شده دوباره باید بگیرم

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/9)

سلام بله، همون داروها رو ادامه بدید، به خصوص پنتوپرازول.

ناشناس (1399/1/8)

سلام من حدود دو هفته پیش ورم معده گرفتم وقرص پنتوپرازول ۲۰ قبل از صبح و قبل از شام قرص بلادوناپی بی بعد از نهار و شام و فستووز بعد از شام و آلپرازولام موقع خواب بعد از یک هفته کم کم آتیشی که از معده به بالا میومد خوب شد الان بعد از دو هفته در اوقاتی از روز یه مقدار قفسه سینه وگلوم سوزش داره البته مداوم نیست مثلا بیشتر از ۸ شب احساس میکنم دوز دارو باید کم بشه اویل شربت آنتی رفلکس هم می خوردم که الان چن وقته تموم شده باید دوباره مصرف کنم

مریم امیری (1399/1/8)

گلوم خیلی حرارت داره نمیدونم اثر، چی

دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/9)

سلام دوست عزیز. پاسخ به سوال شما نیاز مند اطلاعات بیشتری است لطفا دقیق تر سرحال بدید

رامين (1399/1/8)

سلام. من بیش از دو هفته است بخاطر درد در قفسه سینه که فکر میکنم از معده باشه قرص پنتوپرازول که دوستان توصیه کردند و خودم سرچ کردم دارم مصرف میکنم اولش ٢٠ ميخوردم چند روزه ٤٠ ميخورم ولی احساس میکنم این درد هنوز وجود داره از نظر خوراک هم حتی المقدور رعایت میکنم دیروز هم به توصیه دوستان شربت آنتی رفلاکس بی رو گرفتم گهگاهی هم قرص کلیدینیوم میخورم واقعا تو این شرایط که امکان دسترسی به دکتر کمه نمیدونم چکار کنم جهت رفع این مشکل. ممنون ميشم راهنماییم کنید🙏

ناشناس (1399/1/8)

سلام من مدت هفت ماهه قرص پنتو پرازول استفاد ه میکنم وبعدازمدتی پایین کمرم طرف راست استخونم میسوزه ودرد داره آیا میتون از پنتو پرازول باشه؟کمی هم افسرده شدم ،وخوابم بهم ریخته،وسردر سرگیجه وایناهم دارم وتو سرم یه حالیه ایا میتونه این قرص بدترش کنه درضمن استخوون درد نداشتم ولی بقیه علایم ازقبل هم بود

ناشناس (1399/1/7)

سلام من مشکل گوارشی داشتم حدود دو هفته دکتر سرم تقویتی میزد خوب نمی شدم تا اینکه پیش دکتر عفونی رفتم و داروهای پنتو پرازول ۲۰صبح و شب وبلادونا پی بی بعد از نهار وشام وفستووز ۱۲۰پس از شام دادن وبه خاطر استرس آلپرازولام که شبها خوابم ببره اوایل اصلا اثری نداشت اما بعد از دو هفته آتیشی که از معده به بالا میومد قطع شده و عاروق هم خیلی کم شده فقط در بعضی از ساعات روز احساس تنگی نفس و گرفتگی شانه به پشت کم دارم به دکتر هم دسترسی ندارم این عادی یا دوز دارو باید عوض شه

ابوالقاسم پورفرزین هستم سلام دارم. (1399/1/6)

چندین ساله بخاطر رفلاکس پنتاپرازول40روزانه مصرف میکنم اخیرا صبح که از خواب بیدار میشم دهنم بشدت مانند چوب میشه چه کنم ؟ اگه مصرف نکنم رفلاکس دوباره برمیگرده سراغم. تاحالا عوارض دیگه نداشتم. براپوکی استخوان ویا آلزایمر احتمالی چه کنم؟

علیرضا باقری (1399/1/6)

باسلام من بدلیل درد خفیف معده آزمایش گرفتم وجود هلیوباکتورپیلوردرمعده محرز شد وقرص پنتوپرازول ۴۰ قبل از صبحانه وفاموتیدین بعداز شام را در چند روز مصرف کردم اما یکماهی گذشته والان احساس درد وتنگی نفس و سوزش در سینه ،خشکی زبان ودهان در شب وگاهی لرزش عضلات دارم ،لطفا بفرمایید مشکل چیست و راهکار ارایه نمایید با تشکر،

محمد شجاع (1399/1/6)

سلام با عرض خسته نباشید من یه هفته هست پنتوپرازول ۴۰ مصرف میکنم اخیرا شبا دچار خارش شدید مخصوصا در ناحیه صورتم میشم میتونه از عوارض این قرص باشه؟

Ali Ahmad (1399/1/5)

سلام من حدود ۲۵ روز پیش سردرد گرفتم و احساس میکردم غذا هضم نمیشه و معده ام احساس میکنم اسید داره سردردم هم شبیه به یبوست باشم اینجوری بود الان ده روزه قرص پنتوپرازول ف۴۰ و دمپریدون ۱۰ استفاده میکنم کمی بهتر شدم و از دیروز که استفاده نکردم باز اسید معده پیدا کردم و به مثل قبل شدم و سردردم هم گم نمیشه باید چیکار منم خواهشها راهنمایی کنید

ناشناس (1399/1/4)

سلام سال نو مبارک من قرص پنتوس ۴۰ رو صبح ناشتا می خورم ۶۲ ساله هستم و وارفارین و آسپرین داروهای دیگه هم می خورم آیا با داروی من تداخل داره یا نه ممنون از لطف شما

ناشناس (1399/1/3)

سلام من حدود ۱۰روز از قرص پنتوپرازول۲۰ ۲بار در روز قبل صبحانه و شام قرص بلادوناپی بی ۲بار بعد از نهار و شام وبه دلیل حساسیت فکسوفنادین هم بعد از شام مصرف میکنم تیروئید هم دارم روزی ۱ قرص به دلیل استرس خوابم نمیبرد دکتر قرص الپرازولام هم داده خیلی خوب شدم فقط طی روز مقداری احساست تنگی در قفسه سینه میشم باید دوز دارو کم بشه جایی هستم که دسترسی به پزشک ندارم

حبیب نژاد (1398/12/29)

سلام . من احساس تنگی و خفگی در معده (زیر استخوان سینه) و احساس ضعف شدید و بی حالی دارم تو این چند روز به چند پزشک عمومی مراجعه کردم همه سرم و آمپولهای تقویتی تجویز کردند ولی خوب نشدم روز قبل داحل سرم آمپول پنتوپرازول تزریق کردند در عرض چند دقیقه خوب شدم ولی بعد از ۱۲ ساعت بحالت اول مریضی برگشتم . قرص پنتو پرازول ۲۰ صبحها مصرف میکنم ولی اثر نداره. در این روزهای تعطیل متخصصی پیدا نمیکنم . از پزشکان محترم در خواست راهنمایی دارم

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1398/12/29)

سلام..پنتوپرازول۴۰ ،صبح ها،فاموتیدین۴۰ عصرها،قرص دایمتیکون صبح،ظهر،شب، بعداز هروعده غذای صلی بطور مرتب میل کنید..پرهیزازچای داغ وغلیظ،قهوه،ادویه،سیگار،مُسکن داشته باشید..تایک ونیم ساعت قبل ازدرازکشیدن وخوابیدن،غذاهای آبکی یامایعات،میل نکنید..از کمربه بالاتون،درزمان درازکشیدن،باید روی دوسه تابالش باشه..اگرعلامت ناراحتی قفسه سینه ادامه داشت،یا تنگی نفس،یاتب،یاسرفه های جدید وغیرعادی ایجادشد،بایدجهت بررسی بیشترمراجعه کنید

مجیدطاعتی (1398/12/29)

سلام..پیشاپیش سال نومبارک.الان حدود سه روزهست که قرص پنتوپرازول ۴۰میلی گرم برام تجویز ومصرف میکنم.منتها ازدیشب احساس خشکی دهان دارم و حس میکنم چیزی تو گلوم مونده.آیا عوارض همین داروهست؟؟درضمن قرصهای ناپروکسن و دمیترون ۴ هم همزمان برام تجویز ومصرف میکنم.ممنون

دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/29)

سلام! ممنونم ازتون علایمی که فرمودین, از عوارض پنتوپرازوله. برای کاهش خشکی دهان, در طول روز مایعات زیاد, آبنبات یا آدامس های بدون قند, میوه های ترش مصرف کنین. هم چنین میتونین چند بار در طول روز تکه های یخ توی دهانتون بذارین.

ناشناس (1398/12/27)

سلام خسته نباشید ممنون ازپاسخگویی شما.شمافرمودید به پزشک مراجعه کنید چون پایان سال تعطیل .شماپیشنهاد غذایی ویادارویی خاصی دارید برای اسیدمعده آگه تاپایان عیدنوروز ممکن خطرناک باشه.یا میشه صبرکرد ومداراکرد بابیماری

دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/28)

سلام! متشکرم تجویز دارو بصورت اینترنتی ممنوع است. لطفا به داروخانه مراجعه کنین و علایمتون رو به صورت دقیق به داروساز توضیح بدین تا داروی مناسب براتون تجویز کنن.

امیر دولت آبادی (1398/12/27)

آیا قرص پنتوس ۲۰ تنگی نفسی که از معده دارم رو برطرف میکنه؟؟؟؟؟؟

دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1398/12/27)

درصورتیکه تشخیص پزشک شماتنگی نفس ناشی ازمشکلات گوارشی نظیرورم معده ویاریفلاکس باشدبله میتواندمؤثرباشد.

ناشناس (1398/12/27)

سلام من حدود ۶هفته پیش سرماخوردگی داشتم به متخصص گوارش مراجعه کردم قرص پنتوپرازول وکیلیندیوم سی وملوکاست وسافکسوفست تجویز کرد تمام قرصها تمام شد و۴عدد ازپنتوپرازول مانده الان گاهی احساس ترشی دردهان ویاخشکی دهان وبیشتر سوزش گلودارم .تمام مطبها بسته هست چیکارکنم خطرناک نیست

دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/27)

سلام! مشکل گوارشی تون چی بوده دقیقا؟ اگه هنوز رفلاکس دارین و اسید معده به دهانتون برمیگرده, پس علت علایمی که فرمودین, همینه! برای بررسی های بیشتر به پزشک یا داروساز حاضر در داروخانه مراجعه کنید.

ناشناس (1398/12/20)

سلام خسته نباشید ببخشید کپسول پنتوپرازول میخورم بخاطرنفخ زیادمعده ازسوپرمنت نعنایی بخورم اشکال نداره

ناشناس (1398/12/20)

باسلام وخسته نباشیبنده حدود یک ماه پیش انژیو گرافی کردم وباتوجه به اینکه اصلا ناراحتی معده وروده ویا سوهاضمه ندارم ولی دکتر برای من تجویز پنتوپرازول کرده ومن قبل از ناشتا مصرف می کنم ایا نیاز هست پصرفش رو ادامه بدم تا حالا هم پوکی استخوان ومفاصل نداشتم ولی می ترسم که ادامه دارو اثر سو روی قسمتهای دیگه بدنم بذاره بازم اشاره می کنم که اصلا مشکل ترشح واسید معده ودرد. ندارم باتشکر

فاطمه بشارتی 17/12/98 (1398/12/17)

من درتاریخ 17/12 رفتم دکتر متخصص برام قرص پروپرانول 10ونورتریپتیلین 10وپنتوپرازول 20دادتایک ماه بعد قرار بود بذوم مطب ولی چون ویروس اومد نتونستم برم الان سوزش ودرد د رقسمت قفسه سینه وگلو دارم وسرگیجه زیاد وتپش قلب چون قرث تیرویید مصرف میکنم نمیدونم باید چه کار کنم حالتی مثل تنگی نفس بهم دست میده اگه میشه منو راهنمایی کنید. ممنون از شما ؟

فاطمه بشارتی 17/12/98 (1398/12/17)

من درتاریخ 17/12 رفتم دکتر متخصص برام قرص پروپرانول 10ونورتریپتیلین 10وپنتوپرازول 20دادتایک ماه بعد قرار بود بذوم مطب ولی چون ویروس اومد نتونستم برم الان سوزش ودرد د رقسمت قفسه سینه وگلو دارم وسرگیجه زیاد وتپش قلب چون قرث تیرویید مصرف میکنم نمیدونم باید چه کار کنم حالتی مثل تنگی نفس بهم دست میده اگه میشه منو راهنمایی کنید. ممنون از شما ؟

ناشناس (1398/12/15)

سلام من حدود 3سال هست که قرص پنتو پرازول استفاده می کنم دردشدیددر ناحیه پشت دارم (درست وسط ) می تونه از عوارض این قرص باشه

خرامان عزیزیان (1398/12/11)

من ده روزه پنتوپرازول مصرف میکنم ودچار یبوست شدید شده ام آیا باید قطعش کنم

حسین غنم پرور ۹ ۰ ۱۲ ۰ ۹۸ (1398/12/9)

براساس نظر پزشک بتعداد ۳۰ قرص اوی پنتو۴۰ برای من تجویز نموده ومن برابر دستور دکتر ان را استفاده نموده ام زمان مصرف مشکلی ازلحاظ کار کرد معده وشکم نداشتم حال پس از اتمام دارو دوباره ناراحتی را دارم چکار باید بکنم ممنون

ناصر نقی زاده (1398/12/7)

سلام نولپازا یا همین پنتو پرازول ۴۰میلی تاریخ 2018/3هست قبل گرفته بودم به دستور دکتر میتونم استفاده کنم دومرتبه.

ناشناس (1398/12/3)

با سلام من مدت دو ماهه ناشتا قرص قرص پنتوپرازول ۲۰ استفاده میکنم بعد صبحانه قرص کلسیم سیترات .ودر طول روز پردنیزولون.۵ بشدت.حالت ضعف بی حالی .وکرخی دارم و موقع دراز کشیدن اغلب حالت بی هوشی پیدا میکنم واز خود بی خود میشوم.راهنمایی ام کنید سپاسگزارم میرزایی.

ناشناس (1398/12/3)

سلام..من مدت دو ماهه که .پنتو.پرازول استفاده میکنم در ناشتا.بعد از صبحانه قرص کلسیم سیترات.استفاده میکنم.در طول روز .قرص پرد ویولون.۵.استفاده میکنم. روز های جمعه هم ۳ عدد .ebetrex.استفاده میکنم..در این مدت دو ماه بشدت چاق شدم اطراف کمر وشکم نباشن روان ها بشدت چربی گرفته..بی حالی خستگی وکرخی پیدا کردم و اغلب در خواب حالت بی هوشی .واز خود رفتگی پیدا میکنم کمی منتی و سردرد دارم...راهنمائی کنید از لطف شما متشکرم.میرزایی.۲۰۴۶

حمید رضا حمیدی (1398/11/3)

سلام عوارض ناشی از مصرف قرص پنتو پرازول را چگونه کاهش بدم،من دوسالی هست که این دارو را مصرف میکنم

حمید رضا حمیدی (1398/11/3)

سلام من دوسالی هست که قرص پنتو پرازول مصرف میکنم،چطوری میتونم عوارض ناشی ازاین قرص را کاهش دهم،با تشکر

زيبا ميرمرعشى (1398/10/24)

سلام من ٦٥ سال سن دارم مدت يك سال است از قرص پنتوپرازول استفاده مى كنم اسهال ندارم ولى در روز سه بار دفع دارم آيا بايد قرص را قطع كنم در ضمن آسپرين هم مصرف مى كنم

سپیده مرادی (1398/10/16)

سلام.من پنتوپرازول رو حدود ۹ روزه که مصرف میکنم اما دردشدید معده و سردرد در یک ناحیه از سر بعد ۵ روز ظاهر شد.آیا این حساسیت به معده من آسیب زده و یا باید دارویی واسه ازبین بردن این عارضه استفاده کنم؟

پیر نیا (1398/10/11)

سلام ببخشید دوره مصرف پنتو پرازول چه مدت است گفته میشود مصرف طولانی مدت پنتو پرازول باعث از بین رفتن پرزهای معده و روده میشود ، من برای جلوگیری از ریفلاکس شش ماهی است که پنتو پرازول ۲۰ مصرف میکنم آیا باید مصرف را قطع کنم ؟

مسعود (1398/9/22)

پنتوپرازول ۴۰ صبح ۱شب ۱ مصرف کردم راهنمایی کنید

زهره (1398/8/15)

قرص یا کپسول پنتوپرازول چ فرقی داره، دوز مصرف معمولش چطوریه؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/8)

کپسول سریع تر اثر می کند ولی تفادتی از نظر کاربرد بین قرص و کپسول وجود ندارد. دوز دارو توسط پزشک تجویز می شود.

حسین جعفری (1398/6/2)

سلام من رفلکس دارم وامپرازون ۲۰ مصرف میکنم بیماری مهارشده ولی هنوز کمی سلفه وسوزش نفس تنگی دارم ،چقدرطول می‌کشه بیماری کلن خارج بشه ،یاداروی دیگری بایدمصرف کنم،

چنانچه در خصوص "پنتوپرازول" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info